Jijstota záchrany až po posledním kole

FK Vsetín – FK Slavia Orlová-Lutyně 0:3 (0:1). Letošní obdivuhodná vyrovnanost divize zapříčinila, že ještě dvě kola před závěrem neměla desítka mužstev jistotu záchrany v soutěži.

Slavia vstupovala do předposledního kola soutěže k utkání s MFK Havířov s potřebou získat alespoň jeden bod, který by již byl pro Orlovou jistotou záchrany. Soupeř z Havířova přistupoval k derby naopak jako k existenčnímu utkání, protože porážka by pro něj mohla být naopak jistotou sestupu. Tyto papírové předpoklady určily i taktiku obou mužstev. Orlová od první minuty pozorně bránila a dlouhými míči na jediný hrot – Kopla – se snažila o brejky. Havířov se snažil vše podřídit ofenzívě. I když díky tomuto pojetí hry měl Havířov více ze hry, Orlová byla mnohem nebezpečnější a již zmiňovaný Kopel se třikrát během půlhodiny dostal do šancí. Ve 43. minutě přišla patrně rozhodující chvíle utkání. Kopel se v pokutovém území dostal mezi oba stopery a po kontaktu s Hančinem se ocitl na zemi. Domácí se dožadovali jednoznačné penalty, avšak píšťalka rozhodčího zůstala němá. Při protiútoku byl faulován útočník Havířova a v tomto případě již rozhodčí nedovolený zákrok viděl a nařídil nepřímý kop. Slavisté se bohužel nervózně zabývali reklamací předcházející situace a nesoustředili se plně na hru a chystaný centr soupeře. Na dobře zahraný centr Havířova se zavěsil do vzduchu vysoký Škoda a hlavou zavěsil – 0:1.

Druhý poločas byl zahájen s opačným taktickým pojetím obou mužstev než tomu bylo na počátku. Orlová byla nucena útočit a Havířov bránil hubený náskok. Zatímco Slavia narážela na semknutý val hostí, její útočné pojetí znamenalo samozřejmě otevření obrany, což dávalo šanci brejkům Havířova na pojištění náskoku.

Šance Orlové na zisk bodu držel vynikající gólman Szarowski, který zlikvidoval vyložené šance MFK. Perfektně vychytal samostatný nájezd Kisela i dorážku Lakatose. Poté zlikvidoval střelu Kroužka i bezprostřední dorážku Punčocháře. Když už byl na zemi překonán, zastoupil ho na brankové čáře Drozd.

Když se již zdálo vše rozhodnuté, přišel doslova infarktový závěr. V poslední minutě se oslabenou obranou domácích, kde chyběl již vyloučený Věčorek, prosmýknul Holý a trefil tyč orlovské branky. Ihned z protiútoku se odhodlal ke střele Široký a vyrovnání v posledních sekundách zabránilo jen břevno havířovské branky.

Orlová tak pojistku záchrany v tomto utkání nevybojovala a s potřebou zisku bodu odjížděla k poslednímu utkání do Vsetína.

Naštěstí bylo již od prvních minut vidět, že Slavia nechce nic ponechat náhodě a začala velmi ofenzivně. První tutovku měl již ve 4. minutě na kopačce Hanusek, ale mířil vedle. Stejně dopadla v 10. minutě i střela Lukana. Domácí zahrozili v 15. minutě  Kuzníkem, ale jeho pokus z 20 metrů zlikvidoval Szarowski. Ve 20. minutě to konečně Orlové vyšlo i brankově. Lukan našel bezchybně Hanuska a ten již sám před gólmanem nezaváhal – 0:1.

Do konce poločasu se pak již nic mimořádného nestalo. Druhou půli opět začala Orlová náporem. Pokus Sochory ještě skončil po rohovém kopu mimo, ale v 19. minutě to bylo pro Slavii již veselejší. Kadlčák prostrčil míč na Hanuska a ten se opět nemýlil – 0:2. Naprosto zasloužené vítězství Orlové pak ještě pečetil čtyři minuty před koncem Kušnír.

Slavia tak konečně po ofenzivním výkonu, který postrádala řadu předcházejících utkání, zaslouženě zvítězila a v konečné tabulce skončila na 8. místě.

„Byl to infarktový závěr soutěže. Tak vyrovnaná divize nebyla snad dvacet let. Z našeho umístění je vidět jak tenká hranice byla mezi horní částí tabulky a sestupovými příčkami. Náš cíl – 5. místo – jsme sice nesplnili, ale nakonec se ukázalo, že nám k němu, i přes hodně nepovedenou poslední čtvrtinu soutěže, chyběly pouze 3 body. Nyní se v klidu musíme zamyslet nad příčinami toho špatného závěru, protože nikdo z nás by již nechtěl zažít takový konec soutěže“ – sdělil své dojmy bezprostředně po posledním kole předseda FK Slavia Radislav Mojžíšek a dodal: „Ještě, že vše nakonec dopadlo dobře“.