Víte, kam vyhodit baterie?

baterie

Tříděním baterií a akumulátorů chráníme především sami sebe

Podívejte se na následující video: https://www.youtube.com/watch?v=SO9zLppD0WE

Vybité baterie a akumulátory obsahují škodlivé látky, zejména těžké kovy, a i přes své malé rozměry mohou napáchat v přírodě výrazné škody. Když vyhodíme baterie do odpadkového koše, nejčastěji skončí na skládce. Zde mohou po čase znečistit půdu a spodní nebo povrchové vody. Pokud se dostanou s dalším komunálním odpadem do spalovny, znečišťují zase ovzduší. Bylo dokázáno, že těžké kovy obsažené v bateriích mají škodlivý vliv také na lidské zdraví.

 Správným tříděním baterií napomáháme k jejich recyklaci. Čím více vybitých baterií se dostane do recyklačního procesu, tím méně přírodních zdrojů je nutno vytěžit k výrobě nových. Zdraví nebezpečné materiály, které mnohé baterie obsahují, se podaří prostřednictvím recyklace zachytit. Z jedné tuny baterií lze přitom recyklací znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi. Věděli jste, že zinek z deseti kilogramů baterií poslouží k výrobě mosazi pro jeden saxofon?

Ročně se v České republice vytřídí přes 1 600 tun použitých baterií a akumulátorů, což odpovídá hmotnosti přibližně 234 sloních samcům. Zdá se vám to hodně? Toto množství však představuje pouze 45 % všech baterií dodaných na trh.

Třiďte z pohodlí svého domova

Z průzkumu společnosti Recyklohraní o.p.s. vyšlo najevo, že průměrná česká rodina má doma 49 baterií, z toho 8 použitých. V západní Evropě není výjimkou i 115 přenosných baterií v jedné domácnosti. Nejvíce baterií se nachází v kuchyních a skladovacích prostorách. 

Třídění baterií je přitom snadné. Stačí je pravidelně odkládat a čas od času odnést na jedno ze sběrných míst. S tříděním baterií vám pomůže sběrná krabička ECOCHEESE, kterou si můžete vyzvednout na Městském úřadě v Orlové. 

Sběrná místa jsou blíž, než si myslíte

Použité baterie lze bezplatně odevzdat ve všech prodejnách, které v rámci svého sortimentu prodávají přenosné baterie, ve sběrných dvorech, na školách, úřadech a v některých firmách. Interaktivní mapa sběrných míst na mapa.ecobat.cz vám pomůže nalézt nejbližší sběrný box, kam můžete odevzdat použité baterie (tužkové, knoflíkové i akumulátory). Stačí zadat lokalitu, která vás zajímá, a zobrazí se vám všechna sběrná místa v okolí.

V našem městě můžete použité baterie odevzdávat:

◦     do červených venkovních kontejnerů,

◦     ve sběrném dvoře,

◦     ve všech obchodech, kde se baterie prodávají,

◦     ve školách, které jsou zapojeny do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět,

◦     v budovách městského úřadu, v budově SMO, m.a.s. nebo na krytém bazénu.

                                                                              https://www.youtube.com/watch?v=SO9zLppD0WE

Další informace o třídění a recyklaci baterií najdete na www.ecobat.cz.

 Připojené dokumenty:

Baterie do koše nepatří ! DOCX [395.8KB] 6.11.2023
Baterie v bytě JPG [569.7KB] 6.11.2023
Baterie životní cyklus JPG [474.9KB] 6.11.2023
Kde můžete odevzdávat baterie? JPG [656.8KB] 6.11.2023

Datum zveřejnění/aktualizace: 6.11.2023

Zpět na výpis