DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


3.6.2024, 9:26, Milada Blaniková

Dobrý den, již vícekrát jsem psala ohledně opravy chodníku na ulici Vnitřní 748 a okolí obchodu Hruška,mé dotazy se nikdy neobjevily na vašem portále,ani mi nikdy nikdo neodpověděl!!Jde o opravdu velmi poškozený chodník,v této lokalitě bydlí mnoho starších občanů,kteří používají zdravotní pomůcky ,invalidní vozíky,ale i maminky s kočárky mají problém tudy projet!Druhý chodník který bychom mohli použít tu není! Dělají se chodníky ,které jsou na očích,ale ty co naléhavě potřebují obnovu na ty se nedostává!!Mohu říct,že je to opravdu ostuda města!! Doufám že se k tomu vyjádříte!!!

Dobrý den,
k výše uvedenému Vám sdělujeme, že bude ze strany města Orlová jako vlastníka chodníku a komunikací v dané lokalitě provedeno místní šetření stavebně - technického stavu komunikace. Po vyhodnocení stavebně – technického stavu místní komunikace bude s ohledem na přidělené finanční prostředky provedena případná oprava. Děkujeme za Váš podnět.
S pozdravem
OSMHS1.6.2024, 9:13, Jan

Chtěl bych vědět kdy kdy obnovíte pozemní invalidní značení před cp.1011 Masarykova třída?Dekuji

Dobrý den,
obnovení dopravního značení zadáme SMO, městské akciové společnosti. Bohužel momentálně Vám nemohu sdělit přesný termín realizace, jelikož povrch musí být suchý a čistý. Vzhledem k počasí, které je v posledních dnech, se realizace těžko plánuje.
S pozdravem
OSMHS31.5.2024, 20:20, Monika

Dobrý den, na koho se prosím mohu obrátit se žádostí o doplnění přechodu pro chodce? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den,
vycházíme z předpokladu, že doplněním přechodu pro chodce máte na mysli jeho zřízení. Se svým podnětem se obraťte na odbor dopravy MěÚ Orlová, který ho projedná s PČR, Dopravním inspektorátem Karviná a vlastníkem komunikace. Pro úplnost uvádíme, že hlavním kritériem pro zřízení přechodu pro chodce je dostatečná zatíženost lokality jak pěší tak motorovou dopravou, tj. minimálně 50 chodců/hodina a 200 vozidel/hodina. Zřízení přechodu pro chodce se dále řídí příslušnými ČSN a Technickými podmínkami, jde především o stavebně technické řešení, řádné nasvětlení doplňkovým veřejným osvětlením apod."
S pozdravem
OD31.5.2024, 15:09, Pavel Novák

Dobrý den, šlo by opravit chodník od ulice K.Dvoračka směrem ku Bille , asi č.pop.1205 a 1204 .PŘI dešti víc jak 7 metrů zatopené a nelze projít a to nedávno opraven . Prostě dělali to fušeri . DEKUJEME

Dobrý den,
k výše uvedenému Vám sdělujeme, že bude ze strany města Orlová jako vlastníka chodníku a komunikací v dané lokalitě provedeno místní šetření stavebně - technického stavu komunikace. Po vyhodnocení stavebně – technického stavu místní komunikace bude s ohledem na přidělené finanční prostředky provedena případná oprava. Děkujeme za Váš podnět.
S pozdravem
OSMHS31.5.2024, 8:26, Petr Wiglasz

Často se stává, že řidiči při parkování obrysem vozidla přesahují na chodník pro pěší. Tím zabírají značnou část chodníku a pokud je na vozidle i tažné zařízení, vzniká pro chodce snadno přehlédnutelná nebezpečná překážka. Obecná úprava provozu je stanovena zákonem č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, kde se píše "Při stání nesmí vozidlo svým obrysem nebo nákladem přesahovat do vozovky vyznačenou plochu parkovacího místa či parkovacího pruhu (včetně zpětných zrcátek)." Dle mého názoru řidiči tímto parkováním (pneumatiky auta opřené o obrubník) porušují tento zákon, neboť vozidlem přesahují vozidlem vyznačenou plochu parkovacího místa. Může s tím město něco udělat?

