Dejme že(nám) šanci!

Alternativa 50+ zahajuje projekt zaměřený na zlepšování antidiskriminační a sociální politiky ve prospěch znevýhodněných žen.

Prvního května tohoto roku zahájila obecně prospěšná společnost Alternativa 50+ v partnerství s úřadem veřejné ochránkyně práv projekt „Zlepšování antidiskriminační a sociální legislativy ve prospěch znevýhodněných žen“. Cílem projektu je zlepšit postavení žen, jež je do značné míry ovlivněné nejen genderovou a věkovou diskriminací, ale také znevýhodněním sociálním a konkrétně znevýhodněním osob pečujících. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Reformy v sociální oblasti způsobily zhoršení sociální situace žen pečujících o děti či osoby blízké, nezaměstnaných a samoživitelek. Situaci komplikuje nízké právní povědomí české veřejnosti i politické reprezentace a absence koncepcí sociální a rodinné politiky. Stále ještě nebyla vládou schválena Koncepce sociálního bydlení, která je stěžejní pro zvládání problému chudoby a jejímž hlavním gestorem je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Situaci mohou zlepšit i opatření na podporu ohrožených skupin v antidiskriminační a pracovní legislativě.

Projektové aktivity se zaměří na „feminizací chudoby“. Je třeba si uvědomit, že tento jev není pouze důsledkem nižších příjmů u žen, ale také nižších důchodů, a zároveň je důsledkem faktu, že mezi ženami je mnoho samoživitelek a osob pečujících o své blízké, jako jsou rodiče či životní partneři. Podle Českého statistického úřadu jsou u nás i v Evropské unii nejvíce ohroženy chudobou domácnosti, které mají jen jednoho dospělého člena starajícího se o děti, které jsou na něm závislé.

V České republice má takovýto status každá sedmá rodina a v 90 procentech případů se jedná o ženy. Tato čísla rozhodně nelze brát na lehkou váhu.

Naším cílem není na tento stav ve společnosti pouze upozorňovat, ale také se aktivně podílet na změnách. Na analýzy v sociální, rodinné a pracovně-právní oblasti a na časté problémy, s nimiž se setkávají lidé z řad pečujících a lidí nad padesát let, kteří se obracejí na sociálně-právní poradnu Alternativy 50+, navazují i doporučení, jak zlepšit postavení znevýhodněných žen a mužů v české společnosti,“ říká hlavní analytička projektu Gabriela Ferbarová. Zjištěné problémy budou diskutovány se zástupci státu, odborů, zaměstnavatelů a s ženami, které patří do již nastíněných

cílových skupin. „Chtěli bychom prosadit, aby paragraf na ošetřování nemocného člena rodiny neobsahoval ustanovení o pobytu v jedné domácnosti. Ti, kteří musí pečovat o své rodiče a nežijí s nimi ve stejné domácnosti, jsou bohužel zcela vyloučeni z možnosti využít paragrafu, který se týká ošetřování závislého člena rodiny. Podporujeme také návrh na ošetřovatelské volno, protože pečující nemají v rámci zákoníku práce příliš možností, jak krátkodobě pečovat o své nemocné rodiče či partnery,“ doplňuje ředitelka organizace Alternativa 50+ Linda Sokačová.

Alternativa 50+

Dlouhodobě odbouráváme předsudky, podle kterých lidé po padesátce patří „do starého železa“ a neobstojí na trhu práce. Bojujeme proti věkové diskriminaci u zaměstnavatelů i ve společnosti. Podílíme se na změnách zákonů a vládních opatření. Aktivně přispíváme k nastavování a zkvalitňování podmínek podporujících rovné příležitosti na pracovním trhu.

www.alternativaplus.cz

Datum zveřejnění/aktualizace: 7.6.2015