DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


19.10.2021, 16:50, Jarošová

Dobrý den, chci se zeptat ohledně odpadu na příští rok, pro osoby nad 70 let. O slevu se bude muset žádat a platí až po dosažení věku např. 70 roků dosaženo v 8/2022. Děkuji za odpověď.

Na 20. zasedání Zastupitelstva města Orlová dne 18. 10. 2021 byla schválena nová Obecně závazná vyhláška města Orlová č. 8/2021 o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství, která bude účinná od 1. 1. 2022. Nahradí tak, v souladu se změnou zákona o místních poplatcích č. 565/1990 Sb., ve znění pozdějších předpisů, dosavadní obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů.

Roční sazba poplatku zůstává ve výši 792 Kč za osobu ročně.

Nově je v citované obecně závazné vyhlášce schválena úleva pro občany – poplatníky, kteří v daném kalendářním roce dosáhnou věku 70 let a více, (čl. 7, odst. 4). Úleva je ve výši 50 % roční sazby s podmínkou, že občan – poplatník nemá k 1. 1. 2022 vůči městu Orlová žádný nedoplatek na zavedených místních poplatcích.

Vyzýváme proto občany – poplatníky tohoto místního poplatku, kterých by se výše uvedená úleva mohla týkat, aby kontaktovali Městský úřad Orlová a uhradili do konce letošního roku případné nedoplatky. Jen tak mohou využít úlevu pro poplatkové období roku 2022.

Občanům, kteří nebudou mít v evidenci nedoplatky na místních poplatcích, bude úleva zavedena automaticky, není třeba o ni žádat.

Bližší informace vám ochotně poskytnou zaměstnankyně Městského úřadu Orlová, právního odboru, agenda místních poplatků, na tel. číslech 596 581 217, 596 581 150 a 596 581 146.16.10.2021, 20:39, Petr Vavříček

Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda současná situace nedostatku stavebního materiálu a zvýšených cen nějak ovlivní stavbu náměstí. A pokud ano, jak? Myslím tím především termín a cenu. Děkuji.

Dobrý den,

termín stavby byl již posunutý z důvodu problémů při překládání podzemních sítí na květen 2022 a v současné době je dostačující.
Většina materiálu je již na stavbě nebo je dlouhodobě zajištěna. Současná situace by na dokončení náměstí již neměla mít vliv. Pokud se ještě nějaké problémy objeví, budou operativně řešeny. Samozřejmě, případná epidemická opatření nebo karantény ještě stavbu ovlivnit mohou, tyto skutečnosti však nedokážeme ovlivnit.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic15.10.2021, 8:14, Jaroslav Doffek

Chtěl bych se zeptat,jak dlouho ještě bude chátrat byvala restaurace u koupaliště a tak samo minigolf,byl někdo se podívat na minigolf v Bohumině??doporučoval bych a maji stále plno

Dobrý den,

v minulosti se uvažovalo o demolici bývalé restaurace u koupaliště, která je schválená radou města, ale na tuto realizaci nebyla poskytnuta dotace. V nedávné době se objevilo několik zájemců, kteří měli o koupi tohoto objektu zájem. V nejisté době Covidu si to však investoři rozmysleli. O dalším osudu se bude muset pravděpodobně znovu rozhodovat.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic12.10.2021, 21:07, Jarmila Káňová

Dobrý den. Mám dva dotazy. Sleduji ze strany od Alberta pokračující stavbu náměstí. Od přechodu k poště jsou jen schody, žádný nájezd pro vozíčkáře a kočárky. Přístup na náměstí vedle Prioru k mému překvapení vede do kopce. Bude bezbariérový přístup? V Orlovských novinách bylo oznámení, které chodníky se budou v roce 2021 opravovat. Je tam i chodník od Centrumu ke kurtům. V půlce října se stále nic neděje. Dojde letos k opravě? Předem děkuji

Dobrý den,

od přechodu přímo k poště není bezbariérový přístup, výškové rozdíly jej neumožnily. Od Masarykovy třídy se imobilní občané dostanou na náměstí a k poště mezi Polyfunkčním domem a Priorem.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic12.10.2021, 18:11, Macek Radomír

Dobrý den. Na ulici Květinová č. 892 byl odvezen kontejner na plasty a už nebyl přivezen zpět. Veškeré plasty a tašky plné plastu končí na zemi. Chci se zeptat kdy bude kontejner přivezen zpět ať třídění odpadu má smysl. Děkuji Macek Radomír

Dobrý den,

ano, nádoba na plastový odpad byla odvezena, jelikož byla poškozena. Koncem měsíce října očekáváme dodání většího počtu nádob na tříděný odpad, ty budou okamžitě rozvezeny na místa, kde chybí, tudíž také na adresu Květinová k čp. 892.
S pozdravem

OSMHS12.10.2021, 8:30, Daniel Kučera

Dobry den.Zaznamenal jsem nechutnost ze strany (ne)občanů co likvidují usíli lidí snažící se v rámci možností udržovat a zkrášlit Starou Orlovou,,,a to devastací okrasné zeleně, výzdoby a květin.Proto si myslím ,že bude na mistě zřidit bud kamerový systém a policejni prevenci.Nejsou to jen květiny,ale hulváti co zde jezdí agresivně,špatně parkují a v noci dělají hluk.V každém připadě děkujeme pani Kubalové za snahu zkrášlit tuto čast města,kde má i skvělý nápad udělat okrasnou flóru na místě bývalé Harendy.Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za podnět.

