DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


25.3.2021, 19:14, Petr

Dobrý den, ve středu 24.3. jsem zhlédl v TV (zřejmě Prima), jak Městská policie zasahuje před Hypernovou proti "nenošiči" respirátoru. Nevím, zda si vedení města namlouvá, že to jsou výjimečné případy - myslím si naprostý opak. Měl jsem dnes cestu na zdravotní středisko na Doubravanu (od DDM)asi v 15:15 a schválně jsem počítal - 29 lidí bez ochrany, zpět v 16:30 jich bylo 35... Nepočítal jsem menší děti ani ty, co měli ochranu jen pod bradou. Je mi jasné, že to MP nemůže zvládat, ale co s tím?

Dobrý den,

již z televizní reportáže je patrné, že se městská policie porušováním vládních nařízení zabývá, ovšem nemůže z kapacitních důvodů a za každých okolností zvládnou všechna místa porušování pravidel pro nošení ochranných prostředků dýchacích cest (roušky a respirátory). Navíc městská policie plní i jiné úkoly při dohledu nad veřejným pořádkem, které nesouvisí s problematikou Covid-19. Dále je nutno podotknout, že městská policie není jedinou složkou, zabývající se ze zákona dohledem a kontrolou pravidel vládních nařízení v boji proti šíření Covid-19.

Městská policie Orlová25.3.2021, 10:46, Dagmar Kolářová

Ráda bych se vrátila ještě k dotazu p. Opiolové. Nejen venkovní zeleň ve výhledu z obřadní síně, ale celá úroveň "výzdoby" této smuteční obřadní síně není důstojná pro poslední rozloučení s našimi blízkými. Na toto by měl taky dohlédnout někdo, kdo má smysl pro vkus. Ani čistota na tomto místě nebývá zcela v pořádku. Možná by bylo vhodné inspirovat se v jiných obřadních síních, např. v Petřvaldě nebo FM. Např. nápisy s fotografiemi a jmény zemřelých by si zcela jistě zasloužily modernější techniku.

Dobrý den,

v současné době se zpracovává návrh na úpravu atria a v průběhu roku dojde i ke změnám výzdoby interiéru samotné smuteční síně.

Odbor správy majetku a hospodářské správy19.3.2021, 12:46, Jozef Hovana

Prosím nešlo by na 5 etapu na ulici Na Výsluní k popelnicim přístavit prázdný kontejner aby lidé mohli vyházet svůj nepořádek aby zbytečně nedělali nepořádek kolem popelnic. Děkují

Dobrý den,

velkoobjemový kontejner nemůže být na ulici Na Výsluní k nádobám na odpad umístěn, jelikož zde není pro něj dostatek místa. Může být ale přistaven na ulici Dětmarovickou i mimo stanovený harmonogram pro přistavení velkoobjemových kontejnerů ve městě Orlová. Bohužel po zkušenostech z minulých let víme, že přistavení velkoobjemového kontejneru nezabrání tomu, aby občané odpad k nádobám nadále neodkládali.

Odbor správy majetku a hospodářské správy19.3.2021, 10:24, Radomila Opiolová

Dobrý den, obracím se na vás s podnětem ve věci obřadní síně na ul. Klášterní v Orlové - Městě. Orlová měla má krásnou obřadní síň, která je řešena tak, že za velkou prosklenou čelní stěnou byla vysazena zeleň, která byla součástí výzdoby a pohled ven byl velice působivý. V současné době je to spíše ukázka zmaru a naprosté nedbalosti. Zeleň je přerostlá, neudržovaná, jehličnany uschlé. Myslím, že toto místo by si zasloužilo vrátit původní důstojný vzhled.

Dobrý den,

odbor správy majetku a hospodářské zprávy si je vědom stavu zeleně u smuteční síně. V současné době se zpracovává návrh na obnovu a úpravu zeleně v atriu smuteční síně. Samotnou úpravu bychom chtěli realizovat ještě v letošním roce. Děkujeme za Váš podnět.

Odbor správy majetku a hospodářské správy17.3.2021, 12:23, koláčková

Dobrý den, prosím kde všude musím hlásit změnu vlastníka rodinného domu (odpady, apod.) děkuji

Dobrý den,

zápisem do katastru proces převodu nemovitosti končí a majitelem se stává kupující, resp. obdarovaný anebo dědic. Důležitým krokem je převod všech energií a služeb. Poplatek za svoz komunálního odpadu platí občan vždy tam, kde má trvalý pobyt. Určitě si pohlídejte daně. Prodej nemovitosti představuje pro prodávajícího příjem, který musí vykázat v daňovém přiznání. Existuje však několik situací, kdy je prodávající od daně osvobozen. V případě, že jste obdrželi nemovitost darem, neplatíte daň z nabytí a za určitých podmínek můžete být osvobozeni i od daně z příjmu, který tento dar představuje. V případě dědění daň z příjmu a daň z nabytí neplatíte.

