DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


17.7.2016, 10:53, Radová

Dobrý den, doslechla jsem se, že se rekonstrukce náměstí opět odkládá. Veškerá zeleň i krásný strom zlikvidován a co dál, opět nic. Orlová chátra, lesopark, kdysi krásný, teď se tam člověk bojí, sami feťáci, rybnik hnus........Co se to stalo!? Proč už není to co se slíbilo? Jsme smutní, Orlová už není co bývalo. Policie dává pokuty za různé blbostí, ale že motorkáři a mládež jezdí velkou rychlosti, žádný postih????? Od Alfreda do vždy rozfofruji a jedou jak šílení, zacpávam si uši, abych nedejbože uslyšela velkou ránu a pak už jen houkání sanitky.

Dobrý den,
není pravda, že by se rekonstrukce náměstí odložila. V tuto chvíli se už čeká jen na podpis ministra financí Andreje Babiše a může se začít se stavebními pracemi. Co se týče lesoparku, tak tam město nemohlo začít nic dělat, dokud všechny pozemky nebyly v jeho majetku. S první etapou rekonstrukce by se mělo začít ještě v letošním roce.
S motorkáři s Vámi souhlasím, to je problém, ale není to jen problém našeho města. Bohužel, je to nezodpovědnost jedinců. Jenže - městská policie přece nemůže čekat v centru města, a číhat na neuvědomělé motorkáře...
S pozdravem
Nataša Cibulková15.7.2016, 21:53, Michal

Dobrý den, nikdo neřeší partičku asociálů, kteří jsou neustále pod vlivem omamných látek a vysedávají nejvíce u knihovny vedle Albertu. Prosí o peníze, za které koupí alkohol, spí na lavičkách a obtěžují ostatní lidi (i děti!) svým agresivním chováním. Policie nic neřeší!! Prostě buď projdou a dělají "nevšímáka", jedou za nimi kousek autem a pak jedou pryč nebo s nimi hovoří a pak odejdou jako by nic, asi aby občani viděli alespoň nějakou "snahu". Toho jsem byl svědkem asi 7x. Hlavně, že Městská policie číhá na řidiče, kteří zaparkují špatně, aby jim dala botičku. Tehdy jsou na místě do 5 minut. Pomáhat a chránit? Tady asi ne, když se policajti bojí. Další věc je, že bych chtěl upozornit na návštěvníky klubu Kavárna a jejich chování. Pravidelně v sobotu a v neděli ráno je před klubem nehorázný nepořádek, rozbité láhve, papírky, zvratky.... Čili přes víkend nepořádek a čeká se do pondělí, než se to uklidí. Je to ostuda pro město. Měl by to někdo hlídat. Poslední věc je, že na parkovišti u Kauflandu chybí parkoviště a lidé chodí chaoticky, je to nebezpečné. Děkuji za odpověď

Odpovídá velitel Městské policie Orlová Mgr. Roman GALIA:

Na tomto místě Městská policie Orlová prokazatelně realizovala desítky zákroků, kdy jsou tyto osoby řešeny od pokut až po předvedení, či převoz na záchytnou stanici. Bohužel se jedná o problémové občany, kteří denně porušují zákon. Nicméně v našem konání nehodláme polevit a není nám lhostejné narušování veřejného pořádku.15.7.2016, 15:40, Veronika Lapčíková

Dobrý den,měla bych dotaz ohledně odstávky teplé vody.Děkuji Verča

Odstávka teplé vody v Orlové se uskuteční ve dnech 3.-6. srpna 2016.14.7.2016, 5:13, Blinková W.

Vážený pane starosto,na kruhovém objezdu u Shelky ja vysazená borovice dosti velkého vzrústu.Vždy s obavou vjíždím na kruháč,není vidět přijíždějící auta od Zátiší.Již dvakrát jsem předešla nehodě,zvláště když je řidič tmavší pleti,pokud má vůbec ř.p.,který jezdí podle svých pravidel...Děkuji za odpověď.

Odpověď vyhotovila Bc. Věra Górecká z odboru dopravy:

Okružní křižovatkou č. 2 se především zklidňuje doprava při vjezdu do sídlištní části Orlové-Lutyně a současně se zvyšuje plynulost silničního provozu z ulice Zátiší a z ulice Na Stuchlíkovci.
Dle platných Technických podmínek 135 - Projektování okružních křižovatek na silnicích a místních komunikacích, se v prostoru okružních křižovatek navrhují vegetační úpravy tak, aby zvýraznily umístění středového ostrova a v maximální možné míře zamezily v průhledu okružní křižovatkou v přímém směru křižujících se komunikací při zachování rozhledových poměrů.
Při účasti na provozu na pozemních komunikacích je každý účastník povinen dodržovat pravidla silničního provozu.8.7.2016, 12:17, Petr Szypka

Dobrý den. Proč město nerozšíří stávající kapacitu podzemního parkoviště na 5 etapě u KB? Pokuď by bylo "podzemní" parkoviště rozšířeno( v podatatě by bylo nadstřešeno nad úroveň stávajícího hriště), mohla by tam parkovat polovina vozidel z 5 etapy. Další nové příjezdy by byly z obou stran z ulice F.S. Tůmy a Adamusovy. Nové hriště by se mohlo vybudovat na vzniklé střeše parkoviště, stejně jako stávající. Mohlo by se stavět i na etapy ... Děkuji za odpověď, popř. se odborným stanoviskem (technickým), proč bny stavba nemohla být provedena.

