DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


7.4.2023, 14:41, Dagmar Titzová

Dobrý den, na internetu jsem před pár dny náhodou narazila na článek, že sochaři Martinu Chmelařovi, který zhotovuje sousoší pro památník sedmidenní války, bylo zcizeno nářadí, a to již v říjnu 2022. Organizace DONIO vypsala sbírku na nákup nového nářadí. Ale na stránkách města nikdo o tom neinformoval, snad by i občané města něčím přispěli. A to byl u něj 8.2. na návštěvě místostarosta p. Stuchlík. Proč se o tom nikde nepíše? Také z toho důvodu se zpozdí předání a nakonec ho město bude i sankcionovat? Děkuji za odpověď, Titzová.

Dobrý den
na základě výběrového řízení město Orlová uzavřelo se sochařem smlouvu o dílo, podle které postupuje. Sochař musel být řádně pojištěn a město Orlová mu uhradí sjednanou cenu díla. Ač z lidského hlediska chápeme tíživou situaci pana Chmelaře, medializace ztráty nářadí ani vyhlášené sbírky městu Orlová nepřísluší. Sochař tuto politování hodnou situaci řešil s policií i pojišťovnou. Sbírka je jeho soukromou záležitostí a nejedná se o akci města. Tato událost neměla vliv na plnění smlouvy a sochař nebude za ni sankcionován.
S pozdravem
ORI6.4.2023, 15:27, Stanislava

Dobrý den, nikde jsem nenašla plán strojního čistění komunikací pro rok 2023. Kdy se bude čistit ul. Energetiků a parkoviště u bytového družstva Orlovan? Děkuji!

Dobrý den,
strojové čištění komunikací a parkovišť na ulici Energetiků bude probíhat ve dnech od 14. - 19.4.2023 vždy od 6.00 do 14.00 hodin.
S pozdravem
KS4.4.2023, 14:05, Věra Pavlíková

Připojuji se k připomínce nebo spíše k dotazu-ohledně uzavření poboček pošt- v Orlové Lutyni v Orlu a v Orlové Porubě. Byli jsme tak postavení na úroveň menších sedmitisícových měst či vesnic,které mají jednu poštu.Pošta v Orlové Lutyni na 5. etapě je pro nás nepostradatelná! Jednak pro listovní poštu,dále důchody a další. Je využitá na 100%. Vracíme se do doby "temna",když bych to přirovnala. Žádám o intervenci našich zástupců Města u ministra Rakušana. Jsme snad občané, které zastupuje a má mít na zřeteli naše blaho- byl zvolen lidem a je placen lidem! Má konat pro nás!

Dobrý den,
vedení Orlové nesouhlasí s uzavřením dvou orlovských poboček České pošty. Starostka Lenka Brzyszkowská proto ve středu 5. dubna připojila svůj podpis k otevřenému dopisu Havířova, který je adresován ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Společně s ní vyjádřili svůj nesouhlasný postoj také primátoři Havířova Josef Bělica, Karviné Jan Wolf, Opavy Tomáš Navrátil, starosta Bohumína Petr Vícha a starostka Rychvaldu Dagmar Pížová. Poukazují na řadu manažerských selhání, neznalost místních specifik při rozhodování a nulovou vůli komunikovat. Vedení měst a obcí, s cílem hájit zájmy občanů, proto dnes 6. dubna 2023 zaslalo své námitky v otevřeném dopise na Ministerstvo vnitra České republiky. Jeho znění si můžete přečíst na stránkách města Orlové a na Facebooku města.
S pozdravem
KS4.4.2023, 12:38, Božena Sivá

Prosím o přesné datum strojového čištění ulice Kpt. Jaroše. Zatím jsem to na stránkách města nedohledala. Jsem nemocná a musím si zajistit odvoz auta. Děkuji, Sivá

Dobrý den,
strojové čištění komunikací a parkovišť na ulici Kpt. Jaroše bude probíhat v termínu od 20. - 24.4.2023 vždy od 6.00 do 14.00 hodin.
S pozdravem
KS4.4.2023, 7:57, Milan Švajda

Dobrý den, kdy bude faktura za odvoz odpadů pro rok 2023? Děkuji Milan Švajda

Dobrý den,
pokud máte na mysli složenku k úhradě poplatku za odpady, tak jejich hromadný tisk a roznáška byla v r. 2021 zrušena. Kontaktujte pracovníky oddělení místních poplatků (tel. 596 581 217, 596 581 146, 596 581 150), kde obdržíte platební údaje, případně lze poplatek hradit prostřednictvím SIPO.
S pozdravem
PO3.4.2023, 9:51, Eva

Dobrý den, prosím Vás, kdy začíná ve městě strojní čištění parkovišť, komunikací a kanálových vpustí na ul. 17. listopadu a Na Výsluní. Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,
Strojní čištění komunikací a parkovišť na ul. Dětmarovické + Na Výsluní bude prováděno 5.4.2023. Komunikaci 17. listopadu má v majetku Správa silnic Moravskoslezského kraje Ostrava. Město Orlová čistí v této oblasti pouze chodníky a přilehlá parkoviště podél cesty, a to 17. listopadu + ul. Zahradní, která se bude čistit 11.4.2023. Dle sdělení společnosti SMO se velké parkoviště Na Výsluní bude čistit 15.5.2023.
S pozdravem
OSMHS1.4.2023, 19:27, Kateřina

Dobrý den, ráda bych aby jste opravili červené basketbalové hřiště u školy ZŠ u Kapličky, hlavně pro mladší mládež. Hřiště je nerovné a nedá se tam dobře driblovat ani hrát míčové hry. Je to tam nebezpečné pro běhání. Předem děkuji.

Dobrý den,
odboru správy majetku a hospodářské správy je technický stav tohoto hřiště znám. V současné době se řeší vhodný technologický postup opravy a z důvodu umístění hřiště hlavně přístup stavební mechanizace.
S pozdravem
OSMHS31.3.2023, 12:31, Dagmar Ruislova

Zdravím,tak jsem si dnes na internetu přečetla pobočky pošty,které se budou zavírat.U nás to bude Orlova 3 Orlova 6 což je myslím Orel,dovedete si představit hlavní poštu když přijdou dávky a jiné?

Dobrý den,
Česká pošta v České republice zruší na 300 poboček. V Orlové půjde o dvě pobočky, a to v Orlové-Lutyni u restaurace Orel a v Orlové-Porubě na ulici Slezská. Vedení města dostalo v pondělí 27. března vyjádření Ministerstva vnitra, že v následujících měsících čeká Českou poštu proces transformace. Dnes 31. března Česká pošta informovala vedení Orlové o uzavření dvou poboček. Bohužel v tuto chvíli nemáme prostředky jak těmto krokům zabránit. Město ale bude chtít vědět, podle jaké metodiky bylo rozhodnuto a zda byly zváženy všechny možné alternativy řešení.
Pro občany zůstává otevřena pobočka na Náměstí 28. října v Orlové-Lutyni a pobočka Pošty Partner na Starém náměstí v Orlové-Městě
S pozdravem
KS31.3.2023, 12:23, Miluše Šeligová

Dobrý den, na ulici kpt. Nálepky je poškozená lampa veřejného osvětlení. Můžete mi poradit kde nahlásit?

Dobrý den,
děkujeme za nahlášení poškozené lampy. Tato lampa byla již včera opravena.
S pozdravem
OSMHS30.3.2023, 23:13, Danuše Skokanova

Dobrý večer prosím kdy se bude čistit část Orlové ulice Vojtěcha Martinka u benzínky Shell,přítel je v nemocnici a já nemám řidičák ať si zařídím děkuji Skokanova

Dobrý den,
ulice V. Martínka, Topolová a Na Stuchlíkovci se budou čistit, pokud to počasí dovolí, dne 26.4.2023, značky budou umístěny 18.4.2023.
S pozdravem
OSMHS30.3.2023, 18:49, Glac Milan

Dobrý den. Na ulici F.S.Tůmy před domem 1243 (před vchodem do domu 1244)byl pokácen keř,který chránil vchod domu 1244 před větrem a v zimě sněhem.Nebyl suchý, ani nikomu nepřekážel. Rád bych věděl, proč se tak stalo. O 10 metrů dále, taktéž před domem 1243 leží keř vyvracený z kořenů a před domem 1245 stojí oškubané torzo keře. Ty zůstaly. Proč tedy byl zničen zrovna ten náš?Za odpověď děkuje Glac Milan