Kancelář starosty13.3.2021, 19:19, Eva

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli bude letos pokračovat rekonstrukce chodníku na ulici na Výsluní která byla započata již v loňském roce.Děkuji za odpověď

Dobrý den,

jedná-li se o dotaz na chodník k domu čp. 1282, musíme Vám bohužel sdělit, že i když město Orlová připravuje pokračování Regenerace panelového sídliště V. etapy, která zahrnuje kompletní rekonstrukci chodníků, Vámi požadovaný chodník není v následujících dvou letech do této regenerace zahrnut. Do kompletní rekonstrukce všech chodníků město plánuje pouze lokální opravy.

Odbor rozvoje a investic13.3.2021, 17:27, Radim Gajdošík

Dobrý den, prosím vás mám jenom dotaz ohledně nového parkoviště na ulici F. S. Tůmy. Neustále nám tady šofeři parkují v čele parkoviště, tudíž rohová auta mají problémy s výjezdem a tata samá situace je hned na začátku parkoviště, kde parkují přímo na chodníku a člověk se nemůže dostat do paneláku! Prosím bylo by možné zajistit žluté značení, děkuji.

Dobrý den,

k Vašemu podnětu Vám sdělujeme, že v takovém případě je nutné volat Městskou policii Orlová. Na Vámi uvedeném parkovišti jsou vyznačená jednotlivá místa k stání a celá ulice F. S. Tůmy je obytnou zónou. Parkování v obytné zóně upravuje § 39 zákona 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Stání je v obytné zóně povoleno jen na místech označených jako parkoviště.

Odbor správy majetku a hospodářské správy13.3.2021, 11:36, Daniel Kučera

Dobry den V novinách jsem četl článek o panu Firlovi Ano je to rezident a přikladně se stará o své nemovitosti.Právě proto díky takovým má Stará Orlová pozitivnějši obraz Taktéž pan Kolakowski a Orlovanka.Prosím pěkně vyjděte jako Město takovým živnostníkům vstřic.Ono zbudováni parkoviště pro zákazníky na Nádražní ulici kdy parkují nebezpečně u obchodu a všelijak po chodnících není dobré a ani bezpečné.Zbudujte na časti chodníku Orlovanka směr prodej krmiv parkovaci plochu(podélnou), kde pak ční akorát staré stromy a nevyhovující nevyuživaný chodník..Tato plocha uspokoji všechny zákazníky železářství a autodílů,kde dosud nemaj jak dobře a bezpečně zaparkovat.Naměstí je přes den zaplněno.Děkuji za pozornost..

Dobrý den,

město Orlová neplánuje rozšíření veřejných parkovacích ploch v Orlové-Městě, protože stávající kapacita je dostačující. Město Orlová nevlastní pozemky, na které chcete umístit parkoviště. Parkování pro zákazníky by mělo být vždy v režii obchodníka, v opačném případě se jedná o veřejnou podporu a ta tak musí být také administrována.

Odbor rozvoje a investic10.3.2021, 17:36, Pavel Káňa

Které ulice budou v roce 2021 opraveny?Ulice Odlehlá-je v katastrofálním stavu!

Dobrý den,

oprava části komunikace na ul. Odlehlá je zařazena v Seznamu oprav komunikací na rok 2021. Oprava bude realizována v průběhu tohoto roku. Děkujeme za Váš pondět.

Odbor správy majetku a hospodářské správy10.3.2021, 15:39, Jarmila Folvarčná

Dobrý den, kdy bude v provozu očkovací centrum v naší orlovské nemocnici? Mohla bych dostat na toto centrum tel. číslo? Děkuji, J. Folvarčná

Dobrý den,

očkovací centrum v orlovské nemocnici je již v provozu. Rezervace na očkování je možná pouze přes Centrální rezervační systém na adrese:

https://registrace.mzcr.cz/

Nemáme informaci o tom, že by centrum mělo vlastní telefonní linku.

Kancelář starosty10.3.2021, 10:56, Stáňa

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, proč není na podatelně Finančního úřadu v Orlové, zřízen alespoň sběrný box? Chápu, že je toto pracoviště zcela uzavřeno, ale mnoho lidí nemá možnost podat daňové přiznání elektronicky a poštovné také není levná záležitost. Takže budu stát ve frontě na poště nebo pojedu do Karviné autobusem a budu stát ve frontě na podatelně FÚ, protože i zde jsou úřední hodiny omezeny. Opravdu není možná nějaká domluva s finančním úřadem? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

sběrný box zřízen je. Vypadá jako volební urna, ale je viditelně označen jako sběrný box. Najdete ho v Doubravanu vedle podatelny finančního úřadu. Sběrný box je vybírán 2krát týdně.

