DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


23.6.2023, 19:15, Kateřina Pernická

Dobrý den, zajímá mě, kdy se začne opravovat parkoviště na konci ulice Lesní? Jezdím zde pravidelně na návštěvu rodičů a příjezd na parkoviště je v katastrofálním stavu! V září minulého roku jsem si zde poškodila pneumatiku auta o vyvýšenou kanálovou výpusť! Dokonce vám psal dotaz ohledně opravy vjezdu na parkoviště můj otec 13.9.2022, na který jste odpověděli, že jste oprávněnost jeho žádosti ověřili přímo v terénu a výtluky budou v nejbližší době opraveny a poklop kanalizační šachtice vyměněn. Nic takového se však nestalo a výtluky se prohlubují dál ! Zajímá mě, kdy sjednáte nápravu? Děkuji za odpověď a brzké kladné vyřízení této záležitosti. S pozdravem Kateřina Pernická

Dobrý den,
dnes jsme oslovili firmu SMO, ohledně opravy asfaltového nájezdu na parkoviště. Ta opraví parkoviště v rámci oprav výtluků. Během 26.KT bychom měli obdržet nacenění oprav kanalizační šachtice, respektive vadného poklopu, který pak necháme bezodkladně opravit. Omlouváme se za vzniklé problémy.
S pozdravem
OSMHS22.6.2023, 20:39, Petr Szypka

Dobrý den. Nezvažuje město instalaci, alespoň provizorního pítka, na novém náměstí?

Dobrý den,
děkujeme za nápad, prověříme technické možnosti zřízení a provozování takového pítka v centru města.
S pozdravem
ORI22.6.2023, 12:20, David Čudek

Dobrý den, kino vesmír už nějakých těch pár let nefunguje, mým dotazem je tím pádem: Má město v plánu něco s touto budovou dělat? Pamatuji si že jsem někde viděl že byly vypracovány plány na modernizaci budovy, budou tyto plány někdy zrealizovány nebo nějaký jiný nápad co s touto budovou dělat? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
město Orlová aktivně hledá způsoby jak tuto budovu, která je strategicky umístěna v centru města, využít. Vše závisí na finančních možnostech města.
S pozdravem
KS19.6.2023, 11:35, Jaroslava Machálková

Dobrý den ,chtěla bych informovat vedení města Orlová, jak nedůstojné je poslední rozloučení s pozůstalým. Zúčastnili jsme se v pátek pohřbu v pohřební síni Klášterní 77,Orlová Město a zůstali jsme v šoku jaký je zde nepořádek, podlaha se nevytírala nevím kdy, špína, zápach, ponuré místo snad ze 70let.Absolutně neudržované venku i vevnitř. Vedení města by se mělo zamyslet a dohlídnout i na zkulturnění tohoto posledního místa rozloučení ,myslím, že si to občané, kteří v Orlové žili zaslouží. Měli byste se poučit z jiných měst jak má vypadat udržovaná obřadní síň v tomto století. Opravdu nedůstojné poslední rozloučení. Je to ostuda pro město a hodně smutné, zejména při zjištění, že si stěžovalo více lidí a zastupitelstvo je k této věci lhostejné.

Dobrý den,
na Váš podnět provedl odbor správy majetku a hospodářské správy namátkovou kontrolu smuteční síně. Vámi popisovaný "všudypřítomný nepořádek a špínu" jsme ve smuteční síni nenašli. Zaměstnanci Hřbitovní správy, s.r.o. byli i přesto upozorněni na provádění důkladného úklidu.
Minulý rok město investovalo do zkulturnění interiérové i exteriérové výzdoby nemalé finanční prostředky a v současné době stále řeší změnu vytápění této budovy.
Pokud máte konkrétní návrh na úpravu smuteční síně, díky kterému již na Vás smuteční síň nebude působit ponuře, můžete nám ho sdělit např. e-mailem na posta@muor.cz. Podotýkáme, že se jedná o místo posledního rozloučení, není tedy vhodné a žádoucí, aby síň byla barevně vyzdobena nebo pestrá. Temné barvy k tomuto místu patří.
S pozdravem
OSMHS19.6.2023, 9:45, Zuzana

UZAVÍRKA ULICE F. S. TŮMY Z DŮVODU REKONSTRUKCE TEPLOVODU Od 1.6.2023 bude na ulici F. S. Tůmy od domu čp. 1243 po dům čp. 1237 v Orlové-Lutyni započata rekonstrukce a modernizace teplovodního potrubí, které je v majetku SMO, městské akciové společnosti Orlová. V rámci rekonstrukce bude od 1.6.2023 do 30.9.2023 na výše uvedené ulici provedena částečná i úplná uzavírka komunikace a parkovacích míst (na konci ulice F. S. Tůmy). Na komunikaci bude včas umístěno dopravní značení...................................................... Mělo se začít 01.06. 2023. Dnes je 19.,06. 2023 a ještě se nezačalo s rekonstrukcí. Doufám, že aspoň datum dokončení se nebude protahovat.

