DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


3.5.2022, 8:52, Darina Škulová

Kolik se letos platí za odpady, a termín zaplacení.

Dobrý den,

roční sazba poplatku činí 792 Kč na osobu a je splatná každoročně do konce května.

S pozdravem
kancelář starosty29.4.2022, 13:53, viki

Dobrý den, znova se ptám proč už nejsou prohlídky hasičů v domech. Někteří si přivlastňuji chodby výklenky ke svému prospěchu a skladuji tam nehorázný binec. Nevím že si neuvědomují že tyto prostory mají být prázdné a ne skladovat všechno možné i nemožné. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že z Vašeho textu není zřejmé, o který obytný dům se jedná, žádáme o upřesnění adresy objektu a místa, ve kterém se nacházejí nashromážděné věci. V případě, že objekt je ve vlastnictví města Orlová, bude tato záležitost řešena. V případě, že se nejedná o objekt města, je nutné záležitost řešit s vlastníkem objektu.

Děkujeme za pochopení.

odbor správy majetku a hospodářské správy29.4.2022, 8:43, Michal

Dobrý den. Jako, fakt si nemůžu pomoct a musím se ozvat ohledně čištění silnic. Každý ví, že se to dělá na jaře. Každý si pamatuje, že se dávaly značky na příslušné ulice. Co NIKDO neví, že letos se poprvé značí jinak! Na dnešek byla označena ulice Na Stuchlíkovci. Ulice je vyklizená a všichni se nacpali do přilehlých ulic a parkovišť. A že nás je! Dobrá stovka aut. A všechny nás čekalo nepříjemné překvapení v podobě lístku za sklem. Že označení je zónové a spadají do něho i všechny přilehlé ulice a parkoviště!! A pokuta 1000,-Kč (skutečně - slovy Jeden tisíc korun českých)! Na co teda máme městský rozhlas, který ohlašuje zprominutím kdejakou blbost. To něčí huba nedostala zaplaceno, že nemohla ohlásit: "Upozorňujeme řidiče, že čištění ulic je nově označeno zónovými značkami (sice vyšisalými, na kterých je vidět jen to datum) a spadají pod ně i přilehlé ulice a parkoviště!" Stejné to určitě bylo i při čištění ulice Mládí a přilehlými obrovskými parkovišti. A na dalších místech. To muselo být ryto! Skoro bych řekl, že to bylo úmysleně, aby se vyrovnal nějaký schodek v rozpočtu. Tahle akce byla opravdu "pro lidi" - to se potom skutečně nemůžeme divit, že v žebříčku kvality života ve městech ČR se pravidelně umisťujeme na posledním místě.

Dobrý den,

na Váš dotaz sdělujeme, že oproti loňskému roku nedošlo k žádné změně a dopravní značení je umísťováno stejným způsobem, a to v souladu s platnou legislativou. Prováděcí vyhláška č. 294/2015 Sb. v 6 odstavci paragrafu 3 uvádí: Platnost zónové dopravní značky je ukončena značkou informující o jejím konci, není-li stanovena jinak". Kromě toho je fotodokumentace umístění dopravních značek odeslána na odbor dopravy MěÚ a Městskou policií Orlová a ani jedna z těchto institucí neměla k umístění dopravního značení připomínky. Na zónových značkách je výslovně uvedeno, že se jedná o strojní čištění komunikací a parkovišť.

Děkujeme za pochopení.
odbor správy majetku a hospodářské správy25.4.2022, 20:42, Patrik Kalužák

Mohu se zeptat, kde najdu záznam z dnešního zasedání zastupitelstva? Psali jste že je na youtube, ale nikde jsem ho nenašel. Diky

Dobrý den,

zasedání Zastupitelstva města Orlové je vysíláno on-line a jeho záznam se obvykle do 24 hodin objeví na webových stránkách města Orlové.

