ZAŽILI JSME JARNÍ PRÁZDNINY PLNÉ SNĚHU

Od pátku 8. do úterý 12. února jsme se vydali s YMCA Orlová na jarní prázdniny do obce Krouna v okrese Chrudim. Tato obec má přibližně 1 200 obyvatel. Ptáte se, proč jsme jeli zrovna tam? Působí tam jako evangelický farář Jan Mikschik, který byl rok na svůj farářský zácvik, neboli vikariát, právě v Orlové. A tak jsme se jeli podívat, jak se mu tam daří. A nejen to, zažili jsme mnohá další dobrodružství. Sešlo se nás nakonec třináct.

Už samotná cesta byla dobrodružstvím, třeba kvůli tomu, že jsme museli z Ostravy do Pardubic cestovat v tichém vagónu, což je ve skupince dětí vždy odvaha a výzva. Naštěstí se všichni vykřičeli dostatečně na nádraží, takže jsme to zvládli. Taky jsme trochu bloudili na cestě z vlakové zastávky Krouna na evangelickou faru, ale zase jsme si mohli prohlédnout ze všech úhlů zlatou sochu, kterou v Krouně mají. A na rozdíl od mnohých, jsme zvládli najít tlačítko signalizace a vlak nám na zastávce na znamení opravdu zastavil! Poté co jsme si prohlédli krásu obce Krouny a dostatečně se vyváleli ve sněhu, jsme se vydali do skanzenu Betlém v Hlinsku, kde jsme mohli obdivovat krásu starobylých dřevěných chalup, ve kterých se kdysi žilo, či dokonce někde ještě stále žije. Ukázalo se, že na zdejší pokojovou teplotu už nejsme zcela zvyklí, tak jsme se museli ohřát v místní kavárně.

Navštívili jsme také muzeum ve Svratce, kde je malá, ale úchvatná expozice z první republiky, a naleznete zde i historický krámek, kde si zboží z dob minulých zahrálo v mnoha filmech, jako například ve snímcích Dukla 61 nebo Jan Palach. Účastnili jsme se také nedělních bohoslužeb na faře v Krouně, kde jsme pomohli s hudebním doprovodem, a navštívili přilehlý evangelický kostel. Přes všechny možnosti byl největší atrakcí samotný sníh a válení v něm nebo pozorování krbu, který byl v pokoji, kde jsme spali.

Zažili jsme toho ještě spoustu dalšího, jako společné chystání jídla, občas nějaké to uklízení a zpívání, hraní her, prostě prázdniny, jak mají být!

Miroslav Sedláček

YMCA Orlová