Dobrý den,
zahájení rekonstrukce teplovodu na ulici F.S. Tůmy dle smlouvy o dílo s realizační firmou je od 1. 6. 2023 a ukončení rekonstrukce do 30. 9. 2023.
Realizační firma začala přípravné práce již na začátku června, které nevyžadovaly uzavírku komunikace nebo parkoviště.
Nyní je na ulici F.S. Tůmy provedená částečná uzavírka parkoviště u objektu čp. 1285 a v minulém týdnu bylo dovozeno potrubí, které je uskladněno u tohoto objektu. Výkopové práce budou zahájeny od 21. 6. 2023.
Pokud nenastanou neočekávané komplikace, bude dílo dokončeno v uvedeném termínu.

S pozdravem
SMO18.6.2023, 6:34, Miroslav Kleprlik

Oprava povrchu části ulice Odlehlá byla slibované několik krát ale vždy zůstalo jen u slibů. Jsem si jist, že je nejhorší z celé Orlové. Kdy bude uskutečněna?

Dobrý den,

již proběhlo výběrové řízení na stavební firmu. Oprava místní komunikace na ulici Odlehlá bude realizována formou asfaltového recyklátu nejpozději do konce srpna 2023.

S pozdravem
OSMHS15.6.2023, 10:20, Swidrová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, protože začíná léto a sucho v naších studních...kdy příjde do rozpočtu také náš projekt, který byl zřejmě smeten ze stolu v minulých létech. Děkuji Swidrová

Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zřejmé, o jaký projekt se jedná. Pokud píšete o studních, lze pouze vyvozovat, že by Vám mohlo jít o zřízení vodovodu. V této záležitosti Vám můžeme pouze sdělit, že vlastníkem téměř všech vodovodů ve městě je společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. a město Orlová v současné době neplánuje budování vlastní vodovodní sítě.
S pozdravem
ORI12.6.2023, 7:22, Iveta

Dobrý den, chci se zeptat před chvílí dali značky na ulici Květinová že se tady bude pracovat a tak mě zajímá co se bude tady dít jsou zde zaparkované auta. Iveta

Dobrý den,
na ul. Květinová probíhá v současnosti oprava výtluků, proto bylo rozmístěno přechodné dopravní značení.
S pozdravem
OSMHS11.6.2023, 10:45, Urbánik

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat jesli město Orlová neplánuje zakázat sekání trávy v neděli. Všechny okolní města takovou vyhlášku mají, proč ne Orlová? Chtěli bychom aspoň jedem den klidu jak to bývá v civilizovaném státě. Děkuji za odpověď. Urbánik

Dobrý den,
zákaz sekání trávy, resp. i dalších hlučných činností, je v kompetenci Zastupitelstva města vydáním tzv. obecně závazné vyhlášky. Omezení hlučných činností bylo na Radě města i na Zastupitelstvu města projednáváno už vícekrát (červen 2019, srpen 2013), když se nashromáždilo více podobných požadavků. Při projednávání, ale zastupitelé zatím vždy upřednostnili zájem občanů na možnosti kosení bez omezení nad zájmem na omezení hluku.
S pozdravem
OVŽP10.6.2023, 21:37, Zuzana

Prosim, jak se vypočitává vrácení polplatku za psa, po úmrtí psa.

Dobrý den,
je-li poplatková povinnost kratší než jeden rok, tak se poplatek platí v poměrné výši, která odpovídá počtu i započatých kalendářních měsíců. Poplatník je povinen ve lhůtě 30 dnů ode dne změny ohlásit zánik své poplatkové povinnosti správci poplatku. Vznikne-li přeplatek na poplatku ze psů nejméně ve výši 200,- Kč, vrací se na základě žádosti o vrácení, a to ve lhůtě do 30 dnů ode dne obdržení této žádosti.
S pozdravem
PO10.6.2023, 10:09, Ján Brecska

Chtěl jsem se zeptat na novou kašnu na náměstí,kdy v jakých intervalech a kterých dnech,tam bude voda stříkat a nebo ta kašna je postavena jen pro doplnění náměstí jako ozdoba?

Dobrý den,
jelikož bylo třeba část kašny po zimě opravit, byla kašna zprovozněna až v měsíci květnu letošního roku. Od zprovoznění má svůj cyklus, kdy se mění jednotlivé střiky, občas má klidový režim, než naskočí další cyklus, do toho svítí barevná světla. Kašna je v běžném provozu denně od 08:00 do 22:00 h.
S pozdravem
OSMHS9.6.2023, 10:15, Květa

Dobrý den, chci se zeptat,jestli se bude do budoucna budovat kanalizace na ul. Boční a jestli ano, tak kdy? Děkuji.

