DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


23.11.2021, 14:34, Stanislav Motyka

Dobrý den, Chci se zeptat z jakého důvodu byl odstraněn nádherný stromu Moravy, který nám sloužil několik let jako Vánoční

Dobrý den,

strom u Moravy byl v minulých letech opravdu nádherný a několik let sloužil i jako strom vánoční. Nicméně v letošním roce ho muselo město nechat vykácet, protože byl uhnilý a ohrožoval bezpečnost chodců. Byla velká pravděpodobnost, že by se zavěšením vánoční výzdoby vyvrátil i s kořeny. Zdravotní stav stromu posoudili odborníci. Děkujeme za pochopení.

Kancelář starosty19.11.2021, 11:39, Eichlerová

Dobrý den, jak je prosím možné , že v Orlové existuje pouze 1 odběrové místo pro PCR testy a to u Moravy? přijde vám normální, že v té frontě stojí lidé i 2 hodiny na dešti s horečkami?!!!!! žádné zastřešení , nic..je to velice smutnééé a trestuhodné

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a plně chápeme Vaše rozhořčení. Je na místě upozornění, že město nezřizuje a ani nemůže zřídit odběrové místo. Toto je v kompetenci zdravotnických organizací, lékařů či jiných soukromých subjektů, které k tomu získají povolení MZČR. Kde si toto místo zřídí, je jejich záležitostí a rozhodně toto neřeší s městem. Máte-li jakékoliv výhrady k tomuto místu a k podmínkám, měli byste je řešit s provozovatelem tohoto odběrového místa. Město Orlová do toho nemůže nijak vstupovat.
Děkujeme za pochopení.

kancelář starosty17.11.2021, 5:00, Marta Adamčíková

Přeji hezký den. 16.11. jsem ve večerních hodinách nakupovala v Penny Orlová - Poruba. V obchodě nakupovala také skupina cca 9ti mládenců 17-19let se 4mi dětmi cca 8 let. Nikdo z nich neměl roušku. Dokonce si z toho dělali legraci. Ostraha odešla neznámo kam. Pokud se provádí kontroly, tak jako to čteme v tisku, možná by některá mohal být směrována na tuto prodejnu ve večerních hodinách. Vždyť se jedná i o ochranu zaměstnanců obchodu.

Dobrý den

děkujeme za Váš dotaz, nicméně v takovýchto případech nezbývá, než - buď upozornit ostrahu, aby to řešila přímo na místě a tyto osoby vykázala z marketu, nebo zavolat na městskou policii a upozornit je na porušování hygienických pravidel. Samozřejmě, že je i v možnostech občanů kontaktovat Krajskou hygienickou stanici v Ostravě.

S pozdravem
kancelář starosty16.11.2021, 13:45, Lucie

Dobrý den, kde se prosím mohu nechat otestovat antigenním testem v Orlové? a mohu poprosit případně i kontakt k objednání? děkuji

Dobrý den,

veškeré informace o možnostech testování antigenními i PCR testy v okolí Orlové najdete na stránce:
https://testovani.uzis.cz/. Kromě toho tam zjistíte i vytíženost vybraného odběrového místa a jeho kapacitu. Bližší informace získáte na lince 1221.

S pozdravem
kancelář starosty16.11.2021, 7:16, Viki

Dobrý den, při návštěvě v Doubravanu byl nedávno leták na každém patře, aby odstranili z chodeb a společných prostor veškeré věci, jinak budou vyhozený. Prosím dělá někdo takové kontroly v ostatních domech. Někteří si přivlastní půl chodby a zastaví různým harampadim. Kdysi toto kontrolovali požárnici. Děkuji za odpověď Hezký den Viki

Dobrý den,

k Vašemu dotazu ke kontrolám domů Vám sdělujeme, že město Orlová ve svých domech tyto kontroly provádí prostřednictvím domovníků. V případě, že se ve společných prostorech a únikových cestách nacházejí nějaké překážky a věci, které tam nepatří, řešíme to s nájemci individuálně. Od 1. 1. 2022 budou tyto kontroly prováděny rovněž preventistou požární ochrany.
Co se týká situace v domech ostatních majitelů (družstvo, Heimstaden, apod.) není nám známo, v jakém rozsahu kontroly domů provádějí.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy14.11.2021, 9:19, K. Večeřa

Již velmi dlouhou dobu jsem neviděl Měst.policii Orlová kontrolovat parkování aut na parkovišti u nemocnice. Na poliklinice pár lidí a parkoviště po celý den plné.