Dobrý den,
osobní vozy jsou různě dlouhé a otázku jeho přesahu do chodníku právní úprava neřeší. Ve Vyhlášce č. 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích, je u významu a užití vodorovné dopravní značky V 10b „Stání kolmé“ uvedeno, že při stání nesmí vozidlo svým obrysem nebo nákladem přesahovat do vozovky vyznačenou plochu. Vozovka je vrchní část pozemní komunikace, určená pro jízdu vozidel. Tedy pouze v případě přesahu vozidla do vozovky se bude jednat o přestupek.
S pozdravem
OD31.5.2024, 5:38, Renata Gilarova

Dobrý den chtěla jsme se zeptat jestli by bylo možné vybudovat přístřešek na zastávku zimní důl Orlová v zimě a za špatného počasí se nemáte kde schovat děkuji Gilarova

Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět ohledně přístřešku autobusové čekárny V Zimném dole, Orlová - Město. V loňském roce se rekonstruoval chodník včetně výstavby nové autobusové čekárny V Zimném Dole, Orlová - Město, směr Ostrava. Váš dotaz se nejspíš týká autobusové čekárny naproti, směr Karviná. V současné době město tuto výstavbu tohoto přístřešku neplánuje. Ale budeme se jej snažit řešit v příštích letech.
S pozdravem
OSMHS30.5.2024, 14:15, Patrik

Dobrý den, město Orlová má ve vlastnictví, již delší dobu budovu bývalé spořitelny ve staré Orlové. Bohužel budova stále chátrá. Můj dotaz zní, proč město budovu nepřestaví na nájemní bydlení? Jednak by tím zachránila historicky hodnotnou budovu, kterých je ve městě minimum a jednak bude mít ve vlastnictví další byty. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
děkujeme za dotaz, červnové zastupitelstvo města bude rozhodovat o pořízení projektové dokumentace na nájemní byty. Technický stav budovy je ale velmi špatný a náklady na rekonstrukci tohoto objektu budou vysoké. Stát připravuje dotaci ve výši cca 20% a zbytek musí dofinancovat město z vlastních zdrojů nebo si vzít úvěr.
S pozdravem
ORI29.5.2024, 7:45, František Vlček

Dobrý den, chci se zeptat jestli bude vyměněný i kousek starého asfaltového chodníku před právě budovaným novým dětským hřištěm na 5té etapě? Kolem je všude zámková dlažba.

Dobrý den,
ano chodník kolem nově budovaného dětského hřiště bude také opraven. Děkujeme za Váš podnět.
S pozdravem
OSMHS28.5.2024, 16:40, Hanák

Dobrý den,chci se zeptat jak dlouho mohou stát nepojízdná auta na parkovišti za pivnici Morava,zbytečně se blokují dvě parkovací místa pro ostatní,auta zde stojí už minimálně rok a nevypadá,ze by se k nim někdo hlásil. Jedná se o stříbrnou Fabii,na nepojízdných pneumatikách a azurové modrou Audi. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
k výše uvedenému Vám sdělujeme, že bude provedeno místní šetření ve městě Orlová ohledně zmapování nepojízdných vozidel. Poté necháme zjistit v registru vozidel posledního známého majitele vozidla a doručíme mu výzvu k odstranění vozidla a budeme dále postupovat dle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Děkujeme za Váš podnět.
S pozdravem
OSMHS28.5.2024, 8:23, Eva Podlucka

Orlová Lazy K Holotovci 198 Kolik mám zaplatit za odpady?

Dobrý den,
pro sdělení variabilního symbolu pro úhradu poplatku za komunální odpad využijte uvedené kontakty: tel: 596 581 146, kl. 217, kl. 150
e-mail: dominika.buchtova@muor.cz.
S pozdravem
PO27.5.2024, 23:31, Honza

Dobrý den, chtěl bych poděkovat za skvělé Dny města Orlové a je dobře, že už druhým rokem byl využit i potenciál náměstí. Myslím, že to mělo úspěch i mezi mladou generací (doufejme že se tímto směrem plánujete vydávat i nadále - věřím totiž, že i čím dál více lidí začíná vnímat ubírání Orlové správným směrem). Chápu, že se momentálně Dny města Orlové křížily s finálem mistrovství světa v hokeji, nicméně neuvažujete (popř. nechcete pouvažovat) o tom, zdali by v příštím roce nestálo za to, využít buď prostor náměstí/letního kina na promítání hokeje a vytvoření místní "fanzóny" (v podobě plátna, projektoru a posezení)? Tento model fungoval (nejen na finále) v mnohem menších obcích a ze strany občanů přicházely kladné reakce. Děkuji a přeji hezký den

Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět. Město Orlová udělá maximum pro zajištění přenosu MS v hokeji pro rok 2025.
KS27.5.2024, 16:53, Jana Motyková

Dobrý den, jsem velice rozezlena při pohledu na čištění hezkých zastávek ve městě. Zajímá mě, proč není taky tak hezká zastávka Orlová-STS směr Karviná. Jistě na obrázku by se tento ohyzdný vzhled zastávky takto nevyjímal. Již by bylo na čase, aby se uskutečnila rekonstrukce této zastávky podle projektu, který leží na investičním odboru. Před několika lety jsem apelovala na MěÚ Orlová a stále se nic neděje. Jen se přesunula z odboru dopravy na investiční odbor. Zvýšení poplatků jste odůvodnili tím, že budou probíhat opravy ve městě. Tak směle do toho a nebojte se vyrazit i tímto zapomenutým směrem při výjezdu z Orlové.

Dobrý den,
město Orlová nemá připravený projekt na rekonstrukci této zastávky. Podnětů na opravy, rekonstrukce a výstavbu má město více než dostatek. Finanční možnosti vždy pokryji cca desetinu z nich. V současné době se ale připravuje projektová dokumentace na úpravu chodníku jako cyklostezky a součástí bude také výměna zastávky.
S pozdravem
ORI27.5.2024, 9:54, Hedvika

Dobrý den, před časem psala jsem o velmi špinavych kontejnerech na třiděny odpad,ale bylo mi odpovězeno, že ročni obdobi nevychovuje na čistěni (podzim-zima). Doufam že ted´je vhodna doba aby je město vyčistilo, člověk aby bal se na ně šachnout jak jsou špinave. Proč při čistěni ul.1 Maje prava strana vozovki vůbec nebyla vyčistěna od travy? nestalo v te době ani jedno auto.

Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět ohledně čištění odpadových nádob a strojového čištění na ul. 1. Máje. V současné době se vytipovávají kontejnerová stání, na kterých budou nádoby očištěny. Na ulici 1. Máje proběhlo strojové čištění 15.5.2024. Součástí tohoto čištění je ruční dočištění vozovky, které bylo provedeno, ovšem díky dešťům, které od té doby probíhají se v některých místech tráva postupně rozrůstá. Nyní se věnují firmy a zaměstnanci města převážně čištění žlabů, aco dreinů a propustků po přívalových deštích, proto jsou zaměstnanci využiti v jiných částech města, než ve Vaší ulici. Děkujeme za pochopení.
S pozdravem
OSMHS26.5.2024, 18:57, Ludmila

Dobrý den, chci se zeptat, zda tady v Orlové existuje cvičení pro seniory nebo turistický spolek pro seniory...

Dobrý den,
naši senioři navštěvuji Klub českých turistů Ferda Mravenec v Petřvaldě - kontakt - email: elesch@seznam.cz nebo Ing. Kinast Vladislav tel. 603 276 619 - občané Orlové do klubu mohou docházet.
Cvičení - jóga - probíhá v Domě dětí a mládeže v Orlové. Dále se seniorky v současné době scházejí v Komunitním centru Maják, ale jejich hlavní činností je spíše tvoření.
S pozdravem
OSZ24.5.2024, 20:20, Sandra Juroszková

Dobrý den, kde prosím můžu nahlásit poškození lampy u školy školní, hned u družiny?

Dobrý den,
při zjištění nefunkčního nebo poškozeného veřejného osvětlení prosíme kontaktujte správce veřejného osvětlení odboru správy majetku a hospodářské správy na tel. čísle 596 581 330, mob. tel. čísle 778 975 029 nebo e-mailové adrese tomas.polasek@muor.cz. Při hlášení Vás žádáme o uvedení ideálně čísla světelného místa, které naleznete na podpěrném bodě (sloupu, stožáru, konzoli, atd.) ve formě bílého čtverce s číselným označením ve dvou řádcích oddělených čarou, a nebo nejbližší adresu s číslem popisným, a následně popište závadu (nefunkční svícení, poblikávání, chybějící dvířka s obnaženou kabeláží, poškození krytů, stožárů, atp.), abychom mohli adekvátně připravit rychlou opravu.
Na základě Vašeho dotazu bylo již provedeno v oblasti místní šetření a bylo zjištěno, že se jedná o světelné místo 39/1 s uvolněným krytem svítidla. Toto bylo následně nahlášeno smluvnímu správci k opravě.
S pozdravem
OSMHS