DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


15.6.2022, 17:40, Andrea

Dobrý den, mám dotaz týkající se opravy komunikace před domy na ul. Ke Studánce 1034-1036 (před garážemi). Zda-li je plánovaná její oprava, příp. v jakém časovém horizontu? Stav této komunikace je již dlouhodobě v dezolátním stavu. Zároveň, prosím, o sdělení, který odbor (oddělení) Městského úřadu se zabývá správou této komunikace. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

správu a údržbu pozemních komunikací a chodníků na území města Orlová má na starosti odbor správy majetku a hospodářské správy, konkrétně Mgr. Libor Telařík. Aktuální technický stav předmětné komunikace je nám znám. Její opravu v nejbližší době neplánujeme vzhledem k velmi omezeným finančním možnostem města Orlová a raketovému nárůstu cen asfaltu, stavebních materiálů a stavebních prací. V harmonogramu oprav na letošní rok a nejbližší roky máme sestaven dlouhý seznam komunikací, které vyžadují akutní opravu a budeme je postupně opravovat tak, jak to aktuální finanční situace města dovolí. Váš požadavek budeme registrovat, ale nechceme Vám slibovat něco, co nemůžeme reálně splnit. Děkujeme za pochopení.

S pozdravem OSMHS15.6.2022, 16:14, Ervin

Zdravím. Pokaždé když jdu nakupovat do PENNY v Orlové-Porubě, tak jsem znechucen nepořádkem před nákupním objektem vpravo, kde je trafika, drogerie, kadeřnictví a myslím herna. Plno papírku, nedopalku, kelímků, plastových flašek. Prostě hnus, který nedělá dobrý obrázek o Orlové. Navíc je zde první autobusová zastávka v Orlové, takže kdo přijede do Orlové poprvé, tak si o nás udělá pěkný dojem. Proč hned brzo ráno neprojde pracovník veřejné služby a ten nepořádek neposbírá. Proč městská policie tomuto místu nevěnuje větší pozornost. Zřejmě když zavře trafika, drogerie, kadeřnictví, tak se tam zdržuje nějaká skupinka osob, která tam ten nepořádek udělá. Tak tam chodit na kontrolu častěji. A pokud se město vymlouvá, že má málo pracovníků veřejné služby, tak proč to neudělat jako v jiných městech, prostě úklid určitého úseku za stravenku. Nedávno to bylo v televizi, snad v Táboře i jinde a ujalo se to. A městská policie zpřísnit dohled.

Dobrý den,
lokalitě, kterou zmiňujete (Orlová-Poruba), se věnujeme mnohem více, než ostatním částem Orlové. Posílili jsme běžný úklid firem, se kterými má město smlouvu na úklid města jak chodníků, tak zeleně, pracovníky veřejně prospěšných prací a veřejné služby, kteří tuto část uklízejí navíc 4x v týdnu. Bohužel někteří neukáznění spoluobčané stihnou udělat nepořádek opětovně během chvilky. Určitě nám záleží na tom, jak naše město vypadá, proto jsme tuto část města, včetně autobusových čekáren a jejich okolí poblíž Penny Marketu, začlenili do častějšího úklidu, a to vždy ráno před rozvozem zaměstnanců veřejně prospěšných prací a veřejné služby na pracoviště rozvrhnuté na určitý den.

odbor správy majetku a hospodářské správy


Dobrý den,
děkujeme za podnět.
Městská policie Orlová15.6.2022, 8:15, Viki

Dobrý den, dnes se to stalo na ulici F. S. Tůmy u domu 1208. Ráno před šestou jelo modré auto velice rychle urval si na bývalém retardéru blatník a jel dál šíleně, pak naboural protijedoucí auto, které mu uhnulo až na trávník. A co nejhoršího ujel z místa činu. Je tuto situaci nějak řešit, cesta je úzká dvě auta se neminou, navíc zde parkuji auta. A když zde už nebude retardér situace bude ještě horší. Ano neukáznění řidiči budou nadále neukáznění, odnesou to ti kteří dodržují pravidla, bohužel dnes se to potvrdilo

Dobrý den,

stávající retardér na ul. F. S. Tůmy byl v rámci rekonstrukce místní komunikace odstraněn, ale bude v brzké době nahrazen novým na jiném místě. Místní komunikace odpovídá rozměrově všem platným normám a předpisům. Ulice F.S. Tůmy se nachází v obytné zóně, takže je zde omezená rychlost jízdy na 20 km/h. Pokud někdo tuto rychlost nedodržuje, zcela jistě porušuje pravidla silničního provozu. Na jejich dodržování dohlíží Policie ČR, případně Městská policie Orlová, ale pochopitelně nemohou pokrýt celé území města Orlová 24 hodin denně. Pokud se někdo rozhodne vědomě porušovat obecně platná pravidla silničního provozu na území města, pak je to problém, který těžko může nějak ovlivnit Městský úřad Orlová.

