DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


25.3.2022, 10:06, Hana Tlolková

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně podání daňového přiznání daně z příjmu fyzických osob. Jsem daňovým rezidentem ČR. Od února 2021 jsem zaměstnána v instituci EU v Bruselu. Daně odvádím do rozpočtu Unie srážkou přímo u zdroje. Jako každý euroúředník jsem osvobozena od vnitrostátní daně. Zároveň jsem ale měla v roce 2021 tři DPP v ČR (celkem asi 30 tis.). 1. Jakou základní slevu uplatnit v daňovém přiznání? 2. Ze všech DPP byla odvedena srážková daň, musím tedy podávat daňové přiznání, když oželím případné vrácení srážkové daně? Děkuji za odpověď na výše uvedené dotazy. S pozdravem a přáním hezkého dne Hana Tlolková

Dobrý den,
na tento dotaz Vám město nemůže odpovědět, protože se týká Finančního úřadu. Doporučujeme se obrátit na níže uvedenou instituci:
Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj - Územní pracoviště v Karviné
Název úřadu: Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj - Územní pracoviště v Karviné
Adresa: Zakladatelská 974/20, 735 06 Karviná
Telefon: 596 304 111
Fax:
E-mail: podatelna3212@fs.mfcr.cz
Www: www.financnisprava.cz/...
Dat. schránka: mfyn63q
IČ: 72080043
Úřední hodiny:
Po: 08:00 - 17:00
08:00 - 17:00 (podatelna)
Út: 08:00 - 15:30 (podatelna)
St: 08:00 - 17:00
08:00 - 17:00 (podatelna)
Čt: 08:00 - 15:30 (podatelna)
Pá: 08:00 - 14:00 (podatelna)

Děkujeme za pochopení.
kancelář starosty24.3.2022, 18:46, Petr

Dobrý den. Provádí SMO někdy čištění vnějšího povrchu kontejnerů pro tříděný odpad? Například kontejner na plasty na Lesní 800 je už dlouho k zblití špinavý.

Dobrý den,

děkujeme za podnět. Ano, čištění nádob na tříděný odpad se provádí, ovšem ne v zimním měsících, kdy hrozí mráz. Jakmile počasí dovolí, nádoby budou umyty.

S pozdravem OSMHS.24.3.2022, 12:58, Sláma Lubomír

Dobrý den. Mám dotaz ohledně provozu restauračních zahrádek ve městě Orlová pro rok 2022. Je-li nějaké omezení pro období a čas. Děkuji.

Dobrý den,

provoz restauračních zahrádek je upraven Nařízením města Orlová č.2/2017 "Tržní řád" viz následující odkaz Nařízení města Orlová č. 2/2017 "Tržní řád" (mesto-orlova.cz) .
V článku 5 odst. 2) nařízení je stanoveno, že restaurační zahrádka může byt provozována celoročně. Maximální doba provozu je od 8.00 hod. do 22.00 hod od pondělí do čtvrtku a v neděli, v pátek a sobotu od 8.00 hod. do 24.00 hod; přičemž do této doby se započítává i doba nezbytného úklidu.

odbor dopravy23.3.2022, 14:55, Kateřina

Dobrý den,zajímalo by mě od jakého měsíce je možné sedět na terase?

Dobrý den,

provoz restauračních zahrádek je upraven Nařízením města Orlová č.2/2017 "Tržní řád" viz následující odkaz Nařízení města Orlová č. 2/2017 "Tržní řád" (mesto-orlova.cz) .
V článku 5 odst. 2) nařízení je stanoveno, že restaurační zahrádka může byt provozována celoročně. Maximální doba provozu je od 8.00 hod. do 22.00 hod od pondělí do čtvrtku a v neděli, v pátek a sobotu od 8.00 hod. do 24.00 hod; přičemž do této doby se započítává i doba nezbytného úklidu.

S pozdravem
odbor dopravy23.3.2022, 14:37, Jiří Dubnický

Dobrý den, mam dotaz proč nemohou parkovat auta z vesny na svojím parkovišti? Slyšel jsem že jim to ředitel zakazal nebo je to příkaz města. s pozdraem hezkého dne.

Dobrý den.

kapacitou parkoviště 6 míst není možné zajistit parkování pro 110 zaměstnanců nebo 178 klientů. Nebylo by správné vytvářet nějaké protekční zaměstnance nebo klienty domova s právem parkovat. Dne 1.3.2021 jsem tedy interním sdělením ředitele možnost parkování klientů i zaměstnanců na tomto místě zrušil. V dosahu 120 m od našeho domova jsou k dispozici dvě velká veřejná parkoviště. Zároveň jsou na bývalých místech pro parkování lavičky a plocha se používá pro aktivizaci klientů. V letních měsících se snažíme plochu využívat pro lůžka imobilních klientů pro pobyt venku. Jedinou výjimkou pro možnost parkovat jsou krátkodobé provozní důvody, například při rekonstrukci zde parkovala služební vozidla stavební firmy.

