„NEZÁVISLÉ LÉTO“- Letní tábory 2019

Oddělení sociálně právní ochrany dětí Městského úřadu Orlová (dále OSPOD) ve spolupráci s Městskou policií Orlová připravilo pro děti a mládež dva letní tábory v horském prostředí na chatě Hrádek, v obci Hrádek ve Slezsku.

Pobytů se zúčastnilo celkem 32 dětí ve věku od 6 do 17 let, které jsou v evidenci OSPOD anebo byla jejich účast doporučena participujícími subjekty, zejména školami. Letošní ročník letních táborů byl zaměřen především na děti, které vyrůstají v rizikovém prostředí spočívajícím ve výskytu závislostního chování, případně jsou tyto děti závislostí ohroženy či jsou již samy závislé (alkoholová a nealkoholová toxikomanie, gamblerství, závislost na IT technologiích, netolismus, apod.).

V obou turnusech byl pro děti připraven bohatý program: výchovně-vzdělávací aktivity doplněné sportovně-relaxačními činnostmi.

Výchovně-vzdělávací aktivity u starších dětí byly přímo zaměřeny na jednotlivé závislosti. Děti na táboře navštívili pracovníci z Probační a mediační služby a z Centra drogové pomoci, kteří jim připravili odbornou přednášku, a děti měly možnost zapojit se do diskuse.
U mladších dětí byl program zaměřen na podání informací, týkajících se závislostního chování členů rodiny a možného ohrožení vlastní osoby v budoucnu. V obou turnusech pro děti zorganizovali strážníci Městské policie Orlová preventivní program a stezku odvahy.

Sportovně-relaxační činnosti byly zaměřeny na soutěžní a sportovní aktivity, výlety a procházky po okolí, koupání v bazénu. Děti navštívil místní znalec přírody a zvířat, dobrovolní hasiči z obce Hrádek, kteří starším dětem ukázali hasičskou techniku a dále místní traktorista. Ten dětem vyprávěl o zemědělských činnostech v horách. Všechny děti absolvovaly výšlap na chatu Filipka a ovčí farmu. Pobyty byly ukončeny táboráky, které byly spojeny s hledáním pokladu.

Děti navštívili představitelé vedení města, kteří jim přivezli dárky a propagační předměty.

Oba pobyty byly pozitivně hodnoceny především dětmi, ale také jejich rodiči. Pro OSPOD je pozitivní hodnocení velkou motivací k přípravě dalšího, již osmého ročníku letních táborů.

Tábory byly finančně podpořeny Ministerstvem vnitra ČR v rámci Programu prevence kriminality a spolufinancovány městem Orlová.

Pavla Chlupová, OSPOD

Datum zveřejnění/aktualizace: 6.8.2019