DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


3.3.2021, 20:20, Věra Janíková

Má právo někdo mi bránit v krmení kočky u panelového domu? Ptám se kvůli ofrklím lidem v Orlové nemajíc rádi zvířata. Možná závidí té kočce ty granule.

Dobrý den,

Orlová v současnosti nemá vyhlášku, která by výslovně krmení koček na veřejném prostranství zakazovala, nicméně její vydání zvažuje.
Pokud necháváte na veřejném prostranství u panelového domu misky s krmením nebo i prázdné, může být skutečně Vaše jednání považováno za přestupek proti veřejnému pořádku. Volně položené misky u domu nebo v domě byste měla uklidit, a také všechny zbytky krmiva, protože Vaše kvalitní granule mohou podporovat i rozšíření potkanů v okolí. Zároveň nezodpovědným přikrmováním zdivočelých koček, které nikomu nepatří, a které pravděpodobně nejsou vykastrované, podporujete jejich množení. S rostoucím počtem koček roste i nebezpečí přenosu nákaz a nemocí. Kočky pro své potřeby s oblibou využívají dětská pískoviště a je těžké jim v tom bránit.

Pokud krmíte kočku Vaši nebo kočku toulavou, jste jejím chovatelem se všemi povinnostmi. Odpovídáte za zdraví a dobrý stav zvířete (očkování, kastrace, pravidelné odčervování) a jste povinná učinit opatření proti jeho úniku. Pokud jste se ujala nalezeného zvířete, máte povinnost nález oznámit městu, které nalezená zvířata zveřejňuje na webových stránkách. Věříme však, že pokud už jste s krmením koček začala, převezmete za ně i plnou odpovědnost. Mazlíčkem může být jen zdravá, kastrovaná a odčervená kočka. Pokud Vaši sousedé budou vědět, že je o kočky takto postaráno, určitě nebudou nic namítat ani proti krmení.

Odbor výstavby a životního prostředí, kancelář starosty3.3.2021, 20:11, Monika

Dobrý den,jak je to teď při pandemii s technickou kontrolou u osobních aut?Konci mi na konci března.

Dobrý den,

v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady EU se platnost STK, a stejně tak platnost končících řidičských průkazů, prodlužuje o deset měsíců. Prodloužení platnosti těchto dokladů má vést ke snížení mobility občanů v rámci protiepidemických opatření proti šíření onemocnění Covid-19. Jinými slovy, jestli vám propadl (propadne) řidičák nebo technická v období od 1. 9. 2020 do 30. 6. 2021, nemusíte si zoufat, platí ještě dalších deset měsíců od konkrétního data. Provozovny STK přitom zůstávají i nadále otevřeny, takže lze v případě potřeby služby využít a například udržovat své vozidlo v dobrém technickém stavu.

Kancelář starosty3.3.2021, 17:06, Martin

Dobrý den , plánujete tady už konečně po roce v té naší Orlovské díře zařídit alespoň antigenní testování ať nemusí okolo 30000 lidí dojíždět do okolních měst tak jako jezdíme za nákupy , zábavou za koupáním apod. Teda za vším . Navíc teď když se budou skoro všichni testovat docela často . Dekuji

Dobrý den,

na antigenní test se můžete objednat do ORL ambulance MUDr. Ing. Petra Skiby, která se nachází v orlovské nemocnici. Test je zdarma, hradí jej pojišťovna a může na něj každý, kdo nemoc za poslední tři měsíce neprodělal. Otestovat se můžete i opakovaně, a to jednou za pět dní. Objednat se lze výhradně na telefonním čísle 603 769 862.

Kancelář starosty3.3.2021, 13:00, Petr Kopecký

Dobrý den, mám dotaz (nápad), nemohla by se k městskému rozhlasu na úvod pouštět krátká znělka, například úryvek z Internacionály, Písně práce, případně jiného superhitu? Mám reproduktor cca 10 m od okna, ale než ho stačím otevřít, tak strejda čtoucí text je za polovinou informace a já pak vím 3x nic. Zřejmě nebudu jediný s takovýmto problémem. Děkuji za odpověď nebo případnou realizaci.

Dobrý den,

možná jste o víkendu postřehl, že informace sdělované prostřednictvím městského rozhlasu nyní uvozuje ústřední melodie z filmu Četník ze Saint Tropez.

Kancelář starosty3.3.2021, 10:29, Eva

Dobrý den ,chtěla bych se zeptat jestli bude pokračovat oprava chodníku na ulici Na Výsluní ,konkrétně k baráku č.p.1282 děkuji

Dobrý den,

přestože město Orlová připravuje pokračování Regenerace panelového sídliště V. etapy, která zahrnuje kompletní rekonstrukci chodníků, musíme Vám bohužel sdělit, že Vámi požadovaný chodník není v následujících dvou letech do této regenerace zahrnut. Do kompletní rekonstrukce všech chodníků město plánuje pouze lokální opravy.

