KONCERT V KOSTELE JE ZÁŽITEK

Tradičně velkolepou hudební přehlídku nabídne ve dnech 3. až 28. září již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Náš největší mezinárodní festival duchovní a tzv. staré hudby opět rozezní kostely celého Moravskoslezského kraje díky obdivuhodným 31 koncertům.

Jedním z tradičních festivalových míst je rovněž město Orlová, kde v evangelickém kostele ve čtvrtek 9. září od 18 hodin vystoupí evropské špičky ve hře na saxofon Michał Knot a Paweł Gusnar z Polska společně se srbským virtuózem na akordeon Bogdanem Laketicem. Těšit se můžete na nevšední a originální transkripce geniálních Goldbergovských variací Johanna Sebastiana Bacha. V kontrastu k baroknímu stylu bude stát hudba argentinského „krále tanga“ Ástora Piazzolly, kdy zazní i jeho slavná skladba Historie tanga, kterou si připomeneme 100 let od narození tohoto skladatele. Na mimořádný koncert v chrámových prostorách se můžete těšit díky Svatováclavskému hudebnímu festivalu (www.shf.cz) a finanční podpoře města Orlová.

Vstupné: 200 Kč / 150 Kč (student, senior 65+, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P, děti do 15 let)

Nechte se zlákat pestrou nabídkou unikátních koncertů letošního Svatováclavského hudebního festivalu, mezi které bezesporu bude patřit Rossiniho slavnostní mše v podání Národního orchestru Polského rozhlasu. Jedním z nejzajímavějších koncertů bude provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila na den přesně 1100 let od zavraždění světice (15. září). Těšit se můžete také na hudební pohlazení v podobě barokních projektů v čele s ansámbly Collegium 1704, Collegium Marianum, Ensemble Inégal, francouzským Ensemble Castelkorn, na koncerty italského kontraaltisty Filippa Mineccii, fenomenálního španělského souboru La Grande Chapelle či belgického dechového souboru Terra Nova Collective, který se představí v unikátním šikmém kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné. U příležitosti tohoto nevšedního hudebního zážitku po koncertu proběhne beseda s autorkou románů Šikmý kostel Karin Lednickou. Komorní řadu obohatí recitál světoznámého pianisty Federica Colliho, Bennewitzovo kvarteto s pianistou Martinem Kasíkem, či Motiečius & Kiminius – akordeonista spolu s virtuosem na litevský birbyne (u nás neznámý dechový lidový nástroj). Pestrý program zahrne i netradiční projekty, a to Bigbandovou elektroniku Cotatcha Orchestra s nominací na Cenu Anděl, koncertní verzi slavné Balady pro banditu s Jihočeskou filharmonií či vystoupení ukrajinského pravoslavného sboru Orpheus.

Detailní informace o programu a on-line předprodej vstupenek naleznete na www.shf.cz.

Datum zveřejnění/aktualizace: 26.8.2021