S pozdravem
OSMHS


Dobrý den,
vozovka je sjednocena na šířku 6,0 m mezi obrubami, což splňuje normu pro obousměrný provoz (min 5,5m). Pro zklidnění provozu budou umístěny tři dlouhé zpomalovací prahy (retardery) z betonové dlažby. Řidiči si na novou úpravu zvyknou a podobných incidentů snad bude ubývat
Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic


Dobrý den,
děkujeme za informaci. Bereme na vědomí.
Městská policie Orlová14.6.2022, 12:16, Nikol Klimšová

Dobrý den, postrádám více informací o dokončování prací na novém náměstí. Můžete nás prosím informovat, jak dopadla anketa, ohledně využití spodních prostorů bytového domu? Jak bude probíhat pronájem těchto prostor? Jak veliké bude podzemní parkoviště a za jakých podmínek se bude moci využívat? Kdy bude náměstí sloužit Orlovákům? Co bude na místě parkovacích míst pod bývalým kinem Centrum? Také by mě zajímalo, zda může město Orlová oslovit majitele budovy Prior. Kdo ji ve skutečnosti vlastní? Je to veliká budova v centru města a vypadá katastrofálně. Teď o to více, že sousedí s novou budou na náměstí. Bude tuto situaci město nějak řešit? Taktéž budova kina Centrum. Co s ní bude dál? Děkuji. Klimšová

Dobrý den paní Klimšová,

aktuálně probíhají dokončovací práce na náměstí tak, aby mohlo od podzimu sloužit Orlovanům. Na toto téma připravujeme článek, který najdete na webových stránkách a v městských novinách.

Děkujeme za pochopení.
kancelář starosty11.6.2022, 21:34, Petra

Dobrý večer , píšu už po několikáté za mě ivza sousedy ,kdy minite nám opravit cestu na potoční ulici, minulý rok jste slíbili, že aspoň zasypete díry a nic.diry jsou čím dál větší a musíme jezdit obloukem přes trávu děkuji

Dobrý den,

oprava komunikace Potoční je zařazena do rozpočtu letošního roku. Po přípravě projektové dokumentace muselo dojít k navýšení finančních prostředků. Materiál s žádostí o peníze bude schvalovat zastupitelstvo města 20.6.2022. Vyhlášení veřejné zakázky a fyzická realizace bude ihned následovat.
Děkujeme za pochopení.

odbor rozvoje a investic11.6.2022, 21:26, Martin Janko

dobrý den,prosím o zaslání čísla účtu a výše částky za odpady za rok 2021.

Dobrý den,

platby za poplatky za odpady a psy zasílejte na příjmový účet Města Orlová č: 107216397/0300.

S pozdravem
právní odbor11.6.2022, 7:18, Bodnárová

Zdravím, chtěla bych pochválit město za rychlou reakci na uvolněný strom, viz níže. Pokácen byl skoro ihned po mém upozornění. Myslím si, že spoustě lidí - a taky mi- se ulevilo a po vydatných deštích tento týden by to už možná strom nevydržel. Bylo jich skáceno více a vypadaly vcelku zdravě, ale určitě byly taky nebezpečné.

Dobrý den,
moc děkujeme za Vaše pochvalná slova.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy10.6.2022, 21:30, Leona

Dobrý den Chtěla jsem se zeptat zda hriste pod deichmanem je zcela hotovy? Nezlob se ale je to celkem nebezpečné když si tam hrají děti a u lesa není ani kousek plotu. Je tam skaredy svah a kdyby spadlotreba dítě tak co? Plot je udělaný jen kolem silnice a vzadu u lesa kde to je taky nebezpečné nic není. Místo moderního náměstí by jste mohli investovat do bezpečnosti. My tam radši ani nechodime. Nemluvě o tom že všude na dětských hřištích se válí injekční stříkačky od fetaku s tím by jste taky mohli něco udělat.

