Tři stovky orlovských školáků vyrazí už za týden k zubaři, dohodlo město

ORLOVÁ, 13. 6. 2023 – Město Orlová zajistilo zubařské prohlídky pro zhruba 300 orlovských školáků. Vyjedou na ně do zázemí zubní kliniky v Ostravě už za týden. Školáky dopraví autobusy, které hradí město. „Prvních 100 dětí odvezou dva autobusy ve středu 21. června, další děti budou na stomatologické prohlídky vyjíždět 22. a 23. června,“ upřesnila starostka Orlové Lenka Brzyszkowská. 

Cestu za preventivními prohlídkami a případnou další péči umožnila dohoda Orlové s ostravskou dentální klinikou AJNA dental clinic, která sídlí v areálu Ridera Sport v Ostravě-Vítkovicích a registruje nové pacienty, včetně dětí. Všem poskytuje péči hrazenou pojišťovnami. Orlovská radnice se rozhodla zjistit zájem rodičů o tuto možnost prevence, registrace a ošetření jejich dětí. „Přihlásili se nám rodiče zmíněných asi 300. Je zřejmé, že současné zubní ordinace, kterých je v Orlové činných 12, nemohou takový zájem teď, ale ani v blízké budoucnosti, zvládnout. Jde o děti, které zatím svého zubního lékaře nemají, což nechceme nechat bez povšimnutí,“ vysvětlila starostka. 

Orlová se tak zapojí do projektu „Školáci k zubaři“, který se soustředí právě na organizované bezplatné preventivní prohlídky školáků a předškoláků. Děti z orlovských mateřinek by podle starostky  Brzyszkowské mohly v rámci stejného projektu za zubní prevencí vyrazit letos na podzim. Město věří, že se opět dohodne s dentální klinikou v Ostravě.

U všech dětí, které rodiče posílají na preventivní prohlídku, je nutné odevzdat ve škole předem formulář „písemný souhlas zákonného zástupce“ a vybavit školáka průkazkou zdravotní pojišťovny. O výsledku kontroly se rodiče mohou následně informovat na klinice. Sami se pak rozhodnou pro další postup. Prozatím ostravská klinika AJNA bezplatně, v rámci veřejného zdravotního pojištění, vyšetřila a následně ošetřila žáky základních škol v Doubravě, Stonavě a Dětmarovicích.

Orlová také počítá s tím, že přivede nové zubní lékaře přímo do města. V polyfunkčním domě na novém náměstí se pro ně stále počítá se dvěma byty. Radní by přitom rádi uzavřeli spolupráci nejen se zubaři, ale také s dětskými lékaři, kterých je rovněž celorepublikově nedostatek. Podle starostky Brzyszkowské chce město lékařům pomoci nejen nabídkou bytu, ale i při zajištění či vybavení samotných ordinací. Nyní už jedná o spolupráci s jednou zubní lékařkou, která je zatím na rodičovské dovolené.

 

KONTAKT PRO MÉDIA:
Mgr. Sandra Štrejlová
Tisková mluvčí
Email: sandra.strejlova@muor.cz
Tel: 596 581 142, Mob.: 733 630 757


Datum zveřejnění/aktualizace: 13.6.2023

Zpět na výpis