OTAZNÍKY KOLEM POHŘEBNÍ SLUŽBY

Ne všichni si uvědomují, že i pohřební služby jsou klasickou podnikatelskou aktivitou. Je to služba jako každá jiná a upřímně řečeno, každý z nás ji několikrát v životě využije. Naposledy asi ve chvíli, kdy se s ním loučí jeho blízcí.

Pandemie covidu ovšem postihla i oblast pohřebnictví. V Orlové působí Pohřební ústav, v jehož čele stojí již třicet let JAROSLAV DOFFEK. Tento ústav poskytuje široké spektrum služeb od kompletního vyřízení pohřbů do kremace, hrobů i hrobek, odvoz zemřelého do chladícího zařízení v Orlové-Městě, ukládání uren a zprostředkování kamenických prací na jednom místě, až po zhotovení parte na počkání a zajištění řečníka i faráře. „Kromě toho odvezeme i květinové dary k hrobkám a hrobům, poskytneme poradenství při výběru vhodné rakve a příslušenství, zajistíme úmrtní list a poradíme s postupem na úřadech v souvislosti s úmrtím,“ vysvětluje pan Doffek.

Jedním slovem - tato společnost nabízí velmi široký rozsah služeb a umožňuje každému, aby způsob provedení posledního rozloučení odpovídal jeho osobním představám. V rámci této široké nabídky služeb zajišťují pro pozůstalé vše potřebné tak, aby se v této chvíli nemuseli zabývat dalšími zatěžujícími záležitostmi.

Vraťme se však ke covidu, který nám v posledních měsících výrazně zkomplikoval život. „Vzhledem ke specifice našeho povolání jsme pandemií proplouvali relativně bez problémů, i když … Vztahovala se na nás sice výjimka, že není možné naše služby neprovádět, takže běžely a běží pohřby i oplaty hrobových míst. Je však určité omezení, které se týká občanů. Vláda omezila počet lidí na obřadech. Zpočátku jich bylo deset, následně patnáct a od 10. května je již umožněna účast na obřadu maximálně třiceti lidí. Je to velká komplikace, protože pozůstalí se chtějí rozloučit se svými blízkými a my je do obřadní síně nemůžeme všechny pustit. Snažili jsme se jim to vysvětlit a velmi jsme se jim za tyto komplikace omlouvali,“ popisuje situaci uplynulých měsíců Jaroslav Doffek.

Přesto všechno se šéf Pohřební služby snažil lidem alespoň trošku vyjít vstříc a umožnit jim poslední rozloučení. „Než začal obřad, nechali jsme pozůstalé se v obřadní síni vystřídat tak, aby se mohli rozloučit. V omezeném počtu vešli do síně, rozloučili se, položili kytičku a pomalu odcházeli. Počet lidí na následném obřadu byl dodržen, nemohli jsme porušit nařízení vlády,“ podotýká Doffek.

Dokonce nainstaloval nové reproduktory do venkovních prostor, a to tak, aby lidé, kteří nemohli přes vládní nařízení do obřadní síně, slyšeli projev i hudbu při posledním rozloučení a současně se ho tak aspoň na dálku zúčastnili.

Co se týče samotného covidu, tak ten se zaměstnancům Pohřebního ústavu úspěšně vyhnul. „Naštěstí nikdo z nás neonemocněl, ani jsme nebyli v karanténě,“ konstatuje pan Doffek. Naopak, za své bohumínské kolegy, kteří museli svůj ústav na několik dnů uzavřít, se podíleli na zajištění jejich činnosti. „Všichni jsme poctivě dodržovali veškerá protiepidemická opatření a vlastně stále dodržujeme. Denně měříme zaměstnancům teplotu, pravidelně se testujeme a kdokoliv z nás by měl teplotu nebo pozitivní test, okamžitě bychom přijali opatření,“ říká šéf Pohřebního ústavu.

Na druhé straně je třeba podotknout, že zajišťují poslední rozloučení i s lidmi, kteří zemřeli na covid. „Pacienti s covidem jsou k nám přiváženi již dezinfikováni a ve vaku. Už nelze s nimi manipulovat, což striktně dodržujeme,“ vysvětluje majitel Pohřebního ústavu a následně přiznává, že došlo k nárůstu covidových pacientů. Oproti předchozím letům došlo k navýšení počtu pohřbů. Ročně máme tak 300 až 320 pohřbů, vloni došlo k navýšení počtu o 10 procent, letos to ukáže čas, ale už teď je zřejmé, že jich za první měsíce letošního roku bylo více. Teď počty zase klesají, nejspíš v souvislosti s proočkováním nejkritičtější populace.

Nutno ale podotknout, že se ale překlopila struktura pohřbů. Aktuální trend je pohřeb bez obřadu. Probíhá tak více než 60 procent pohřbů. Důvodem může být i to, že byl omezen počet účastníků obřadu, takže se pozůstalí rozhodnou pro variantu bez obřadu. Majitel Pohřebního ústavu věří, že se lidé do budoucna vrátí ke klasickým obřadům. „Myslím si, že je to daleko důstojnější rozloučení s milovaným člověkem a vlastně to poslední, co mu příbuzní mohou dát,“ podotýká.

Problémy s pandemií však zastihly pohřební služby nejspíš na celém světě, a to v oblasti dodávek rakví. Zatímco v době „předcovidové“ přijížděly do pohřebních ústavů firmy s bohatou nabídkou rakví, letos na jaře se na jejich dodávky čekalo minimálně měsíc, někdy dokonce pět až šest týdnů. Teď už se situace začíná stabilizovat.

Pohřební ústav s.r.o.
* Orlová-Město, tel: 596 511 018, Orlová-Lutyně, tel: 596 511 016, e-mail: doffek@atlas.cz
* Pracovní doba: PO-PÁ: 8-14 hod, SO-NE: zavřeno
* Výdej uren a oplaty hrobových míst jsou prováděny do 14 hodin, PO až PÁ, a to z důvodů proměřování hrobových míst a provádění obřadů.
* Převozy: nonstop, tel: 605 706 397

Datum zveřejnění/aktualizace: 8.10.2021