MŠ Okružní - Odpolední cvičení rodičů a dětí ze třídy motýlků

Pro děti a jejich rodiče jsme připravili odpoledne plné pohybu, jehož hlavním cílem bylo společně strávit čas, podpořit radost z pohybu a posílit vztahy mezi rodiči a dětmi. Celé odpoledne se neslo v hravém tématu „Cvičíme s pejskem a kočičkou“, které děti motivovalo a pomohlo vytvořit veselou a přátelskou atmosféru.

Na úvod jsme přivítali rodiče. Děti se s nimi postavily do kruhu, kde se dozvěděly, jak bude cvičení probíhat, a poté jsme mohli začít.

 V rušné části programu jsme využili doprovod klavíru. Děti společně s rodiči reagovaly pohybem na tempo hudby – při pomalé hudbě chodily po špičkách jako kočičky, při rychlém tempu běhaly jako veselí pejsci, se změnou tempa se proměňovaly v žabky, medvědy, ptáčky nebo koníky. Rodiče se aktivně zapojili a podporovali své děti, což vytvářelo velmi radostnou atmosféru.

 Po zahřátí následovala část zaměřená na zdravotní cvičení s míčky. Každé dítě mělo malý míček a společně s rodičem provádělo jednoduché cviky, zaměřené na podporu správného držení těla, koordinaci a spolupráci mezi dítětem a rodičem.

Děti s nadšením uvítaly cvičení v překážkové dráze, která byla sestavena z několika stanovišť: chůze po balančních kamenech, překračování kostek na lavičce, prolézání obručemi, chůze po žebříku na zemi, poskoky na trampolíně. Rodiče dětem pomáhali a pak si úlohu vyměnily a děti pomáhaly rodičům, to bylo radosti. Společně si vyzkoušeli obratnost a orientaci v prostoru, rozvoj rovnováhy, přesnost a soustředění.

Po překážkové dráze jsme si společně zahráli oblíbenou pohybovou hru „Na sochy“. Při hudbě se děti i rodiče volně pohybovali v prostoru. Jakmile hudba přestala hrát, všichni se museli zastavit a zůstat stát v pozici, kterou vymyslely děti, a hlavně se nehýbat, prostě stát jako socha. Tato hra rozvíjí postřeh, pozornost a schopnost rychle reagovat, což děti zvládly a nad rodiči vyhrály.

Ale největší zábava nastala při fotbale, který se hrál na látkové podložce. Podložka se musela naklánět a zvedat tak, aby míč trefil branku. Tatínci se do hry tak ponořili, že se od ní nemohli odtrhnout.

Na závěr jsme zařadili relaxační cvičení. Děti se posadily rodičům do klína a společně prováděly pomalé dýchání. Rodiče při tom dětem promasírovaly záda, prsty, hlavu. Relaxační hudba pomohla navodit klidnou atmosféru a postupně děti i rodiče zklidnila.

Odpolední cvičení bylo příjemným zakončením dne. Děti měly radost, že mohly cvičit společně se svými rodiči, a rodiče si zase mohli vyzkoušet, jak probíhají pohybové aktivity v naší mateřské škole. Taková setkání jsou pro děti velmi přínosná – podporují radost z pohybu, spolupráci a společně strávený čas rodiči.

Zaměstnanci MŠ Okružní


Datum zveřejnění/aktualizace: 13.3.2026

Zpět na výpis