DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


8.3.2021, 14:55, Dagmar Ruislova

Musím reagovat na pana Martina,já osobně jsem se dovolala opakovaně celkem bez problémů,sestřička byla velice vstřícna,a i když toho má moc snaží se vyhovět.A jelikož jsem bývalý zaměstnanec,což sestřička nevěděla,tak si myslím,že potom všem by mohl pan Martin už pochopit,že na kraji je jim Orlová úplně fuk.Asi tak

Dobrý den,

děkujeme za sdílení Vaší zkušenosti. Snad bude brzy objednán také pan Martin.

Kancelář starosty7.3.2021, 8:38, Martin

Dobrý den , plánujete tady už konečně po roce v té naší Orlovské díře zařídit alespoň antigenní testování ať nemusí okolo 30000 lidí dojíždět do okolních měst tak jako jezdíme za nákupy , zábavou za koupáním apod. Teda za vším . Navíc teď když se budou skoro všichni testovat docela často . Dekuji Tohle jsem napsal 3.3.21 A to níže jste mi odpověděli. Celý pátek průběžně ráno i odpoledne jsem tam volal na uvedeném čísle to nikdo nezvedal !! A i kdyby myslíte že je jeden doktor pro celé město adekvátní !? Orlová zaspala a spí ve všem ! na antigenní test se můžete objednat do ORL ambulance MUDr. Ing. Petra Skiby, která se nachází v orlovské nemocnici. Test je zdarma, hradí jej pojišťovna a může na něj každý, kdo nemoc za poslední tři měsíce neprodělal. Otestovat se můžete i opakovaně, a to jednou za pět dní. Objednat se lze výhradně na telefonním čísle 603 769 862. Kancelář starosty

Dobrý den,

ordinace MUDr. Ing. Skiby má pouze jednu telefonistku-sestřičku a ta má na starosti nejen telefonický aparát, ale taky péči o pacienty v ordinaci. Denně provádí i několik vyšetření sluchu, během nich telefon zvednout nemůže. Nemůžete-li do ordinace dovolat, napište vzkaz zde: https://orlova-orl.cz. Sestra Vám zavolá zpět.

K odběrovému místu sdělujeme, že vedení města Orlové se od vypuknutí epidemie snaží vyjednávat s vedením kraje o zřízení odběrového místa v orlovské nemocnici. Bohužel, z kraje vůle není, neboť, jak nám bylo sděleno, je odběrových míst v kraji dostatek.

Kancelář starosty4.3.2021, 23:09, Michaela

Dobrý den, mám dva dotazy z toho jeden opakovaný.... 1. Hřiště na ulici 1.máje stále nemá přístupové chodníky, bývalá paní místostarostka Ječmionková se dušovala jak osobně dohlédne na nápravu a skutek utek, nechala si poslat fotky, několik emailů a nic... 2. Retardér na ulici Dětmarovická je v hrozném stavu, je na něm dána dopravní značka jakože pozor, jednou se ukázali chlapi v montérkách - koukali, ťukali kladívkem a odjeli, myslím, že to zde není tak dlouho a mělo by se to opravit v rámci reklamace... Děkuji za info a přeji pěkný den

Dobrý den,

prozatím zasíláme odpověď k druhé části vašeho dotazu. Máte pravdu, bohužel k poškození retardéru na ulici Dětmarovická došlo. Město Orlová dílo reklamovalo a k opravě dojde nejpozději do konce dubna. Oprava bude rozsáhlejšího charakteru a vyžádá si dopravní omezení.

Odbor rozvoje a investic3.3.2021, 20:38, Věra Janíková

S paní Pavlíkovou z 2.3. 2021, 13,37 nemůžu souhlasit, píše, že tráva byla zaseta do hlíny, která nebyla zrekultivována, naopak byla, viděla jsem jak to dělali, je třeba si více všímat okolí, naopak chtěla bych pověřené osoby pochválit za tuto práci a pěkné dílo. Ten kdo dílo ničí jsou děti puštěné bez dozoru a kolikrát i za dozoru rodičů a dospělích. Pokud umí stěžující si paní vytvořit něco lepšího at to udělá.