Dobrý den,
bohužel nás mrzí, že pro Vás nemáme lepší zprávy, ale město Orlová neplánuje vybudovat kanalizaci na ulici Boční.
S pozdravem
ORI8.6.2023, 15:04, Jan Skřížala

Dobry den, prosim vas, v ktere budove probihaji zkousky z autoskoly? Idealne adresa. Dekuji moc, Skrizala

Dobrý den,
zkoušky probíhají v budově Městského úřadu Orlová, Osvobození 796, Orlová - Lutyně, v 1.patře č.dv. 207.
S pozdravem
OD5.6.2023, 18:27, Zdeňka Gřundělová

Dobrý den, dnes tj. 5.6.2023 si byla moje dcera (16 let) vyzvednout cestovní pas. Na Vašich stránkách obce je pro vydání pasu pro dítě starší 15 let, které ještě nemá 18 let vyzadována přítomnost zákonného zástupce, OP mě i dcery, rodný list. Toto je citace z vašich stránek: "Vydání cestovního dokladu pro nezletilého občana staršího 15-ti let nezletilý občan se dostaví s rodičem (zákonným zástupcem) oba předloží platné občanské průkazy a nezletilý svůj rodný list zákonný zástupce jiný než rodič předloží k žádosti rozsudek soudu o ustanovení opatrovníkem". Tudíž jsem si musela vyřídit půl dne dovolené, abych s dcerou mohla jít pas vyzvednout. Paní u přepážky číslo 6 neměla tušení , že něco takového je vyžadováno a dosti arogantně mně odbyla, že nic takového není pravda. I dotazem na ministerstvo mně bylo sděleno že občan starší 15 let si může vyzvednout pas sám pouze se svým OP. Podotýkám, že se nejednalo o 1. pas dcery. Takže nevím, zda zmíněná úřednice nezná nařízení města? Kde je pravda? S pozdravem Gřundělová Zdeňka

Vážená paní Gřundělová,
v případě Vaší dcery se dne 05. 06. 2023 nejednalo o vydání cestovního pasu, ale o jeho převzetí. Zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech (dále jen „zákon o cestovních dokladech“), rozlišuje tyto dva pojmy následovně:
- V souladu s ustanovením § 17 odst. 2 zákona o cestovních dokladech „Žádost o vydání cestovního dokladu může podat občan starší 15 let. Pokud je občan nezletilý, je součástí žádosti písemný souhlas zákonného zástupce.“
- V souladu s ustanovením § 22 odst. 1 písm. a) zákona o cestovních dokladech „Cestovní doklad může převzít občan starší 15 let.“
Z uvedeného tedy vyplývá, že v případě vydání a převzetí cestovního dokladu se jedná o dva rozdílné úkony, kdy pro vydání dokladu byla ve Vašem případě nutná přítomnost zákonného zástupce, kdežto pro převzetí již nikoliv. Tomu odpovídají také informace zveřejněné na webových stránkách města Orlová, kde jsou tyto dva úkony také rozlišeny. K vydání cestovního dokladu je uvedena informace, kterou citujete ve svém dotazu, kdežto k převzetí cestovního pasu je uvedena tato informace:

„Převzetí cestovního pasu:
Vyžaduje se osobní převzetí cestovního pasu občanem, jemuž se cestovní doklad vydává (občan starší 15 let), zákonným zástupcem anebo osobou, která podala žádost místo zákonného zástupce, např. pěstouna. Cestovní doklad může převzít z důvodu zvláštního zřetele hodného zmocněnec na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem zmocnitele.“
Z uvedeného tedy vyplývá, že k převzetí cestovního pasu není Vaše přítomnost vyžadována (tuto informaci sdělují pracovnice na přepážkách klientům vždy při podání žádosti o jeho vydání). Přesto jste se včera dostavila společně s dcerou, pracovnice na přepážce číslo 5 chtěla cestovní pas předat, avšak po najetí do systému zjistila, že Vaše dcera je držitelkou pasu, který je platný až do 01. 07. 2023. Nemohla Vám tedy nově vydaný pas předat, aniž by byl tento původní doklad vrácen. Proto Vás vyzvala k vrácení původního pasu, který jste, dle Vašeho sdělení, nechaly doma. Vaše dcera se tedy pro něj vrátila domů a znovu se dostavila na náš úřad (tentokrát už bez Vaší přítomnosti), vrátila starý pas a byl jí předán nově vydaný cestovní pas.
Je nám líto, že jste se cítila touto situací poškozena, avšak v tomto případě naše pracovnice jednala pouze tak, jak jí předepisuje zákon.

Bc. Eliška Floriánová
vedoucí oddělení živnostenského
úřadu a občansko-správních agend
Odboru vnitřních věcí a živnostenského úřadu5.6.2023, 16:12, Paškova

Dobrý den,jsou někde v nabidce byty vzniklé v bývalé zvláštní škole na ul.Polní? Můžete mi poradit kde se informovat ipřesto, že město není vlastníkem?Přece jen se byty nachází v Orlové.Děkuji.

Dobrý den,
město Orlová prozatím nemá žádné informace o skutečnosti, od kdy budou byty pronajímány.
S pozdravem
OSMHS