MAP IV-ORP Orlová - Projekt zahájil svoji činnost

V rámci ORP Orlová byla od 01.12.2023 zahájena realizace projektu na úseku školství, kdy se podařilo získat z MŠMT v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský finanční prostředky pro školy, školská zařízení z Orlové,Doubravy a Petřvaldu.

Cíl výzvy

Cílem výzvy Akční plánování v území – MAP (tj. místní akční plány rozvoje vzdělávání) je podpora společného plánování a spolupráce zřizovatelů, škol a ostatních aktérů ve vzdělávání včetně organizací neformálního vzdělávání v daném místě, která umožní společné řešení místně specifických problémů a potřeb také se zřetelem ke snižování sociálního vyloučení ve vzdělávání v územích se sociálně vyloučenými lokalitami. Současně bude podpořena i implementace konkrétních intervencí MAP, které povedou ke zlepšení kvality vzdělávání v mateřských a základních školách. Plánování i implementace společných nebo sdílených aktivit v území bude přispívat k naplnění Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy kraje, ve kterém bude projekt realizován, navázaného na Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR, ale i implementaci Koordinovaného přístupu k sociálnímu vyloučení 2021+ (KPSV 2021+).

REALIZACE:    01.12.2023 - 31.12.2025

ROZPOČET:     4 799 970,- Kč

Registrační číslo projektu: CZ.02.02.XX/00/23_017/0008295

CÍLOVÉ SKUPINY:

• Pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci
  • Vedení škol a školských zařízení a zřizovatelé
  • Pracovníci školských poradenských zařízení
  • Pracovníci veřejné správy a subjektů zřízených veřejnou správou
  • Děti a žáci ZŠ, MŠ
  • Rodiče dětí a žáků (případně zákonní zástupci);
  • Ostatní aktéři v oblasti vzdělávání (nestátní neziskové organizace, muzea nebo jiné paměťové instituce, poskytovatelé dalšího vzdělávání, poskytovatelé dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků apod.)
  • Široká veřejnost

Se zapojením do projektu MAP IV souhlasil stejný počet partnerských organizací jako v projektu MAP III-ORP Orlová:

Orlová:            7 ZŠ, 9 MŠ, DDM a ZUŠ

Petřvald:         1 ZŠ, 1 MŠ a ZUŠ

Doubrava:       1 ZŠ, 1 MŠ

Aktivity, které v projektu probíhají jsou připravovány a realizovány v rámci pracovních skupin s různým zaměřením:

PS 1 - Pro financování

PS 2 - Pro podporu moderních didaktických forem vedoucích k rozvoji klíčových kompetencí

2/1 Pro rozvoj čtenářské gramotnosti/pregramotnosti

2/2 Pro rozvoj matematické gramotnosti/pregramotnosti

PS 3 - Pro rovné příležitosti

PS 4 - Podnikavost a kreativita

PS 5 - Polytechnika a digitalizace

PS 6 - Předškolní vzdělávání a péče

Pracovní skupiny zahájí činnost od 01.03.2024. Zastoupení asi 40 osob je ze všech organizací, které se do projektu zapojily a připravují implementační aktivity, které "jim chybí a pokládají je za přínosné". Nejenom, že se zabývají vzděláváním, ale podporují i volnočasové aktivity.
Akční roční plány až do roku 2025 schvaloval již Řídící výbor v projektu MAP III. Samozřejmě, že se průběžně aktualizují a přizpůsobují dané potřebě.
Na co se mohou školáci těšit? Tak například:
  • Metodická setkání matematiků učitelů nebo Matematický dýchánek pro zapálené matematiky
  • Setkání výchovných a kariárových poradců nebo učitelů anglického jazyka
  • Vzdělávání pedagogů v oblasti práce s dětmi sociálně znevýhodněnými
  • Polytechnické dílničky pro předškoláky
  • Zážitkové programy EVVO
  • Kavárničky - pro všechny žáky, setkání v DDM
  • Letní tábory a příměstské tábory
  • Šachové kroužky
  • Živé knihovny - besedy se zajímavými osobnostmi
  • Akce na podporu finanční gramotnosti
  • Spolupráce a podpora Studentského parlamentu
  • Různě zaměřené výjezdové exkurze pro děti a žáky
  • Nákup a vybavení škol učebními pomůckami
  • Podpora rozvoje školních knihoven
  • Podpora vzdělávání pro rodiče, spolupráce s PČR, MP
  • ...a mnoho jiného v příloze IMPLEMENTACE AKČNÍCH PLÁNŮ
Děkujeme za velmi dobrou spolupráci zástupcům okolních obcí - Doubravě a Petřvaldu. Nejenom, že úspěšně spolupracujeme se školami, ale i s jejich zřizovateli.
Přejeme všem, kteří jsou do projektu zapojeni, aby se jim dařilo stejně dobře jako v předcházejících letech. O připravovaných akcích vás budeme informovat s předstihem.
OMFŠK

Připojené dokumenty: