PAK ŽE SE V ORLOVÉ NIC NEDĚJE!

Začátkem dubna jsme měli hned dvakrát možnost v Orlové zažít pozoruhodný hudební zážitek. Nejprve to byl v sobotu 6. dubna v Husově domě v Orlové-Městě koncert vynikající polské jazz-gospelové zpěvačky Gabriely Gąsior a její kapely Holy Noiz, a podruhé ve středu 10. dubna vystoupení žáků Základní umělecké školy v Orlové-Porubě.

Možná se vám teď zdá, že srovnávám nesrovnatelné. Jak můžu vedle sebe položit dospělou profesionální a perfektně sladěnou a sezpívanou skupinu a děti v různém stadiu začínání s muzicírováním. Jenže já vůbec nemám v úmyslu srovnávat. Byly to dva různé zážitky, které oba svým účastníkům přinesly zábavu, poučení a spoustu radosti.

Začnu koncertem pozdějším, tedy žáky ZUŠ. Člověk jde na koncert dětí z hudebky obvykle s nadšením rodiče konkrétní ratolesti a s odhodláním, že nějak přetrpí vrzání ratolestí ostatních:-). Ovšem program, který připravily různé soubory, působící při naší ZUŠ, byl vším, jen ne nudným kňouráním a žáčkovským brnkáním. Od prvních tónů Severního větru v podání kytarového orchestru, přes šestiruční klavíry, flétničky, soubor saxofonů, malé pyžamisty při „Večerníčkovi“, až po závěrečný univerzální M-Band, koncert svižně šlapal a, jistě i díky přiměřenému a vtipnému průvodnímu slovu, dokázal udržet pozornost publika od začátku až do samého konce. Je skvělé vidět, že v Orlové roste spousta talentů, a že jsou tady také lidé, kteří tento potenciál dokážou dětem pomoci rozvíjet.

Gabi Gąsior už v Orlové vystupovala dříve v rámci gospelových workshopů a znali jsme ji jako prvotřídní zpěvačku, autorku a sbormistryni. Tentokrát se podařilo, že přivezla celou svou sehranou kapelu a kompletní celovečerní program. Kostelním prostorem Husova domu zněly melodie říznuté jazzem, rockem i etno hudbou; písně pomalé a přemýšlivé, někdy až meditativní a modlitební se střídaly s kousky živými, jejichž strhující rytmus člověka roztancoval, ať chtěl nebo nechtěl. Muzikanti hráli jako o duši a vydrželi to poctivě skoro dvě hodiny v jednom zátahu (včetně několika přídavků, které by jim publikum neodpustilo:-).

Je skvělé vidět, že i stará Orlová může ožít skvělou muzikou a i v této zapomenuté části světa můžete zažít věci krásné, příjemné a obohacující. Koncert byl zakončením projektu Muzika pro kostelní myši, který měl právě toto za svůj cíl - tedy trochu oživit starou Orlovou a upozornit na to, že i tady je možné zažít krásné hudební dobrodružství. V jeho rámci jsme už v loňském roce v Orlové slyšeli například pěvecký sbor Ireny Szurmanové z Třince nebo Davida Daniela z Londýna a Lizu Littau z Dánska při gospelovém workshopu Smiling Gospel.

Na závěr už chybí jen poděkovat. Za prvně zmíněný koncert začínajícím muzikantům ze ZUŠ Orlová, jejich rodičům, kteří je v jejich „vrzání“ podporují a učitelům, kteří jim předávají své dovednosti a znalosti. Za ten druhý pak hostujícím muzikantům z Holy Noiz za to, že jim stojí za to přijet do cizí a neznámé Orlové; spolku YMCA Orlová a Farnímu sboru Českobratrské církve evangelické v Orlové, které ve spolupráci tento nádherný hudební zážitek Orlovákům i přespolním zprostředkovaly. A v neposlední řadě poděkování patří i sponzorům akce - tedy městu Orlová, nadaci Open Society Fund a nadaci Hyundai a grantovému systému Českobratrské církve evangelické.

Štěpán Janča

Datum zveřejnění/aktualizace: 5.5.2019