S pozdravem
Městská policie Orlová10.10.2021, 9:41, Petr Vavříček

Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda někdo z Města přebírá ukončenou práci po firmě, která musí v rámci oprav zničit chodník, aby mohla vykopat jámu a závadu odstranit. Již jsem jednou psal, že firma zanechala místo opravy v hrozném stavu. Teď se to stalo na chodníku spojujícím vchody 782 a 784 u házenkářského hřiště. Zasypáno a ještě nedostatečně kameny a kousek dále trčí kanál. Opět se stalo to, že zástupce města nezkontroloval místo práce po ukončení opravy? Prosíme o nápravu. Děkuji

Dobrý den,

v dané lokalitě mezi domy č. p. 782 a 784 na ul. Kpt Jaroše v Orlové opravovala společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava poruchu kanalizace. Dnes jsme tuto vyzvali k neprodlenému uvedení místa opravy do původního stavu, aby byl chodník opět průchozí a provedeny patřičné terénní úpravy. Děkujeme za Váš podnět.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy9.10.2021, 15:04, Šindelková Kateřina

Dobrý den, nepřišli mi složenky na komunální odpad za tento rok .

Dobrý den,

hromadný tisk a rozesílání složenek pro platbu poplatku za komunální odpad a psy bylo od r. 2021 zrušeno. Splatnost obou poplatků byla do 31.05.2021. Pro platební údaje kontaktujte telefonicky, e-mailem nebo osobně pracovníky právního odboru, úseku místních poplatků.

právní odbor8.10.2021, 14:48, Jan

Dobrý den, chci se zeptat, je někde možnost vidět, jak by mělo vypadat ulice F.S.Tůmy a okolí po rekonstrukci, která začíná 11.10.? Děkuji

Dobrý den,

celá projektová dokumentace je veřejnosti k dispozici na https://www.vhodne-uverejneni.cz/index.php?m=xenorders&h=order&a=detaildocumentsandimages&rwr=regenerace-paneloveho-sidliste-v-etapa-v-orlove-lutyni-4-cast

S pozdravem7.10.2021, 22:38, HYKOVÁ

Chtěla bych touto cestou ,velice poděkovat za krásný nejen herecký ,ale i fyzický výkon herců ve hře CHlap na zabití...pan Vladyka a Blažej byli opravdu užasní.....nepamatuji ,kdy naposledy byla v našem městě uvedena tak kvalitní hra...jen mně mrzí že město neocenilo ani malou kytičkou jedinou herečku v této hře ,která podala svůj kousek na na výbornou....no i přesto Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš komentář, který předáme Domu kultury města Orlové, který tato vystoupení organizuje.

S přáním všeho dobrého
kancelář starosty7.10.2021, 18:22, Jarmila Molinková

Dobrý den, poslední dobou na hřbitově v Orlové spásají květiny srnky. V pondělí byl u hrobečku i trus. Květiny nejsou zadarmo a určitě se najde nějaké řešení. Děkuji

Dobrý den,

není to tak dávno, co jsme o tomto problému psali na stránkách Orlovských novin. Návštěvníci hřbitova udělají díru v plotě nebo nechají otevřenou branku. Srnky tudy projdou a vrhnou se na květiny. Správce hřbitova díru v plotě odstraní, ale po čase ji tam lidé znovu vytvoří a situace se opakuje. Nezbývá, než apelovat na slušnost a pochopení občanů. Hřbitov má svou provozní dobu a lidé jsou povinni ji dodržovat, stejně tak má hřbitov vstupní vrata a netřeba do jeho prostor vcházet či vycházet dírou v plotě.
Děkujeme za Váš podnět, který opětovně připomeneme občanům na stránkách Orlovských novin.

S pozdravem
Kancelář starosty6.10.2021, 10:53, Zdena

6.10. Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit, proč se rekonstrukce ulice F.S.Tůmy bude dělat jen po ulici Krátká? To jako zbytek ulice bude čekat dalšich 20let na rekonstrukci? ????????????

Dobrý den,

regenerace panelového sídliště je rozdělena do etap, které jsou vymezeny nejen územím, ale také finančně. Jedna etapa nepřesahuje 15 mil Kč, protože dotace je poskytována ve výši 50% způsobilých nákladů, maximálně 6 mil. Kč. Výběrem etapy ani jejím vymezením se bohužel město nedokáže zavděčit všem. Zbytek ulice není v současné době projekčně připraven.
Děkujeme za pochopení.

odbor rozvoje a investic5.10.2021, 10:06, Jaromír David

Dobrý den, je možné se dozvědět co a do kdy se zamýšlí na F.S. Tůmy od 11.10.? Jsou tam značky zákaz zastavení. Děkuji.

