ČEZ V DĚTMAROVICÍCH KONČÍ S UHLÍM, TEPLO BUDE VYRÁBĚT Z PLYNU

Skupina ČEZ odstaví na konci roku 2022 nebo nejpozději po topné sezóně 2022/2023 v Elektrárně Dětmarovice tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 MW. Místo nich vybuduje výkonné kogenerační jednotky, které zajistí kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z plynu. Ty energetikům umožní pokračovat v dodávkách tepla do Orlové a Bohumína.

Kogenerační jednotka umožňuje společnou výrobu elektřiny a tepla s účinností přeměny energie přes 90 procent. Znamená to finanční úsporu a omezení úniku znečišťujících látek do ovzduší. Jako palivo je navíc využíván plyn, což je výrazně šetrnější zdroj než uhlí. V Dětmarovicích se počítá s vybudováním čtyř takových jednotek o celkovém výkonu kolem 45 MW.

Energetici se snaží, aby ukončení provozu uhelných bloků mělo na region co nejméně negativních dopadů. „Letos plánujeme snížení počtu pracovních míst přibližně o 10 procent. Další odchody budou následovat až po ukončení provozu bloků na konci roku 2022 nebo po konci topné sezóny v roce 2023. Předpokládám, že v maximální míře využijeme přirozené odchody, například do důchodu, a také že mnozí naši odborníci najdou uplatnění v dalších dceřiných společnostech Skupiny ČEZ,“ řekl generální ředitel Elektrárny Dětmarovice Martin Hančar.

Podle náměstka krajského hejtmana a člena uhelné komise Jakuba Unucky je konec spalování uhlí pro energetické účely přirozený proces, který musel nastat i v našem kraji. „Samozřejmě v tom musíme postupovat koncepčně, nemůžeme ze dne na den odstavit lidi ve městech od zásobování teplem. Jsem proto rád, že ČEZ postupuje v tomto směru promyšleně a zodpovědně,“ podotkl náměstek.

Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou uhelnou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, z něhož vyrábí elektřinu a teplo, kterým zásobuje především domácnosti a firmy v Bohumíně a Orlové. Elektrárna má 205 zaměstnanců.


Datum zveřejnění/aktualizace: 7.4.2021

Zpět na výpis