Dobrý den,
na ulici F.S.Tůmy bude ve zmíněném místě probíhat v termínu od 5/2023 do 10/2023 rekonstrukce teplovodu. Dle projektové dokumentace se keř nacházel přímo nad trasou teplovodu, a proto bylo bohužel nutné ho odstranit. Po dokončení prací spojených s rekonstrukcí bude zeleň obnovena.
S pozdravem
OSMHS29.3.2023, 22:22, Dagmar Titzová

Dobrý den, proč u kruhového objezdu u gymnázia je stále ukazatel odkazující na muzeum Orlová, když muzeum již pár let u nás není? Dále chci oznámit, že u domů č. 918-919 je zcela zničený nedávno nový odpadový koš i zcela rozbitý beton na kterém byl uchycen. Titzová

Dobrý den,
cedulka ukazatele odkazujícího na Muzeum Těšínska v Orlové bude ze sloupku v nejbližších dnech odstraněna. Co se týče zničeného odpadkového koše, již jsou informovány kompetentní osoby a bude zjednána náprava.
S pozdravem
OSMHS28.3.2023, 13:22, Tereza Kytlicová

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat proč se nemůže parkovat s dodávkou po celé Orlové. Je to benefit k práci. Mám to místo osobního auta tak nevidím důvod proč se nikde nemůže parkovat. Děkuji za odpověď

Dobrý den
Rada města Orlová se na svém jednání dne 25.7.2007 usnesla podle § 102, odst. 2, písm. d) zák. č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů, v souladu s ustanovením § 39 , odst. (6) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, vydat Nařízení obce 3/2007, kterým se vymezují místní komunikace a jejich úseky v obytné zóně, které nelze užít ke stání nákladního vozidla nebo jízdní soupravy. Z těchto důvodů nelze v městě Orlová s nákladními vozidly stát (parkovat) na místech uvedených v citovaném nařízení. Městská policie v daném případě pouze dohlíží na dodržování tohoto nařízení.
Pro parkování užitkového vozidla kategorie N 1 s maximální hmotností nepřevyšující 3,5 tuny můžete využít parkovišť na ul. Osvobození u letního kina, na ul. Kpt. Jaroše pod bývalým kinem Vesmír a na ul. Rydultowská za Doubravanem. Parkoviště v sídlištní části Orlové - Lutyně jsou součástí občanské vybavenosti a jsou určena pro osobní vozidla.
S pozdravem
MP a odbor Dopravy27.3.2023, 11:18, Ing.Jaroslav Valas, CSc

Dobrý den. Dotaz, zda se chystá v rámci oslav 800. let od založení města setkání seniorů ,nebo pořádání výstavky historických fotografií zaniklých části města. Děkuji JV

Dobrý den,
setkávání seniorů pravidelně pořádají Kluby seniorů z orlovských částí (Lutyně, Zimný důl, Kopaniny a Poruba). Dále je potřeba v případě zájmu sledovat akce Rady seniorů a Senior Pointu, který funguje v Městské knihovně. I Rada seniorů i Senior Point pořádají zajímavá setkání, přednášky, příměstské tábory pro seniory, výlety a zájezdy. Výstavu v Domě Kultury nemáme naplánovanou. Od 27.3.2023 je ale v prodeji v Městském informačním centru kniha Orlová v obrazech, která vyšla u příležitosti 800 let vzniku města. Tato kniha je plná těchto fotografií. Doporučuji tedy knihu zakoupit.
Pěkný den,

Bc. Bára Heczková
ředitelka DKMO p.o.25.3.2023, 14:05, marek

Dobrý den . Chci se zeptat , kdy dojde k realizaci přesunu kontejnerů na odpad na místo původního stání stánku ' gofry ' v ulici Na stuchlíkovci ? Problém s hodujícími potkany žijícími pod panely a kořeny stromů u mometálního umístění kontejnerů je velmi nepříjemný . Díky za odpověď

Dobrý den,
nádoby na odpad na parkovišti Na Stuchlíkovci poblíž č.p. 738 budou přesunuty až po zrealizování vodorovného dopravního značení (VDZ), které je nutné pro zajištění bezproblémového vývozu nádob. Momentálně se řeší Žádost o stanovení místní úpravy provozu na pozemních komunikacích (tj. zjednodušeně povolení k realizaci VDZ). S přesunem kontejnerů dojde také k odstranění betonů, pod kterými se hlodavci vyskytují a bude zde také provedena deratizace.
S pozdravem
OSMHS