VSETÍN PŘIVÍTAL ELITU ZÁVODNÍKŮ České a Slovenské republiky

V sobotu 28. září se uskutečnilo tradiční setkání českých a slovenských sportovců v rámci účasti na Mezinárodním mistrovství v turistickém závodě.
Co to vůbec je turistický závod? Rozhodně to není soutěž v rychlé chůzi pro důchodce, ale je to terénní běh pořádaný nejen pro oddíly Asociace TOM, ale otevřený i široké veřejnosti. Závodníci jsou rozděleni podle věkových kategorií. Tratě o délce 2 – 6 km jsou vyznačeny barevnými fáborky – modré pro nejmladší, bílé pro mladší a starší žactvo a červené pro dorost a dospělé závodníky. Na trati je umístěna řada kontrolních stanovišť, které je nutno plnit co nejrychleji a pokud možno bez chyb, za které se udělují trestné minuty přičítané k čistému běžeckému času. Kontrolní stanoviště jsou obsazena rozhodčími, kteří hodnotí plnění daného úkolu (hod míčkem na cíl, proplížení 10 metrovým koridorem o výšce 0,4 m, orientace mapy, uvázání zadaného uzlu a překonání překážky po lanové lávce). Znalostní disciplíny (topografické a turistické značky, dřeviny a určení přírodních a historických památek) si závodník sám určí a zapíše do startovního průkazu testovým způsobem. Případné chyby vyhodnotí až počtářská komise.
Příprava závodu dala zabrat, ale za pomoci vedoucích TOM z Moravskoslezského kraje, který je hlavním iniciátorem úrovně těchto závodů v rámci ČR, se vše zdařilo ke spokojenosti všech účastníků. Neřešily se žádné protesty, všichni rozhodčí na stanovištích věděli, co mají dělat, tratě byly náročné, členité s převýšením až 350 m na červené trati.
Orlovská jedenáctičlenná výprava se rozhodně neztratila v nabité konkurenci 167 účastníků. Titul Mezinárodního mistra si odnesl Jakub Kůrka v kategorii 11-12 let, 2. místy se připojily Bára Solichová v kategorii 11-12 let a Hana Gabzdylová v dorostu 17-18 let. Medailová místa doplnili třetími místy Jan Kůrka (13-14 let) a Ondřej Genco (muži do 35 let), který měl sice nejrychlejší čas, ale špatný odhad vzdálenosti ho odsunul až na třetí pozici. Do celkového hodnocení přispěla 4. místem Jana Nowaková (13-14 let) a 5. místem Petra Paluchová ( 13-14 let) a Matyáš Kluka (kategorie do 10 let), 6. místem pak Nella Ligocká (11-12 let).
Pokud byste se těchto závodů chtěli zúčastnit, máte jedinečnou možnost. Sezóna roku 2020 začíná již 19. října závodem 1. kola Krajského poháru v Dětmarovicích. Bližší informace o turistických závodech získáte na www.turisticky-závod.cz
Jiří Vilhelm
MSK Orlová


Datum zveřejnění/aktualizace: 5.10.2019

Zpět na výpis