MĚSTO ZAHAJUJE NEJVĚTŠÍ INVESTICI LETOŠNÍHO ROKU
Na nová parkovací místa se mohou těšit obyvatelé V. etapy v Orlové. Parkovací dům na největším orlovském sídlišti čeká kompletní rekonstrukce. Projekt, jehož celkové náklady jsou odhadovány na přibližně 90 milionů korun, má především odstranit dlouhodobé statické problémy objektu a zároveň zlepšit situaci s parkováním v této lokalitě.
Stavba byla zahájena 5. ledna 2026 předáním staveniště. Pokud nenastanou žádné nepředvídané okolnosti, hotovo by mělo být v říjnu 2026.
Současná kapacita parkovacího domu činí 153 míst. Po rekonstrukci dům nabídne celkem 275 parkovacích míst. Navýšení kapacity bude realizováno zejména na střeše parkovacího domu, kde město využije plochu po bývalých hřištích, která byla již dříve nahrazena.
„Rekonstrukce je nezbytná kvůli nevyhovujícímu technickému stavu stropních konstrukcí, který již neumožňuje bezpečný provoz parkovacího domu. Využili jsme proto této příležitosti také k rozšíření parkování, a díky tomu na střeše objektu vznikne dalších 122 parkovacích míst. Uvědomujeme si, že jde o citlivou záležitost, protože lokalita se dlouhodobě potýká s nedostatkem parkovacích kapacit a stavební práce si vyžádají dočasné vyklizení všech 153 stávajících míst. Řidičům se proto snažíme situaci co nejvíce usnadnit a připravujeme provizorní parkoviště, jehož zřízení se však s vlastníky pozemků nepodařilo dojednat včas, aby bylo k dispozici již na začátku rekonstrukce,“ uvedla starostka Orlové Lenka Brzyszkowská.
Vedení města proto hledá náhradní možnosti parkování, mimo jiné v ulici Na Olmovci. Řidiči mohou využít také parkoviště u bývalého skateparku. Zároveň se připravuje dočasné parkoviště za obchodním domem Billa, které by mělo nabídnout přibližně 65 nových parkovacích míst. Bohužel se nepodařilo včas dojednat podmínky s vlastníky pozemků tak, aby provizorní parkoviště bylo hotové už při zahájení rekonstrukce. Jeho výstavba by měla být zahájena na přelomu ledna a února, pokud to dovolí povětrnostní podmínky.
V současné době je zpracována projektová dokumentace k provizornímu parkovišti, která částečně zasahuje na pozemky ve vlastnictví společnosti Billa. Město nyní zajišťuje potřebné podpisy na situační výkres a následně podá žádost na stavební úřad. O průběhu prací i o organizaci parkování bude město veřejnost průběžně informovat.