Kancelář starosty9.3.2021, 19:18, Dana Takáčová

Od 3.3.je možno se zaregistrovat v očkovacím centru v Orlové.Praxe je však taková,že k dnešnímu datu tj.8.3. se ještě s očkováním nezačalo.Zajímalo by mě ,proč se vedení města aktívně nesnaží očkování urychlit.Jsou mnohem menší města a obce,kde očkování běží

Dobrý den,

s očkováním se v orlovské nemocnici již začalo. Co se urychlování týká, tak očkování pro orlovské občany zajišťuje očkovací tým Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj. Očkování ve všech nemocnicích v kraji, ať už krajských či soukromých, se odvíjí od dodávky potřebného množství vakcín, které neurychlí ani samotný hejtman kraje, natož ředitelé nemocnic či zástupci jednotlivých měst. Distribuce očkovacích látek je celostátní logistickou záležitostí Ministerstva zdravotnictví ČR.

Kancelář starosty9.3.2021, 14:34, František Vlček

Dobrý den, prosím kdy bude provedena oprava oprava zpomalovacího retardéru na Dětmarovické ulici? Děkuji Vlček

Dobrý den,

město Orlová poškozený retardér v ulici Dětmarovická reklamovalo a k opravě dojde nejpozději do konce dubna. Oprava bude rozsáhlejšího charakteru a vyžádá si dopravní omezení.

Odbor rozvoje a investic9.3.2021, 10:31, Tomáš Slíva

Dobrý den, prosím vás chci se zeptat, mám v německu rodinu a všichni kroutí hlavou, proč město Orlová staví náměstí s podzemním parkovištěm. V německu jsou podzemní parkoviště a mají od roku 2021 v nich zakázáno parkovat elektroauta. Všichni víme že se doba elektroaut blíží a budou ve městech převažovat, dejme tomu že za 5let budou ve městě podle EU jezdit jen elektroauta, město Orlová dostaví svoje náměstí s podzemním parkovištěm a co se stane potom, bude tam viset u vjezdu cedule s nápisem zákaz parkování elektroaut, což znamená všech aut ve městě Orlová. Můj dotaz zní proč město staví podzemní parkoviště, když EU je zakazuje a další dotaz jestli má město Orlová nějakou vizi k čemu použije do budoucna podzemní parkoviště, když vjezd elektroaut tam bude zakázán s důvodu hoření jako v sousedním německu. Třeba němci nechápou, proč město buduje v období elektroaut podzemní parkoviště. Děkuji

Dobrý den,

budování podzemních parkovišť a parkovacích domů je jedinou možností na rozšíření parkování ve městě. Není pravda, že v Německu je plošný zákaz parkování elektromobilů v podzemních garážích. Ano, v posledních letech se elektromobilita a bezpečnost hodně skloňuje a některá města v Německu zavádějí zákaz parkování elektromobilů v garážích. Město Orlová se řídí českými bezpečnostními a protipožárními předpisy. Parkovací domy tvoří pouze nepatrnou část parkovacích kapacit ve městě a než v Orlové budou převažovat elektromobily, postoupí určitě vývoj technologií natolik, že si určitě poradí i s tímto nebezpečím.

Odbor rozvoje a investic9.3.2021, 5:57, Adam Balon

Dobrý den, prosím o informaci, proč musím i v roce 2021 platit za prodloužení nájmu hrobového místa složenkou typu "C", tj. jít k bakomatu vybrat peníze, jít na poštu zaplatit v hotovovsti, místo provedení jednoduchého převodu na účet. U platby je variabilní symbol, který hřbitovní správa může použít pro identifikaci. Chápu, že je to Orlová, ale proboha, je už 21. století. Kdy to město Orlová změní a donutí správce hřbitova aby přijímal platby online? Všimli jste si, že existuje něco jako internet?

Dobrý den,

v současné době zle poplatky hradit v hotovosti nebo složenkou. Vzhledem k tomu, že po uplynutí doby, na kterou byla smlouva o nájmu hrobového místa uzavřena se musí uzavřít smlouva nová a nájem a úhrada za služby spojené s nájmem hrobového místa jsou splatné předem jednorázově na celou dobu nájmu, hradí většina občanů poplatky v hotovosti při podpisu smlouvy o nájmu hrobového místa.
Hřbitovní správa se snaží každému občanovi vyjít vstříc a po individuální domluvě lze potřebné záležitosti vyřídit i mimo pracovní dobu.

Odbor správy majetku a hospodářské správy