Výstava Jako vejce vejci

Do orlovské výstavní síně Muzea Těšínska můžete zavítat na výstavu pod názvem Jako vejce vejci. 

Kolikrát jste během procházky v přírodě viděli ptačí snůšku nebo aspoň jedno ptačí vejce? Mnohokrát asi ne… V přírodě je vejce symbolem pokračování života a nástupu nové generace. Péči o snůšku je proto ze strany rodičů věnována obrovská energie. Zahřívají ji, skrývají a úpěnlivě chrání před každým narušitelem. Vše je zařízeno tak, aby vajíčka byla v co největším bezpečí. A to i v nepřítomnosti rodičů.

Proč jsou některá bílá, jiná modrá nebo kropenatá? A proč jsou některá vejce podlouhlá, jiná kulatá, šišatá nebo prostě vejčitá? Vše má svůj důvod. Jednoduchý a přitom dokonalý. Ať už jde o barevné maskování, které skryje na poli vejce před zrakem predátora, nebo fakt, že vejce hruškovitého tvaru se neskutálí ze srázu jako vejce kulaté.

Zapůjčená výstava z Muzea Beskyd Frýdek-Místek ukazuje podivuhodnou rozmanitost a barevnost ptačích snůšek a přináší informace nejen o vejcích samotných, ale i o našich ptačích sousedech, které potkáváme každodenně kolem sebe. Ptačí vejce jsou vystavena společně s preparáty dospělých ptáků, zajímavé je tedy i porovnání velikostí snůšky vůči rodičům. Pozornost je zvlášť věnována i slepičím vejcím, jakožto důležitému prvku lidské stravy.

Prezentovány jsou exponáty Muzea Těšínska, Muzea Beskyd Frýdek-Místek, Ornitologické stanice Muzea Komenského v Přerově, Muzea Novojičínska a Slezského zemského muzea. Výstavu můžete navštívit do 27. září. 


Datum zveřejnění/aktualizace: 9.6.2015

Zpět na výpis