Svátky jara horolezecké mládeže ve slovinském Crnim Kalu

Dvacátého osmého března se vypravila početná skupina horolezců z HKG Orlová do Slovinska, aby po dlouhé zimě a trénování na umělé stěně v hale Gymnázia Orlová zúročili své zkušenosti i v přírodě. Soustředění se zúčastnilo 13 mládežníků z oddílu a stejný počet dospělých. Lezli v lezecké oblasti Crni Kal v sektorech B – H a také na jeden den se přemístili z důvodu špatného počasí do Rovinji v Chorvatsku. Celkem měli vybráno v Crnin Kalu 23 cest o obtížnosti 3-5c a v Rovinji 12 cest o obtížnosti 3-6a. Nutno říci, že se věk našich lezců pohyboval od 4 do 14 let, a tomu odpovídala obtížnost lezeckých cest. Každý lezec měl možnost si cesty vylézt jako prvolezec, ale i s horním jištěním, pokud si nebyl jistý svými schopnostmi. Dříve než začali lézt, museli předvést, zda se umí jistit, uvázat osmičkový, půl lodní a lodní uzel, zakládat friendy, jistit spolulezce apod. Taktéž měli proškolení z první pomoci a vysvětlení správného chování pod lezeckými cestami.

Ve volných chvílích měli zpestřen lezecký program o naučnou stezku s plněním různých úkolů – uvázat uzly po slepu, poznat kvetoucí květenu, prokázat své znalosti z topografie, vydržet ve visu co nejdéle, dokázat smotat lano do panenky, poskytnout první pomoc zraněnému, poskládat tangram, a noční stezku odvahy, taktéž se podívali i do podzemí Skočjanské jamy, která je opravdu nádherná a impozantní. Také je nutné poděkovat sponzoru -  městu Orlová.

      „Slovinsko byla dobrá zkušenost, všechno se mi tam líbilo, jak lezení, tak i různé výlety. Ale nejvíce šťastná jsem byla, když jsem vylezla svoji první skálu. A super taky byly ty úkoly, plnit je, mě bavilo moc,“ uvedla Gabka V.

     „Ve Slovinsku to bylo super. Naučil jsem se půlloďák naslepo. Na hotelu to byl luxus. Na skalách to bylo perfektní a cesty měly zvláštní názvy např.: Jogurt, Sponge Bob, Scoobi-doo. Ze skal byl výhled na moře, a byli jsme i v Chorvatsku. V Chorvatsku jsme byli i na pláži, na koupání to nebylo, ale přesto jsem se koupal,“ podotkl Pepa H.

     „V sobotu nám počasí zrovna nepřálo, tak jsme se rozhodli vyrazit do jeskyně, kde jsme se prošli po mostě, který byl 40 metrů nad zemí. V pondělí jsme bohužel museli odjet zpátky domů. Všichni jsme si to moc užili,“ uzavřel Břeťa H.

     Závěrem lze jenom říci - za rok opět Velikonoce v zahraničí! 

Šárka Návratová


Datum zveřejnění/aktualizace: 8.5.2018

Zpět na výpis