Dobrý den,

vzhledem k nepříznivé situaci v oblasti statické dopravy v městě Orlová se městská policie nezabývá primárně parkováním vozidel z úřední povinnosti v rámci preventivní hlídkové činnosti, ale řeší případ od případu na základě konkrétního oznámení. Nicméně parkoviště u nemocnice je městskou policií nepravidelně kontrolováno a řidiči jsou v případě zjištění přestupku projednáváni v příkazním řízení.

S pozdravem
Městská policie Orlová10.11.2021, 12:43, Kateřina

Dobrý den, v jedné z odpovědí tady, jste uvedli, že do konce měsíce října 2021 dodáte popelnici na plast, na ulici Květinová 892, Orlová. Dnes je 10.11.2021 a popelnice tam stále není. Tak nevím jestli si neděláte z nás srandu, už to tak vypadá, popelnice tam nebyla minimálně čtvrt roku.

Dobrý den,

ano, odpověď opravdu tak zněla. Nádoby byly ovšem dovezeny až ve 44. týdnu, musely se ještě načipovat a samotný rozvoz bude probíhat v 46. týdnu. Děkujeme za pochopení.

OSMHS9.11.2021, 14:48, Daniel Kučera

Dobry den,četl jsem nyní článek obchod s chudobou z 8.11.21..Myslim si ,že by nebylo od věci,tento nelehký ukol řešit tím,že veškeré sociálně slabé obyvatelstvo dané obce bude spadat do téže sociální evidence obce,kdy pokud bude chtít nárokovat dávky,musí pro obec vykonávat veřejně prospěšné práce,(pracovni povinnost)a to do doby nástupu stabilního zaměstnaneckého poměru,(či výhry v loterii.)V opačném připadě nebudou dávky vyplaceny a tyto osoby vystěhovány tam,kde je budou "vítat,milovat asimilovat" K tomuto problému by se měl vyjádřit každý občan,a na základě těchto výsledků přijmout opatření na celostátní urovni....Nelze tyto miliardové úniky a laxnost nadále tolerovat.Děkuji

Dobrý den,
děkujeme za Váš názor. Věříme, že se touto problematikou bude zabývat Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. Je to v zájmu měst i jejich obyvatel.
S pozdravem
Kancelář starosty5.11.2021, 16:27, Ervin Suk

Dobrý den. Docházím na zdravotní středisko v ulici Mládí 724. Není tam výtah a kdo má potíže s chůzí mi dá za pravdu, že vyjít do 4 patra je problém. Nevím proč se dosud nikdo nepostaral aspon" o to, aby bylo podél schodů madlo, o které by se člověk zachytil při chůzi nahoru i dolů. Zábradlí schodů na jedné straně je nedostačující. Děkuji za zprávu, na koho se obrátit. Suk

Dobrý den,

děkujeme za Váš podnět a bezpochyby máte pravdu, nicméně tento objekt není v majetku města, ale v soukromých rukou. Město nemůže zasahovat do cizího majetku a není v jeho moci jakkoliv tuto záležitost řešit. Jediným řešením je obrátit se na lékaře, které v tomto objektu navštěvujete a upozornit ho na tento problém.

Držíme palce!
S pozdravem
Kancelář starosty19.10.2021, 16:50, Jarošová

Dobrý den, chci se zeptat ohledně odpadu na příští rok, pro osoby nad 70 let. O slevu se bude muset žádat a platí až po dosažení věku např. 70 roků dosaženo v 8/2022. Děkuji za odpověď.

Na 20. zasedání Zastupitelstva města Orlová dne 18. 10. 2021 byla schválena nová Obecně závazná vyhláška města Orlová č. 8/2021 o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, která bude účinná od 1. 1. 2022. Nahradí tak, v souladu se změnou zákona o místních poplatcích č. 565/1990 Sb., ve znění pozdějších předpisů, dosavadní obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů.

Roční sazba poplatku zůstává ve výši 792 Kč za osobu ročně.

Nově je v citované obecně závazné vyhlášce schválena úleva pro občany – poplatníky, kteří v daném kalendářním roce dosáhnou věku 70 let a více, (čl. 7, odst. 4). Úleva je ve výši 50 % roční sazby s podmínkou, že občan – poplatník nemá k 1. 1. 2022 vůči městu Orlová žádný nedoplatek na zavedených místních poplatcích.