Děkujeme za pochopení.
kancelář starosty25.4.2022, 11:31, Jan Macek

Zdravím Vás, chtěl bych se prosím Vás zeptat, jestli bude v Orlové někde pokládání věnců padlým vojákům. Děkuji za kladnou odpověď. Macek Jan

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Město i v letošním roce uctí v úterý 3. května v 9 hodin památku obětí druhé světové války položením květin u památníku U Kapličky, odpoledne v 15 hodin u pomníku na místním hřbitově v Orlové-Městě a následně u pomníčku v Orlové-Porubě.

S pozdravem
kancelář starosty25.4.2022, 8:05, Daniel Kučera

Dobrý den.Nádražni ulice.Zdevastovaná,ošklivá,bez chodníku co by splňoval standard,za to nejvíc vytížená dopravně,, navíc část památková zóna..Došlo to tak daleko,že po dešti jsou na silnici tak velké kaluže,kdy dochází k rozstřiku na okolní domy a to prosím pěkně i do el.hodin.Už nevím co máme dělat aby se ignorování dlouholetého neutěšeného stavu lokalit někdo vážně zabýval.(covid za to opravdu nemůže)..Chodníky okolo Orlové přes Kopaniny,je to skvělý okruh 10km,krásný námět , koupaliště nepochopitelně uzavřeno(Doubrava taktéž není z nerezu, plně postačuje,a průběžně se udržuje),či neudržované zarostlé okolí,možno využit coby extérní placená parkovací zóna(takový problém s parkováním nemají nikde) s cyklostezkou oddychovou zónou,lesíky,tabořiště,,či neuvěřitelná 12tiletá stavba náměstí,kdy stačilo udělat pouze odpočinkovou zelenou-park zónu a otevřit prostor s napojením na les a spíše profinancovat tak okolí,mobiliáře a celkovou dostupnost už tak uzavřené Orlové 4.Ano průzkumy spokojenosti mluví jasně a nejsou tendenční,je to realita a Wellness pro 25 lidí ,(ikdyž hezký) to nezachrání..Naše město a komplexnost,,to se musíme naučit od okolních zastupitelů...Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš názor.

Přejeme pěkné a pohodové dny.
kancelář starosty22.4.2022, 10:24, Filip

Dobrý den, dozvěděl jsem se, že město připravuje prodej budovy č. 840 na ulici Petra Cingra. Jedná se o jednu z nejcennějších budov v Orlové, proto bych se chtěl zeptat, zdali případný kupec bude mít povinnost zachovat historický ráz budovy? Je jistota, že budovu nezhyzdí například vnějším zateplením budovy? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dne 25.04.2022 Zastupitelstvo města Orlová na svém zasedání projednávalo materiál k záměru prodeje pozemků parc. č. 10 a parč. č. 9 včetně objektu č. p. 840 v k. ú. Orlová a nepřijalo k tomuto bodu jednání usnesení. K prodeji tohoto objektu tedy v nejbližší době nedojde.

Děkujeme za pochopení.
odbor správy majetku a hospodářské správy21.4.2022, 18:58, I.Juchelková

bude se opravovat chodnik od věžáku 738 Na Stuchlíkovci jak bylo slíbeno a taky kdo má na starosti uklid kolem věžáku stydím se když mi přijede navšteva dekuji za odpovět

