DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


11.5.2022, 16:38, Lubomír Miksa

Dobrý den. V loňském roce na ulici Porubské, u železničního nadjezdu směrem na ul. Ostravskou, vznikla obrovská černá skládka, která byla uklizená dvěma obrovskými kontejnerovými auty. Chci upozornit, že skládka opět pomalu vzniká. Bylo by dobré, pokud to není v kompetenci MěÚ, aby byl majitel pozemku upozorněn, aby pozemek uklidil a hlavně vysekal náletové dřeviny, které svádějí k založení černé skládky. A že poroste jsem si jistý, neboť Petřvald zavedl nově vyvážení komunálního odpadu jednou za 14 dnů a do tohoto místa odpad odkládají nájemníci Heimstadenu z kolonie Marijánka.

Dobrý den,

k dotazu sdělujeme, že na základě podnětu bude odborem výstavby a životního prostředí provedena kontrola v terénu. Podle zjištění v terénu bude vyzván vlastník pozemku k likvidaci černé skládky.

Děkujeme za pochopení.
S pozdravem

odbor výstavby a životního prostředí10.5.2022, 17:17, Věrka

Dobrý den, prosim lze sama od sebe udělat zahon u popelnic na Rydultovske.? Jedná se o to aby odradilo občany vyhazovat velký odpad (gauče, televize, atd)

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz, který jsme již v minulém týdnu zaslali odboru správy majetku a hospodářské správy k vyjádření. Jejich odpověď po obdržení zde zveřejníme.

S pozdravem
kancelář starosty10.5.2022, 7:45, Jan S.

Dobrý den, měl bych dotaz na datum instalace zpomalovacích prahů na ulici F.S.Tůmy u obch. domu Billa. Řidiči nerespektují obytnou zónu. Přecházení přes cestu se stává čím dál více nebezpečné. Děkuji

Dobrý den,

dle projektové dokumentace "Regenerace panelového sídliště V. etapa v Orlové-Lutyni, 3. část" byl zpomalovací práh u BILLY zrušen s ohledem na dopravní úpravu - zásobování BILLY a nově bude posunutý před křižovatkou mezi domy č.p. 1208 a č.p. 1209. Realizace bude provedena po odfrézovaní asfaltů v rámci opravy komunikace ul. F.S Tůmy od BILLY po ul. Krátká.

Ing. Alena Kasanová9.5.2022, 11:32, Radim

Dobrý den, kdy je v plánu oprava parkoviště před domy Kpt. Jaroše 753 - 756? Mám informaci, že oprava je již nahlášena několik let, ale stále se nic neděje. Koleje jsou čím dál hlubší. Kam se mohu obrátit pro další informace.

Dobrý den,
oprava parkoviště před domy č. p. 753 - 756 na ul. Kpt. Jaroše je zařazena v harmonogramu oprav komunikací na letošní rok. V současnosti necháváme opravu nacenit, ale vzhledem k velmi omezeným finančním prostředkům v rozpočtu města Orlová a množství komunikací a chodníků, které akutně vyžadují opravu, nemůžeme stoprocentně garantovat provedení opravy v letošním roce. Děkujeme za pochopení.

S pozdravem

OSMHS8.5.2022, 16:03, Jaroslav

Dobry den.prosim vás co mam dělat jak mi lidé grilujou celé léto pod okny paneláku a nemůžu ani větrat?Dáse proti tomu něco dělat?Děkuji předem za odpovědˇ.

Dobrý den,
v daném případě doporučujeme volat městskou policii, která posoudí všechny okolnosti v souvislosti s grilováním v sídlištní zástavbě, popř. další faktory důležité k rozhodnutí. Zcela jistě však nelze dle občanského zákoníku narušovat sousedské či lidské vztahy obtěžujícím kouřem. Obecně závazná vyhláška města Orlová " O ochraně veřejné zeleně" , v čl. 2, zakazuje zakládání a udržování ohňů... , atd. Nicméně se domníváme, že citované ustanovení se na grilování nevztahuje.

Městská policie Orlová5.5.2022, 20:16, Veronika Jelínková

Dobrý den, dětské hřiště na V. etapě (nad podzemními garážemi) je stále uzavřeno (na ceduli uvedeno, že z bezpečnostních důvodů). Blíží se letní prázdniny, spoustu rodičů i dětí nepřístupnost daného hřiště mrzí. Ráda bych věděla, co a v jakém časovém horizontu se s hřištěm bude dělat a především, kdy bude pro děti opětovně zpřístupněno? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

v současné době jsou hřiště na střeše parkovacího objektu po své životnosti a prostá oprava již není možná. Zároveň střecha parkovacího objektu vykazuje závažná poškození. Aktuální stav město Orlová zjišťuje, aby mohl být navržen vhodný způsob opravy. Do doby rekonstrukce střechy město Orlová musí odstranit hřiště bez náhrady.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic4.5.2022, 10:09, Voglova

Dobrý den. Mohu se zeptat kdy mohu očekávat vrácení dani? Děkuji Voglova

Dobrý den,

na tento dotaz Vám Městský úřad Orlová či město Orlová nedokáží odpovědět, touto problematikou se zabývá Finanční úřad.
Děkujeme za pochopení.

kancelář starosty3.5.2022, 8:52, Darina Škulová

Kolik se letos platí za odpady, a termín zaplacení.

