DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


23.4.2024, 20:04, Jakub

Dobrý den, da se nějak zjistit zda byla přijata platba poplatku za psa přes účet? Zda mi přijde na e-mail nějaké potvrzení nebo domu dopis? Diky

Dobrý den,
s konkrétní záležitostí se prosím obraťte na Ing. Dominiku Buchtovou - správce poplatku ze psů, tel. 596 581 217.
S pozdravem
PO23.4.2024, 19:54, Petr

Dobrý den, v lednu jste uveřejnili informaci o průběhu prací na stavbě parkoviště u nemocnice s tím, že stavba má být dokončena na jaře. Pokud ale vidím "tempo" stavebních prací a postávající pracovníky, tak váhám - bylo myšleno jaro letošní, nebo až roku 2025 ? Děkuji za informaci, Petr

Dobrý den,
po započtení dob ze smlouvy, kdy zhotovitel nemohl z technologických a klimatických důvodů pracovat, je oficiální termín ukončení stavby konec května. Zhotovitel přislíbil zintenzivnění prací. Pokud nedodrží termíny stanovené smlouvou, město přistoupí k penalizaci. Jiné nástroje k urychlení prací město bohužel nemá. Děkujeme za pochopení a věřte, že dokončení stavby je i našim cílem.
S pozdravem
ORI22.4.2024, 19:26, Milena valova

Chci se zeptat jestli bude letos k dispozici klavir pro verejnost kdyz tam byl bylo to moc fajn???? dekuji za odpoved

Dobrý den,
klavír bohužel nebude venku umístěn z důvodu špatných předchozích zkušeností. Sice pár občanů chodilo hrát a hráli hezky, ale většina produkce byla v okolí bydlícím občanům na obtíž (spali po noční, budilo to děti atd.) Ve večerních hodinách se pak klavír musel zamykat, protože hrající občané rušili noční klid. Několikrát byl vypáčen zámek a klavír byl poškozen, nikdo ho už pak nechtěl ladit a navíc na vzduchu navlhnul a začal plesnivět.
S pozdravem
KS22.4.2024, 14:28, Radmila Krejčíková

Dobrý den, chci se zeptat jestli by bylo možné provést stříhání živých plotů na ulici Topolová. Jedná se živý plot mezi č. 701 a č. 702. Také o keře u cesty téhož domu.Je to zde již příliš zarostlé.

Dobrý den,
úprava zeleně na ul. Topolová byla zadána zahradnické firmě.
S pozdravem
OSMHS22.4.2024, 10:36, Emil Vyhlas

Dobrý den, koupaliště chcete zdemolovat a postavit tam nějáký park,napište nám,kolik bude stát demolice koupaliště a stavba parku pro volnočasové aktivity a kolik by stálo oprava koupaliště....děkuji za odpověd´

Dobrý den,
předpokládané náklady demolice koupaliště a výstavby parku jsou cca 140 mil Kč, kde na realizaci můžeme získat až 80% dotací z EU. Oprava koupaliště je předpokládaná cena stanovena z projektové dokumentace na 251 mil. Kč v cenové úrovni 2021 (ceny jsou nyní vyšší). Zde nelze žádat o dotace z EU a následný provoz by vyžadoval další financování z prostředků města.
S pozdravem
ORI22.4.2024, 8:17, František Vlček

Dobrý den, bylo by možné obnovit vodorovné značení na asfaltovém parkovišti před domem 1263, na ulici Adamusové? Ideálně v době blokového čištění. Děkuji Vlček

Dobrý den,
ano, obnova vodorovného dopravního značení (VDZ) na asfaltovém parkovišti před domem 1263, na ulici Adamusové v době blokového čištění je možné, ovšem povrch komunikace musí být pro realizaci suchý, což nemůžeme zaručit. Obnovu VZD si zaevidujeme a provedeme ji v příznivějších klimatických podmínkách.
S pozdravem
OSMHS21.4.2024, 17:24, Milada

