DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


25.9.2023, 23:42, Veronika

Dobrý den. Kdy bude prosím nejbližší licitace bytů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nejbližší licitace nájmu bytů proběhnou v pondělí 16. října od 15 hodin v zasedací místnosti zastupitelstva v hlavní budově úřadu.

Licitovat se budou tyto byty:
Byt 0+2 v domě č. p. 1242 na ulici F. S. Tůmy, Orlová 4
Byt 0+1 v domě č. p. 1242 na ulici F. S. Tůmy, Orlová 4

Prohlídky se uskuteční v pondělí 9. října 2023 od 15 do 15:30 hodin a v úterý 10. října 2023 od 10 do 10:30 hodin.
Bližší informace k licitacím nájmu bytů získáte na tel. 596 581 325. Informace k prohlídkám a stavu výše uvedených bytů získáte na tel. 596 581 226 nebo 734 765 619.

S pozdravem
OSMHS25.9.2023, 12:24, Janoušková Michaela

Po přečtení vaší odpovědi na dotaz který vám poslal můj manźel je zřejmé,źe jste nepochopili problém.Nejde o technický stav vozidel,ale o to co provádějí.Jde asi o čtyři auta se sportovními výfuky které jezdi ve dne v noci Orlovou a ruší všechny kteří bydlí kolem jejich oblíbených tras.Brzdí dopravu,příklad:sobota minulý tyden:zastavi se na místě,auta za ním musí taky zastavit a chlapec v autě turuje motor a sportovní výfuk řve tak,že se nám třepou okna.Pak vyrazí a určitě nejede padesát.Na hranicích města jsou radary proto pořádají závody po městě.A to i po desáté večer a to je určitě rušení nočního klidu. Mám za to,že na tyto věci pravomoci máte,pokud vás ovšem zajímá jak se žije v tomto městě vaším občanum.Odpovědi typu: nic nemůźeme jsou opravdu nejjednodušší.Děkuji za odpověď.Janoušková

Dobrý den.
pokud oznámení podobného charakteru příjme Městská policie Orlová, bude konat toliko v rámci svých možností a zákonných oprávnění.
S pozdravem
MP24.9.2023, 16:40, Ilona Juchelková

opět popisuji cestu k popelnicím na Sstuchlikovci 738 a dalši věžák ,popelnice jsou dany tak ,že obchazite celý rh a pak jdete po přijezdové ceste ,kde jezdi auta na parkoviště stačilo ,by dat kousek obrubníku pryč a posunout popelnice na misto ,kde stala budka ,v zimě to bude parada ,když se tam nahrne snich a zuží se cesta ,budu to psat opakovaně ,mám podporu všech starých lidi ,co tu bydli

Dobrý den,
nádoby na odpad se přesouvat nebudou. Přesunuly se už jednou na žádost občanů, vzhledem k výskytu potkanů a nerovnosti terénu. Občané také chodili přímo po příjezdové cestě, po bahně a kořenech stromů. Současný stav se bohužel měnit nebude.
S pozdravem
OSMHS24.9.2023, 10:02, Radim Janoušek

Dobrý den, každý den od odpoledních do pozdních nočních hodin, o víkendech od rána, se městem prohání několik rádoby sportovních aut s děravými výfuky. Hluk, který vytvářejí je mnohdy nesnesitelný. Zajímalo by mne, zda tento problém hodláte nějakým způsobem řešit. Děkuji za odpověď. R. J.

Dobrý den.
Městská policie se v rozsahu stanoveném zákonem o obecní policii nebo zvláštním zákonem o silničním provozu pouze podílí na dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích. Z toho plyne, že její pravomoce v oblasti dopravy, do níž spadá i technický stav vozidla, neumožňují efektivně řešit danou problematiku. Tato pravomoc byla svěřena výhradně Policii ČR, jež na silniční provoz přímo dohlíží a rovněž dohlíží na technický stav vozidel a provádějí jejich kontrolu přímo v terénu.
S pozdravem
MP23.9.2023, 13:58, Marťas

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli nechystáte nějaké nové cyklostezky? Vůbec se tady v městě o tom nepíše a taky vůbec nic nerealizuje, jako v Bohumíně. Tam mají mnoho cyklostezek a pořád se nové staví, tady v Orlové nic, chystáte nějaké nové značit, postavit?

