DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


21.12.2020, 11:43, Radka Klotková

Dobrý den, chci se zeptat, jakým způsobem město kontroluje vyvážení popelnic a úklid na sídlišti 5. etapa. Dnes na F.S.Tůmy vyvezeno z 10 popelnic 6 a úklid veřejných ploch zde nebyl prováděn již velmi dlouho. Děkuji Radka Klotková

Dobrý den,
za vyvezení popelnic odpovídá společnost, která pro město tuto službu zajišťuje, tj. SMO, m.a.s. Na Vámi uvedené problémy jsme je upozornili, tudíž takovéto případy už by se neměly opakovat.
Děkujeme za pochopení.
Kancelář starosty19.12.2020, 18:23, Ladislav St.

Dobrý den. Zajímalo by mě jak je to s vyhrazeným parkovacím místem na SPZ? Proč tyhle místa nerušíte? Na osvobození jste udělali sice nové parkoviště, což oceňuji ale ve večerních hodinách zde nemáte šanci zaparkovat. Pokud je člověk handicapován tak tomu rozumím že má na značku asi nárok ale proč člověk který poradí normálně chodit zabírá místo jen pro sebe. Kde mohu zjistit kdo má na tohle místo nárok a za jakých podmínek může tyhle místa využívat? Přijde mi to jako plýtvání místem a nefér vůči ostatním řidičům. Děkuji za Odpověď

Dobrý den,
veškeré informace najdete zde: https://www.mesto-orlova.cz/cz/zpravodajstvi/aktuality/37536-uvolni-se-dalich-33-parkovacich-mist.html
odbor dopravy19.12.2020, 14:07, Pavel Klimovič Ing.

Proč budete dělat ohňostroj? Vyhozené peníze, představení pro primitivy. Zvýšené nebezpečí Covidu. Zrušte akci, dokud to jde, jinak jste zralý na "škodní případ"! To se může dít jedině v Orlové!!!

Dobrý den,
děkujeme za upozornění, nicméně - na jedné straně existuje řada občanů, kterým se ohňostroj nelíbí, na druhé straně je zase řada občanů, kteří jsou nadšení a mají z něho radost. Zrušili jsme půlnoční ohňostroj, a místo toho zavedli novoroční, který může potěšit i děti. Je to symbolické zahájení kalendářního roku. Lidé jej mohou pozorovat ze svých domovů a není nutné jej sledovat z prostranství U Moravy.
Děkujeme za pochopení.
Kancelář starosty17.12.2020, 23:08, Občane Orlove - Poruby

Prosim Vas , kdo vymyslel zlikvidovat autobus č.502 přes Porubu ?!! Zastavky už budou jen na co ? Lide jezdi k doktorum , na nakupy a je hodně staršich lidi. At aspon linkove autobusy zastavi u školy ! Nechapeme !!

Dobrý den,
o chystaných změnách v MHD Orlová a jejich důvodech jste se mohli dočíst v článku publikovaném 13.10.2020 na webových stránkách města a v Orlovských novinách č.20, vydaných 20.10.2020. Od 7.3.2021 bude upraveno několik spojů nové linky č.502, které obslouží zastávku Orlová, Poruba, škola.
Odbor dopravy14.12.2020, 7:28, Dagmara

Dobrý den, uvažujete o zřízení odběrného místa na antigenní testy na území našeho města? Pokud ne, kde je nejbližší takto zřízené místo? Děkuji

Dobrý den,
soukromá ORL ambulance MUDr. Ing. Petra Skiby provádí antigenní testování. Test je zdarma (platí jej pojišťovna) a může na něj každý, kdo nemoc za poslední tři měsíce neprodělal. Můžete se nechat testovat i opakovaně - jednou za pět dní.
Objednávejte se výhradně na telefonním čísle 603 769 862. Prosíme o trpělivost, přednost má klasická ušní, nosní a krční péče. Nezapomeňte na průkazku pojištěnce.10.12.2020, 4:25, Jan

Dobrý den, Má město v plánu stavbu chodníku na ulicí zátiší?tím mám na myslí tam pod kopcem kde končí chodník směr čistička,vůbec vám zřejmě nevadí že tam děti chodí po cestě kde auta jezdí až 100km/h a pokud nemáte v plánu stavět tak tam prosím dejte úsekový radar,aby se tam dodržovala rychlost, děkuji.

