PŘÁTELSTVÍ ORLOVSKÝCH SENIORŮ S NÁMESTOVEM TRVÁ

Byť projekt pro seniory s názvem Spolupráce bez hranic, který byl finančně podpořen v rámci Interregu V-A Slovenská republika – Česká republika z Fondu malých projektů skončil, senioři na obou stranách hranice se těší dalším aktivitám. Poslední červnový pátek navštívilo 51 orlovských seniorů a zdravotně hendikepovaných seniory z partnerského města Námestovo.

„Na radnici nás přivítal primátor Milan Hubík s tajemníkem úřadu a místními seniory. Ti byli pro nás velmi důležití, neboť jsme se potřebovali seznámit s programy, které si členové rad pro přátelská setkávání připravují,“ popisuje návštěvu Námestova místostarostka Naděžda Kubalová a dodává: „Z důvodu covidu však nedošlo k předání putovní výstavy fotografií, zachycující společné aktivity, která byla v plánu v rámci projektu přeshraniční spolupráce. Proto jsme toto setkání pojali i jako příležitost všechno napravit, tudíž jsme do Námestova přivezli i podklady a materiál pro putovní výstavu.“  

V době, kdy se na radnici plánovalo, měli ostatní možnost si prohlédnout město, jeho náměstí, ale také oblast nábřeží Oravské přehrady. Chvilku poseděli na lavičce u vody, vypili si kávičku a přemýšleli, co toto přátelství může přinést.

Po obědě na Ranči u Edyho  si Orlovští prohlédli nejbližší okolí – malou farmu, židovský hřbitov, došli až ke břehům přehrady a dívali se za plujícími loděmi. „Ani my jsme si plavbu lodí neodpustili a při ní zavítali k Ptačímu ostrovu, kam nesmí lidská noha vstoupit. Je to největší hnízdiště racků na Slovensku. Dopluli jsme až ke Slanickému ostrovu, který je nejen zdejším Ostrovem umění, ale také vzpomínkou na obec Slanica, která jako jedna z pěti obcí byla v roce 1954 zatopena. Jejich zaplavením vznikla Oravská přehrada“, přibližuje slovenské partnerské město místostarostka Naděžda Kubalová.

V podvečerních hodinách se všichni spokojeně vraceli do Orlové s vědomím, že už vědí, co bude obsahem dalších návštěv. Orlovští pozvou Slováky na „Tradiční seniorský Den horníků“, akci, kterou si sami připravují, a oni jsou pozváni na připravované sportovní utkání do Námestova. Dnes nevíme, zda v kroketu či bowlingu, ale v tuto chvíli je to jedno, důležité je začít pracovat na fyzické kondici.

„Spolupráci s Námestovem vnímám jako smysluplnou. Vedení města i tamní senioři jsou velmi příjemní a přivítali nás opravdu srdečně. Současně jsme se domluvili na další spolupráci v oblasti sportu a kultury. Skvělá byla i návštěva přístavu a plavba po Oravské přehradě. V každém případě děkujeme městu za pěkný zájezd,“ zdůraznil předseda Rady seniorů Bedřich Twardek. Pochvalná slova na adresu města i místostarostky pronáší i Šárka Brychcová a dodává: „Na zájezdu se mi líbila výborná organizace i programová náplň, moc pěkná byla i plavba lodí. A co od partnerství očekávám? Přivítala bych bližší seznámení s životem seniorů v tomto regionu Slovenska, případně bych ráda navštívila i další zajímavosti v okolí Oravské přehrady. Je to opravdu moc pěkný kraj.“

 „Návštěva Námestova byla pro nás také sdílením dobré praxe. Jak fungují sociální služby u nás, jak je to na Slovensku, to vše jsme stačili probrat na společném setkání. I když systémově jsou některé věci rozdílné, na obou stranách je kvalitně zajišťována péče o občany se sníženou soběstačností,“ konstatovala Mgr. Jiřina Lízalová z odboru sociálního a zdravotního.

Radost ze spolupráce mezi seniory obou měst měla i místostarostka Naděžda Kubalová: „Dokázali si povídat celé hodiny, jaké to bylo, když žili v jedné republice, ale také hovořili o to, jak se jim žije dnes. Dotkli se činnosti seniorů ve městech. Jsou potěšeni, že obě města jejich aktivity podporují. Stejně jako v Orlové, tak i v Námestovu záleží vedení měst na tom, aby seniorské aktivity neskončily. Vždyť, tak jak se zpívá v písni Přátelství: Přátelství je stiskem teplých dlaní. Je to bílá přímka krásných setkání. Přátelství je tím, co lidé chrání. Jménem svým i lidí příštích.“  


Datum zveřejnění/aktualizace: 12.7.2022

Zpět na výpis