Dobrý den,

děkujeme za názor. Jak jsme uváděli v odpovědi na dotaz paní Pavlíkové, jemné terénní úpravy a sadovnické práce budou předmětem kontroly a úprav na jaře následujícího roku. Hned, jak to situace dovolí, dojde ke kontrole lokality.

Kancelář starosty3.3.2021, 20:20, Věra Janíková

Má právo někdo mi bránit v krmení kočky u panelového domu? Ptám se kvůli ofrklím lidem v Orlové nemajíc rádi zvířata. Možná závidí té kočce ty granule.

Dobrý den,

Orlová v současnosti nemá vyhlášku, která by výslovně krmení koček na veřejném prostranství zakazovala, nicméně její vydání zvažuje.
Pokud necháváte na veřejném prostranství u panelového domu misky s krmením nebo i prázdné, může být skutečně Vaše jednání považováno za přestupek proti veřejnému pořádku. Volně položené misky u domu nebo v domě byste měla uklidit, a také všechny zbytky krmiva, protože Vaše kvalitní granule mohou podporovat i rozšíření potkanů v okolí. Zároveň nezodpovědným přikrmováním zdivočelých koček, které nikomu nepatří, a které pravděpodobně nejsou vykastrované, podporujete jejich množení. S rostoucím počtem koček roste i nebezpečí přenosu nákaz a nemocí. Kočky pro své potřeby s oblibou využívají dětská pískoviště a je těžké jim v tom bránit.

Pokud krmíte kočku Vaši nebo kočku toulavou, jste jejím chovatelem se všemi povinnostmi. Odpovídáte za zdraví a dobrý stav zvířete (očkování, kastrace, pravidelné odčervování) a jste povinná učinit opatření proti jeho úniku. Pokud jste se ujala nalezeného zvířete, máte povinnost nález oznámit městu, které nalezená zvířata zveřejňuje na webových stránkách. Věříme však, že pokud už jste s krmením koček začala, převezmete za ně i plnou odpovědnost. Mazlíčkem může být jen zdravá, kastrovaná a odčervená kočka. Pokud Vaši sousedé budou vědět, že je o kočky takto postaráno, určitě nebudou nic namítat ani proti krmení.

Odbor výstavby a životního prostředí, kancelář starosty3.3.2021, 20:11, Monika

Dobrý den,jak je to teď při pandemii s technickou kontrolou u osobních aut?Konci mi na konci března.

Dobrý den,

v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady EU se platnost STK, a stejně tak platnost končících řidičských průkazů, prodlužuje o deset měsíců. Prodloužení platnosti těchto dokladů má vést ke snížení mobility občanů v rámci protiepidemických opatření proti šíření onemocnění Covid-19. Jinými slovy, jestli vám propadl (propadne) řidičák nebo technická v období od 1. 9. 2020 do 30. 6. 2021, nemusíte si zoufat, platí ještě dalších deset měsíců od konkrétního data. Provozovny STK přitom zůstávají i nadále otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a například udržovat své vozidlo v dobrém technickém stavu.

Kancelář starosty3.3.2021, 17:06, Martin

Dobrý den , plánujete tady už konečně po roce v té naší Orlovské díře zařídit alespoň antigenní testování ať nemusí okolo 30000 lidí dojíždět do okolních měst tak jako jezdíme za nákupy , zábavou za koupáním apod. Teda za vším . Navíc teď když se budou skoro všichni testovat docela často . Dekuji

Dobrý den,

na antigenní test se můžete objednat do ORL ambulance MUDr. Ing. Petra Skiby, která se nachází v orlovské nemocnici. Test je zdarma, hradí jej pojišťovna a může na něj každý, kdo nemoc za poslední tři měsíce neprodělal. Otestovat se můžete i opakovaně, a to jednou za pět dní. Objednat se lze výhradně na telefonním čísle 603 769 862.