Odbor rozvoje a investic2.3.2021, 19:16, Petr

Zdravím Vás ještě jednou a vracím se ke včerejšímu dotazu. Zřejmě jsem špatně formuloval – samozřejmě vím, že by měl pacient volat pouze „svému“ obvodnímu lékaři, který ale bude odpovídat na dotazy desítek, možná stovek „svých“ pacientů. Pokud by byl zveřejněn seznam lékařů, kteří se zapojí do očkování, zavolá mu pacient a domluví si další postup. Pokud lékař neočkuje, zaregistruje se pacient na centrální evidenci. Nebylo by to jednodušší ?

Dobrý den,

k Vašemu dotazu sdělujeme, že jsme zažádali o seznam orlovských praktiků očkujících proti onemocnění Covid-19 vedoucího odboru zdravotnictví krajského úřadu Pavla Rydrycha.

Kancelář starosty2.3.2021, 17:30, Věra Janíková

Prosím, aby jako i ten minulý rok přišli sběrači odpadů posbírat odpadky u lesíka na ulici Dětmarovická u parkoviště před domem 1281. Posbírala jsem dva pytle,ale je tam toho tolik,že nejsem schopna to sama posbírat. Měla by tam být umístěná cedule zákaz odpadu pod pohrůžkou pokuty.Je to opravdu strašné na to koukat. Za chvíly příroda vypučí a odpady tam zarostou.Děkuji.Janíková.

Dobrý den,

děkujeme za Váš podnět ohledně úklidu na ulici Dětmarovické. V těchto místech bývá prováděn úklid několikrát do roka, proto i letos zde bude přistaven kontejner během měsíce března 2021 a četa VPP pracovníků uklidí nejen toto místo, ale i okolí kolem kontejnerového stání, parkoviště a okolí pravděpodobně v průběhu března.

Odbor správy majetku města a hospodářské správy2.3.2021, 13:37, Pavlíková

"Kontrola provedené práce-vybudování parkov.míst a zvelebení prostoru mezibloku na 5.etapě" V loňském roce probíhala akce-vybudování nových parkovacích míst ,oprava parkoviště naproti Lídlu,chodníků a také vybudování oddechové části-pokud by se to takto nazvalo v mezibloku.Bylo by vhodné,aby se někdo z pracovníků Města-přišel podívat na zatravněné plochy-po úpravách v mezibloku. Místy je bahno,stojící voda,hnijící listí z podzimu. Nerovné plochy způsobují právě tento stav a také i to,že tráva se zasela do hlíny,která nebyla zrekultivována.Přijďte,podívejte se a "plačte" na tímto stavem! Těšili jsem se na vše,ale je to bezútěšný pohled/místy/. Dočkáme se nápravy? Musím pochválit ale zabudování laviček,chodníky ,které jsou vcelku v pořádku,osvětlení i parkoviště nové. Doufám,že i to ostatní se doladí.

Dobrý den,

vždy u tohoto druhu staveb, jejichž realizace končí v listopadu a prosinci, jsou jemné terénní úpravy a sadovnické práce předmětem kontroly a úprav na jaře následujícího roku. Prozatím je na jakékoli zásahy příliš brzy, ale ihned, jak to situace dovolí, dojde k plánované kontrole.

Odbor rozvoje a investic2.3.2021, 10:22, Dietmar Kolder

Dobrý den,dovoluji se pozeptat na realizaci slibovaného Očkovacího centra.Rexistrace funguje OK,nabídka center pouze KA a HA Ostrava je pasé-mimo okres,praktici také neočkují tož nevím,zdali jste se v informaci o Oč.centr v Orlové nesekli o jeden rok.(2022(

Dobrý den,

očkovací centrum v Orlové čeká na registrační kódy z ministerstva zdravotnictví. Hned, jak je obdrží, bude spuštěna možnost zaregistrovat se k očkování do očkovacího centra v Orlové. Občané budou o této skutečnosti neprodleně informováni všemi dostupnými kanály. Prosíme o strpení.

Kancelář starosty2.3.2021, 9:59, Petr

Dobrý den, na webu města vidím m.j. tuto informaci k očkování - "Nejlepší však je zavolat přímo svému obvodnímu lékaři a zeptat se ho, zda ve své ordinaci nabízí možnost vakcinace proti onemocnění Covid-19." Nebylo by rozumnější uvést seznam lékařů, kteří očkovat budou, ať zbytečně občané všem lékařům netelefonují a volají jen těm, kteří očkovat chtějí ? Děkuji

Dobrý den,

evidence obvodních lékařů, kteří chtějí očkovat, je záležitostí krajského úřadu. Praxe by měla být taková, že lékaři, kteří budou očkovat, si své pacienty, kteří jsou nyní "na řadě", tj. 70letí a starší, obvolají a vyzvou je, aby se k očkování dostavili. Lidé nemají telefonovat všem obvodním lékařům, jak uvádíte, měli by se informovat pouze u svého obvodního lékaře, případně se podívat na webové stránky ordinace, zda tuto informaci již dříve nezveřejnila.

