DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


19.6.2022, 22:39, David

Dobry den jak muzu zaplatit odpady???

Dobrý den,
platby za poplatky za odpady a psy zasílejte na příjmový účet Města Orlová č: 107216397/0300.

Děkujeme za pochopení.
kancelář starosty19.6.2022, 20:37, Hana Vojkůvková

Dobrý den chtěla bych upozornit na skutečnost většího výskytu krys u popelnic za domy 823-826 ulice Osvobození.Je opravdu nepříjemné chodit s odpadky a potkávat tyto nemilé zvířátka ☹️ Prosím o řešení tohoto problému děkuji Vojkůvková.

Vážená paní,
krysy se na našem území nevyskytují, jde o potkana obecného. K ochraně před tímto škodlivým a epidemiologicky významným hlodavcem podniká Město Orlová v době jeho nadměrného výskytu kroky k jeho početní redukci. Zejména jde o každoroční provádění speciální ochranné deratizace, která je vyhláškou nařízena všem vlastníkům nemovitostí v celé sídlištní části Orlové. Zároveň jsou vlastníci domů a provozoven povinni před vlastní deratizací odstranit hygienické a stavební nedostatky. Je však vhodné, aby ke zvýšení účinnosti deratizace přispěli i jednotliví obyvatelé sídliště. Tím, že budou důsledně dbát na zavřené popelnice, zavírat okna sklepních místností, odmítat krmení toulavých koček, dbát o pořádek kolem domů. Výskyt potkana je totiž vázán nejen na možnost klidného úkrytu, ale i získání dostatku vhodné potravy.
Ing. Hana Juřicová
vedoucí OVŽP


Dobrý den,
velice děkujeme za upozornění. Lokalita bude prověřená a ošetřena pověřenou deratizační firmou.
S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy17.6.2022, 21:22, Minařík

Dobrý den, bylo by možné konečně opravit pouliční osvětlení před vchodem č. 1006 na Masarykově třídě? Již několik měsíců nesvítí. Díky.

Dobrý den,
určitě jste zaregistroval, že Vámi zmíněné pouliční osvětlení je již opraveno.
Děkujeme za podnět a přejeme pěkné a pohodové dny.
odbor správy majetku a hospodářské správy17.6.2022, 21:21, Minařík

Dobrý den, zajímalo by mě, kdy bude posekána tráva v okolí MŠ Ke Studánce? Tráva, bez přehánění, dosahuje 30 cm. Divím se, že to panu starostovi nevadí, když tady v okolí bydlí. Pokud vím, jsme stále město Orlová, ne Prales Orlová. Mám pomalu problém najít v trávě svého psa a to to není žádná krysa vydávající se za psa. Díky.

Dobrý den,

děkujeme za Vás podnět, ke kterému sdělujeme, že při kontrole k datu zaslání Vašeho podnětu, nebyl zjištěn žádný nedostatek údržby zeleně ve Vámi uvedené lokalitě.

S pozdravem
odbor správy majetku města a hospodářské správy16.6.2022, 17:03, I.Juchelková

mnoho krát jsem urgovala opravu chodníku z našeho věžáku 738 a dnes práce začaly ,ale chci se zeptat neše by udelat menší chodnik přes zatravněny pás aby jsme se nemuseli brodit blátem k popelnicím architekti to na papíře vymysleli ale učel to nesplnil pro staré lidi katastrofa Juchelková

Vážená paní Juchelková,

asi Vás zklameme, ale nový chodník přes travnatou plochu u bytového domu č. ů. 738 město Orlová budovat nebude. V současné době má město problém díky nedostatku finančních prostředků v rozpočtu udržet stávající množství chodníků v provozuschopném stavu... U bytového domu č. p. 738 tak bude v této chvíli opraven stávající chodník v rozsahu od prodejní budky na rohu velkého parkoviště na ul. Na Stuchlíkovci na jedné straně, po severní nároží domu směrem k trafice a zastávce MHD.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy15.6.2022, 17:40, Andrea