Dobrý den,
Vámi zmiňované hřiště na ul. Okružní bylo zkontrolováno a v současné době odbor správy majetku a hospodářské správy řeší zvýšení jeho bezpečnosti.
Dále uvádíte, že se na všech dětských hřištích vyskytují injekční stříkačky. Pokud by toto tvrzení bylo pravdivé, tak by to zjistil správce hřišť při pravidelných kontrolách a také by na tuto skutečnost upozornili ostatní návštěvníky hřišť, a to se nestalo.
Přesto chci upozornit všechny občany, aby v případě nálezu injekční stříkačky na veřejných prostranstvích ihned kontaktovali městskou policii.
S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy


Dobrý den,
děkujeme za informaci. Bereme na vědomí.
Městská policie Orlová9.6.2022, 12:42, Ivan Zikmund

Dobrý den. Je nutné v Orlové tak často sekat trávu. Jsou města, kde se snížila frekvence sekání. Citace: "Ve středních Čechách přibývá měst, která omezují sekání trávy. Důvodem je mimo jiné lepší zadržování vody v krajině. Plány sečí upravily například Říčany u Prahy, Mladá Boleslav nebo Beroun. Změny chystají i v Kutné Hoře nebo Sedlčanech. Ve vybraných lokalitách se sníží frekvence sekání a mohou tam vznikat i květinové louky. V trávnících by pak mělo být více rostlinných i živočišných druhů, což má přínos pro životní prostředí." Další problém je v tom, že se používají velké sekačky, které jsou nadměrně hlučné. Bydlím na Masarykově 850 a přál bych vám ten zážitek, když tyto tři "kombajny" vyrazí ob týden do terénu a řádí tady v okolí dva dny. Kdo to má poslouchat ! Navíc se posekaná táva nijak nesbírá, a tyto "chuchvalce" pak tlejí a nepříjemně smrdí. To už neříkám, jak to vypadá. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

velice děkujeme za Váš podnět, ke kterému sdělujeme, že máte pravdu s tím, že omezení sekání trávy zlepšuje zadržování vody v krajině a v trávnících se pak nachází rozmanité druhy živočichů z hmyzí říše.

Kosení ve městě Orlová je prováděno v souladu se smlouvou na údržbu zeleně, a i přesto se neustále množí stížnosti občanů, že se ve městě nekosí, nebo se kosí nedostatečně. Opravdu není v našich silách vyjít vstříc všem občanům tak, aby byli všichni spokojeni.

Kosení ve městě Orlová probíhá formou mulčování, což je ekologičtější způsob kosení, jelikož mulčováním jsou zpět do trávníku dostávány živiny, hlavně dusík, který je potřeba pro zdravý růst trávníku. Nevýhodou této formy kosení je, že pokud je při kosení tráva vlhká, tak může docházet k tvorbě větších nevzhledných kusů.

Ke kosení jsou používané standardní profesionální motorové sekačky a kosení probíhá během řádné pracovní doby a mimo dobu nočního klidu.
Děkujeme za pochopení.

odbor správy majetku a hospodářské správy9.6.2022, 10:42, Krausová

Dobry den, některé práce na F. S. Tůmy už končí. Tak by bylo dobré, aby pánové po sobě pozametali. Všude jsou kameny, které i při dodržení rychlosti způsobují defekty. Je to hlavně v místech kde zrušily retardéry.

Dobrý den,

stavba ještě nekončí. Termín stavby je do 31.7.2022. Na vozovce se budou budovat retardéry a dojde k frézování komunikace a pokládce nového asfaltu. Dodavatel musí udržovat komunikaci průjezdnou. Opět vyzveme dodavatele k zintenzivnění úklidu po stavbě. Žádáme všechny řidiče o zvýšenou opatrnost při průjezdu stavbou.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic8.6.2022, 16:51, F.

Dobrý den. zaslechl jsem, že o pozemky u Horníka měly zájem dvě společnosti s informací, že na daných pozemcích by mělo vyrůst hobby centrum, nebo jiné obchodní centrum. Jedna měla zájem o obě plochy, druhá jen o jednu. Jak to tedy vypadá a najdou konečně pozemky u Horníka nějaké smysluplné využití? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

město Orlová eviduje momentálně žádosti od dvou žadatelů na odkoupení pozemků lokality "U restaurace Horník". Pokud se jedná o dotaz na smysluplné využití, tak se žádosti o pozemky musí řídit funkční plochou v platném znění Územního plánu města Orlová, viz územní plán na stránkách města Orlová.
Momentálně jsou pozemky zahrnuty do funkční plochy VS - plochy smíšené výrobní, komerční, logistické.
Mějte hezký den a děkujeme za dotaz.

