Příručka pro živnostníky k základním povinnostem pří nakládání s odpady (zákon 541/2020Sb., o odpadech)
Podnikatelé jsou povinni třídit veškerý odpad, který jim vzniká, včetně odpadu, který při práci vzniká jejich zaměstnancům (např. obaly od svačin, PET lahve, plechovky apod.). Tento odpad musí podnikatelé soustřeďovat odděleně v nádobách či místech k tomu určených a mohou jej předávat pouze oprávněné osobě (např. svozová společnost).
Podle zákona o odpadech je původcem odpadu každý, při jehož činnosti odpad vzniká například osoby samostatně výdělečně činné – živnostníci, s. r. o., a další.
Původci odpadu jsou tedy i kadeřnice, malý obchod, účetní, provozovatel restaurace, apod. Původcům Zákon ukládá řadu povinností:
Mezi obecné povinnosti, které podle zákona o odpadech dopadají na každého, patří:
-
soustřeďovat odpady odděleně (tedy třídit odpad, od této povinnosti může upustit pouze na základě povolení příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností,
-
zabezpečit odpad před odcizením nebo únikem a také jeho znehodnocením.
Původce odpadu je povinen:
-
zařadit odpad podle druhu (Katalog odpadů – Vyhláška č. 8/2021 Sb.) a podle kategorie (NO – nebezpečný odpad, OO – ostatní odpad -– ustanovení § 7 zákona o odpadech) a nakládat s nimi podle jejich skutečných vlastností.
-
prokázat orgánům provádějícím kontrolu, že předal odpad, který produkuje, v odpovídajícím množství v souladu se zákonem (§13), tedy např. odpadové firmě/zařízení pro nakládání s odpady.
-
v případě komunálního odpadu, který běžně produkuje, a stavebního a demoličního odpadu, který sám nezpracuje, MÍT JEJICH PŘEDÁNÍ v odpovídajícím množství ZAJIŠTĚNO PÍSEMNOU SMLOUVOU PŘED JEJICH VZNIKEM (ustanovení §11 odstavce 2, písmene a) a j) zákona o odpadech)
-
PŘEDAT ÚDAJE O SVÉ OSOBĚ A ÚDAJE O ODPADU (každou jednorázovou nebo první z řady opakovaných dodávek odpadu) odpadové firmě/zařízení určenému pro nakládání s odpady, v případě odpadu určeného k uložení na skládku předat formou základního popisu (stanoví vyhláška o nakládání s odpady)
-
dodržet postup pro nakládání s vybouranými stavebními materiály a stavebními a demoličními odpady v případě odstraňování, provádění nebo údržby stavby,
-
před ukončením činnosti provozovny PŘEDAT ODPADY v provozovně soustředěné do zařízení určeného pro nakládání s odpady.
Komunální odpad od fyzických osob a provozovna (§ 62 odstavec 1)
Pokud původce umožňuje ve své provozovně fyzickým osobám odkládání komunálního odpadu vzniklého v rámci provozovny, MUSÍ ZAJISTIT MÍSTA pro odpady papíru, plastů, skla a biologický odpad (tedy umožnit, aby fyzická osoba odpad v provozovně třídila.
Průběžná evidence odpadů (§ 94) a ohlašování (§ 95)
-
původce odpadu je povinen vést průběžnou evidenci, která se vede samostatně za každý druh odpadu a za každou provozovnu, kde odpad vzniká. Způsob četnosti záznamů a rozsah vedení této evidence stanoví vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady: Evidence se archivuje po dobu 5 let.
-
Původce, který vyprodukoval nebo nakládal v uplynulém kalendářním roce s více než 600 kg nebezpečných odpadů nebo s více než 100 t ostatních odpadů je povinen zaslat hlášení souhrnných údajů z průběžné evidence do 28.února.
-
Hlášení se zasílá prostřednictvím ISPOP (integrovaný systém ohlašovacích povinností v oblasti životního prostřední.
Povinnosti původce, který nakládá s nebezpečným odpadem
-
Zajistit, aby nebezpečný odpad byl označen písemně způsobem a v rozsahu stanoveném vyhláškou o podrobnostech nakládání s odpady a výstražným symbolem nebezpečnosti,
-
Zpracovat identifikační list nebezpečného odpadu a místa nakládání s ním vybavit (§71). Pokud původce odesílá nebezpečný odpad ze své provozovny, řeší také povinnosti týkající se ohlašování přepravy nebezpečných odpadů (§ 78).
Kontrola a sankce
Plnění povinností původců odpadu kontrolují pověření zaměstnanci obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a České inspekce životního prostředí. Horní hranice pokut, které mohou příslušné orgány uložit za porušení povinností, se přitom pohybují v řádech milionů. Přímo obecní úřady jsou oprávněny kontrolovat, zda:
-
využívají obecní systém pouze na základě písemné smlouvy s obcí a v souladu s ní, a
-
mají zajištěno převzetí odpadu, který samy nezpracují v souladu s tímto zákonem.
Komunální odpad
Jedná se o směsný a tříděný odpad, pokud je co do povahy a složení podobný odpadu z domácností. Komunální odpad je vymezen ve skupině 20 v Katalogu odpadů. Jedná se tedy o odpad obdobného složení, jako je odpad vznikající občanům.
Původce si zvolí vlastního dodavatele služeb odpadového hospodářství, který mu vyhovuje, chce si zvolit rozsah služeb a cenu.
Původce vytřídí z odpadu jeho nebezpečné využitelné složky ze skupiny 20 Katalogu odpadů a zbytek zařadí pro další účely dalšího nakládání jako SMĚSNÝ KOMUNÁLNÍ ODPAD (černá popelnice).
Pro naložení s jednotlivými druhy vytříděných odpadů i se směsným odpadem si dle svého výběru zvolí vyhovující dodavatele služeb (odpadovou firmu s povolením krajského úřadu), který mu za dohodnutou cenu zajistí další nakládání s odpadem.
Nestačí, aby podnikatel uhradil pouze poplatek v obci jako fyzická osoba s trvalým bydlištěm, ale je nutné, aby platil za odvoz odpadů i za svoji podnikatelskou činnost, kterou provozuje.
Sankci ve výši do 1 milionu Kč lze uložit podnikateli v případě, kdy by neměl nijak zajištěno odstraňování odpadů. Ke kontrole dodržování zákonem stanovených povinností je oprávněn mimo ostatní orgány státní správy (Česká inspekce životního prostředí, krajský úřad) a obecní úřad.
Odbor výstavby a životního prostředí v Orlové je oprávněn provádět kontroly podnikatelů a živnostníků a požadovat po nich doklady, jak nakládají se svými odpady.
Zpět na výpis