S pozdravem a přáním příjemného dne

Ing. Vít Macháček
ředitel Vesny22.3.2022, 11:42, Petr

Dobrý den, práce na Domě dětí se zřejmě prodloužily, jak dlouho ale bude před vjezdem na parkoviště před DD umístěna značka "zákaz zastavení" s datem platnosti do 10.1.2022, který stejně nikdo nedodržuje, co by se stalo v případě poškození parkujících aut ? A druhý dotaz - ve stejné lokalitě zaparkoval v pondělí 21.3. Volkswagen SPZ 1TL 4475 podélně u popelnic tak, že zabránil vývozu odpadků vozidlem SMO , které muselo od vývozu upustit - řeší se to nějak ? Díky za info

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz, nicméně - Městská policie Orlová neobdržela informaci, popř. oznámení k události ze dne 21.3.2022 a k uvedenému vozidlu. Tudíž podezření ze spáchání dopravního přestupku neřeší.
S pozdravem
Městská policie Orlová

Dobrý den,
stanovení přechodného dopravního značení pro stavbu u DDM je prodlouženo do 31.08.2022. Firma byla upozorněna na nutnost udržovat značení v řádném stavu dle aktuální situace. K výměně dodatkové tabulky s řádným datem dojde v nejbližší době. Přechodná úprava provozu na pozemních komunikacích je nadřazena místní i obecné úpravě provozu na pozemních komunikacích, a jako takovou ji nutno respektovat dle zákona č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích.
odbor dopravy

Dobrý den,
děkujeme za upozornění na chybné dopravní značení před Domem dětí. Povolení bylo prodlouženo, pouze firma cedulku zapomněla obnovit. Ihned zjednáme nápravu. V případě poškození špatně zaparkovaného vozidla nemá vlastník nárok na odškodnění.
odbor rozvoje a investic21.3.2022, 10:57, Jan Francák

Dobrý den. Proč byly demontovány kovové lavičky, před Hypermarketem Albert? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

lavičky před Hypermarketem Albert nejsou v majetku města Orlová, tento krok byl učiněn ze strany Hypermarketu Albert. Děkujeme za pochopení.

S pozdravem OSMHS16.3.2022, 14:33, Jana Czernerova

Dobrý den,na ulici Úzká 801 je porucha na sloupu veřejného osvětlení c.118. Problikava. Děkuji. Czernerova

Dobrý den,

dle správce veřejného osvětlení byla oprava již provedena.
S pozdravem

odbor správy majetku a hospodářské správy16.3.2022, 9:55, Jana

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat kdy se bude opravovat chodník na ul. Masarykova třída směr k mateřské škole Ke Studance děkuji.

Dobrý den,

chodník mezi blokem bytových domů na Masarykově třídě č. p. 1009 - 1015 a mateřskou školkou na ul. Ke Studánce č. p. 1033 v Orlové-Lutyni má město Orlová v plánu opravovat v průběhu letošního roku. Přesní termín ještě není znám. V současné době probíhá naceňování zakázky, poté proběhne výběrové řízení na dodavatele stavby a pak teprve oprava samotná.

Děkujeme za pochopení.
OSMHS15.3.2022, 10:55, Ondřej

Dobrý den, rád bych znal důvod, proč se některé silnice v havarijním stavu pouze lokálně záplatují, místo aby byly uvedeny do stavu, kdy chůze i jízda po nich nebude představovat riziko. Opět jsem tam objevil jen značky okolo pár dírek, kdy o pár metrů dále už je skoro problém po ulici projet bez zadření podvozkem. Jedná se například o ulici Orlovská, Parcelní číslo: 2156/1, Obec: Orlová [599069], Katastrální území: Horní Lutyně [712531], Číslo LV: 10001... Děkuji

Dobrý den,

na místní komunikaci na ulici Orlovské a navazující ul. Klidné v Orlové-Lutyni město Orlová letos pouze vyspraví výtluky. Bohužel komunikací ve špatném technickém stavu je na území města Orlové více, ale každý rok můžeme opravit pouze takový rozsah komunikací, jaký nám výše finančních prostředků z rozpočtu města Orlové dovolí. Pro rok 2022 jsou v harmonogramu oprav zařazeny jiné komunikace, které si opravu také nesporně zaslouží a další, včetně například té na ulici Klidná a Orlovská, přijdou na řadu v následujících letech. Opravu Vámi zmiňované komunikace zařadíme do harmonogramu oprav komunikací na rok 2023.

