DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


15.2.2021, 15:29, Jozef

dobry den Chcem sa spytat ,moj otec ma propadnuty obcansky preukaz ,uz 7-8 rokov zije v čr.a je slovenskej narodnosti,je mozne urobit tu v čr. novy?elektronickym spusobem? dekuji

Dobrý den,

pokud má otec státní občanství České Republiky a chce si zažádat o nový občanský průkaz, může se dostavit na Městský úřad Orlová k vyřízení nového. S sebou je nutno vzít rodný list, případně i cestovní pas, osvědčení o státním občanství a propadlý občanský průkaz. V případě, že otec má státní občanství Slovenské republiky je nutno si o nový občanský průkaz zažádat na Slovensku. V případě dotazu nás kontaktujte na telefonních číslech 596 581 237 (254, 255, 227).

S pozdravem referent na úseku OP a CD,
Odbor vnitřních věcí a živnostenský úřad15.2.2021, 11:06, Victor

Co bude místo zvláštní školy na ulici Polní?Prý domov důchodců,ale někde jsem též zachytil,že hotel.Je to tak?Dotyčný mě asi s tím hotelem mystifikoval,neboť nevím kdo a proč by jezdil do nějaké Orlové. :-)

Dobrý den,

dne 12. 8. 2020 byla mezi městem Orlová a společností Room 4 You, s. r. o., podepsána kupní smlouva na prodej objektu č.p. 963 v ulici Polní v Orlové-Lutyni, včetně zastavěného pozemku a přilehlých pozemků. Jedná se o budovu bývalé základní školy praktické a speciální. Objekt včetně pozemků byl této společnosti prodán za kupní cenu ve výši 12,5 mil. Kč. Společnost provede rekonstrukci stávajícího objektu s cílem vytvořit a nabídnout k prodeji nové bytové a nebytové prostory a vystavět na přilehlých pozemcích jednopodlažní řadové domy. Součástí záměru je také vybudování odpovídajícího počtu parkovacích stání v dané lokalitě.

Kancelář starosty13.2.2021, 18:33, Mojmír Franek

13.2.2021 jsem jel několikrát po Orlové a nevím kde se ztratila odklízecí auta na sníh. Chodníky kolem Moravy a v jiných místech neodklízené , nechápu jak se můžete chválit kolik hodin jste dali do odklízení . Vy se divíte že Orlová je udávána jako nejhorší město . Žiji v Orlové 53 let a je to čím dál horší , samé sociálky a problémy . K do řeší ty problémy ? Proč nečistí ty chodníky lidé na sociálkách ? V létě je aspoň některé vidět při čištění chodníku a úklidu .

Dobrý den,

k Vašemu dotazu sdělujeme, že smyslem příspěvku k zimní údržbě není chválení, nýbrž konstatování faktů. Společnost SMO má na starosti síť pozemních komunikací v Orlové o celkové délce 124 km a síť chodníků o délce 60 km. Při zajišťování zimní údržby postupuje podle operačního plánu zimní údržby. Na jakém principu tento plán stojí, si můžete pročíst zde: https://www.mesto-orlova.cz/cz/zpravodajstvi/aktuality/35783-operacni-plan-zimni-udrby-mesta-orlove.html. Do zimní údržby města Orlové jsou zapojeni jak pracovníci veřejné služby, kteří si chtějí zvýšit své existenční minimum, tak veřejně prospěšní pracovníci, kteří jsou na ÚP déle než jeden rok.

Kancelář starosty13.2.2021, 14:50, Andy Karkos

Jaký stavební záměr máte po odstranění 7 borovic na ulici Polní u bývalé školy. Děkuji

Dobrý den,

k Vašemu dotazu sdělujeme, že město Orlová již není majitelem daného objektu a přilehlých pozemků. Novým majitelem objektu bývalé školy na ul. Polní č. p. 963 v Orlové-Lutyni a přilehlých pozemků je od listopadu 2020 společnost Room 4 You, s. r. o., která koupila tyto nemovitosti od města Orlová se záměrem provést kompletní rekonstrukci s tím, že vytvoří a nabídne k prodeji či pronájmu nové moderní bytové a komerční prostory pro všechny.

Odbor správy majetku a hospodářské správy12.2.2021, 21:50, I.Juchelková

dotaz proč nejde dát do novin plánovanýseznam oprav chodníku a komunikací neptala jsem se kde se to dovím ,protože tenhle dotaz už byl zodpovězený I J.

Dobrý den,

seznam plánovaných oprav cest a chodníků v roce 2021 bude zveřejněn v Orlovských novinách.

Kancelář starosty, odbor správy majetku a hospodářské správy12.2.2021, 20:48, Kevin

Dobrý den, kde se mohu, prosím, obrátit, když sousedovi jde z komínu žlutý kouř (celou zimu už) a nepomohla ústní dohoda s ním?

