Na slovíčko se starostou města Ing. Tomášem Kučou

Náměstí, lesopark, parkovací místa i zateplovačky!

Starosta města každoročně na prahu nového roku bilancuje uplynulý rok a informuje veřejnost o akcích, které nás v průběhu nadcházejících dnů, týdnů a měsíců čekají…I tentokrát jsme si s orlovským starostou Ing. TOMÁŠEM KUČOU povídali o investicích loňských i o těch letošních.

·         V loňském roce město proinvestovalo 27 mil. korun. Můžete našim čtenářům některé z akcí přiblížit?

„V loňském roce mělo město v rozpočtu 50 investičních akcí. Část z nich bylo zpracování projektových dokumentací, jejichž realizace bude probíhat v následujících letech. Mimo jiné se podařilo vybudovat nová parkoviště, a to dvě na ulici F. S. Tůmy, K. Dvořáčka, Ke Studánce a dvě parkoviště na ulici Masarykova. Celkem tedy v Orlové přibylo devadesát  parkovacích míst. Nově vznikla také komunikace k čerpací stanici v Orlové-Porubě.  Na V. etapě je vybudováno nové dětské hřiště a hřiště u ZŠ Mládí získalo nové osvětlení. V rámci zvýšení bezpečnosti byl částečně obnoven a rozšířen kamerový systém. Dokončení zateplení se po mnoha letech také dočkala budova městského úřadu, ve které musela být zároveň zrekonstruována část topení.  Důlní škody musely být opraveny v objektech hasičské zbrojnice čp. 801, bytového domu 313 a v objektu polikliniky a také radnice.“

·         Vloni se rovněž začalo s revitalizací lesoparku…

„Ano, v loňském roce se podařilo zahájit dlouhodobě očekávanou akci revitalizace lesoparku, kdy v první etapě budou zrekonstruovány chodníky a cesty, vybuduje se veřejné osvětlení a lesopark bude doplněn o nový mobiliář. Druhá etapa zahrnuje odbahnění a úpravy rybníku. Tato revitalizace bude trvat téměř rok.“

·         Co bude nejvýznamnější akcí letošního roku?

„Samozřejmě, že nejdůležitější akcí  loňského roku, stejně tak jako roku letošního, je Humanizace a revitalizace centra města Orlová. V loňském roce se podařilo spolu s ministerstvem financí vybrat dodavatele a předat staveniště. V letošním roce by měly být práce v plném proudu.“

·         Staveniště nového centra města bylo v prvních lednových dnech předáno zhotoviteli a ve chvíli, kdy povolily silné mrazy, začaly bourací práce. Co nás tedy ještě letos kromě náměstí čeká?

„Díky tomu, že jsme vloni nechali zpracovat projektové dokumentace, mohli jsme požádat o dotaci na zateplení některých objektů. Takže - hned na jaře začneme zateplovat bytové domy čp. 1370 a čp. 1241-1242.  Zateplení by se měla dočkat také Mateřská škola 1. Máje 1268, MŠ Lesní 859, městská policie nebo objekt odboru dopravy.  Tato realizace závisí na schválení dotace a finančních možnostech města v rámci dofinancování.“

·         Víme, že stále je nedostatek parkovacích míst. Hledá město nějaké řešení?

I v letošním roce by měla vzniknout nová parkovací místa, pro která se v současné době vyřizují příslušná povolení.  Jedná se o parkoviště na ul. Kpt. Jaroše čp. 767-770, 779-782, Na Stuchlíkovci čp. 693-699 nebo Zátiší čp. 1021-1025.“

·         Další plány a záměry?

„Po mnoha letech bychom chtěli zahájit projekt Regenerace panelového sídliště V. etapa v Orlové-Lutyni, který počítá s opravou chodníků a  budováním parkovacích míst, kontejnerových stání, veřejného osvětlení nebo dětských prvků. O dotaci na tuto akci jsme požádali ministerstvo pro místní rozvoj, jehož rozhodnutí padne v polovině března.

S dotací by měla být realizována také akce stavební úpravy v Domově Vesna, kde chceme zajistit bezbariérovost několika pater tohoto domova.

Samozřejmě, že zároveň probíhá příprava dalších akcí jako je výměna oken a zateplení MŠ Ke Studánce 1033, MŠ Kosmonautů 1229, objektu čp. 96 v Orlové-Porubě, přemístění K-centra apod.“

·         Je něco, co se dosud nepodařilo zrealizovat?

„Problémy jsou při získání stavebního povolení pro komunikaci k čerpací stanici v Orlové-Lutyni, při získání připojení pro radary a město muselo např. ukončit smlouvu s nekvalitním dodavatelem stavby na opravu radnice.“

·         S čím bude muset veřejnost v letošním roce počítat?

„Věříme, že realizace naplánovaných akcí v letošním roce proběhne bez větších problémů. Nicméně, naši občané budou muset počítat s omezením provozu v centru města včetně zvýšené hlučnosti a prašnosti související s rekonstrukcí náměstí, za což se předem omlouváme. Za zmínku stojí i fakt, že v rámci kladných výsledků hospodaření loňského roku máme v úmyslu zapojit do rozpočtu i další investiční akce, které byly v minulosti dlouhodobě odkládány, ale o tom budeme občany ještě informovat.“

Datum zveřejnění/aktualizace: 25.1.2017