DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:







Zodpovězené dotazy občanů:


15.4.2022, 8:45, Ivana Rovňáková

Dobrý den ,chci se zeptat kdy bude otevřeno dětské hřiště na V.etapě nad garážemi,proč není v provozu?

Dobrý den,

v současné době jsou hřiště na střeše parkovacího objektu po své životnosti a prostá oprava již není možná. Zároveň střecha parkovacího objektu vykazuje závažná poškození. Aktuální stav město Orlová zjišťuje, aby mohl být navržen vhodný způsob opravy. Do doby rekonstrukce střechy město Orlová musí odstranit hřiště bez náhrady.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic



13.4.2022, 20:20, Veronika Jelínková

Dobrý den, poprosila bych kompetentní zástupce města o vyjádření v případě "nezprovoznění dětského hřiště na 5. etapě" (nad podzemními garážemi). Veřejnosti schází relevantní informace o důvodu uzavření a následném řešení dané situace. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v současné době jsou hřiště na střeše parkovacího objektu po své životnosti a prostá oprava již není možná. Zároveň střecha parkovacího objektu vykazuje závažná poškození. Aktuální stav město Orlová zjišťuje, aby mohl být navržen vhodný způsob opravy. Do doby rekonstrukce střechy město Orlová musí odstranit hřiště bez náhrady.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic



11.4.2022, 22:11, Petr Vavříček

Dobrý den. Včera kolem 21:30 jsem šel přes kdysi hezké náměstíčko u Centrumu mezi ZŠ Mládí a potravinami Hruška. Přede mnou šla babička a zavrávorala a upadla!! přes velkou díru, která je v chodníku a přechází až do trávy. Až mě zamrazilo. Pomohl jsem jí vstát a posbírat zpět její věci do tašky. Plakala bolestí. Toto prostranství je dnes v katastrofálním stavu. Bylo by vhodné už konečně s touto ostudou něco udělat než se někdo úplně zmrzačí. A to pronto. Chtěl bych se teda zeptat, kdy k tomu dojde. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

oprava lokálních výtluků na komunikacích a chodnících probíhá průběžně a určitě bude vzniklá situace prověřena. Odbor rozvoje a investic připravuje postupnou rekonstrukci veřejných prostranství ve městě. Kromě revitalizace V. etapy se připravuje například prostor před nemocnicí a budou následovat i další etapy. Určitě i Vámi zmíněný prostor okolo Centrumu si zaslouží pozornost. Současná situace je více než složitá a sami bychom byli rádi, kdyby věci se dařily rychleji a byl dostatek financí a kapacit pro realizaci všech potřebných záměrů

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic



11.4.2022, 11:29, Marie

Dobrý den, má město nějakou strategii pro řešení neskutečně špatné situace co se týče odvážení odpadů? Nevím, jak je tomu v ostatních částech města, každopádně na páté etapě, ulice Adamusova, Dětmarovická apod. je odvoz nedostatečný a odpadky se následně válí všude kolem odpadních nádob. Prosím, než napíšete obvyklou odpověď typu "mohou za to lidé, kteří to hází okolo", případně "vyhazujte odpad o dvě ulice dále", toto opravdu není dlouhodobé řešení. Myslím si, že zrovna vývoz odpadu není něco, co by při troše dobré vůle nebylo řešitelné. Stačí zvýšit frekvenci, pokud z nějakého důvodu již není možné přidat nádobu (viz odpověď, že nádobu nelze přidat, jelikož se již nevleze). Děkuji za rozumnou odpověď, přeji pěkný den.

Dobrý den,

děkujeme za Váš podnět. V sídlištní zástavbě města Orlová se komunální odpad vyváží pravidelně 2x týdně, pokud je u kontejnerového stání překážka znemožňující vývoz odpadu, např. zaparkované vozidlo, je vývoz proveden v době, kdy je příjezd k nádobám na odpad uvolněn. Pokud se jedná o odpad, který je uložen mimo nádoby na odpad, např. gauče, židle, apod. tento odpad je svážen dle volných kapacit pracovníků svozové firmy. Bohužel nepořádek u nádob na odpad je opravdu vizitkou občanů dané lokality.

S pozdravem OSMHS



9.4.2022, 19:56, Radka Culíková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby probíhaly kontroly při venčení domácích mazlíčků? Při běžném venčení ve večerních hodinách (cca 18 - 20 h) potkáváme obyvatelé, kteří venčí na volno (žádné vodítko, ani náhubek). Orlová-Lutyně, ul. Okružní, Energetiků (mezi paneláky v pěší zóně) a okolí Albert Supermarket. Několikrát se nám stalo, že při venčení po nás pes na volno vyjel. Děkuji

Dobrý den,

dohlížet na dodržování obecně závazných vyhlášek města je jedním ze základních úkolů městské policie. Váš podnět tedy lze řešit v rámci kompetencí městské policie. Nicméně míst, kde dochází k porušování OZV podobným způsobem, který uvádíte, je v našem městě nespočet a není v silách městské policie obsadit všechna tato inkriminující místa. Proto oceníme spolupráci občanů v tom smyslu, že budou ihned telefonicky informovat dispečink městské policie, jenž na místo vyšle hlídku a věc se bude řešit s občanem ihned, přímo na místě. Dojezdové časy hlídek Městské policie Orlová jsou dostatečně krátké.

