Viewegh v sukních v Orlové!

Do Orlové dorazí Viewegh v sukních

 

Viewegh v sukních je přezdívka, kterou podle měřítka oblíbenosti udělila česká literární kritika asi nejúspěšnější české spisovatelce současnosti, Simoně Monyové. Právě tato zajímavá autorka dorazí ve středu na veřejnou besedu do orlovské knihovny. Setkání s autorkou proběhne od 17 hodin, vstup je zdarma.

 

Její knihy hltají jedním dechem čtenářky i čtenáři snad proto, že se nejedná o červenou knihovnu typu nejdřív chce on ji a ona jeho ne, pak si role vymění a nakonec se stejně vezmou. Autorka nepředkládá nic, co bychom nenašli ve skutečném životě. „Nesnáším lež a mám pocit že lidem víc pomůžu, když budu popisovat reálný svět, aby viděli, že na tom nejsou tak špatně sami," říká autorka, které nedělalo problémy vyprávět v ich formě příběh pětačtyřicetiletého muže. Právě u pánů se těšil velkému úspěchu a málokdo chápal, jak se spisovatelka může tak věrohodně vžít do pocitů chlapa prožívajícího peripetie druhé mízy. „Mým koníčkem je psychologie, v mládí jsem ji v kombinaci s pedagogikou dokonce studovala. Vždycky se snažím vžít do postavy bez ohledu na to, jakého je pohlaví."

 

„Spokojená budu, až se někde dočtu, že Viewegh je Monyová v kalhotách,“ říká pak spisovatelka s nadsázkou o svém přirovnání ke spisovateli, který je zároveň i jejím kamarádem.

 

Simona Monyová se narodila 17. března 1967 v Brně, kde žije doposud. „Více či méně úspěšně jsem absolvovala pár škol, které mi do života zdaleka nedaly tolik, jako Mahenova knihovna. Někdy kolem patnáctého roku věku již u mě rodiče diagnostikovali rozvinutou formu grafomanie, v čemž jsem je utvrdila následnou volbou povolání. Kromě spisovatelky na volné noze jsem i matkou tří synů, bývalou manželkou, současnou manželkou, pečovatelkou o drobné domácí zvířectvo (prozatím pes, kočka, křeček) a náruživou návštěvnicí pohostinských zařízení.  Mám ráda modrou barvu, Vladimíra Mišíka, krvavý steak, tullamorku, židovskou literaturu, kopretiny, motorismus, slunečné počasí. Nesnáším lež, sladká jídla, davovou psychózu, stereotyp, MHD, vlastní nedokonalost, ranní vstávání a hypochondry,“ říká ve svém životopise.

Mnohé informace o spisovatelce najdou zájemci na jejich webových stránkách www.monyova.cz.

 

Její knihy:

Manželky na odpis

Poslední extáze

Tchyně a uzený...

Roznese tě na kopytech

Utrhnout se ze řetězu

Hra svalů

Deník citového vyděrače

Ženu ani květinou...

Krotitelka snů

Otcomilky

Jednou nohou v blázinci

Opiju tě rohlíkem

Střípky z ložnic

Pletky s osudem

Sebemilenec

Konkruz na milence

Kudlanka bezbožná

Já o voze, on o koze...

Matka v krizi...

 


Datum zveřejnění/aktualizace: 7.10.2008

Zpět na výpis