Dobrý den,
aktuálně se s vybudováním chodníku na Zátiší nepočítá, ale není řečeno, že v budoucnu se tato myšlenka přehodnotí.8.12.2020, 9:25, Kuzníková Jaroslava

Dobrý den, asi týden registruji zvýšený pohyb těžkých nákladních vozidel ( kamionů) na silnici od Dolní Lutyně směr Kopaniny .Jezdí většinou 3 najednou kolem 5 - 6 hodiny ranní, lae zaregistrovala jsem i 9,30. Zpět jedou prázdné. Přes den bylo vidět polskou reg. značku.Ví někdo proč tato těžká vozidla jezdí touto cestou , přes nově opravený kruhový objezd a po jeho střední části vzhledem k velikosti vozidla? Cena oprav předpokládám nebyla malá. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
"Ul. Na Olmovci a 17. listopadu jsou součástí silnice II. třídy č. 474, jejímž vlastníkem je Moravskoslezský kraj a která začíná v Mostech u Jablunkova a končí v Dětmarovicích na křižovatce se silnicí I/67. Přes Orlovou spojuje dvě silnice vyšší třídy, a to zmíněnou I/67 a I/59. Konstrukčně je dimenzována pro těžkou nákladní dopravu. Rekonstrukci části úseku včetně okružní křižovatky v období 06-08/2020 financoval její vlastník, tedy zmíněný Moravskoslezský kraj nikoliv město Orlová.

Pro doplnění sdělujeme, že PČR, Dopravní inspektorát Karviná ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu organizuje a provádí namátkové nízkorychlostní vážení nákladních vozidel, jedoucích po této silnici, kdy za jejich přetížení byla již uložena nejedna nemalá pokuta."

odbor dopravy8.12.2020, 6:46, Marek

Dobrý den.Bylo by možné,v ramci zvýšení bezpečnosti v silnicním provozu,instalovat na kruhovém objezdu č.1 u rest.Horník při vyjezdu z města zrcadlo?Auta jedoucí od Fučíku tedy z leva,jsou vidět na poslední chvíli.Díky.

Dobrý den,
ne, rozhledové poměry nejsou nikterak sníženy. Odrazová zrcadla jsou dopravně bezpečnostní zařízení, která slouží ke zlepšení rozhledových poměrů na nepřehledných místech pozemních komunikací. Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami "Kruhový objezd" společně se značkou "Dej přednost v jízdě!" musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím po kruhovém objezdu.
odbor dopravy3.12.2020, 0:52, Daniel Kučera

Dobrý den.Orlová má vicero častí.Stará Orlová,Zimný Důl ,Kamenec a přilehlé oblasti,kde žije nemálo občanů,čili zde není kde nakupovat a musi se jezdit do neustále přeplněného Penny Petřvald,kde stejně autobus nejede nebo do nezaparkovatelného Albert v centru.Poruba je o zdraví.(Tam si chováte velice zvláštnì sortu,je to k nepochopení a všem pracujícím je to výsměch).Už před lety Město slibovalo obchodní dům právě v lokalitě poblíž zhora zmiňovaným lokalitám.Namísto nevyužití plochy byvalého stanoviště,kde po večerech zde dělaj nepořádek výrostci se svými auty postavte aspoň Hrušku s parkovací kapacitou.Děkuji

Dobrý den,
naprosto Vám rozumíme a chápeme Vaše argumenty. Nicméně, zájemce, který chtěl před několika lety vybudovat v lokalitě poblíž Horníka nákupní centrum, od svého záměru odstoupil - a v tuto chvíli není nikdo, kdo by s podobnou myšlenkou přišel. Město může případnému developerovi pouze nabídnout pozemky, nemůže budovat obchodní centra ani otevírat prodejny.
Děkujeme za pochopení.
Kancelář starosty2.12.2020, 9:52, zdenka

Dobrý den,chci vám poděkovat za vyřízení mé žádosti,o úpravu křoví na ul.Topolová.Vše je napraveno!Děkujeme!!!

Dobrý den,
jsme rádi, že vše bylo vyřešeno k Vaší spokojenosti. Přejeme pěkné a pohodové dny.
Kancelář starosty30.11.2020, 17:34, Denisa

Dobrý den, akutně chybí chodník na Zátiší. Z ulic K Rybníku navazující na Lutyňskou se stal hlavní tah Ostrava/Bohumín - Orlová. Děti z celé oblasti chodí do školy a školky právě po téhle cestě pěšky. Maminky s kočárky také nemají jinou volbu, pokud nechtějí do města autem. Značka pěší zóna jako by tam ani nebyla. Auta zde jezdí kolem 60 k/hod a provoz je čím dál frekventovanější, mobilní radar nepomáhá. Je chodník v plánu, prosím? Děkuji.

