Sezona turistických závodů úspěšně zahájena

Tento sport se řadí do kategorie malých sportů. Název Turistický závod získal proto, že tato soutěž je organizována Klubem českých turistů (KČT) a Asociací turistických oddílů mládeže (A-TOM). V podstatě jde o běžecký terénní závod v délce 2 až 4 km pro žákovské kategorie a 4 až 6 km pro kategorie dorostenecké a dospělé závodníky. Běhá se po vyznačené trati, která je doplněna neznačenými azimutovými úseky, kde se závodník pohybuje podle udaných stupňů a metrů. Na trati je řada dalších technických a teoretických kontrol, na kterých se za nesprávné provedení přičítají trestné minuty k běžeckému času.

 

Tyto závody jsou postupové a dle výkonnosti závodníků se přes místní, oblastní a celostátní kola možno probojovat až na mistrovství ČR. Nejúspěšnější závodníci v jednotlivých věkových kategoriích, kterých je čtrnáct, reprezentují ČR na Mezinárodním mistrovství, které se koná v měsíci září střídavě na území České a Slovenské republiky.

 

V ČR je několik větších středisek, které disponují nejen sportovním zázemím, ale i odborným vedením talentovaných sportovců. Nejvíce těchto středisek je v Moravskoslezském kraji (Bílovec, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Palkovice a Orlová).

 

První závod Krajského poháru proběhl v sobotu 26.března v okolí Frýdku-Místku na základně SVČ Klíč. Přihlášeno bylo 210 závodníků. Vzhledem k nepříznivému počasí se všichni nedostavili, ale i tak strávili rozhodčí v terénu na svých stanovištích skoro pět hodin.

Ani naše výprava nebyla kompletní, přesto jsme potvrdili, že patříme k těm nejúspěšnějším kolektivům, jak napovídají tyto výsledky:

* Žáci 11-12 let: 1.místo Patrick Ondika

* Žákyně 11-12 let: 5.místo Aneta Krhovjáková

* Žáci 13-14 let: 4.místo Tomáš Dombrovský

* Žákyně 13-14 let: 1.místo Magdaléna Gencová, 9. Barbora Šamonilová

* Družstva – Bílý pohár (boduje pět nejúspěšnějších závodníků): 4.místo

* Dorostenci 15-16 let: 1.místo Lukáš Vaněk, 5. Ondřej Genco

* Dorostenky 15-16 let: 3.místo Kateřina Ferdiánová, 4. Gabriela Ondiková

* Dorostenky 17-18 let: 1.místo Eva Štorková

* Ženy A (do 35 let): 1. místo Táňa Fidlerová

* Družstva – Červený pohár: 2.místo

 

Již o týden později nás přivítal ve 2.kole krajského poháru Havířov. Pořadatelé, kterými byl KČT Slovan Havířov a TOM Beskydská devítka, měli tentokrát problémy se stavbou tratí a start závodu byl značně opožděn. Navíc byly tratě nedostatečně a nepřehledně značeny, což postihlo i některé naše sportovce. Výsledky těch nejúspěšnějších jsou následující:

* Žactvo 11-12 let: 3.místo Patrick Ondika, 2.Aneta Krhovjáková, 7.Simona Urbanová

* Žactvo 13-14 let: 7.místo Robin Pavlík, 8.Tomáš Dombrovský, 3.Magdaléna Gencová

* Družstva – Bílý pohár: 4.místo

* Dorost 15-16 let: 3.místo Lukáš Vaněk, 5. Ondřej Genco, 7. Lenka Stuchlíková

* Dorost 17-18 let: 1.místo Eva Štorková

* Ženy A (do 35 let): 2.místo Táňa Fidlerová

* Družstva – Červený pohár: 4.místo z dvanácti organizací

 

V sobotu 16.dubna budou závody krajského poháru zakončeny Mistrovstvím Moravskoslezského kraje, které připraví ostravské oddíly v Krásném Poli. Tam se rovněž rozhodne, kdo nás bude reprezentovat v celostátní soutěži – Českém poháru, jehož 1.kolo se koná 7.května v Pacově.

Jiří Vilhelm

KČT Orlová-Lutyně                   

 


Datum zveřejnění/aktualizace: 15.4.2011

Zpět na výpis