Chci se zeptat, co je to za provozovnu ve dvoře za ubytovnou na ul. Osvobození, kde najíždějí auta z pekáren a v době teplých dnů, ale téměř pořád se odtamaď šíří hluk z klilmatizací, kterých je tam podle mě hodně!!, Nemůžu mát ani otevřené okno!! Vadí mě ten hluk. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
za živnostenský úřad sdělujeme, že z dotazu nelze zjistit přesné místo činnosti (ve dvoře za ubytovnou na ul. Osvobození), ani o jakou osobu se jedná. Mohlo by se jednat o provozovny na adrese Osvobození 828, 735 14 Orlová-Lutyně, nebo na adrese Osvobození 1329, 735 14 Orlová-Lutyně. Na uvedených adresách má svou provozovnu velké množství podnikatelů.
Nicméně je nutno konstatovat, že živnostenský úřad může prověřit, zda provozovatel činnosti má příslušné živnostenské oprávnění a dodržuje podmínky stanovené živnostenským zákonem a zákony souvisejícími s podnikáním. V rámci kontroly může také prověřit způsobilost provozovny k provozování dané živnosti. Není však v jeho pravomoci posuzovat intenzitu hluku vznikajícího z předmětné činnosti, ani případně šetřit porušování nočního klidu.
Pokud k takovému protiprávnímu jednání dojde, doporučujeme obrátit se na Městskou policii Orlová (linka 156 nebo 158), případně obrátit se na oddělení přestupků ve věci porušování nočního klidu podnikající fyzickou osobou – viz § 5 odst. 2 písm. a) zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích.
Ve věci nadměrného hluku mimo noční klid se můžete obrátit na Krajskou hygienickou stanici Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci, Wolkerova 74/6, 779 00 Olomouc, e-mail: epodatelna@khsolc.cz, tel. +420 585 719 111.
S pozdravem
OVVŽÚ18.4.2024, 9:48, Vlastimil Fedič

Dobrý den, můj dotaz je nejspíše na dopravní inspektorát. Řeším problém, který je v Orlové na více místech. Jedná se o výjezd z parkoviště na silnici, která je v obytné zóně. Našel jsem, že výjezd z parkoviště na komunikaci je zákonem č. 361/2000 Sb. řečeno : "Připojení parkoviště na místní komunikaci bývá označeno pomocí P4 (ale nemusí) vjezd se bere jako výjezd z místa ležícího mimo proto se dává přednost všem, kteří jsou na místních komunikacích (i protilehlé straně)." Pro přednost v obytné zóně naopak: "Na všech křižovatkách v obytné zóně platí přednost podle pravidla pravé ruky. Obytná zóna je na stejné úrovni jako například polní nebo lesní cesty." Nikde jsem však nenašel jak je to s výjezdem z parkoviště na silnici, která je v obytné zóně. Můžete někdo vysvětlit jak to je? Ptám se proto, že jsem nedávno stál na takové křižovatce a protože jsem vyjížděl z parkoviště, tak jsem dával přednost, ale řidič auta na silnici zastavil a dával přednost mi, protože jsem prý přijíždějící zprava. A nebyl na mne moc slušný. Kdo tedy má přednost? Konkrétně se jedná o ulici Ke Studánce, kde těchto výjezdu z parkoviště je více. Přeji pěkný den. V.Fedič

Dobrý den,
V obytné zóně je dle zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, dána přednost zprava. Výjezd z parkoviště označeného dopravním značením IP11a dle vyhlášky č. 104/1997 Sb.(§ 1a odst. 2) není křižovatkou. Z uvedeného je tedy zřejmé, že řidič musí dát přednost při vyjíždění z parkoviště všem, nejen vozidlům jedoucím zprava.
S pozdravem
OD17.4.2024, 16:01, Mészárosová Božena

DOBRÝ DEN, JAK ZJISTIT VARIABILNÍ SYMBOL NA ZAPLACENÍ KOMUNÁLNÍHO ODPADU NA POKLADNĚ ÚŘADU? KDYŽ HO MÁME TEDA ZNÁT.DĚKUJI ZA INFO

Dobrý den,
pro sdělení variabilního symbolu pro úhradu poplatku za komunální odpad využijte uvedené kontakty: tel: 596 581 146, kl. 217, kl. 150
e-mail: dominika.buchtova@muor.cz
S pozdravem
PO17.4.2024, 10:21, Petr Kucek

Dobry den bydlim na ulici F.S.Tumy 1209 a ukradli mi tento rok 2 motorky s parkoviste. Kdyby tam byla aspon 1 kamera smerem od bile k atomu tak policie byto mohla lepe zjistit.Jetam porad neco kradeze atd.Dekuji.

Dobrý den,
městský dohlížecí kamerový systém města Orlová čítá v současné době 65 kamer. A soustavně se rozšiřuje. Poslední 3 kamery byly přidány v březnu tohoto roku např. na 5.etapě, na domě 1283, která může snímat m.j. i parkoviště Na Výsluní nebo u Lidlu. Nicméně, aby mohla být realizována nová kamera, musí být splněny také m.j. technické podmínky např. možnost připojení kamery na optický kabel apod. A tyto podmínky nejsou vždy optimální popř. nejsou splněny vůbec. Každý nový kamerový bod je také finančně velmi náročný. Jak z hlediska prvotní investice na pořízení, která se pohybuje v řádech statisíců ze jednu kameru, tak i posléze výdaje na provoz, údržbu , opravy apod. Proto město musí velice zvažovat efektivitu každé investice do nového kamerového bodu, včetně výběru místa umístění. Byť se snažíme pokrýt co nejefektivněji všechna problematická místa v našem městě, slepým místům se nevyhneme. Nevylučujeme ovšem , že i Vámi navrhované místo bude v budoucnu vyhodnoceno jako optimální k umístění nového kamerového bodu.
S pozdravem
MP17.4.2024, 5:48, David O.