Dobrý den,
budování nových cyklostezek je finančně a technicky náročné. Z důvodu technických požadavků i existenci sítí je to na mnohých místech téměř nemožné. Město Orlová disponuje základními trasami, které se pokouší jednotlivými projekty propojovat. Jednou z posledních vybudovaných cyklostezek je "Stezka pro chodce a cyklisty na ul. Kpt. Jaroše a Mládí", která byla dokončena v loňském roce a stála 5 mil. korun. Město Orlová projekčně připravilo stezku navazující z ulice Mládí na ulici Sadovou a zde by realizace za 6 mil. korun mohla být zahájena v příštím roce. Město Orlová se také zapojilo v rámci projektu POHO2030 do vybudování cyklostezek a spolu s okolními městy připraví projektovou dokumentaci na propojení Orlové s okolními městy zajímavou pohornickou krajinou. Zde se jedná o složitý projekt, který bude procházet i pozemky soukromých vlastníků a jeho příprava bude časově náročná.
S pozdravem
ORI23.9.2023, 9:35, Michaela

Dobrý den, mám dotaz k dětskému hřišti nad podzemními garážemi. Zajímalo by mne, jaký je plán ohledně opravy nebo zajištění? Kdy bude plocha opravdu znovu sloužit dětem? Pokud hrozí zřícení, jak je možné, že tam stále parkují další auta? Necháte to chátrat jako koupaliště nebo se o to již začnete starat? Děkuji

Dobrý den,

město Orlová připravuje projektovou dokumentaci na rekonstrukci parkovacího objektu s rozšířením parkování také na střechu objektu. V rámci rekonstrukce dojde ke zrušení dětského hřiště, jehož prvky jsou již za hranou životnosti. Město Orlová plánuje vybudovat náhradní dětské prvky mimo parkovací objekt již na jaře příštího roku.

S pozdravem
ORI21.9.2023, 15:06, Alice Horáková

Dobrý den, proč byl odstraněn kolotoč na dětském hřišti na ul. Okružní (poblíž Fastmall)? Bude někdy nainstalován zpátky nebo místo něj bude nějaká jiná nahrada?

Dobrý den,
kolotoč byl z dětského hřiště na ul. Okružní odstraněn z důvodu nesplnění bezpečnostních norem kladených na tento prvek. Náhrada za tento kolotoč se plánuje na příští rok.
S pozdravem
OSMHS21.9.2023, 13:54, pacolt

mestske symboly kdo navrhl znak vlajku logo mesta orlova dik badatel heraldiky pacolt

Dobrý den,
logo města Orlové vzešlo z veřejné soutěže mezi občany Orlové. Autor znaku města Orlová je člen heraldické komise Poslanecké sněmovny p. Jiří Louda.
S pozdravem
KS21.9.2023, 12:32, Dagmar Ruislova

Zdravím,chci se zeptat na semafor u Alberta,auta mají celkem dlouho zelenou,ale hlavně hendikepovaní lidé v klidu nepřejdou,protože blikne červená.I když ridici samozřejmě počkají tak je to nepříjemné,dekuji

Dobrý den,
daný přechod pro chodce je řízen dle signálního plánu, který byl v době vybudování řízení tohoto přechodu schválen dopravním inspektorátem a odborem dopravy města a v rámci rekonstrukce náměstí měněn nebyl. Úpravy časů musí být posouzeny vzhledem k vlivu na dopravní situaci na daném místě odbornou firmou a následně musí být tyto orgány o této změně informovány. Úpravou těchto plánů hrozí omezení propustnosti dopravy v této oblasti.
S pozdravem
OSMHS21.9.2023, 11:30, Filip