Dobrý den,

rádi bychom Vám sdělili, že chodník před domem č.p. 738 na ul. Na Stuchlíkovci bude letos opraven. Strom, který svými kořeny narušil chodník je již pokácený, jak je patrné. Poté co proběhne výběrové řízení na stavební firmu, bude provedena samotná oprava. Přesný termín Vám zatím říci neumíme.
A co se týká úklidu okolo Vašeho domu, tak to bude problematičtější. Pracovníci VPP (veřejně prospěšné práce), kteří v minulosti tuto službu vykonávali, nejsou v současné době městu Orlová k dispozici a v nejbližší době určitě nebudou. Město Orlová má v současnosti na tyto práce pouze několik pracovníků veřejné služby (max. 5 osob), kteří mají na starosti úklid veřejného prostranství na území celého města. Takže úklid okolí Vašeho domu bude proveden tehdy, až na něj dojde řada, jinak to prostě nejde. V této chvíli nelze odhadnout, kdy to přesně bude.
Ale obecně by měli o pořádek v okolí svého domu dbát sami jeho obyvatelé. Dříve byli obyvatelé jednotlivých bytových domů zvyklí udržovat si pořádek ve svém okolí tak nějak automaticky. Je to dáno v prvé řadě výchovou v rodině, ve škole atd. Pokud k tomu, co pro většinu z nás bylo dříve samozřejmostí, nebyli dnešní občané Orlové vychováni, těžko může něco takového suplovat v plné míře město. Pokud se stydíte za okolí svého domu, uvědomte si, že je to v první řadě věcí vás všech, kteří v dané lokalitě bydlíte. Město Orlová jako takové Vám tam ten nepořádek rozhodně nedělá. Naopak k odkládání tříděného i komunálního odpadu jsou všude dostupné kontejnery, po celé Orlové jsou rozmístěny odpadkové koše na drobné odpadky či "bobky" po čtyřnohých mazlíčcích a pro odložení vysloužilých spotřebičů a nábytku slouží dva sběrné dvory SMO, m.a.s.. Dle našeho názoru tenhle systém funguje nejen v Orlové, ale i v jiných obcích po celé ČR dostatečně dlouho na to, aby si všichni obyvatelé města mohli zvyknout. Pokud to ještě doposud stále někdo nedokázal pochopit, pak je to velmi smutné, ale nemůžete za to dávat vinu městu Orlová.

S pozdravem

OSMHS20.4.2022, 14:07, Ivana

Dobrý den,chtěla bych se informovat o studánce v lesoparku(nad dětskými zábavními prvky),zda-li je pitná voda,která z ní teče???Kdysi si tam lidé chodili do džbánku pro vodu,ale jak to vypadá nyní ?Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle rozboru vody ve studánce v lesoparku, který nechal odbor správy majetku a hospodářské správy zpracovat, se nejedná o vodu pitnou. Voda je dle rozboru kyselá.

S pozdravem

OSMHS20.4.2022, 0:31, Pavel Slabý

Dobrý den, prosím vás- mohl bych se někde dozvědět jak vysoký je letos poplatek za komunální odpad na osobu za rok? Nemyslím si, že bych neuměl hledat na internetu, ale na webu města Orlové se mi tato cena nikde, ani 20ti minutovém hledání, nepodařila najít. To je tajné? Děkuji, že mi to prozradíte, P. Slabý

Dobrý den,

poplatek je 792,- Kč. Složenky jsou zasílány pouze v případě přihlášení občana k trvalému pobytu, v dalších letech pak už nikoliv.
Tato informace rozhodně tajná není. Najdete ji v článcích na webu, v Orlovských novinách, v OZV o poplatcích za komunální odpad a mimo jiné i zde, v Dotazech občanů, kde jsme již několikrát odpovídali.
Děkujeme za pochopení.

kancelář starosty15.4.2022, 8:45, Ivana Rovňáková

Dobrý den ,chci se zeptat kdy bude otevřeno dětské hřiště na V.etapě nad garážemi,proč není v provozu?

Dobrý den,

v současné době jsou hřiště na střeše parkovacího objektu po své životnosti a prostá oprava již není možná. Zároveň střecha parkovacího objektu vykazuje závažná poškození. Aktuální stav město Orlová zjišťuje, aby mohl být navržen vhodný způsob opravy. Do doby rekonstrukce střechy město Orlová musí odstranit hřiště bez náhrady.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic13.4.2022, 20:20, Veronika Jelínková

Dobrý den, poprosila bych kompetentní zástupce města o vyjádření v případě "nezprovoznění dětského hřiště na 5. etapě" (nad podzemními garážemi). Veřejnosti schází relevantní informace o důvodu uzavření a následném řešení dané situace. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v současné době jsou hřiště na střeše parkovacího objektu po své životnosti a prostá oprava již není možná. Zároveň střecha parkovacího objektu vykazuje závažná poškození. Aktuální stav město Orlová zjišťuje, aby mohl být navržen vhodný způsob opravy. Do doby rekonstrukce střechy město Orlová musí odstranit hřiště bez náhrady.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic11.4.2022, 22:11, Petr Vavříček