Dobrý den,

V pondělí 11. října byly zahájeny stavební práce v ulici F. S. Tůmy v úseku od supermarketu Billa po restauraci Atom. Opraví se tam chodníky, komunikace, veřejné osvětlení, mobiliář a parkovací stání. Stavba si vyžádá různá dopravní omezení, o kterých budeme včas a průběžně informovat. Tato první etapa by měla skončit 5. listopadu a opravovat se bude úsek od čp. 1204 do čp. 1209.

Do konce letošního roku by měly proběhnout celkem dvě etapy. O té první jsme se zmínili. Ve druhé etapě se bude rekonstruovat úsek od čp. 1209 do čp. 1213. Průběh stavby však bude záviset na počasí. Zatím předpokládáme, že by se mělo rekonstruovat od 6. listopadu do 20. prosince.

Co se týče dopravy, tak:
I. ETAPA od 11. 10. do 5. 11. 2021
Na komunikaci bude zachován jednosměrný provoz ve směru od kruhového objezdu č. 5 Objízdná trasa bude vedena po komunikaci v ulici Krátká do Dětmarovic na silnici I/67, od nadjezdu k EDĚ a dále po silnici II/474 v ulici Na Olmovci.

II. ETAPA od 6. 11. do 20. 12. 2021
Obousměrný provoz na komunikaci bude řešen kyvadlově světelným signalizačním zařízením (semafor)

Další práce budou pokračovat až v příštím roce.
III. etapa prací začne na jaře příštího roku. Ukončení VI. etapy prací je plánováno na květen 2022.

Od 11. 10. 2021 do 31. 5. 2022 bude platit zákaz zastavení na cestě v ulici F. S. Tůmy v úseku od sjezdu k supermarketu Billa po křížení s ulicí Krátká.
Stavba navazuje na předchozí regenerace sídliště V. etapa. Tato část bude stát bezmála 14,1 milionu korun včetně DPH a bude spolufinancována z prostředků Státního fondu podpory investic ve výši 5 284 414 korun. Stavební práce provede petřvaldská společnost AWT Rekultivace.

Celá projektová dokumentace je veřejnosti k dispozici na https://www.vhodne-uverejneni.cz/index.php?m=xenorders&h=order&a=detaildocumentsandimages&rwr=regenerace-paneloveho-sidliste-v-etapa-v-orlove-lutyni-4-cast.

S pozdravem
Kancelář starosty3.10.2021, 10:51, Václav Návrat

Dobrý den, chtěl bych vědět, zda je někdo z vedení města schopen udělat něco pro občany města a domluvit s majitelem mostu u Fučíku 5, který je v katastru města, opravu značné nerovnosti. Toto poškození je tam snad už zhruba rok. Nepište nic neříkající alibistické odpovědi. Stačí ano nebo ne. Děkuji.

Dobrý den,

most je v gesci Moravskoslezského Kraje jako součást silnice II. třídy II/470. Zde správu a údržbu vykonává Správa silnic MSK, která je příspěvkovou organizací.
Most je v současné době provizorně vyspraven v místě dilatačního závěru a je ve stádiu dvouletého monitoringu. Tento mostní dilatační závěr je v současné době sevřený a neplní tak svojí funkci. Na základě pravidelných prohlídek byla proto zadána diagnostika, kde její součástí je právě monitoring horizontálních a vertikálních pohybů jak jednotlivých opěr mostů tak i samotné mostovky. Na základě tohoto monitoringu, který bude ukončen do konce tohoto roku, budou známy požadované výstupy.
Až na základě nalezení příčiny je možno trvale sanovat předmětnou deformaci, do této doby je tato pouze provizorně vyspravena, aby byl při pojíždění vozidly zajištěn plynulý přejezd kol vozidel v místě závěru.
Zmiňovaná nerovnost je rovněž řádně označena přechodným svislým dopravním značením.

Jsem s pozdravem,

Ing. Václav Hrachovina
vedoucí střediska

Správa silnic Moravskoslezského kraje, příspěvková organizace
Středisko Karviná3.10.2021, 1:05, Brzáková Lenka

Opakovaně se ptáme a opakovaně dostaneme od zastupitelů města, že to není v brzké době v plánu. Jedná se o chodník mezi školou a školkou na 5.etapě. Prosíme pana starostu ať se tímto chodníkem projde buď ráno kdy je tma nebo večer. Div ,že si tam ještě nikdo nezlomil z dospělých nohu a to už nemluvíme o dětech co tam denně chodí do školky a školy. Ale jistě pro radní je přednější náměstí než zdraví dětí. Dotaz se zas zamete pod stůl a děti , co na tom ,mají ohebné kosti a víc jak odřené koleno to se časem zahojí, ale důvěra k zastupitelům už ne. Děkujeme , že už snad někdo pomůže a uvolní finance na tento chodník. Občané 5.etapy

Dobrý den,

oprava chodníku v úseku mezi ZŠ a MŠ na ul. K. Dvořáčka v Orlové proběhne do konce měsíce října 2021.

S pozdravem
OSMHS