Nezaměstnaných koncem prázdnin opět ubylo

V průběhu srpna došlo k obnově příznivého trendu a stav uchazečů o zaměstnání se ve srovnání s předchozím měsícem i rokem opět snížil. K 31. srpnu 2016 bylo na Karvinsku evidováno 18 778 uchazečů o práci, tj. o 168 osob méně než minulý měsíc. Dosažitelných uchazečů ve věku od 15 do 64 let, tj. těch, kteří mohou okamžitě nastoupit na uvolněné pracovní místo, bylo z uvedeného počtu 18 141.

Podíl nezaměstnaných osob vypočtený z počtu obyvatelstva dosáhl v okrese hodnoty 10,67 %. V srpnu se nově zaevidovalo 1 351 uchazečů. Vysoký meziměsíční nárůst byl zaznamenán v kategorii absolventů, kterých se na úřad práce v srpnu nově zaevidovalo 46. V tomto měsíci je to však obvyklé. Z evidence úřadu práce bylo tento měsíc vyřazeno 1 519 osob.

Z celkového počtu vyřazených uchazečů nastoupilo do zaměstnání 845 lidí, což je 55,6 % ze všech uchazečů vyřazených z evidence pracovního úřadu. V průběhu srpna bylo nově nahlášeno 398 pracovních míst, k poslednímu prázdninovému dni tak bylo v okrese k dispozici 1 302 volných pracovních míst, přičemž 194 bylo vhodných pro osoby se zdravotním postižením a pro mladistvé a absolventy bylo registrováno 368 volných míst. Největší sháňka byla po pracovnících ostrahy a bezpečnostních agentur, prodavačích, pomocnících ve výrobě, kuchařích, číšnících a servírkách.

V oblasti aktivní politiky nezaměstnanosti bylo v srpnu vytvořeno 95 nových pracovních míst. Jednalo se o 39 společensky účelných pracovních míst a 56 míst v rámci veřejně prospěšných prací. Dále byla vymezena tři chráněná pracovní místa pro sedm zdravotně postižených osob. V průběhu měsíce bylo realizováno 11 rekvalifikačních kurzů pro 36 uchazečů.

Největší zájem byl o kurz pro pracovníky v sociálních službách, základní kurz svařování a kurz obsluhy elektro a moto vozíků. Žebříček nezaměstnanosti nedoznal oproti červenci změn.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti je stále v Karviné (13,90 %), Doubravě (12,91 %) a v Havířově (11,43 %). Orlová je v rámci okresu na 4. místě s 11,35 % nezaměstnaných. Nejlépe jsou na tom Chotěbuz (5,03 %), Těrlicko (5,28 %) a Rychvald (5,90 %). V srpnu bylo úřadu práce hlášeno jedno hromadné propouštění, které by se mělo týkat třech zaměstnanců v okrese.

-AV-

Datum zveřejnění/aktualizace: 2.10.2016