Kancelář starosty3.3.2021, 13:00, Petr Kopecký

Dobrý den, mám dotaz (nápad), nemohla by se k městskému rozhlasu na úvod pouštět krátká znělka, například úryvek z Internacionály, Písně práce, případně jiného superhitu? Mám reproduktor cca 10 m od okna, ale než ho stačím otevřít, tak strejda čtoucí text je za polovinou informace a já pak vím 3x nic. Zřejmě nebudu jediný s takovýmto problémem. Děkuji za odpověď nebo případnou realizaci.

Dobrý den,

možná jste o víkendu postřehl, že informace sdělované prostřednictvím městského rozhlasu nyní uvozuje ústřední melodie z filmu Četník ze Saint Tropez.

Kancelář starosty3.3.2021, 10:29, Eva

Dobrý den ,chtěla bych se zeptat jestli bude pokračovat oprava chodníku na ulici Na Výsluní ,konkrétně k baráku č.p.1282 děkuji

Dobrý den,

přestože město Orlová připravuje pokračování Regenerace panelového sídliště V. etapy, která zahrnuje kompletní rekonstrukci chodníků, musíme Vám bohužel sdělit, že Vámi požadovaný chodník není v následujících dvou letech do této regenerace zahrnut. Do kompletní rekonstrukce všech chodníků město plánuje pouze lokální opravy.

Odbor rozvoje a investic2.3.2021, 19:16, Petr

Zdravím Vás ještě jednou a vracím se ke včerejšímu dotazu. Zřejmě jsem špatně formuloval – samozřejmě vím, že by měl pacient volat pouze „svému“ obvodnímu lékaři, který ale bude odpovídat na dotazy desítek, možná stovek „svých“ pacientů. Pokud by byl zveřejněn seznam lékařů, kteří se zapojí do očkování, zavolá mu pacient a domluví si další postup. Pokud lékař neočkuje, zaregistruje se pacient na centrální evidenci. Nebylo by to jednodušší ?

Dobrý den,

k Vašemu dotazu sdělujeme, že jsme zažádali o seznam orlovských praktiků očkujících proti onemocnění Covid-19 vedoucího odboru zdravotnictví krajského úřadu Pavla Rydrycha.

Kancelář starosty2.3.2021, 17:30, Věra Janíková

Prosím, aby jako i ten minulý rok přišli sběrači odpadů posbírat odpadky u lesíka na ulici Dětmarovická u parkoviště před domem 1281. Posbírala jsem dva pytle,ale je tam toho tolik,že nejsem schopna to sama posbírat. Měla by tam být umístěná cedule zákaz odpadu pod pohrůžkou pokuty.Je to opravdu strašné na to koukat. Za chvíly příroda vypučí a odpady tam zarostou.Děkuji.Janíková.

Dobrý den,

děkujeme za Váš podnět ohledně úklidu na ulici Dětmarovické. V těchto místech bývá prováděn úklid několikrát do roka, proto i letos zde bude přistaven kontejner během měsíce března 2021 a četa VPP pracovníků uklidí nejen toto místo, ale i okolí kolem kontejnerového stání, parkoviště a okolí pravděpodobně v průběhu března.