Odpovídá Ing. Martina Szotkowská, vedoucí odboru rozvoje a investic:
Město Orlová má připravenou projektovou dokumentaci na vybudování parkovacího domu na ul. Dětmarovická. V současné době se zjišťuje zájem občanů o placené parkovaní a hledá se vhodný model financování nebo investor.
Několik parkovacích míst město plánuje v rámci Regenerace panelového sídliště V. etapa v Orlové-Lutyni.
Rozšíření stávající kapacity podzemního parkoviště je jednou z dalších variant řešení parkování, kterou město nechává prověřit vzhledem ke statice objektu a novému technickému řešení. Bohužel i tato varianta bude nákladná a je nutné zpracování projektové dokumentace.7.7.2016, 9:35, Pastorová Alena

Dobrý den, budete revitalizovat lesopark, což je chvályhodné,ale nejprve jste se měli věnovat letnímu koupališti, to děti o letních prázdninách nejvíce potřebují, málokdo chodí na krytý bazén. Neměli jste letní koupaliště nechat takto chátrat, to se týká i předchozích starostů. Dále by bylo třeba vyměnit okna v Domě dětí a v Duze, díval se někdo v jakém stavu je zázemí (kuchyně, voda a WC?). Věnujete se jenom fotbalu a hokeji!

Odpovídá vedoucí odboru rozvoje a investic Ing. Martina Szotkowská:

Revitalizace lesoparku je dlouhodobě plánovanou investicí, jejíž realizaci bránily nedořešené majetkoprávní vztahy. Město Orlová postupně rekonstruuje všechny objekty ve vlastnictví města dle potřeby, finančních možností a získaných dotací.4.7.2016, 11:04, Jiří Gilar

Dobrý den.Prosím na koho se mám obrátit,ohledně příjezdové komunikace ke garážím na ulici Rajčula.Jedná se o to že vjezd ke garážím č36-54 je poslední dobou často zatopený a hodně blátivý.Veškerá voda se z komunikace teče mezi garáže a zdržuje se zrovna mezi těmito garážemi.V minulosti jsem na svoje náklady to nechal zavést struskou,ale voda to časem vyplaví.Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Váš dotaz nebo spíše podnět jsem předala odboru správy majetku města k vyjádření.
S pozdravem Nataša Cibulková2.7.2016, 21:20, Vlastimil Swaczyna

Dobrý den, chtěl jsem se domluvit na termín ohledně výměny občanky . Děkuji

Pokud můžete, napište mi na Vás kontakt (telefon, e-mail) na e-mail margit.plivova@muor.cz, upřesníme si pak termín podání žádosti (den a cca hodinu).
Přeji klidný den.
Margit Plívová1.7.2016, 12:32, Doffek Jaroslav

Dobrý den,chtěl bych se zeptat kdo přebíral opravenou cestu na zátiší,řekl bych že moc rovná neni a už dnes se dole opravuje..dále kdo panuje nad motorkáři,včera kolem 18hod.se tam projížděli mezi kruháky stovkou a nemluvím o hlasitosti..děkuji

Dobrý den,
Při přebírání opravené komunikace od zhotovitele došlo ke zjištění, že část obrusné vrstvy při pojezdu způsobuje vibrace vozidla. Tyto nerovnosti zřejmě vznikly použitím válce s automatickým dohutňováním, který se také sám kalibruje.

Nerovnosti byly fyzicky při přejímce díla přeměřeny předepsanou čtyřmetrovou latí. Zjištěny byly závady mimo limity normy ve spodním úseku a také bylo nutné výškově upravit některé poklopy na kanalizaci. Tyto práce byly provedeny zhotovitelem v termínu dle smlouvy a na jeho náklady. Zároveň pro objektivní ověření nerovností byla provedena 24.06.2016 zkouška "měření podélné nerovnosti planografem s průběžným záznamem". Mimo již opravená místa zkouška prokázala soulad s ČSN 73 6175. Protokol je k nahlédnutí na odboru rozvoje a investic a bude součástí kolaudačního spisu.
Přejímací řízení bylo zahájeno 24.06.2016 a bude ukončeno 08.07.2016. Kolaudace byla stanovena stavebním úřadem na 12.07.2016.
Ing. Jolana Plošková, odbor rozvoje a investic28.6.2016, 17:03, p. Baláž

Dobrý den, rád bych se zeptal ohledně Ankety na realizaci nového parkovacího domu na ulici Dětmarovická. Po zodpovězených otázek v Anketě, do jaké doby a kam odnes tuto vyplněnou Anketu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
vyplněné dotazníky nutno odevzdat na Městském úřadě Orlová, na sekretariátu starosty města a místostarostky (ul. Osvobození 796, Orlová-Lutyně).27.6.2016, 16:37, Anonym

Dobrý den, chtěla bych se zeptat kde budou v Orlové volební místnosti ku příležitosti krajských voleb v říjnu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
volební místnosti bývají zpravidla u všech voleb na stejných místech, to je ve veřejných budovách, jako jsou základní školy a na staré radnici.
S pozdravem
Nataša Cibulková26.6.2016, 16:12, Halina

Jsou pískoviště,ale bez písku.Myslím,že hodně maminkám a dětem by funkční pískoviště udělalo radost + lavičky na sezení...na 5 etapě .