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Aktuálně se s chodníkem na Zátiší nepočítá, ale není řečeno, že by nemohl být vybudován do budoucna.
Kancelář starosty29.11.2020, 14:44, Olšáková

Dobrý den. Prosím o informaci zda město Orlová má k dispozici byty k pronájmu, nebo k prodeji. Zda a za jakých podmínek lze požádat o zařazení do pořadníku o byt. Děkuji za odpověď.

NOVÝ ROK PŘINESL ZMĚNU V PŘIDĚLOVÁNÍ MĚSTSKÝCH BYTŮ

Rada města Orlová rozhodla o novém způsobu přidělování bytů ve vlastnictví města. Byty města se budou přidělovat po uskutečnění licitace. Z tohoto důvodu se ruší všechny doposud podané žádosti i pořadníky pro byty velikosti 0+2 a 1+3. Nové žádosti o byty velikostí 0+2 a 1+3 se již nebudou přijímat.
Licitace bytů se nebudou realizovat jen u bytů v domě č. p. 1390 na ulici Rydultowské, který je určen pro příjmově vymezené osoby, a občané splňující podmínky mohou o přidělení bytů v tomto domě žádosti i nadále podávat. Rovněž odbor sociální a zdravotní přijímá nadále žádosti o byty v objektech č. p. 960-962, objektu Altenheim (tzv. byty v domech s pečovatelskou službou) a přiděluje sociální byty, jak tomu bylo dosud.
Informace o volných bytových jednotkách a způsobu licitace budou vždy uveřejněny na stránkách města.

OSMHS25.11.2020, 13:20, Zuzana Kriva

Prosim o zaslání informace zda-li je mozne stavět rodinný dům na pozemku pár.c. 508 v Orlové Poruba a jestli je možná Příjezdová Cesta z hlavní cesty Slezska.. Děkuji za informaci

Dobrý den,
na pozemku parc. č. 508 v k.ú. Poruba u Orlové je možná výstaba rodinného domu. K možnosti sjezdu je kompetentní se vyjádřit příslušný silniční správní úřad - odbor dopravy MěÚ Orlová.
Kancelář starosty24.11.2020, 16:56, Jarda

Dobrý den, chtěl bych se ještě vyjádřit k reportáži tv Nova. Děkuji za odpověď přímo šalamounskou. Čekal jsem, že mi odpovíte jasně a stručně. Po zhlédnutí reportáže by mě zajímalo jestli bude pan starosta i nadále vyžadovat omluvu, protože tv Nova se samozřejmě neomluvila. Děkuji za odpověď?

Dobrý den,
chápeme Váš postoj, ale pan starosta se s vedením TV NOVA dohodl na natočení nové reportáže, která byla odvysílaná. V případě médií nelze čekat dobrovolnou omluvu v reportáži. O omluvě ve vysílání by musel rozhodnout soud. Děkujeme za pochopení.
Kancelář starosty24.11.2020, 16:43, petr

dobrý den ,chci se zeptat co budete dělat s parkování na 5 etapě ,dnes v 16 00 není kde zaparkovat lidi parkují kde se se vejdou a pak dojedou měštáci a dají jím botu,rozumnější by bylo zavest parkovací karty na jméno, adresu a spz auta ,protože jedna čtvrtina je tady firemních aut, lidi kteří přijedou pozdeji než v 14 30 už mají malou šanci k normalnímu parkování,je mi jasné že nikdo s vedení města tady nebydlí ,proto se nikdo o ten dlouhodoby problém nestará

Dobrý den, vedení města se touto problematikou dlouhodobě zabývá a parkování služebních aut včetně dodávek to komplikuje. Vámi nabízené řešení rezidentního parkování zavádí převážně velká města jako Praha nebo Brno. Samozřejmě tento trend a jeho výhody a nevýhody sledujeme. V současné době Město Orlová není připraveno k tak razantnímu kroku. Rezidentní parkování by bylo s nejvyšší pravděpodobností zpoplatněno. Takové řešení může snížit obrátku na jedno parkovací místo a musí mít vybudovanou alternativu záchytných parkovišť a parkovacích domů. Město Orlová má zpracovanou koncepci statické dopravy, která vytipovala možné rozšíření parkování ve městě. S návrhy se můžete seznámit na stránkách města https://www.lepsi-orlova.cz/cz/rozvojove-dokumenty/doprava/. Parkování ve městech je obecně problém. Rozšíření parkování na V. etapě kvůli dvojnásobné hustotě domů a obyvatel je už téměř nemožné. Budování parkovacích domů v zastavěném území je velmi komplikované a drahé. Vzhledem k omezenému prostoru se nepopulární regulaci parkování nevyhne žádné město. Regulace se však musí řešit komplexně v celém městě, jinak se ten problém jenom přesouvá z jedné části města do druhé.