Odbor správy majetku města a hospodářské správy2.3.2021, 13:37, Pavlíková

"Kontrola provedené práce-vybudování parkov.míst a zvelebení prostoru mezibloku na 5.etapě" V loňském roce probíhala akce-vybudování nových parkovacích míst ,oprava parkoviště naproti Lídlu,chodníků a také vybudování oddechové části-pokud by se to takto nazvalo v mezibloku.Bylo by vhodné,aby se někdo z pracovníků Města-přišel podívat na zatravněné plochy-po úpravách v mezibloku. Místy je bahno,stojící voda,hnijící listí z podzimu. Nerovné plochy způsobují právě tento stav a také i to,že tráva se zasela do hlíny,která nebyla zrekultivována.Přijďte,podívejte se a "plačte" na tímto stavem! Těšili jsem se na vše,ale je to bezútěšný pohled/místy/. Dočkáme se nápravy? Musím pochválit ale zabudování laviček,chodníky ,které jsou vcelku v pořádku,osvětlení i parkoviště nové. Doufám,že i to ostatní se doladí.

Dobrý den,

vždy u tohoto druhu staveb, jejichž realizace končí v listopadu a prosinci, jsou jemné terénní úpravy a sadovnické práce předmětem kontroly a úprav na jaře následujícího roku. Prozatím je na jakékoli zásahy příliš brzy, ale ihned, jak to situace dovolí, dojde k plánované kontrole.

Odbor rozvoje a investic2.3.2021, 10:22, Dietmar Kolder

Dobrý den,dovoluji se pozeptat na realizaci slibovaného Očkovacího centra.Rexistrace funguje OK,nabídka center pouze KA a HA Ostrava je pasé-mimo okres,praktici také neočkují tož nevím,zdali jste se v informaci o Oč.centr v Orlové nesekli o jeden rok.(2022(

Dobrý den,

očkovací centrum v Orlové čeká na registrační kódy z ministerstva zdravotnictví. Hned, jak je obdrží, bude spuštěna možnost zaregistrovat se k očkování do očkovacího centra v Orlové. Občané budou o této skutečnosti neprodleně informováni všemi dostupnými kanály. Prosíme o strpení.

Kancelář starosty2.3.2021, 9:59, Petr

Dobrý den, na webu města vidím m.j. tuto informaci k očkování - "Nejlepší však je zavolat přímo svému obvodnímu lékaři a zeptat se ho, zda ve své ordinaci nabízí možnost vakcinace proti onemocnění Covid-19." Nebylo by rozumnější uvést seznam lékařů, kteří očkovat budou, ať zbytečně občané všem lékařům netelefonují a volají jen těm, kteří očkovat chtějí ? Děkuji

Dobrý den,

evidence obvodních lékařů, kteří chtějí očkovat, je záležitostí krajského úřadu. Praxe by měla být taková, že lékaři, kteří budou očkovat, si své pacienty, kteří jsou nyní "na řadě", tj. 70letí a starší, obvolají a vyzvou je, aby se k očkování dostavili. Lidé nemají telefonovat všem obvodním lékařům, jak uvádíte, měli by se informovat pouze u svého obvodního lékaře, případně se podívat na webové stránky ordinace, zda tuto informaci již dříve nezveřejnila.

Kancelář starosty2.3.2021, 9:21, Andrea Trojovská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bude v nejbližší době ve městě Orlová řešena tragická situace týkající se parkovacích míst nebo toto řešení bude nadále spočívat v udělování blokových pokut občanům?

Dobrý den,

parkování ve městě Orlová je řešeno prakticky neustále. Za poslední dva roky přibylo ve městě přes 200 parkovacích míst, momentálně vzniká dalších 100 a k tomu bylo od 1. 1. 2021 zrušeno 33 vyhrazených parkovacích stání, která se pronajímala. Tato jsou nyní k dispozici všem občanům bez omezení.

Jsme si vědomi, že lidé nejsou se situací spokojeni a děláme, co se dá. Je ale potřeba si uvědomit, že v sídelním městě, jako je Orlová, je to složitý úkol. Většina obyvatel Orlové za prací dojíždí do jiných měst. Není výjimkou, že rodina vlastní dvě i tři auta, a tak zatímco počet obyvatel každoročně klesá, potřeba parkovacích míst je stále stejná, ne-li vyšší.

Kancelář starosty