Dobrý den. Včera kolem 21:30 jsem šel přes kdysi hezké náměstíčko u Centrumu mezi ZŠ Mládí a potravinami Hruška. Přede mnou šla babička a zavrávorala a upadla!! přes velkou díru, která je v chodníku a přechází až do trávy. Až mě zamrazilo. Pomohl jsem jí vstát a posbírat zpět její věci do tašky. Plakala bolestí. Toto prostranství je dnes v katastrofálním stavu. Bylo by vhodné už konečně s touto ostudou něco udělat než se někdo úplně zmrzačí. A to pronto. Chtěl bych se teda zeptat, kdy k tomu dojde. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

oprava lokálních výtluků na komunikacích a chodnících probíhá průběžně a určitě bude vzniklá situace prověřena. Odbor rozvoje a investic připravuje postupnou rekonstrukci veřejných prostranství ve městě. Kromě revitalizace V. etapy se připravuje například prostor před nemocnicí a budou následovat i další etapy. Určitě i Vámi zmíněný prostor okolo Centrumu si zaslouží pozornost. Současná situace je více než složitá a sami bychom byli rádi, kdyby věci se dařily rychleji a byl dostatek financí a kapacit pro realizaci všech potřebných záměrů

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic11.4.2022, 11:29, Marie

Dobrý den, má město nějakou strategii pro řešení neskutečně špatné situace co se týče odvážení odpadů? Nevím, jak je tomu v ostatních částech města, každopádně na páté etapě, ulice Adamusova, Dětmarovická apod. je odvoz nedostatečný a odpadky se následně válí všude kolem odpadních nádob. Prosím, než napíšete obvyklou odpověď typu "mohou za to lidé, kteří to hází okolo", případně "vyhazujte odpad o dvě ulice dále", toto opravdu není dlouhodobé řešení. Myslím si, že zrovna vývoz odpadu není něco, co by při troše dobré vůle nebylo řešitelné. Stačí zvýšit frekvenci, pokud z nějakého důvodu již není možné přidat nádobu (viz odpověď, že nádobu nelze přidat, jelikož se již nevleze). Děkuji za rozumnou odpověď, přeji pěkný den.

Dobrý den,

děkujeme za Váš podnět. V sídlištní zástavbě města Orlová se komunální odpad vyváží pravidelně 2x týdně, pokud je u kontejnerového stání překážka znemožňující vývoz odpadu, např. zaparkované vozidlo, je vývoz proveden v době, kdy je příjezd k nádobám na odpad uvolněn. Pokud se jedná o odpad, který je uložen mimo nádoby na odpad, např. gauče, židle, apod. tento odpad je svážen dle volných kapacit pracovníků svozové firmy. Bohužel nepořádek u nádob na odpad je opravdu vizitkou občanů dané lokality.

S pozdravem OSMHS9.4.2022, 19:56, Radka Culíková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby probíhaly kontroly při venčení domácích mazlíčků? Při běžném venčení ve večerních hodinách (cca 18 - 20 h) potkáváme obyvatelé, kteří venčí na volno (žádné vodítko, ani náhubek). Orlová-Lutyně, ul. Okružní, Energetiků (mezi paneláky v pěší zóně) a okolí Albert Supermarket. Několikrát se nám stalo, že při venčení po nás pes na volno vyjel. Děkuji

Dobrý den,

dohlížet na dodržování obecně závazných vyhlášek města je jedním ze základních úkolů městské policie. Váš podnět tedy lze řešit v rámci kompetencí městské policie. Nicméně míst, kde dochází k porušování OZV podobným způsobem, který uvádíte, je v našem městě nespočet a není v silách městské policie obsadit všechna tato inkriminující místa. Proto oceníme spolupráci občanů v tom smyslu, že budou ihned telefonicky informovat dispečink městské policie, jenž na místo vyšle hlídku a věc se bude řešit s občanem ihned, přímo na místě. Dojezdové časy hlídek Městské policie Orlová jsou dostatečně krátké.

Děkujeme za pochopení.
Městská policie Orlová