S pozdravem
OSMHS12.3.2022, 9:23, Jaroslav Drobek

Zdravím, jistě nejsme jediní v Orlové, kdo zvažují nabídku bezplatného ubytování pro ukrajinské potřebné ve vlastních domácnostech. Ze strany města jsme zatím takovou výzvu nezaregistrovali. Z hlediska bezpečnosti by město mohlo být důvěryhodným garantem a zároveň průvodcem úředními kroky, které jsou s aktem spjaty. Je možno podat nějaké informace? Děkuji.

Dobrý den,

město aktuálně řešilo ubytování pro 18 ukrajinských běženců, kteří našli své útočiště v prostorách bývalé Obchodní akademie Orlová. Kapacita v tomto objektu je zatím volná. V případě, že bude třeba dalších ubytovacích možností, budeme veřejnost informovat.

Děkujeme za pochopení.
kancelář starosty11.3.2022, 15:24, Sam S.

Dobrý den, není tomu tak dávno, když zde byly uvedeny příklady vraků ve městě a výzva k jejich odstranění. A jak je vidno na ulici kpt. Jaroše se nic nestalo. Vraky jsou stále na svých místech nebyla na nich ani vylepena žádost k odstranění prostě vůbec nic!!! Je vidno, že město nedělá nic co by mohlo uvolnit zbytečně blokovaná parkovací místa. A je jim jedno co z vraků vytéká. Zaměstnanci Vesny nebyli vykázáni z parkovišť na ulici kpt. Jaroše na parkoviště u letního koupaliště ani majitelé užitkových vozidel. Taky si bylo možné všimnout, že dokud nepoškodí suchý strom auto tak se tady nikdo nepostará o prořezaní nebo kácení stromů. Ve městě jsou dva sběrné dvory a pravidelně jsou po městě umísťovány kontejnery na nadrozměrný odpad, ale stále nacházíme na ulici kpt. Jaroše nepořádek okolo popelnic, který poctivě popeláři uklízejí. Místo pravidelného odklízení by bylo vhodné umístit k popelnicím kamery nebo fotopasti a pachatele chytit a pokutovat. Není pak divu, že město Orlová je na posledním místě v indexu kvality života bohužel je to zasloužené umístění. Má otázka zní bude město něco dělat s těmito problémy nebo jen něco prohlásí, ale jelikož zde nežije z úředníku, tak se konat nebude?

Dobrý den,

jak již bylo za odbor dopravy opakovaně odpovídáno, dle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, smí každý užívat pozemní komunikace bezplatně obvyklým způsobem a k účelům, ke kterým jsou určeny, pokud pro zvláštní případy nestanoví tento zákon nebo zvláštní předpis (např. zákon o místních poplatcích, zákon o lesích, zákon o ochraně přírody a krajiny) jinak. Parkování vozidel, jejichž parkovaní v dané oblasti není povoleno, spadá do řešení MP, PČR.
odbor dopravy


Dobrý den,

při místním šetření dne 01. 04. 2021 na ul. Kpt. Jaroše nebyl nalezen ani jeden autovrak, pouze jeden automobil s prošlou platností TP, z kterého nic nevytéká. Jeho majitel bude vyzván k zajištění technické způsobilosti nebo odstranění vozidla z místní komunikace. Oproti stavu z konce roku 2021 ubyly v dané lokalitě dva dlouhodobě odstavené automobily s prošlou platností TP. Parkoviště na konci ul. Kpt. Jaroše není vyhrazeno pouze pro obyvatele této ulice, takže není důvod, proč by tam nemohl parkovat kdokoliv, včetně zaměstnanců domova seniorů Vesna. Kontrola dodržování zákazu parkování dodávkových a nákladních automobilů na ul. Kpt. Jaroše je plně v kompetenci Městské Policie Orlová.

Co se týká zeleně: špatný zdravotní stav stromu, který bohužel spadl na zaparkovaný osobní automobil, byl odboru správy majetku města a hospodářské správy znám. Právě z tohoto důvodu došlo k označení stromu, následně bylo na odboru výstavby a životního prostředí požádáno o povolení ke kácení, ale než došlo k samotnému kácení, tak se jeden strom vyvrátil vlivem nepříznivého počasí a silného větru. Odmítáme tvrzení, že si nikdo nevšímá stromu ve špatném zdravotním stavu. V říjnu loňského roku jsme žádali o kácení cca 17 ks stromů na Vámi uvedené ulici, které byly v době vegetačního klidu pokáceny.

