Závody letního biatlonu

V posledních letech stoupl zájem o biatlon a to se projevilo ve zvýšeném zájmu mladých sportovců. Vznikly nové kluby a výrazně stoupl počet sportovců. To vedlo k většímu důrazu na regionální závody a omezení přístupu na republikové závody. Nyní nestačí mít výkonnostní třídu, ale je nutno v regionálních závodech získat co nejvíce bodů a umístit se tak na předních místech žebříčku.

Z našich sportovců si nejlépe rozjeli sezónu sourozenci Kůrkovi, když si ze Zdětína u Prostějova přivezli  nejen body, ale i medaile. Následoval závod v Orlové, kde naši závodníci využili domácí prostředí a získali jak body, tak medaile. Nejvíce bodů získali Petra Paluchová, Matěj Szarowski a Michal Branny. Na závodech v Těrlicku se výrazně prosadila Petra Paluchová, která získala stříbrnou medaili. Dobré body si přivezli také Matěj Szarowski a Michal Branny.

Na konci května byl poslední regionální závod v Bystřici pod Hostýnem, odkus si přivezli dostatek bodů pro postup do Starého Města pod Landštejnem jen Petra Paluchová, Szarowski Matěj a Jakub Adámek. Matěj bohužel onemocněl a tak Orlovou v žactvu reprezentovali jen dva závodníci. A nevedli si špatně. Hned v sobotním závodě si oba vybojovali 1. výkonnostní třídu a zajistili si tak možnost přímého postupu do dalších republikových kol.

Další republikové kolo nás čekalo 15. června v blízké Bystřici pod Hostýnem. Pořadatelé se rozhodli pozvat z každé kategorie dalších 5 závodníků a tak se mohli kromě výše uvedených zúčastnit i sourozenci Kůrkovi a Michal Branny.  Do první desítky se ve své kategorii probojoval jen Jakub Kůrka.

V červenci bývá obvykle v biatlonových závodech pauza, ale ostravští pořadatelé se rozhodli uspořádat 13. července závod v Dolní Lhotě. Mnoho našich závodníků bylo mimo Orlovou a tak jel jen omezený počet. Počasí nám příliš nepřálo. Z důvodu průtrže mračen byl nástřel posunut o půl hodiny a ještě za deště se začínalo s přípravou na závod. Start začínal již bez deště a tak se závodníkům dobře běhalo. Nella Ligocká dobře zastřílela a získala 2. místo. Získané body ji posunuly v žebříčku k postupu do republikového kola, ale až závody v srpnu rozhodnou, zda se tam udrží. Petra Paluchová ve finiši bojovala o 3. místo se svou soupeřkou tak urputně, že překonali cílovou pásku společně a spolu se také postavili na stupně vítězů.  Chlapcům z kategorie M14 soupeři utekli a tak se podělili o 4.- 6. místo. Přejeme našim závodníkům pěkné prázdniny a chuť do tréninků, které jim začínají v srpnu, aby se řádně připravili do 17. srpna, kdy je čeká Rožnov pod Radhoštěm a poslední možnost upravit své umístění v žebříčku.

Eva Vilhelmová

MSK Orlová