Dobrý den,

roční sazba poplatku činí 792 Kč na osobu a je splatná každoročně do konce května.

S pozdravem
kancelář starosty29.4.2022, 13:53, viki

Dobrý den, znova se ptám proč už nejsou prohlídky hasičů v domech. Někteří si přivlastňuji chodby výklenky ke svému prospěchu a skladuji tam nehorázný binec. Nevím že si neuvědomují že tyto prostory mají být prázdné a ne skladovat všechno možné i nemožné. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že z Vašeho textu není zřejmé, o který obytný dům se jedná, žádáme o upřesnění adresy objektu a místa, ve kterém se nacházejí nashromážděné věci. V případě, že objekt je ve vlastnictví města Orlová, bude tato záležitost řešena. V případě, že se nejedná o objekt města, je nutné záležitost řešit s vlastníkem objektu.

Děkujeme za pochopení.

odbor správy majetku a hospodářské správy29.4.2022, 8:43, Michal

Dobrý den. Jako, fakt si nemůžu pomoct a musím se ozvat ohledně čištění silnic. Každý ví, že se to dělá na jaře. Každý si pamatuje, že se dávaly značky na příslušné ulice. Co NIKDO neví, že letos se poprvé značí jinak! Na dnešek byla označena ulice Na Stuchlíkovci. Ulice je vyklizená a všichni se nacpali do přilehlých ulic a parkovišť. A že nás je! Dobrá stovka aut. A všechny nás čekalo nepříjemné překvapení v podobě lístku za sklem. Že označení je zónové a spadají do něho i všechny přilehlé ulice a parkoviště!! A pokuta 1000,-Kč (skutečně - slovy Jeden tisíc korun českých)! Na co teda máme městský rozhlas, který ohlašuje zprominutím kdejakou blbost. To něčí huba nedostala zaplaceno, že nemohla ohlásit: "Upozorňujeme řidiče, že čištění ulic je nově označeno zónovými značkami (sice vyšisalými, na kterých je vidět jen to datum) a spadají pod ně i přilehlé ulice a parkoviště!" Stejné to určitě bylo i při čištění ulice Mládí a přilehlými obrovskými parkovišti. A na dalších místech. To muselo být ryto! Skoro bych řekl, že to bylo úmysleně, aby se vyrovnal nějaký schodek v rozpočtu. Tahle akce byla opravdu "pro lidi" - to se potom skutečně nemůžeme divit, že v žebříčku kvality života ve městech ČR se pravidelně umisťujeme na posledním místě.

Dobrý den,

na Váš dotaz sdělujeme, že oproti loňskému roku nedošlo k žádné změně a dopravní značení je umísťováno stejným způsobem, a to v souladu s platnou legislativou. Prováděcí vyhláška č. 294/2015 Sb. v 6 odstavci paragrafu 3 uvádí: Platnost zónové dopravní značky je ukončena značkou informující o jejím konci, není-li stanovena jinak". Kromě toho je fotodokumentace umístění dopravních značek odeslána na odbor dopravy MěÚ a Městskou policií Orlová a ani jedna z těchto institucí neměla k umístění dopravního značení připomínky. Na zónových značkách je výslovně uvedeno, že se jedná o strojní čištění komunikací a parkovišť.

Děkujeme za pochopení.
odbor správy majetku a hospodářské správy25.4.2022, 20:42, Patrik Kalužák

Mohu se zeptat, kde najdu záznam z dnešního zasedání zastupitelstva? Psali jste že je na youtube, ale nikde jsem ho nenašel. Diky

Dobrý den,

zasedání Zastupitelstva města Orlové je vysíláno on-line a jeho záznam se obvykle do 24 hodin objeví na webových stránkách města Orlové.

Děkujeme za pochopení.
kancelář starosty25.4.2022, 11:31, Jan Macek

Zdravím Vás, chtěl bych se prosím Vás zeptat, jestli bude v Orlové někde pokládání věnců padlým vojákům. Děkuji za kladnou odpověď. Macek Jan

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Město i v letošním roce uctí v úterý 3. května v 9 hodin památku obětí druhé světové války položením květin u památníku U Kapličky, odpoledne v 15 hodin u pomníku na místním hřbitově v Orlové-Městě a následně u pomníčku v Orlové-Porubě.