Dobrý den,

obrátit se můžete na odbor výstavby a životního prostředí MěÚ Orlová, konkrétně na tel. 59 65 81 737 nebo na e-mail marketa.mokrosova@muor.cz. Pro provozovatele kotle vyplývají ze zákona o ochraně ovzduší povinnosti, mimo jiné spalovat pouze paliva určená výrobcem. Dřevotřísku v žádném případě v kotli spalovat nelze.

Odbor výstavby a životního prostředí12.2.2021, 14:41, Barbora Kazíková

Dobrý den, chtěla bych být v Orlové členkou volební komise v podzimních volbách 2021. Pokud by to bylo prosím Vás možné, ráda bych se do této kommise přihlásila, ale nevím, přesně kam a, které osobě. Děkuji: Kazíková

Dobrý den,

jsou 2 možnosti:

1) jistá:
- do komise Vás nahlásí některá volební strana, což úřad musí akceptovat a zařadit Vás dle nominace - budete nominována do komise volební stranou,

b) nejistá:
- dáte nám své iniciály a my Vás můžeme zařadit v případě, že počet členů v některé komisi klesne pod minimální počet - pak budete nominována do komise starostou.

Své iniciály s požadavkem na zařazení do volební komise můžete zaslat panu Ing. Petrovi Ullrichovi, vedoucímu kanceláře tajemníka:
telefon: 596 581 240
e-mail: petr.ullrich@muor.cz

Kancelář tajemníka, kancelář starosty12.2.2021, 10:32, Pavlíková

Úklid sněhu vázne,chápu,že jsme si zvykli na několik let beze sněhu...ale tak,jak letos to vypadá na ulicích kolem domů-tak to nevypadalo nikdy.Chodníky-budž uklizené,odhrábnuté.Ale cesty mezi domy,to je hrozné ,sníh rozježděný,nedá se ani pořádně projít neřkuli projet.Potíž nemají jen soukromí řidiči,ale i dopravci,pošta,sanity,vývoz odpadu..../viz.opravené parkoviště naproti Lídlu a pak pokračující cesty mezi paneláky/1275 atd/. Kdo je zodpovědný,proč někdo nekontroluje údržbu silnic -nejen hlavních? P.

Dobrý den,

při provádění zimní údržby město Orlová postupuje dle schváleného Operačního plánu zimní údržby na rok 2020/2021. V tomto operačním plánu jsou komunikace rozděleny do stupňů důležitosti včetně daných časových lhůt, kdy musí být na komunikacích zimní údržba provedena. Až po provedení zimní údržby komunikací dle jednotlivých stupňů a zimní údržby chodníků je následně dle nutnosti přistoupeno k případnému odtěžování sněhu z průjezdných parkovišť v zástavbě. Provádění zimní údržby je průběžně dle možností kontrolováno zástupcem města Orlová. Je nutné si uvědomit, že úkolem zimní údržby je zabezpečení zmírňování závad ve sjízdnosti a schůdnosti komunikací, které byly způsobeny povětrnostními vlivy, nikoli tyto zcela odstraňovat. Děkujeme za Vaše podněty.

Odbor správy majetku a hospodářské správy12.2.2021, 10:28, Pavlíková

Proč dnes nejsou už k stáhnutí na vašich stránkách Orlovské noviny? Děkuji za odpověď,P.

Dobrý den,

Orlovské noviny jsou na web vkládány v den, kdy vycházejí. Žádný předpis neurčuje přesný čas jejich uveřejnění na městském webu, takže je tam zodpovědný pracovník vkládá podle toho, jak si zorganizuje svou práci.

https://www.mesto-orlova.cz/cz/zpravodajstvi/orlovske-noviny/

Kancelář starosty11.2.2021, 20:01, Richter Bohuslav

Končí mi platnost občanského průkazu(březen 2021)kde mohu získat nový-počítám ,že nouzový stav skončí,co k tomu potřebuji

Dobrý den,

k vyřízení občanského průkazu se můžete objednat na webových stránkách města Orlová nebo telefonicky na číslech 596 581 255 (254, 227, 237). Poté se dostavíte ve sjednaný čas na Městský úřad Orlová, Osvobození 796, 735 14 Orlová-Lutyně (vchodem z ulice Osvobození). S sebou si vezměte občanský průkaz s končící platností.