Dobrý den, mám dotaz týkající se opravy komunikace před domy na ul. Ke Studánce 1034-1036 (před garážemi). Zda-li je plánovaná její oprava, příp. v jakém časovém horizontu? Stav této komunikace je již dlouhodobě v dezolátním stavu. Zároveň, prosím, o sdělení, který odbor (oddělení) Městského úřadu se zabývá správou této komunikace. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

správu a údržbu pozemních komunikací a chodníků na území města Orlová má na starosti odbor správy majetku a hospodářské správy, konkrétně Mgr. Libor Telařík. Aktuální technický stav předmětné komunikace je nám znám. Její opravu v nejbližší době neplánujeme vzhledem k velmi omezeným finančním možnostem města Orlová a raketovému nárůstu cen asfaltu, stavebních materiálů a stavebních prací. V harmonogramu oprav na letošní rok a nejbližší roky máme sestaven dlouhý seznam komunikací, které vyžadují akutní opravu a budeme je postupně opravovat tak, jak to aktuální finanční situace města dovolí. Váš požadavek budeme registrovat, ale nechceme Vám slibovat něco, co nemůžeme reálně splnit. Děkujeme za pochopení.

S pozdravem OSMHS15.6.2022, 16:14, Ervin

Zdravím. Pokaždé když jdu nakupovat do PENNY v Orlové-Porubě, tak jsem znechucen nepořádkem před nákupním objektem vpravo, kde je trafika, drogerie, kadeřnictví a myslím herna. Plno papírku, nedopalku, kelímků, plastových flašek. Prostě hnus, který nedělá dobrý obrázek o Orlové. Navíc je zde první autobusová zastávka v Orlové, takže kdo přijede do Orlové poprvé, tak si o nás udělá pěkný dojem. Proč hned brzo ráno neprojde pracovník veřejné služby a ten nepořádek neposbírá. Proč městská policie tomuto místu nevěnuje větší pozornost. Zřejmě když zavře trafika, drogerie, kadeřnictví, tak se tam zdržuje nějaká skupinka osob, která tam ten nepořádek udělá. Tak tam chodit na kontrolu častěji. A pokud se město vymlouvá, že má málo pracovníků veřejné služby, tak proč to neudělat jako v jiných městech, prostě úklid určitého úseku za stravenku. Nedávno to bylo v televizi, snad v Táboře i jinde a ujalo se to. A městská policie zpřísnit dohled.

Dobrý den,
lokalitě, kterou zmiňujete (Orlová-Poruba), se věnujeme mnohem více, než ostatním částem Orlové. Posílili jsme běžný úklid firem, se kterými má město smlouvu na úklid města jak chodníků, tak zeleně, pracovníky veřejně prospěšných prací a veřejné služby, kteří tuto část uklízejí navíc 4x v týdnu. Bohužel někteří neukáznění spoluobčané stihnou udělat nepořádek opětovně během chvilky. Určitě nám záleží na tom, jak naše město vypadá, proto jsme tuto část města, včetně autobusových čekáren a jejich okolí poblíž Penny Marketu, začlenili do častějšího úklidu, a to vždy ráno před rozvozem zaměstnanců veřejně prospěšných prací a veřejné služby na pracoviště rozvrhnuté na určitý den.

odbor správy majetku a hospodářské správy


Dobrý den,
děkujeme za podnět.
Městská policie Orlová15.6.2022, 8:15, Viki

Dobrý den, dnes se to stalo na ulici F. S. Tůmy u domu 1208. Ráno před šestou jelo modré auto velice rychle urval si na bývalém retardéru blatník a jel dál šíleně, pak naboural protijedoucí auto, které mu uhnulo až na trávník. A co nejhoršího ujel z místa činu. Je tuto situaci nějak řešit, cesta je úzká dvě auta se neminou, navíc zde parkuji auta. A když zde už nebude retardér situace bude ještě horší. Ano neukáznění řidiči budou nadále neukáznění, odnesou to ti kteří dodržují pravidla, bohužel dnes se to potvrdilo

Dobrý den,

stávající retardér na ul. F. S. Tůmy byl v rámci rekonstrukce místní komunikace odstraněn, ale bude v brzké době nahrazen novým na jiném místě. Místní komunikace odpovídá rozměrově všem platným normám a předpisům. Ulice F.S. Tůmy se nachází v obytné zóně, takže je zde omezená rychlost jízdy na 20 km/h. Pokud někdo tuto rychlost nedodržuje, zcela jistě porušuje pravidla silničního provozu. Na jejich dodržování dohlíží Policie ČR, případně Městská policie Orlová, ale pochopitelně nemohou pokrýt celé území města Orlová 24 hodin denně. Pokud se někdo rozhodne vědomě porušovat obecně platná pravidla silničního provozu na území města, pak je to problém, který těžko může nějak ovlivnit Městský úřad Orlová.