S pozdravem
kancelář starosty25.4.2022, 8:05, Daniel Kučera

Dobrý den.Nádražni ulice.Zdevastovaná,ošklivá,bez chodníku co by splňoval standard,za to nejvíc vytížená dopravně,, navíc část památková zóna..Došlo to tak daleko,že po dešti jsou na silnici tak velké kaluže,kdy dochází k rozstřiku na okolní domy a to prosím pěkně i do el.hodin.Už nevím co máme dělat aby se ignorování dlouholetého neutěšeného stavu lokalit někdo vážně zabýval.(covid za to opravdu nemůže)..Chodníky okolo Orlové přes Kopaniny,je to skvělý okruh 10km,krásný námět , koupaliště nepochopitelně uzavřeno(Doubrava taktéž není z nerezu, plně postačuje,a průběžně se udržuje),či neudržované zarostlé okolí,možno využit coby extérní placená parkovací zóna(takový problém s parkováním nemají nikde) s cyklostezkou oddychovou zónou,lesíky,tabořiště,,či neuvěřitelná 12tiletá stavba náměstí,kdy stačilo udělat pouze odpočinkovou zelenou-park zónu a otevřit prostor s napojením na les a spíše profinancovat tak okolí,mobiliáře a celkovou dostupnost už tak uzavřené Orlové 4.Ano průzkumy spokojenosti mluví jasně a nejsou tendenční,je to realita a Wellness pro 25 lidí ,(ikdyž hezký) to nezachrání..Naše město a komplexnost,,to se musíme naučit od okolních zastupitelů...Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš názor.

Přejeme pěkné a pohodové dny.
kancelář starosty22.4.2022, 10:24, Filip

Dobrý den, dozvěděl jsem se, že město připravuje prodej budovy č. 840 na ulici Petra Cingra. Jedná se o jednu z nejcennějších budov v Orlové, proto bych se chtěl zeptat, zdali případný kupec bude mít povinnost zachovat historický ráz budovy? Je jistota, že budovu nezhyzdí například vnějším zateplením budovy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dne 25.04.2022 Zastupitelstvo města Orlová na svém zasedání projednávalo materiál k záměru prodeje pozemků parc. č. 10 a parč. č. 9 včetně objektu č. p. 840 v k. ú. Orlová a nepřijalo k tomuto bodu jednání usnesení. K prodeji tohoto objektu tedy v nejbližší době nedojde.

Děkujeme za pochopení.
odbor správy majetku a hospodářské správy21.4.2022, 18:58, I.Juchelková

bude se opravovat chodnik od věžáku 738 Na Stuchlíkovci jak bylo slíbeno a taky kdo má na starosti uklid kolem věžáku stydím se když mi přijede navšteva dekuji za odpovět

Dobrý den,

rádi bychom Vám sdělili, že chodník před domem č.p. 738 na ul. Na Stuchlíkovci bude letos opraven. Strom, který svými kořeny narušil chodník je již pokácený, jak je patrné. Poté co proběhne výběrové řízení na stavební firmu, bude provedena samotná oprava. Přesný termín Vám zatím říci neumíme.
A co se týká úklidu okolo Vašeho domu, tak to bude problematičtější. Pracovníci VPP (veřejně prospěšné práce), kteří v minulosti tuto službu vykonávali, nejsou v současné době městu Orlová k dispozici a v nejbližší době určitě nebudou. Město Orlová má v současnosti na tyto práce pouze několik pracovníků veřejné služby (max. 5 osob), kteří mají na starosti úklid veřejného prostranství na území celého města. Takže úklid okolí Vašeho domu bude proveden tehdy, až na něj dojde řada, jinak to prostě nejde. V této chvíli nelze odhadnout, kdy to přesně bude.
Ale obecně by měli o pořádek v okolí svého domu dbát sami jeho obyvatelé. Dříve byli obyvatelé jednotlivých bytových domů zvyklí udržovat si pořádek ve svém okolí tak nějak automaticky. Je to dáno v prvé řadě výchovou v rodině, ve škole atd. Pokud k tomu, co pro většinu z nás bylo dříve samozřejmostí, nebyli dnešní občané Orlové vychováni, těžko může něco takového suplovat v plné míře město. Pokud se stydíte za okolí svého domu, uvědomte si, že je to v první řadě věcí vás všech, kteří v dané lokalitě bydlíte. Město Orlová jako takové Vám tam ten nepořádek rozhodně nedělá. Naopak k odkládání tříděného i komunálního odpadu jsou všude dostupné kontejnery, po celé Orlové jsou rozmístěny odpadkové koše na drobné odpadky či "bobky" po čtyřnohých mazlíčcích a pro odložení vysloužilých spotřebičů a nábytku slouží dva sběrné dvory SMO, m.a.s.. Dle našeho názoru tenhle systém funguje nejen v Orlové, ale i v jiných obcích po celé ČR dostatečně dlouho na to, aby si všichni obyvatelé města mohli zvyknout. Pokud to ještě doposud stále někdo nedokázal pochopit, pak je to velmi smutné, ale nemůžete za to dávat vinu městu Orlová.

S pozdravem

OSMHS