Odbor správy majetku a hospodářské správy.7.6.2022, 14:29, Milan Pučok

Mohli byste mi sdělit, kdy bude dokončeno náměstí kolem radnice? Děkuji

NÁMĚSTÍ V ORLOVÉ SE KONEČNĚ DOKONČUJE

Přestože se termín předání stavby musel několikrát posunout, dokončení náměstí se opravdu blíží. Stavbu za 344 mil. Kč si v minulých dnech přišli zkontrolovat zástupci ministerstev, která se podílejí na jejím financování částkou ve výši 242 mil. Kč. Kromě fyzické prohlídky se úředníci zúčastnili kvartálního kontrolního dne, na němž byli seznámeni s postupem prací, provedenými změnami a plánem dokončení stavby.

V současné stavbě je stavba polyfunkčního domu a podzemních garáží téměř dokončena. Nejvíce dokončovacích prací zůstává na ploše náměstí a v přilehlém parku. „Pokud počasí dovolí, stavba by mohla být dokončena a předána do konce července. Potom již zbývá městu hlavně ta administrativní část, v rámci které proběhne kolaudace všech staveb a následně se občané budou moci po novém náměstí projít. Slavnostní otevření je plánováno na září,“ upřesňuje vedoucí odboru rozvoje a investic Martina Szotkowská.

S dokončením stavby se v létě plánují také prohlídky bytů a nebytových prostor, které budou nabídnuty k pronájmu formou licitací. Jedná se celkem o 15 bytů a 5 nebytových prostor. K dlouhodobému pronájmu bude také vyhrazena část parkovacích stání v podzemních garážích.7.6.2022, 11:00, Adéla Kunčická

Dobrý den chci se zeptat zda ve městě u paneláku plánujete popelnice na bio odpad? Děkuji za info

Dobrý den,

nádoby na bioodpad byly do sídlištní zástavby umístěny, bohužel vzhledem k tomu, že občané nerozlišovali barevné značení nádob a do nádob na bioodpad vhazovali kdeco, jsme byli nuceni nádoby stáhnout. Prosím, uveďte ulici a číslo popisné, a zvážíme umístění alespoň 240 l nádoby na bioodpad.

Děkuji

OSMHS7.6.2022, 9:50, F.

Dobrý den, v Karviné zrekonstruovali tři historické domy za pomoci krajské dotace. Chtěl jsem se zeptat, proč město neudělá něco podobného s budovou č.p. 840 u Starého náměstí? Proč tedy město nepožádá kraj o dotaci a nenechá zrekonstruovat historickou budovu na byty a komerční prostory? Takto budova jen chátrá a náklady budou v dalších letech mnohem vyšší. A prodávat tuto historickou a pro Orlovou velmi cennou budovu není dobré a myslím si, že ani žádoucí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

i nás osud této budovy trápí. Bohužel stav budovy je tak špatný, že celkové náklady rekonstrukce se budou téměř rovnat nákladům na rekonstrukci všech tří domů v Karviné. V současné době není rozhodnuto ani o způsobu jejího využití. Na základě petice občanů a ekonomické analýzy zastupitelstvo města v roce 2018 rozhodlo o zrušení záměru přebudování objektu na dům pro matky s dětmi a od té doby nebylo o dalším využití definitivně rozhodnuto. Střídaly se záměry od prodeje po projekt administrativní budovy v rámci revitalizace pohornické krajiny, ale žádný ze záměrů nezískal potřebnou většinu nebo finanční podporu. Město Orlová bude i nadále hledat vhodný způsob využití i potřebné zdroje financování.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic7.6.2022, 8:18, Jiri

Dobry den nevíte co se děla v bývalé škole na Zimný Důl Dekuji za Odpověd

Dobrý den,
stavební povolení pro adaptaci budovy bývalé školy v Zimném dole na bytový dům, které vydal stavební úřad v roce 2013, je stále v platnosti, vlastník si žádal o jeho prodloužení. Vlastnictví objektu se několikrát změnilo, podle informací z katastru nemovitostí, které jsou veřejně přístupné, je v současné době vlastníkem objektu společnost PROMET REAL, s.r.o. Ostrava, ale opět probíhá změna ve vlastnictví. Stavební úřad v nejbližší době provede kontrolní prohlídku stavby k zjištění, zda stavebník provádí stavbu v souladu se stavebním povolením a s ověřenou projektovou dokumentací.

Ing. Hana Juřicová
vedoucí OVŽP