15. PRÁZDNINOVÝ BOWLINGOVÝ TURNAJ V MÁLCE

Nebyly by to prázdniny bez tradičního bowlingového turnaje v restauraci Málka. Velké barevné plakáty se smály na obyvatele města z každé autobusové zastávky nebo reklamního sloupku a lákaly na turnaj pořádaný o víkendu ve dnech 14. a 15. července. Množství sponzorů uvedených na plakátě slibovalo, že se opět bude hrát o hezké ceny a samozřejmě krásné poháry. Přestože si mnoho lidí vybralo raději osvěžení u vody, fanoušci bowlingu dali přednost této letité tradici, která je více společenskou záležitostí než profesionálním turnajem, kde zaplatíte startovné mnohem větší než v Málce, ale cenu dostávají jen ti tři nejlepší a moc srandy tam nezažijete, protože se mezi sebou zná jen pár lidí. Málka pamatuje s cenami na všechny hráče, a nejsou to jen symbolické ceny, jako pěkná propiska a přívěsek na klíče, coby památka na turnaj. Účastníci odcházeli s taškami, které byly naplněny ještě dalšími dárky.  

Organizátoři připravili ceny sice pro více než 50 hráčů, ale na turnaj se nakonec přihlásilo jen hráčů 35. Je potěšující, že letos se sešlo dokonce 13 žen, což je dosavadní rekord. Mezi nimi nakonec probíhaly ty nejnapínavější boje. Mužů se letos zapojilo do boje o poháry 22. Je potěšující, že se na turnaj rádi vrací jeho pravidlení účastníci, pokud jim to rodinné důvody dovolí. Některým ani nevadí si zahrát jen část sobotní kvalifikace a pak odjet za svými povinnostmi, jen když se mohou pozdravit s dalšími bowlingovými přáteli a to je moc milé. Kromě sportovního zážitku ze hry se každý těšil i na tradiční pochoutky připravované speciálně pro tento turnaj kolektivem Evy Stašové. Symbolem turnaje se stal její vynikající bramborový salát a smažená bowlingová koule. Ale i jiné speciality jako vepřové výpečky se zelím, dršťková polévka, pochoutková česnečka, grilované koleno nebo smažené řízky přes půl talíře všem moc chutnaly. A voňavé měkkoučké špízy paní Evy jsou tak populární, že si je někteří objednávali po telefonu už v pátek a ona jich musela nakonec našpejlit více, než měla původně v plánu.

A teď zpět od gastronomie k bowlingu. Všech 35 hráčů dávalo do hry vše. Každý myslel na co nejlepší umístění a o celkové vítězství stálo mnoho ostřílených hráčů a velkých bowlingových jmen z Orlové a okolí. Každý z nich toužil po celkovém vítezství a vyrytí svého jména na nádherný putovní pohár pana starosty. I když se jednalo o ryzé amatéry hrajícími většinou s koulemi z herny, jejich hra za pravými profíky nijak nezaostala.

V sobotní kvalifikaci hrané na čtyři kola hráči odehráli po dvou hrách na každé z obou drah a do nedělního semifinále postupovalo 24 hráčů s největším součtem bodů ze všech čtyř her. Do nedělního finále postoupil úctyhodný počet 6 žen a vypadalo to, že letos ženy muže svými výkony převálcují. Padla v rámci kvalifikace i jediná dvoustovka turnaje, kterou hodil Silvester Mihalcsák, a to spal před turnajem pouhé 3 hodiny. Přispěchal na turnaj přímo z dovolené a určitě toho nelitoval.

Během sobotní kvalifikace došlo i na malou oslavu. Pravidelní účastníci turnaje Luboš a Lenka Sivkovi oslavili 15. července v 11 hodin 40 let na společné cestě životem. Personál pro ně připravil překvapení a zinscenoval přesně v 11 hodin krátký svatební obřad včetně svatebního pochodu. Nevěsta plakala dojetím. Došlo i na výměnu prstýnků, které zapůjčili jiní hráči. Neobešlo se to ani bez prvního manželského políbení a přípitku. Všichni popřáli manželům dalších 40 spokojených let jak v životě, tak na bowlingu. Prostě na turnaji v Málce je vždy hodně veselo.