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, proč město při rekonstrukcích chodníků, nepoužívá velkoformátovou dlažbu a místo ní využívá zámkovou dlažbu, která se spíše hodí k rodinným domům atd. Navíc velkoformátová dlažba je mnohem estetičtější a do města se hodí. Čemu ale vůbec nerozumím je, proč některé chodníky město opravuje asfaltováním. Orlové by prospělo, kdyby měla jednotný vizuální styl. Jaký má na to vlastně názor městský architekt. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
z praxe víme, že zámková dlažba je běžně používaným typem povrchu na chodníky v sídlištní zástavbě (příkladem tohoto užití v blízkém i vzdálenějším okolí jsou města Karviná, Havířov, Ostrava-Poruba a další). Velkoformátové dlažby jsou užívány do reprezentativních prostor, na plochy náměstí, široké bulváry a pěší zóny. Při navrhování skladby chodníků je třeba brát v úvahu únosnost dané skladby z hlediska údržby a obslužnosti daného území (zimní údržba, svoz odpadů, vozidla IZS, atd.). V neposlední řadě hraje svou roli také cena.
Město Orlová má velmi omezený rozpočet na opravy chodníků a komunikací, proto se snažíme hospodařit se svěřenými financemi co nejlépe. Při opravách chodníků s asfaltovým povrchem nahrazujeme původní degradovaný povrch opět asfaltem a ani nemůžeme jinak. Pod vrstvou litého asfaltu je vždy betonový podklad, na který nelze klást dlažbu. V případě výměny asfaltového povrchu chodníku za dlažbu, by bylo zapotřebí odstranit betonové podloží a doplnit nové podkladní vrstvy. Takovéto řešení je finančně mnohem nákladnější. V případě rekonstrukcí chodníků se město Orlová v poslední době snaží používat jednotný typ zámkové dlažby (obdélník 20 x 10 cm).
V současnosti se snažíme opravovat stávající poškozené povrchy chodníků systematicky plošně po celých úsecích, aby nedocházelo ke vzniku různorodosti povrchu na malých plochách a tvorbě nových lokálních defektů.
Sjednocení vizuálního vzhledu pěších komunikací na celém území města Orlová je ušlechtilá myšlenka a vydalo by to na dlouhou akademickou debatu, ale současná finanční situace města Orlová, společně s aktuálním technickým stavem chodníků ve vztahu k jejich udržitelnosti, nás nutí provádět opravy a rekonstrukce v rámci daných finančních možností.
S pozdravem
OSMHS21.9.2023, 10:31, Martin Votka

Velice mě potěšilo zjištění, že se konečně začaly opravovat zdevastované chodníky u Billy a chodník k č.p.1203. O to větší bylo mé zklamání, že se oprava řeší asfaltovým pokryvem v době, kdy je 90% chodníků, řešeno dlažbou. Účel byl jistě splněn a děkuji, ale vzhled je minimálně na pozvednutí obočí. Tak snad v budoucnu...aby to nebylo hastrošsky polátané a někdo neřekl, že to vypadá, jako v odlehlých městech v Rumunsku, nebo, "jako u cigáňou", Připomíná mi to scénu s botami k vánocům v Pelíšcích, přesto díky!

Dobrý den,
chodník s asfaltovým povrchem je i v současnosti běžnou záležitostí, poskytuje obdobný komfort jako chodník ze zámkové dlažby a splňuje veškeré potřebné technické parametry. Nevíme o tom, že by vzhledově byl asfaltový povrch chodníku něco méně hodnotného, než zámková dlažba. Navíc se v tomto případě jedná o plošnou opravu degradovaného povrchu chodníku, nikoliv rekonstrukci celého chodníku. To bychom byli finančně řádově úplně jinde, a také už by to nebylo v kompetenci odboru správy majetku a hospodářské správy, ale odboru rozvoje a investic. Město Orlová má omezený rozpočet a finančních prostředků na opravy chodníků není nazbyt, spíše naopak. Snažíme se proto hospodařit se svěřenými finančními prostředky co nejlépe. Pokud Vás to i přesto neuspokojuje, je nám to nesmírně líto, ale můžeme udělat pouze to, co nám aktuální finanční situace města dovolí.
S pozdravem
OSMHS21.9.2023, 7:08, Marek Kolář