Co se odkládání odpadu vedle nádob na odpad týče. I přes použití fotopastí či kamer, není vždy lehké odhalit občana, který černou skládku založil. Fotopast totiž zachytí kdejaký pohyb a při takové frekvenci pohybů občanů a aut např. na ulici Kpt. Jaroše, není umístění fotopastí zcela vhodné. Pokud je ale občan zakládající černou skládku identifikován, je také pokutován. Pro udržení čistoty města černé skládky u nádob na odpad odváží SMO, m.a.s.

Děkujeme za pochopení.
S pozdravem OSMHS11.3.2022, 12:47, Zbigniew

Dobrý den k odpovědí na odvoz kontejnerů od vchodu 1245 na ulici F.S.Tůmy, určitě to nebylo kvůli stížnostem obyvatel ale svozové firmy. Přitom stačilo vybrat kousek trávníku naproti a udělat tam stání na kontejnery. Ale přesun byl levnější že jo!

Dobrý den,

přesun nádob na odpad byl proveden na podnět stížnosti občanů. Nádoby byly občany umisťovány na chodník z důvodu parkování osobních vozidel, poté byly nádoby přeplněny odpadky, protože přes zaparkovaná vozidla nebyla svozová firma nádoby schopna vyvézt. Nové kontejnerové stání se nyní realizovat nebude, jelikož v následujících letech dojde k revitalizaci V.etapy právě v této lokalitě.

Děkujeme za pochopení

OSMHS9.3.2022, 21:46, František Adamčík

Dobrý den. Je pravdou, že se v okrajových částech lesoparku počítá s výstavbou rodinných domů a celková rozloha lesoparku se tudíž ještě zmenší? Už tak je lesopark malý a teď po vykácení nemocných stromů i značně prořídl. Nebo zůstane i v budoucnu zachována nynější rozloha, popřípadě i současná podoba, jakožto odpočinkové zóny pro veřejnost ?Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

a výstavbou rodinných domů v okrajových částech lesoparku se zatím nepočítá. V současné době je ale ve fázi zpracování změna územního plánu, která má za úkol mimo jiné prověřit, zda je vhodné využít pro budoucí zástavbu rodinnými domy část svahu jižně od zatravněných ploch na konci ulice Na Vyhlídce směrem k rybníku "Pionýrák". Tato plocha není přímo součástí lesoparku ale samozřejmě je v jeho bezprostředním sousedství. Návrh změny územního plánu bude veřejně projednáván v průběhu letošního roku. Bližší termín zatím neznáme.

S pozdravem
odbor rozvoje a investic9.3.2022, 17:27, Ivana Fleissigova

Dobrý den, jak již zde psal pan Kolář ohledně nepořádku ve městě, musím jen souhlasit. Na ul. 1.Máje, jak je dětské hřiště, se neuklizelo tak 2 měsíce, papíry, flašky... Z druhé strany u c. 1258 tam je taky u parkoviště nepořádek. Uklízí se jen u popelnic. Můžete sjednat v tomto nápravu, opravdu se na to nedá dívat a to jsem už opět posbírala pytel. Kdysi byly vidět oranžové vesty, na 5. etapě, nyní ne. Děkuji za nápravu. Fleissigova

Dobrý den, paní Fleissigová,

k Vašemu podnětu sdělujeme, že veškerá hřiště v našem městě jsou pravidelně kontrolována a uklízena správcem hřišť a mimo jiné, je úklid města posílen zaměstnanci veřejně prospěšných prací a veřejné služby (nosící žluté vesty). Od nového roku byli tito zaměstnanci vysláni do této lokality a okolních ulic několikrát a celou oblast uklidili. Dokonce byl přistaven velkoobjemový kontejner na úklid okolí, včetně lesa na ul. Dětmarovické. Jejich veškerou činnost, nejen úklid města, kontroluje odbor správy majetku a hospodářské správy. Bohužel není v našich silách uklízet celé město několikrát denně z důvodu neukázněnosti našich občanů. Ve městě jsou na hřištích vyvěšeny provozní řády, každý vchod má domovní řád, navíc je platná vyhláška města, kterou by se měl každý občan tohoto města řídit. V tomto ohledu žádáme občany o spolupráci a v případě, že se stanou svědky poškozování dětských prvků, mobiliáře či znečišťování veřejných prostranství, aby tuto skutečnost nahlásili na městskou policii, popř. sami tohoto občana na jeho nevhodné chování upozornili.
Děkujeme za pochopení.

odbor správy majetku a hospodářské správy