Kancelář starosty2.3.2021, 9:21, Andrea Trojovská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bude v nejbližší době ve městě Orlová řešena tragická situace týkající se parkovacích míst nebo toto řešení bude nadále spočívat v udělování blokových pokut občanům?

Dobrý den,

parkování ve městě Orlová je řešeno prakticky neustále. Za poslední dva roky přibylo ve městě přes 200 parkovacích míst, momentálně vzniká dalších 100 a k tomu bylo od 1. 1. 2021 zrušeno 33 vyhrazených parkovacích stání, která se pronajímala. Tato jsou nyní k dispozici všem občanům bez omezení.

Jsme si vědomi, že lidé nejsou se situací spokojeni a děláme, co se dá. Je ale potřeba si uvědomit, že v sídelním městě, jako je Orlová, je to složitý úkol. Většina obyvatel Orlové za prací dojíždí do jiných měst. Není výjimkou, že rodina vlastní dvě i tři auta, a tak zatímco počet obyvatel každoročně klesá, potřeba parkovacích míst je stále stejná, ne-li vyšší.

Kancelář starosty2.3.2021, 6:01, Ozsvath Milan

Dobrý den. Majitelka psa zemřela, chci psa přihlásit na sebe, jak postupovat? Děkuji za odpověď. Ozsvath

Dobrý den,

pokud zemřel původní držitel psa, pak ho nový držitel přihlásí písemně vyplněním ohlášení k místnímu poplatku na právním odboru MěÚ. Ohlášení k místnímu poplatku ze psů najdete na tomto odkazu: https://www.mesto-orlova.cz/cz/radnice/formulare-ke-stazeni/odbor-pravni/37014-ohlaeni-k-mistnimu-poplatku-ze-psu.html

Ohlášení je možné naskenovat a zaslat e-mailem, případně ho osobně odevzdat na podatelně MěÚ Orlová.

Právní odbor1.3.2021, 14:27, KLVÁČKOVÁ Gabriela

DOBRÝ DEN, dcera ztratila občanský průkaz. Jak máme postupovat, pro vyřízení nového OP. Děkuji za informaci Klváčková Gabriela

Dobrý den,

ztrátu OP je potřeba neprodleně osobně ohlásit na úřadu obce s rozšířenou působností, jste-li z Orlové, tak na Městském úřadu Orlová. K podání žádosti o nový OP je nutné předložit rodný list nebo cestovní doklad. OP v měsíční lhůtě je vyřízen za poplatek 100 Kč, OP za 5 pracovních dnů lze vyřídit za 500 Kč.

Odbor vnitřních věcí a živnostenský úřad27.2.2021, 18:52, Šarka

Dobrý den... chtěla bych se zeptat, jakým způsobem bude probíhat registrace na očkování v Orlovské nemocnici.....a od kdy. Děkuji

Dobrý den,

registrace na očkování do centra v orlovské nemocnici bude probíhat standardním způsobem přes Centrální rezervační systém, který najdete na adrese crs.uzis.cz. Na dotaz, odkdy bude rezervace do očkovacího centra na orlovském pracovišti NsP Karviná-Ráj možná, nám mluvčí nemocnice Ing. Věra Murínová dnes ráno odpověděla, že očkovací centrum v Orlové prochází registrací, jakmile nemocnice obdrží dostatek vakcín a finální informaci o registraci na ministerstvu zdravotnictví, bude nás o tom informovat. V tu chvíli by už občané v systému měli mít možnost zvolit si očkovací centrum v Orlové.

Kancelář starosty27.2.2021, 17:00, Ivana Fleissigova

Dobrý den, chci se zeptat, kdy bude probíhat úklid veřejných ploch, konkrétně ul. 1.Máje ,kde je dětske hriste? Úklid zde probíhal v říjnu 2020. Je to zde hrůza. Můžete sjednat nápravu? Celá 5.etapa jsou samé odpadky. Děkuji.

Dobrý den,

úklid veřejných ploch probíhá pravidelně s údržbou zeleně. V pondělí 1. 3. 2021 byla na uvedenou ulici vyslána četa VPP, která odpadky uklidila. Následně zde bude probíhat úklid odpadků v zeleni.

Odbor správy majetku a hospodářské správy