Děkujeme za pochopení.
Městská policie Orlová



9.4.2022, 11:36, Lubomír

Rád bych dozvěděl proč při rekonstrukci 5-té etapy se vozovka sužila cca 1m a misto toho se ubiraji parkovací místa misto aby se rekonstruce zabyvala nvyšení předem děkují Občan žijici na F.S.tůmy 36let

Dobrý den,

sjednocení šířky komunikace, úprava nájezdových oblouků a redukce podélného parkovacího pruhu byla provedena s ohledem na zajištění případného požárního zásahu. Při "živelném - nedovoleném" parkování podél komunikace nebo v obloucích nebyl zajištěn potřebný manipulační prostor pro výškovou techniku HZS, zároveň bylo nutné zajistit vjezd na požární plochu (nebylo možné s ohledem na vzrostlé stromy provést případný požární zásah z vlastní komunikace F. S. Tůmy). Cílem regenerace je sice maximalizovat legální parkovací místa, ale zároveň také zajistit nebo alespoň částečně zvýšit bezpečnost.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic



7.4.2022, 19:50, Vladimíra Kuncová

Proč při opravě chodníku na ulici F.S.Tůmy zužujete cestu a ubíráte parkovací místa? Myslíte si, že metr trávy navíc je pro nás lepší,když při příjezdu domů,bydlým na 1208 musím parkovat na parkovišti Fastmalu.Jsem opravdu zklamaná a nechápu, proč to město udělalo. S pozdravem

Dobrý den,

sjednocení šířky komunikace, úprava nájezdových oblouků a redukce podélného parkovacího pruhu byla provedena s ohledem na zajištění případného požárního zásahu. Při "živelném - nedovoleném" parkování podél komunikace nebo v obloucích nebyl zajištěn potřebný manipulační prostor pro výškovou techniku HZS, zároveň bylo nutné zajistit vjezd na požární plochu. Cílem regenerace je sice maximalizovat legální parkovací místa, ale zároveň také zajistit nebo alespoň částečně zvýšit bezpečnost.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic



6.4.2022, 9:14, Filip

Dobrý den, bylo by možné nechat vybudovat osvětlení kolem domu č.p. 740 až 747? Na jaře a v létě je celý chodník ponořen do tmy, kdy vzrostlé stromy zabraňují průsvit od hlavní třídy. Chtěl bych se také zeptat, jestli město připravuje rekonstrukce veřejných prostranství ve městě , mimo 5.etapu. Např. okolí Centrumu....., náměstíčko před Hruškou je v tristním stavu. A jak to vypadá s bývalým kinem Vesmír? Kdy začne úprava prostoru, tak jak prezentujete na webu Lepší Orlová?? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

odbor rozvoje a investic připravuje postupnou rekonstrukci veřejných prostranství ve městě. Kromě již zmíněné revitalizace V. etapy se připravuje například prostor před nemocnicí a budou následovat i další etapy. Určitě i Vámi zmíněný prostor okolo Centrumu si zaslouží pozornost. Na rekonstrukci kina Vesmír se bude zpracovávat projektová dokumentace dle již zveřejněné studie. V současné době se projednává zadání tak, aby rekonstrukce zahrnovala maximum ekologických hledisek. Současná situace je více než složitá a sami bychom byli rádi, kdyby věci se dařily rychleji a byl nejen dostatek financí, ale i jiných zdrojů na realizaci všech potřebných záměrů.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic



5.4.2022, 10:34, Petr

Dobrý den v Altenheimu naproti cp 707 nesvítí pouliční lampa.

Dobrý den,

děkujeme za podnět. Pouliční lampa byla ihned opravena.
S pozdravem

odbor správy majetku a hospodářské správy



3.4.2022, 8:51, Katka

Dobrý den, kdy a kde proběhne čištění komunikací a parkovišť? Nikde jsem nenašla harmonogram. Děkuji

Dobrý den,

týdenní harmonogram čištění parkovišť zveřejňujeme vždy jednou týdně, zpravidla ve středu, na webových stránkách města Orlové a na facebookovém profilu města. Informace je vždy zveřejněna jako top článek, tj. vždy nahoře, takže ji není třeba hledat. Odkaz níže:
https://www.mesto-orlova.cz/cz/zpravodajstvi/aktuality/39152-strojni-cisteni-parkovit-postupuje-z-centra-mesta-smerem-k-nemocnici.html

Děkujeme za pochopení.
kancelář starosty



31.3.2022, 10:15, Kateřina

Dobrý den, zajímalo by mě od kdy můžou být otevřeny terasy u hospody.