V nedělním semifinále hraném na dvě hry už byli na koni více muži a do finálové dvanáctky pustili pouze jedinou ženu Lucii Stašovou, i když do finále mělo po první hře našlápnuto více žen. Těm se ale ve druhém kole přilepila na paty smůla a muži zabojovali. V semifinále se ale mezi ženami rozhodlo o ženských stupních vítězů. První místo pro Lucii Stašovou bylo jasné, byla to už jistá jediná finalistka. O druhém a třetím místě se ale rozhodovalo až do úplně posledního frejmu. Vypadalo to, že si poháry rozdělí Lenka Sivková a Eva Stašová. Ale Dagmar Ponczové se povedl neuvěřitelný kousek. V posledním frejmu hodila nejdříve strike a přeskočila Lenku. Pak hodila 8 a na dohoz jí zůstaly stát 2 kuželky v postavení tandem, tedy rovně za sebou, což je opravdu hodně těžký dohoz. Dagmar to dohodila a tím o jedinou kuželku proskočila na stříbrnou příčku před třetí Evou Stašovou. Na Lenku nakonec zbyla „bramborová“ příčka. Možná snědla moc toho skvělého bramborového salátu, ale ona má jinou výhru – manžela Luboše. Semifinále se opět povedlo Silvesteru Mihalcsákovi, které vyhrál s přehledem před ostatními hráči. Ale i ostatní muži bojovali o postup do semifinále jako lvi a viděli jsme dohodit i splity, na které si netroufnou ani profíci.

Ve finále výkon hráčů gradoval a bojovné srdce vyneslo poctu absolutního vítěze a první místo mezi muži Kalmánu Mihalcsákovi. Stříbro vyválčil vítěz 13. ročníku Richard Šimek a na Silvestera Mihalcsáka, bratra celkového vítěze, připadl bronz. Radoval se ale stejně, neboť zlato přece zůstalo v rodině. Nutno pochválit, že se letos Mihalcsáci dostavili v plném počtu a se svými výkony se neztratila ani Terezka Mihalcsáková, celkově pátá žena. Jejímu a Kalmánovu synovi Kamilovi chybělo na postup pouhých 8 bodů. Je hezké, když se bowlingu věnuje celá rodina. Ceny finalistům přijel předat starosta města Orlové Ing. Tomáš Kuča. Hráči si vyhlášení nejlepší dvanáctky moc užívali a nakonec si vytleskali i dva exhibiční hody od pana starosty.

Závěr turnaje obstaral miniturnaj náhodně vylosovaných dvojic Mixík. Do této hry se mohl přihlásit kdokoli z přítomných v herně i z řad hostů. Už při losování bylo plno legrace, protože nikdo neví, koho si kdo vytáhne do dvojice. Že je osud někdy hodně veselý, se ukázalo, když si jak Kalmán Mihalcsák tak Lucie Stašová vytáhli z osudí startovní čílo jedna, a tak nám první pár vytvořily jedničky z letošního ročníku. Hry se zúčastnilo 8 dvojic. Jeden hráč házel jako první a druhý dohazoval. Pořadí v házení se otočilo až po hození strike prvním hráčem. Hra byla hodně veselá a osvěžená i panáky Fernetu, které na oslavu svého vítězství nabízel vítěz Kalmán. Vítězným párem se nestal nikdo jiný než dvojice Lucie Stašová a Kalmán Mihalcsák. Jejich bodový zisk 296 bodů ze dvou her, byl o 21 bodů lepší, než nahrála druhá dvojice Eva Stašová a Michal Poprocký. Třetí místo opět se značným náskokem obsadila dvojice Tomáš Frydrych a Luboš Sivek. Každá z vítězných dvojic dostala šampus, který se ovšem hned po turnaji začal nalévat všem přítomným jako sladká tečka za hezky prožitým bowlingovým víkendem. K tomu ještě obstarala kulturní vložku pěvecká dvojice Kalmán Mihalcsák a Michal Poprocký. Zazpívali si už loni a všem opět pozvedli náladu lidovými písničkami. Je vidět, že jsme zpěvavé město, když máme dokonce stříbrnou Superstar.

Organizátor turnaje a jeho prezident Rostislav Staš si dal záležet na přípravě krásného turnaje a pořadatelé byli smutní, že ta účast opět byla nižší, než očekávali. Organizátorům to nadělalo vrásky, proč se účast v posledních dvou ročnících tak snížila oproti předchozím letům. Byli zvyklí na počet startujících od 50 nahoru. Mnoho skalních hráčů už zřejmě zestárlo natolik, že si na dvoudenní maratón netroufají fyzicky. Mnoho z nich už mezi námi bohužel není, jiní jsou trvale nemocní a mnoho hráčů také zlenivělo, protože na pivo odpoledne přišli, ale na turnaj ne. Mladých bývá mezi účastníky turnaje moc málo, přitom si chodí zahrát bowling během roku.  Ceny v Málce jsou za hodinu bowlingu velmi příznivé a o prázdninách je cena bowlingu celý den jen 150 Kč. Fotografie a podrobné výsledky z turnaje jsou k dispozici na facebookových stránkách „Restaurace u Málky“.

Ing. Taťána Sosnová

 


Datum zveřejnění/aktualizace: 20.7.2018

Zpět na výpis