S pozdravem
OSMHS


Dobrý den,
vozovka je sjednocena na šířku 6,0 m mezi obrubami, což splňuje normu pro obousměrný provoz (min 5,5m). Pro zklidnění provozu budou umístěny tři dlouhé zpomalovací prahy (retardery) z betonové dlažby. Řidiči si na novou úpravu zvyknou a podobných incidentů snad bude ubývat
Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic


Dobrý den,
děkujeme za informaci. Bereme na vědomí.
Městská policie Orlová14.6.2022, 12:16, Nikol Klimšová

Dobrý den, postrádám více informací o dokončování prací na novém náměstí. Můžete nás prosím informovat, jak dopadla anketa, ohledně využití spodních prostorů bytového domu? Jak bude probíhat pronájem těchto prostor? Jak veliké bude podzemní parkoviště a za jakých podmínek se bude moci využívat? Kdy bude náměstí sloužit Orlovákům? Co bude na místě parkovacích míst pod bývalým kinem Centrum? Také by mě zajímalo, zda může město Orlová oslovit majitele budovy Prior. Kdo ji ve skutečnosti vlastní? Je to veliká budova v centru města a vypadá katastrofálně. Teď o to více, že sousedí s novou budou na náměstí. Bude tuto situaci město nějak řešit? Taktéž budova kina Centrum. Co s ní bude dál? Děkuji. Klimšová

Dobrý den paní Klimšová,

aktuálně probíhají dokončovací práce na náměstí tak, aby mohlo od podzimu sloužit Orlovanům. Na toto téma připravujeme článek, který najdete na webových stránkách a v městských novinách.

Děkujeme za pochopení.
kancelář starosty11.6.2022, 21:34, Petra

Dobrý večer , píšu už po několikáté za mě ivza sousedy ,kdy minite nám opravit cestu na potoční ulici, minulý rok jste slíbili, že aspoň zasypete díry a nic.diry jsou čím dál větší a musíme jezdit obloukem přes trávu děkuji

Dobrý den,

oprava komunikace Potoční je zařazena do rozpočtu letošního roku. Po přípravě projektové dokumentace muselo dojít k navýšení finančních prostředků. Materiál s žádostí o peníze bude schvalovat zastupitelstvo města 20.6.2022. Vyhlášení veřejné zakázky a fyzická realizace bude ihned následovat.
Děkujeme za pochopení.

odbor rozvoje a investic11.6.2022, 21:26, Martin Janko

dobrý den,prosím o zaslání čísla účtu a výše částky za odpady za rok 2021.

Dobrý den,

platby za poplatky za odpady a psy zasílejte na příjmový účet Města Orlová č: 107216397/0300.

S pozdravem
právní odbor11.6.2022, 7:18, Bodnárová

Zdravím, chtěla bych pochválit město za rychlou reakci na uvolněný strom, viz níže. Pokácen byl skoro ihned po mém upozornění. Myslím si, že spoustě lidí - a taky mi- se ulevilo a po vydatných deštích tento týden by to už možná strom nevydržel. Bylo jich skáceno více a vypadaly vcelku zdravě, ale určitě byly taky nebezpečné.

Dobrý den,
moc děkujeme za Vaše pochvalná slova.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy10.6.2022, 21:30, Leona

Dobrý den Chtěla jsem se zeptat zda hriste pod deichmanem je zcela hotovy? Nezlob se ale je to celkem nebezpečné když si tam hrají děti a u lesa není ani kousek plotu. Je tam skaredy svah a kdyby spadlotreba dítě tak co? Plot je udělaný jen kolem silnice a vzadu u lesa kde to je taky nebezpečné nic není. Místo moderního náměstí by jste mohli investovat do bezpečnosti. My tam radši ani nechodime. Nemluvě o tom že všude na dětských hřištích se válí injekční stříkačky od fetaku s tím by jste taky mohli něco udělat.