Vyzýváme proto občany – poplatníky tohoto místního poplatku, kterých by se výše uvedená úleva mohla týkat, aby kontaktovali Městský úřad Orlová a uhradili do konce letošního roku případné nedoplatky. Jen tak mohou využít úlevu pro poplatkové období roku 2022.

Občanům, kteří nebudou mít v evidenci nedoplatky na místních poplatcích, bude úleva zavedena automaticky, není třeba o ni žádat.

Bližší informace vám ochotně poskytnou zaměstnankyně Městského úřadu Orlová, právního odboru, agenda místních poplatků, na tel. číslech 596 581 217, 596 581 150 a 596 581 146.16.10.2021, 20:39, Petr Vavříček

Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda současná situace nedostatku stavebního materiálu a zvýšených cen nějak ovlivní stavbu náměstí. A pokud ano, jak? Myslím tím především termín a cenu. Děkuji.

Dobrý den,

termín stavby byl již posunutý z důvodu problémů při překládání podzemních sítí na květen 2022 a v současné době je dostačující.
Většina materiálu je již na stavbě nebo je dlouhodobě zajištěna. Současná situace by na dokončení náměstí již neměla mít vliv. Pokud se ještě nějaké problémy objeví, budou operativně řešeny. Samozřejmě, případná epidemická opatření nebo karantény ještě stavbu ovlivnit mohou, tyto skutečnosti však nedokážeme ovlivnit.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic15.10.2021, 8:14, Jaroslav Doffek

Chtěl bych se zeptat,jak dlouho ještě bude chátrat byvala restaurace u koupaliště a tak samo minigolf,byl někdo se podívat na minigolf v Bohumině??doporučoval bych a maji stále plno

Dobrý den,

v minulosti se uvažovalo o demolici bývalé restaurace u koupaliště, která je schválená radou města, ale na tuto realizaci nebyla poskytnuta dotace. V nedávné době se objevilo několik zájemců, kteří měli o koupi tohoto objektu zájem. V nejisté době Covidu si to však investoři rozmysleli. O dalším osudu se bude muset pravděpodobně znovu rozhodovat.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic12.10.2021, 21:07, Jarmila Káňová

Dobrý den. Mám dva dotazy. Sleduji ze strany od Alberta pokračující stavbu náměstí. Od přechodu k poště jsou jen schody, žádný nájezd pro vozíčkáře a kočárky. Přístup na náměstí vedle Prioru k mému překvapení vede do kopce. Bude bezbariérový přístup? V Orlovských novinách bylo oznámení, které chodníky se budou v roce 2021 opravovat. Je tam i chodník od Centrumu ke kurtům. V půlce října se stále nic neděje. Dojde letos k opravě? Předem děkuji

Dobrý den,

od přechodu přímo k poště není bezbariérový přístup, výškové rozdíly jej neumožnily. Od Masarykovy třídy se imobilní občané dostanou na náměstí a k poště mezi Polyfunkčním domem a Priorem.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic12.10.2021, 18:11, Macek Radomír

Dobrý den. Na ulici Květinová č. 892 byl odvezen kontejner na plasty a už nebyl přivezen zpět. Veškeré plasty a tašky plné plastu končí na zemi. Chci se zeptat kdy bude kontejner přivezen zpět ať třídění odpadu má smysl. Děkuji Macek Radomír

Dobrý den,

ano, nádoba na plastový odpad byla odvezena, jelikož byla poškozena. Koncem měsíce října očekáváme dodání většího počtu nádob na tříděný odpad, ty budou okamžitě rozvezeny na místa, kde chybí, tudíž také na adresu Květinová k čp. 892.
S pozdravem

OSMHS12.10.2021, 8:30, Daniel Kučera

Dobry den.Zaznamenal jsem nechutnost ze strany (ne)občanů co likvidují usíli lidí snažící se v rámci možností udržovat a zkrášlit Starou Orlovou,,,a to devastací okrasné zeleně, výzdoby a květin.Proto si myslím ,že bude na mistě zřidit bud kamerový systém a policejni prevenci.Nejsou to jen květiny,ale hulváti co zde jezdí agresivně,špatně parkují a v noci dělají hluk.V každém připadě děkujeme pani Kubalové za snahu zkrášlit tuto čast města,kde má i skvělý nápad udělat okrasnou flóru na místě bývalé Harendy.Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za podnět.

S pozdravem
Městská policie Orlová