V ZÁŘÍ SE ROZJELY TURISTICKÉ ZÁVODY

Turistické závody patří k nejúspěšnějším sportovním odvětvím v Orlové. Za posledních 30 let jsme získali desítky mistrovských titulů i vítězů Českého poháru jak v jednotlivcích, tak i ve družstvech.

Sezóna turistických závodů normálně začíná v dubnu regionálními závody, které jsou kvalifikační pro závody Českého poháru. Letošní epidemie však stejně jako v jiných sportech, zastavila i turistické závody. Mistrovství kraje i MČR byly přesunuty na září.

Výběr pro účast na MČR letos vycházel nejen z krajského mistrovství, ale zejména z loňských výsledků. Mistrovství kraje v sobotu 5. září bylo tedy zároveň i přípravou na MČR v Kraslicích. Místem závodu se stal Bohumín-Pudlov. Trasa vedla od Vrbického jezera podél Odry až k lávce směřující k Antošovicím. Dlouhé rovinky daly vyniknout běžcům, ale zároveň pro výsledky byly rozhodující trestné minuty za chyby na jednotlivých disciplínách.  Tradičně nejvíc jich závodníci získávají na hodu míčkem na cíl a při odhadu vzdálenosti.

Méně zkušení závodníci pak často chybují při zápisech znalostí – poznávání dřevin, topografických značek či kulturních památek. Nedostatek času na trénink se pak u některých projevil na stanovišti uzlů, kdy závodníci musí nejen umět uvázat vylosovaný uzel, ale také si vybrat správný materiál. Přípravka může běžet s doprovodem rodiče nebo zkušenějšího závodníka.

A jak jsme dopadli? Zde uvádím jen ty, kteří si v závodě vedli nejlépe.

• Na nejvyšší stupínek vystoupili Michal Branny (mladší žáci), Šimon Bolek (starší žáci), Petra Paluchová (mladší dorostenky), Hana Gabzdylová (starší dorostenky) a Petra Badurová (ženy B).
  • Stříbrné medaile si odnesli Nella Ligocká (mladší žákyně), Jana Nowaková (starší žákyně) a Jan Kůrka (mladší dorostenci).
  • Neoblíbené 4. místo obsadili Julie Jordanová (mladší žákyně), Jakub Kůrka (mladší žáci) a Barbara Solichová (starší žákyně).
  • V soutěži družstev naše žactvo skončilo na 2. místě za Bílovcem, kdy nám výrazně chyběli závodníci nejmladšího žactva v kategorii 9-10 let. V této kategorii bychom uvítali nové členy, kteří by byli ochotni nejen běhat, ale také se naučit různé znalosti a dovednosti.

Hned další týden v sobotu 12. září se ve vzdálených Mikulášovicích konalo Mistrovství ČR smíšených dvojic a nová forma závodu – tzv. Long. Ze závodu smíšených dvojic si odnesli bronzové medaile Ondřej Genco a Hana Gabzdylová v kategorii do 70 let (součet věku obou závodníků). Ve stejném dni se závodníci vydali ještě na trať Longu (11 km). V kategorii do 20 let se na bednu postavily hned obě naše závodnice. Petra Paluchová na 1. místě a Hana Gabzdylová na 3. místě.

Na závěr ještě pozvání do našeho oddílu. Hledáme nové zájemce o tento zajímavý sport, kteří by měli zájem nejen běhat, ale také získat nové zkušenosti a dovednosti při pohybu v přírodě. Uvítáme zejména nejmladší od 8 let, ale mohou se přidat i starší nebo dospělí závodníci. Vše o turistickém závodě lze najít na internetu na adrese:  www.turisticky-zavod.cz