Dobrý den,
Vámi zmiňované hřiště na ul. Okružní bylo zkontrolováno a v současné době odbor správy majetku a hospodářské správy řeší zvýšení jeho bezpečnosti.
Dále uvádíte, že se na všech dětských hřištích vyskytují injekční stříkačky. Pokud by toto tvrzení bylo pravdivé, tak by to zjistil správce hřišť při pravidelných kontrolách a také by na tuto skutečnost upozornili ostatní návštěvníky hřišť, a to se nestalo.
Přesto chci upozornit všechny občany, aby v případě nálezu injekční stříkačky na veřejných prostranstvích ihned kontaktovali městskou policii.
S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy


Dobrý den,
děkujeme za informaci. Bereme na vědomí.
Městská policie Orlová9.6.2022, 12:42, Ivan Zikmund

Dobrý den. Je nutné v Orlové tak často sekat trávu. Jsou města, kde se snížila frekvence sekání. Citace: "Ve středních Čechách přibývá měst, která omezují sekání trávy. Důvodem je mimo jiné lepší zadržování vody v krajině. Plány sečí upravily například Říčany u Prahy, Mladá Boleslav nebo Beroun. Změny chystají i v Kutné Hoře nebo Sedlčanech. Ve vybraných lokalitách se sníží frekvence sekání a mohou tam vznikat i květinové louky. V trávnících by pak mělo být více rostlinných i živočišných druhů, což má přínos pro životní prostředí." Další problém je v tom, že se používají velké sekačky, které jsou nadměrně hlučné. Bydlím na Masarykově 850 a přál bych vám ten zážitek, když tyto tři "kombajny" vyrazí ob týden do terénu a řádí tady v okolí dva dny. Kdo to má poslouchat ! Navíc se posekaná táva nijak nesbírá, a tyto "chuchvalce" pak tlejí a nepříjemně smrdí. To už neříkám, jak to vypadá. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

velice děkujeme za Váš podnět, ke kterému sdělujeme, že máte pravdu s tím, že omezení sekání trávy zlepšuje zadržování vody v krajině a v trávnících se pak nachází rozmanité druhy živočichů z hmyzí říše.

Kosení ve městě Orlová je prováděno v souladu se smlouvou na údržbu zeleně, a i přesto se neustále množí stížnosti občanů, že se ve městě nekosí, nebo se kosí nedostatečně. Opravdu není v našich silách vyjít vstříc všem občanům tak, aby byli všichni spokojeni.

Kosení ve městě Orlová probíhá formou mulčování, což je ekologičtější způsob kosení, jelikož mulčováním jsou zpět do trávníku dostávány živiny, hlavně dusík, který je potřeba pro zdravý růst trávníku. Nevýhodou této formy kosení je, že pokud je při kosení tráva vlhká, tak může docházet k tvorbě větších nevzhledných kusů.

Ke kosení jsou používané standardní profesionální motorové sekačky a kosení probíhá během řádné pracovní doby a mimo dobu nočního klidu.
Děkujeme za pochopení.

odbor správy majetku a hospodářské správy9.6.2022, 10:42, Krausová

Dobry den, některé práce na F. S. Tůmy už končí. Tak by bylo dobré, aby pánové po sobě pozametali. Všude jsou kameny, které i při dodržení rychlosti způsobují defekty. Je to hlavně v místech kde zrušily retardéry.

Dobrý den,

stavba ještě nekončí. Termín stavby je do 31.7.2022. Na vozovce se budou budovat retardéry a dojde k frézování komunikace a pokládce nového asfaltu. Dodavatel musí udržovat komunikaci průjezdnou. Opět vyzveme dodavatele k zintenzivnění úklidu po stavbě. Žádáme všechny řidiče o zvýšenou opatrnost při průjezdu stavbou.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic