DESÁTÝ ROČNÍK GULÁŠFESTU OVLÁDLI PORUBŠTÍ HASIČI

Letos se už po desáté konal v letním kině orlovský gulášfest. Návštěvníky čekal bohatý program. Podle veselé a uvolněné atmosféry se musí uznat, že Orlováky letošní ročník bavil více než vloni.

Občany čekal historicky první gulášfest v opraveném areálu letního kina. „Konečně jsme se dočkali renovovaného areálu letního kina. Jsou zde hotové lavičky, chodníky i zastřešení. Plochy, které ještě loni byly bez trávy kvůli renovaci, jsou zelené. Toto je vlastně první gulášfest po renovaci," hned na úvod s úsměvem na tváři oznámila Barbora Herdová, ředitelka Domu kultury města Orlové. Podle pozitivního přístupu šlo poznat, že festival běží, jak má. Herdová dodala: „Šli jsme na jistotu. Lidi zajímají guláše a pohodová, klidná hudba, která ke guláši patří. Všechny překvapila určitě méně známá havířovská kapela Ajdontker nebo karvinská kapela Drops.“ Mezi hlavní hvězdy letošního ročníku gulášfestu patřil bezesporu David Stypka s Bandjeez. Večerní program se poté skládal z kapel Katapult revival a Lázeňští šviháci. „Těším se na Katapult revival a samozřejmě nejvíce na Lázeňské šviháky. Šviháci jedou!“ prohlásila kolemjdoucí Jana.

Pro děti byl přichystaný doprovodný program. „Skupina ČEZ Teplárenská si jako předešlé roky připravila bohatý program pro děti. Před areálem se nacházel skákací hrad či trampolíny. Opravdu se snažíme, aby to bylo pro všechny věkové kategorie,“ směje se Herdová. Kromě hudebních vystoupení bylo na programu mimo jiné i vystoupení dravých ptáků. Diváci si mohli ptáky pohladit, dokonce jednomu návštěvníkovi pták přiletěl a posadil se mu na hlavu. Bylo to velice zajímavé a vtipné vystoupení, kde se všichni do jednoho v publiku smáli.

Letos bylo v nabídce 13 soutěžních gulášů. Návštěvníci mohli ochutnat například kančí, ale také hovězí guláše. „Samozřejmě si myslíme, že náš Chacharův guláš je nejlepší! Nebudeme se chválit, věříme, že i ostatní guláše jsou dobré. Neměli jsme je ale možnost ochutnat,“ řekla soutěžící za Chacharský guláš č. 6. Kuchaři tohoto guláše byli jedni z mála, kteří tento guláš připravovali od rána na místě. „Od loupání cibule po krájení masa, všechno jsme dělali tady na místě. Myslíme si, že jsme jediní takto poctiví,“ dodal hlavní kuchař. Mezi další překvapení patřil i domácí chléb nebo houby v guláši. „Jelikož jsem šéfkuchařem v jednom lepším ostravském hotelu, vím, jak vypadá barva guláše. Asi ji máme jedinou správnou. Vaříme Beskydský guláš s houbami a našim jedlíkům dáváme také domácí chleba,“ prozradila s velkým zapálením Kristýna Urbancová za soutěžní guláš č. 12. Valná většina soutěžících se shodla na tom, že soutěžící jsou si k sobě rovni a není velká soutěživost. „Klacky pod nohy si neházíme,“ směje se jedna z prodavaček guláše.

Mezi návštěvníky se ale našli i takoví, kteří nebyli moc spokojení s výběrem gulášů – Mirkovi například chyběla exotika. „Jezdím často na festivaly spojené s guláši široko daleko, chybí mi tady u nás v Orlové klokaní guláš, pštrosí guláš a další takové zajímavé guláše,“ dodal. Klára byla například zklamaná z chybějícího havířského guláše.

Na festival zavítal i starosta města Orlové Mgr. Miroslav Chlubna.  „Musím říci, že já takové akce mám rád, nejsem tady poprvé, už jsem tady v minulosti na festivalu byl,“ usmívá se Chlubna. Dodává: „Jediné, co mě opravdu štve, jsou kuřáci. Nedopalky hází na zem, dělají tady nepořádek. Neodsuzuji je, ať si každý se svým zdravím dělá, co chce. Protože tady chodí i děti, v příštím roce bych navrhl organizátorům, aby udělali kuřácké koutky.“

Jak celá akce dopadla? Na krásném třetím místě se umístil Beskydský hovězí guláš s houbami. Na ještě krásnějším, stříbrném místě to byl Chacharův guláš. Jak říkal na podiu i Lukáš Hudeček, moderátor našeho gulášfestu, Orlováci jsou věrní a první místo zůstává v Orlové. Patří hasičům z Orlové-Poruby! Starosta a ředitelka domu kultury předali ceny – sadu profi nožů a symbolické prkénko s vařečkou. Z pódia se ozvalo upřímné a vítězné „Jóóóó, je to tam!!“. Výhercům GRATULUJEME!

Honza Foltýn

Datum zveřejnění/aktualizace: 24.7.2019