Dobrý den,

provoz restauračních zahrádek je upraven Nařízením města Orlová č.2/2017 "Tržní řád" viz následující odkaz Nařízení města Orlová č. 2/2017 "Tržní řád" (mesto-orlova.cz) .
V článku 5 odst. 2) nařízení je stanoveno, že restaurační zahrádka může byt provozována celoročně. Maximální doba provozu je od 8.00 hod. do 22.00 hod od pondělí do čtvrtku a v neděli, v pátek a sobotu od 8.00 hod. do 24.00 hod; přičemž do této doby se započítává i doba nezbytného úklidu.

S pozdravem
odbor dopravy



31.3.2022, 7:23, ŠOCHOVÁ

Dobrý den. Již deset let, prosíme souseda,/Orlová Poruba, kosmonautů 1262/, aby alespoň ostříhal Lískové ořechy, které jejich větve přesahují do naší zahrady a stíní nám na vyvýšené záhony. Stromy jsou zasazené asi 3/4 metru od našeho plotu. Stále jen slibuje, že sjedná nápravu, ale nic se neděje. Nemluvě o hodně zanedbaném pozemku/vysoké stromy, neposečená tráva, spousta buřiny, různé nepoužívané předměty rozhozené po zahradě/. Na koho se mám prosím obrátit o pomoc sjednání nápravy, jelikož nepomáhá naše ani od sousedů domluva ? Děkuji.

Dobrý den,
místo pokojného stavu je upravena v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, už jen pokojná držba.
Jenže sousedské vztahy nejsou vždy vřelé a ne každému se bude líbit, že mu soused jezdí přes jeho pozemek nebo že jinak zasahuje na sousední pozemek, např. přerostlými stromy. Pak už nezbývá než sáhnout po právních prostředcích.
Nový občanský zákoník namísto pokojného stavu poskytuje ochranu už jen pokojné držbě. S žalobou na ochranu pokojné držby se již však musíte obrátit na soud.

Dalším operativním prostředkem by pak mohlo být tzv. předběžné opatření, kterým by soud vyřešil poměry mezi sousedy dočasně do doby, než rozhodne ve věci. Žádost o předběžné opatření je možno podat zároveň s žalobou.

Tedy v daném případě je jedině možnou cestou domáhat se ochrany před zásahy do vlastnického práva, pouze soudní cestou podáním žaloby.
S pozdravem

Mgr. Brňovják
právní odbor



29.3.2022, 19:27, I.Juchelková

mám dotaz když je dopředu avizováno kdy se bude čistit parkoviště proč majitelum kteří neuposlechnou auta neodtáhnou a musí si odtah zaplatit viděla jsem jak mají práci zaměstnanci stíženou

Dobrý den,

děkujeme za Vás názor. Majitelé automobilů, kteří při čištění parkoviště neopustí prostor, dostávají pokutu ve výši 1 tisíc Kč. Odtahy by při tom množství automobilů byly značně komplikované.

S pozdravem
kancelář starosty



29.3.2022, 13:31, Viki

Dobrý den, dnes jsem již po druhé viděla pana na vozíku s jednou nohou a tu druhou naboso celou fialovou. Marně se chtěl dostat na chodník u Billy na F.S.Tůmy. Nevím odkud je, ale je sám bez pomoci. Jsou zde nějací soc. pracovnici kteří se o tyto bezmocné lidí starají. Myslím že je velice zanedbaný a bezradný. Možná někde bydlí bez pomoci a lidé se raději odvrátí než by pomohli. No potřebuji poradit kde se obrátit. Já už nemám sílu abych ho vytlačila na chodník. Děkuji za radu Hezký den

Dobrý den,
samozřejmě, jsou zde sociální pracovníci, kteří v takovéto situaci rádi pomohou. Níže Vám přikládáme kontakty na pracovníky odboru sociálního a zdravotního našeho města.

* Langová Rút, Bc., sociální pracovník, DPS, 596 581 453, rut.langova@muor.cz
* Wojaczková Lýdia, Bc., sociální pracovník, DPS, 596 581 467, lydia.wojaczkova@muor.cz

Děkujeme za Vaši všímavost a vstřícnost.
S pozdravem
odbor sociální a zdravotní



28.3.2022, 20:12, Simona Chourová

Dobrý večer, chtěla bych upozornit na pouliční osvětlení, které nesvítí. Chodím ráno ve 3:30hod do práce a docela mám obavy, poněvadž bez lampy je špatná viditelnost. Jedná se o ulici Okružní 935 ( je zde uděláno pískoviště se stříškou). V tomto okolí nesvítí lampy. Moc děkuji za brzkou odpověď Chourová

Dobrý den,

dle správce veřejného osvětlení byla oprava již provedena.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy

DOPLNĚNÍ:
Opraveno: 30.3.2022
Závada: Porucha u VO 42.4 - Výměna výbojky SHC 70 W + výměna pojistkového článku E27 + pojistky 10A