Dobrý den. Rád bych se zeptal, proč se v Orlové neudržují chodníky. Ať se projdete kdekoliv...za Doubravanem, v lesoparku, u terminálu AN a na mnoha a mnoha dalších místech, tak všude kde není starý asfalt, ale nová dlažba, je tato zarostlá trávou tak, že kolikrát ani není vidět obrubníky. To je vám všem úplně jedno, že to co stálo spoustu peněz je znehodnocené. SMO nemá lidi na práci? Na všech odborech MěÚ vás sedí jako much, možná byste měli z kanceláří vyjít častěji do terénu. I v Dolní Lutyni chodí chlapi z obce a postřiky likvidují plevele a mají normální chodníky. V Orlové za chvíli můžou na ty zarostlé chodníky najet i se sekačkami. Je to ostuda, jak se někde udělá nový chodník, fotíte se u předání do Orlovských novin, ale s odstupem času už je všem jedno, v jakém stavu chodníky jsou. Zkuste se třeba projít kolem parkoviště za Doubravanem, kde byla kotelna. To hovoří za vše. Fotky mohu zaslat, pokud nevíte, kde to je. Nečekám odpověď, stejně bude plná výmluv, že nejsou lidi a alibistických keců. Přeji vám na úřadě mnoho pracovních úspěchů.

Dobrý den,
děkujeme za Váš podnět. Chodníky a komunikace ve městě Orlová jsou čištěny pravidelně. Ohledně Vámi vyjmenovaných lokalit sděluji, že chodníky v lesoparku byly letos čištěny a dokonce i ošetřeny postřikem proti plevelu v měsíci květnu a červenci, tam bohužel technika na čištění komunikací nemůže pro svou specifičnost.
V okolí Doubravanu, jak píšete, byly chodníky dočištěny ručně také již v měsíci květnu, červenci i září, všechny chodníky a komunikace ve městě jsou čištěny průběžně strojově, a to na jaře včetně blokových čištění, poté také letní čištění během letních měsíců, poté dočišťovány ručně po celém území z pozemků města. Terminály autobusového stanoviště však nejsou pozemky města, toto není v naší kompetenci.
V případě, že díky povětrnostním vlivům někde více prorůstá tráva, budeme rádi za jakýkoliv podnět (telefonicky či e-mailem) s ohledem na rozlohu města, a my vše v krátkém čase napravíme. Vámi nahlášené místo u kotelny zkontrolujeme a sjednáme nápravu.
S pozdravem
OSMHS19.9.2023, 14:21, Petr Novák

Dobrý den, plánuje se někdy zaznačení parkovacích míst na parkovištích u panelových domů (např. ulice Masarykova třída 956-948 ale samozřejmě i jinde)? Tzn. "namalování čar na zem". Člověk přijede později jak většina zde parkujících lidí (tzn. po 14:20) a nemůže zaparkovat, jelikož si každý nechává místo na půl auta před sebou i za sebou. Nejspíše z důvodu, aby se mu ráno v 5 hodin lépe vyjíždělo.

Dobrý den,
vzhledem ke špatnému stavu pozemní komunikace na parkovištích u panelových domů, na adrese Masarykova třída 956-948, neuvažujeme nyní o zakreslení parkovacích stání.
S pozdravem
OSMHS18.9.2023, 18:58, Věra Pavlíková

Poděkování -vyřízení mého dotazu ze dne 26.8.2023, 11:34- ohledně vyčištění chodníků- dlažby v mezibloku panelových domů na Výsluní . Náprava byla sjednána ve velmi krátké době . Věřím,že i nadále bude prováděna údržba jak dlažby, tak i zeleně ve zmiňovaném mezibloku. Ještě jednou děkuji.

Dobrý den,
děkujeme.
OSMHS18.9.2023, 17:26, Martin

Mám skromný dotaz,kdy dojde k opravě asfaltového povrchu na ul.Osvobození ,myslím tím tu část od bývalého koupaliště ke vchodu do sportovního areálu.Děkuji za odpověď

Dobrý den,
dotčená část chodníku na ul. Osvobození bude za řazena do návrhu oprav a chodníků a komunikací na rok 2024.
S pozdravem
OSMHS