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně veřejného osvětlení na náměstí 28.října, proč nesvítí všechny lampy a nasvícení přechodu u pošty.

Dobrý den,
omlouváme se za vzniklou situaci. Došlo k poruše na vedení v sekci nově rekonstruované části osvětlení okolo Náměstí 28. října, ze které jsou tato světelná místa napájena. Tato porucha byla postoupena zhotoviteli k reklamaci a nápravě.
S pozdravem
OSMHS16.4.2024, 14:46, René Bocek

Dobrý den, můžeme zažádat o modrou popelnici na papír? Děkuji za odpověď. Bocek René

Dobrý den,
o přistavení nádoby na papír určitě zažádat můžete. Napište prosím svůj požadavek s adresou na e-mail denisa.nitschova@muor.cz.
S pozdravem
OSMHS15.4.2024, 16:44, MR

Dobrý den ,kdo je zodpovědný za zeleň v Orlové? Ptám se protože dnes po příchodu domů ,ul. Lesní jsem zjistil ,že probíhá takzvané sečení trávy ,kdy zcela bezohledně sekačkou sesekali i záhon ke vchodu jenž si sami udržujeme . Tráva je sice posečená ale bez sběru ,kdy je ponechána jako mulč-což již v minulosti byla vaše odpověď na podobný dotaz, jenže teď jednak nejsou k tomu vhodné klimatické podmínky a jednak tráva již byla přerostlá a vzniká tak naprosto nevzhledná plocha.Na této adrese bydlíme víc jak 12let a stav zeleně se rok od roku zhoršuje. Každoročně se pokácí několik stromů v našem okolí kdy některé nejeví nejmenší příznaky poškození, onemocnění .. A výsadba nových v náhradě -ani jeden! (pokud jsem nepřehlídl) .Keře taky likvidujete , respektive jsou zakracovány na co nemenší velikost(zmlazování ale nesystematicky s ohledem k živočichům )- a co ptáci ,ty si mají zakládat hnízda kde? na ul.Květinové po dotazu občana na pokácený strom a ptačí hnízdo jste napsali odpověď ,že si pták postaví hnízdo v jiném místě -a možná v jiném městě..... MR

Dobrý den,
brzký příchod jara způsobil urychlení růstu vegetace, kdy tráva velmi rychle narostla a ne vždy bylo vhodné počasí k jejímu kosení. Proto pracovníci údržby v některých případech museli kosit již vyšší trávu a je možné že ve vysoké trávě byly rostliny přehlédnuty, jistě je nepokosili schválně. Tráva v jarním období velmi rychle regeneruje, takže zanedlouho bude vypadat zase hezky. Ohledně kácení stromů - kromě poškozených a nemocných stromů (kde často probíhá houbové onemocnění, které na první pohled pro laika není rozpoznatelné) se musí někdy kácet i z důvodu rekonstrukce inženýrských sítí. Není pravdou, že se nevysazují nové stromy, ale právě z důvodu umístění inženýrských sítí, není příliš mnoho míst vhodných pro rozsáhlejší nové výsadby.
S pozdravem
OSMHS15.4.2024, 7:04, Helena Folvarčná

Dobrý den, do února 2025 mi platí cestovní pas, ale odjíždím na rok do zahraničí. Můžu si vyřídit nový pas dřív, třeba v červenci? Děkují Folvarčná

Vážená paní Folvarčná,
jestliže Vám platnost cestovního pasu končí v únoru 2025, můžete si žádost o nový pas podat v červenci 2024 (jak navrhujete). K podání žádosti budete potřebovat svůj občanský průkaz, stávající cestovní pas a 600,- Kč na zaplacení správního poplatku.
Doporučujeme Vám předem se elektronicky objednat, neboť v červenci každého roku přichází na náš úřad velké množství klientů a mohlo by se stát, že byste na úřadě strávila velmi dlouhou dobu.
Objednávku můžete učinit na stránkách města https://www.mesto-orlova.cz/ přes sekci Online rezervace. Úřední hodiny pro veřejnost jsou v pondělky, středy a čtvrtky.
S pozdravem
OVVŽÚ14.4.2024, 18:12, Jarek

Dobrý den, můžete v novém kalendáři města Orlové pro rok 2025 uvést po dohodě s ředitelem mezinárodního cyklistického závodu žen - GRACIA 2025 termíny závodu tak, jak máte vyznačeny "Dny města Orlové" ? Děkuji

Dobrý den,
děkujeme za Váš námět. Již jsme se domluvili s ředitelem mezinárodního etapového cyklistického závodu žen - GRACIA a datumy závodu vyznačíme v kalendáři pro rok 2025.
S pozdravem
KS