ORLOVŠTÍ HOROLEZCI NA BLATINÁCH

Soustředění horolezecké mládeže na Blatinách se konalo v termínu od 1. do 8. července a zúčastnilo se ho 12 mládežníků z Horolezeckého klubu Gymnázia Orlová, 6 dospělých, z toho jeden instruktor proškolený ČHS.
Ubytování a stravování pro mládež bylo zajištěno v chatkách penzionu Solitary. V areálu byly pro děti různé atrakce - trampolíny, průlezky, hřiště, což jsme využívali po celou dobu soustředění.

Mládež si rozvíjela teoretické znalosti, které získala při výcviku na umělé stěně, tentokrát v praxi na skalách s názvem Drátník. Procvičovali a upevňovali si uzlování, osmičkový uzel, lodní uzel, půlloďák, vůdcovský uzel atd., pojmenovávali a určovali horolezecké pomůcky a vybavení, v topografii určovali azimut, byli vedeni k práci s mapou, určovali topografické značky. Ve zdravovědě si vyzkoušeli první pomoc při pádu, zlomenině, jak funguje záchranný systém atd.
Učili se pracovat s horolezeckým průvodcem, určovali jednotlivé části masívu, učili se zakládat horolezecké pomůcky, procvičovali si slaňování s kyblíkem a prusíkem a především lezli v částech Opičí věžka, Indiánská věž, Zbojnická věž, Dromedár, Sokol, Otoman.

Zvyšovali si svou fyzickou zdatnost pravidelnou ranní rozcvičkou a večerním zdoláváním překážkových drah, což umožňovaly prostory v areálu penzionu a jeho okolí, pohybovými hrami – s míči, létajícím talířem, lanem. Uspořádal se pro ně orientační běh v okolí Drátníku s plněním úkolů z topografie, zdravovědy, uzlování, rostlinopisem a mineralogií, nechyběla ani noční orientační hra. Jeden den byl bez lezení, tudíž mládežníci vyrazili na turistický výlet na Malinské skály a zpět se vraceli přes Samotím. Týden utekl jak voda v řece a loučili jsme se se skálami i krásným prostředím lesů a vod. Toto soustředění by se nemohlo uskutečnit bez finanční pomoci ČHS a města Orlová.

Šárka Návratová


Datum zveřejnění/aktualizace: 24.8.2018

Zpět na výpis