GOA Orlová: Grafenbach 2018

Grafenbach 2018 – desetidenní jazykový pobyt v Rakousku

Dne 23. srpna 2018 vyrazila skupina německy mluvících studentů tříd G6.A, G4.A, G3.C a V3.A na desetidenní program Erasmus+ do rakouského Grafenbachu. Zde se setkali s dalšími účastníky z Rakouska, Srbska, Řecka a Chorvatska. Téma letošního „Setkání mladých“ (Jugendbegegnung), které probíhalo pouze v německém jazyce, bylo „Ochrana životního prostředí – zahladit ekologickou stopu“.

"Program byl opravdu nabitý, první dva dny byly plné seznamovacích her a úvodních workshopů, při kterých jsme si rozšiřovali slovní zásobu a konverzovali na daná témata. Třetí den jsme vyrazili na první výlet. Naším cílem byla prohlídka vodní elektrárny v Klagenfurtu, jejíž součástí byla i ukázka dronu, který patří tamější společnosti pro ochranu životního prostředí. Mimo Klagenfurt jsme navštívili také Graz. V obou městech jsme také hráli celodenní hry, díky nimž jsme města a jejich památky poznávali. Naše skupina organizovala český večer s národními zvyky a tanci, workshop k tématu Youtpass a také stezku odvahy, která sklidila velký úspěch a všem se líbila. Stihli jsme se také vydat pěšky do nedalekého Griffenu, kde jsme navštívili krápníkové jeskyně a podívali se na tamější zříceninu bývalé pevnosti. Součástí programu byl také úžasný den s animátory společnosti Klimaschutzbüdnis Kärnten, kteří nám prezentovali informace o vesmíru, změně klimatu a ochraně životního prostředí. Po přednášce jsme si mohli sami vyzkoušet různé experimenty, třeba jak funguje solární panel, který ohřívá vodu, či zapojit elektrický obvod tak, aby dodával energii k roztočení větráku, vydávání zvuku, točení cívky atd. Odpoledne jsme měli možnost projet se nejen na segwayi a elektrokole, ale také plně funkčním elektromobilem. Celý pobyt se nám velmi líbil a jsme rádi, že jsme zase po roce měli možnost vyzkoušet a použít to, co jsme se během uplynulých let v hodinách němčiny naučili, a dostali tak skvělou motivaci do dalšího studia," popsali studenti Radim Urban, Michal Valenta (G7.A), Kateřina Biernatová (G4.C), Karolína Bialońová (G5.A), David Červeňák (V4.A)

Datum zveřejnění/aktualizace: 4.9.2018