Odpovídá Ing. Milan BILL, vedoucí odboru správy majetku města:

V minulosti byla pískoviště mezi obytnými domy zřízena především svépomocí - v dnešní době zařízení jen stěží splní přísné požadavky hygienických norem a norem Evropské unie. Město postupně realizuje v rámci finančních možností ucelená dětská hřiště s prvky, které požadované normy splňují.
Na V. etapě poblíž domů čp. 1257-1261 tzn. v dostupné vzdálenosti i okolních domů bude ještě letos vystavěno dětské hřiště s herními prvky pro nejmenší a lavičkami. Pískoviště nacházející se vedle tohoto hřiště bude opraveno vč. dodání nového písku. Další podobná hřiště jsou naprojektována v rámci revitalizace V. etapy.22.6.2016, 13:37, Jana Křeháčková

Dobrý den , prosím Vás končí mi Řidičský prúkaz dne 24.07.2016 a Občanský průkaz dne: 10.08.2016 kdy se mám dostavit k podaní žádosti o nové doklady ? Jsem invalidní tak jsem odkázaná na manžela který dělá turnusy . volno teraz 28.06.2016 mohla by som se dostavit k podání?? děkuji za odpověd Křeháčková

Dobrý den,
o vydání občanského průkazu již můžete žádat, doporučujeme nejpozději měsíc před koncem platnosti. Pokud můžete, napište mi na Vás kontakt (telefon, e-mail) na e-mail margit.plivova@muor.cz, upřesníme si pak termín podání žádosti (den a cca hodinu).
Přeji klidný den.
Margit Plívová22.6.2016, 12:05, Veronika Opichalová

Dobrý den, mám dotaz týkající se parkování v Orlové, konkrétně jde o ulici Ke Studánce 1028, kde se z ničeho nic po letech bezproblémového provozu začaly z ničeho nic u aut objevovat botičky s tím, že auta parkují na chodníku. Přitom nikde není jednoznačně označeno, co ještě patří k parkovišti a co už městská policie považuje za chodník, i když k tomuto účelu vůbec neslouží. A navíc máme podezření, že se botičky záměrně objevují jen na některých autech. Proto by mě zajímalo, jak je možné, že denně zde vyloženě na chodníku parkuje nejméně 6 aut, přitom jsou pod kamerou a nikdy v tom nebyl problém a najednou se objevily pokuty za parkování, tam kdy nijak neomezují v provozu. Není přece možné, aby neustále platili pokuty jedni a ti samí a nad druhými se zavíraly oči na stejném místě. Aby k tomuto nedocházelo, prosila bych, aby se řádně označilo parkoviště a nebylo možné si to vykládat pokaždé jinak!!! Jeden policista považuje za chodník toto a jiný zase ne ????

Odpovídá zástupce velitele Městské policie Orlová Mgr. Páleník:

Jelikož je městské policii známá neutěšená statická dopravní situace v městě Orlová, sama cíleně problematická místa s nesprávně zaparkovanými vozidly nevyhledává. Důkazem toho může být tvrzení tazatele, že denně na chodníku parkovalo 6 aut, přitom byly pod kamerou a nikdy v tom problém nebyl. Nicméně, na oznámení občana o porušování pravidel silničního provozu městská policie reagovat z úřední povinnosti musí.
Pokud má občan problém s uznáním právní kvalifikace protiprávního jednání, které je mu kladeno strážníkem za vinu, může využít svého práva a ponechat rozhodnutí na správním orgánu, tzn., neřešit věc na místě se strážníkem, ale nechat rozhodnout příslušný správní orgán.
Tvrzení, že dochází k nějaké selekci vozidel potažmo osob, jež by městská policie postihovala s jistou pravidelností a nad jinými by zavírala oči, odmítáme.22.6.2016, 11:55, Zdeněk Potyka

Dobrý den Je letos soutěž o nejlepší květinovou vyzdobu zahrady a domu.Jestli jo jak se ji zučastnit.Díky za odpověď.

Dobrý den,
samozřejmě, i v letošním roce probíhá v našem městě soutěž Rozkvetlá Orlová 2016. Přihlásit se můžete na odboru životního prostředí u paní Květoslavy Vítové, kontakt: kvetoslava.vitova@muor.cz, tel.č.: 596 581 721. Bližší informace Vám určitě poskytne paní Vítová. Držím palce!