Kancelář starosty11.2.2021, 16:45, Kevin Wrobel

Vážení, nerad to dělám, ale můj pan soused topí bůh ví čím. Asi něco typu dřevotříska s velkým obsahem lepidla. Jeho komín pravidelně vypouští žlutý kouř, který znečišťuje okolní ovzduší, místy "zasmrádne" celý dům, když se větrá. Zvířatům to taky neprospívá. Kde se můžu obrátit s tímto problémem? Na výzvu, že jestli s tím bude soused topit dál, odpověděl "jste jediní, kterým to vadí"... Děkuji Wrobel

Dobrý den,

obrátit se můžete na odbor výstavby a životního prostředí MěÚ Orlová, konkrétně na tel. 59 65 81 737 nebo na e-mail marketa.mokrosova@muor.cz. Pro provozovatele kotle vyplývají ze zákona o ochraně ovzduší povinnosti, mimo jiné spalovat pouze paliva určená výrobcem. Dřevotřísku v žádném případě v kotli spalovat nelze.

Odbor výstavby a životního prostředí10.2.2021, 20:08, I.Juchelková

Dobrý den ,to je takový problém dát do novin plánovaný seznam oprav chodníku a komunikací ,odpovědi na dotazy občanu kolikrát nejsou I. J.

Dobrý den,

seznam oprav chodníků a komunikací na území města Orlová je k nahlédnutí v kanceláři č. 315 v budově Městského úřadu Orlová, Osvobození 796, 735 14 Orlová-Lutyně.

Odbor správy majetku města a hospodářské správy10.2.2021, 15:00, Petr Kohut

Parkovací objekt postavený v roce 2003 vyžaduje opravu za 8,6mil. Kč. Asi bych si takto krátkodobě nepostavil rodinný domek. Kdepak se stala chybička?

Dobrý den,

máte pravdu deformaci objektu pravděpodobně způsobilo hned několik vlivů od vlivu podloží, založení objektu, nedokonalým odváděním srážkových vod, kdy se voda dostává pod stavbu do vrstev násypových a tedy po ní navážky mohou klouzat atd. Pravděpodobně všechny příčiny nikdy ani nezjistíme a můžeme se spíše jenom domnívat. Možná tato stavba zde neměla být nikdy ani postavena. Vzhledem ke skutečnosti, že nikdo z minulých aktérů výstavby již neexistuje, musí se město soustředit na nápravu a sanaci objektu.

Odbor rozvoje a investic9.2.2021, 20:03, Daniel Kučera

Dobrý den.Vim že většinu rozumných návrhů a vzkazů ignorujete ale mám dalši rozumný návrh který jsem už zmiňoval v minulosti.Nebezpečná křižovatka u Dinoparku.Buď tam udělejte kruháč,nebo změňte přednost jízdy jak byla v v minulosti a nebo tam jednoduše dejte zrcadla.Děkuji

Dobrý den,

Vámi zmíněná křižovatka je křižovatkou silnice II. třídy č. 474, ul. 17. listopadu, která dále nese název ul. Hraniční, a silnice III. třídy č. 47214, ul. Petra Cingra, ve směru na Doubravu pak Jana Čapka. Hlavní pozemní komunikací je silnice vyšší třídy, tj. vyššího dopravního významu, tedy silnice II/474. Vlastníkem silnic II. a III. třídy je Moravskoslezský kraj, jejich správu vykonává Správa silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK). Váš návrh proto postupujeme e-mailem SSMSK, středisku Karviná, které nám zaslalo níže uvedenou odpověď.

Kancelář starosty


Dobrý den,

na základě podnětu občana předkládáme analýzu dopravně bezpečnostní situace křižovatky v Orlové Na Kopaninách. Týká se silnice II. třídy č. 474, ul. 17. listopadu (za křižovatkou pak ul. Hraniční) a silnice III. třídy č. 47214, ul. Petra Cingra, ve směru na Doubravu pak ul. Jana Čapka. Hlavní pozemní komunikací je zde silnice II/474 označeno dle přiloženého Stanovení místní úpravy provozu z června 2014.

Rozhodující parametry křižovatky:

1) Dopravní význam silnice II. třídy č. II/474 je vyšší než dopravní význam silnice III. třídy č. III//47214.

2) Silnice II. třídy č. II/474 je spojnicí mezi dvěma silnicemi I. třídy a to I/67 a I/59, slouží mimo jiné pro těžkou nákladní dopravu nad 12t, zatímco na ulici Petra Cingra (III/47214) je vjezd vozidel nad 3,5 tun zakázán.

3) Změna organizace dopravy zde platí od roku 2014, tedy po ukončení činnosti Dolu Doubrava a respektuje stávající dopravní význam komunikací i navazujících lokalit.

4) Intenzita dopravy na silnici II/474 je vyšší 3552 vozidel (z toho 673 těžkých nákladních vozidel) za 24 hodin než na silnici III//47214, kde intenzita dopravy činila 2027 vozidel (z toho 127 těžkých nákladních) za 24 hodin dle sčítání dopravy z roku 2016.

5) Viditelnost a rozhledové poměry plně vyhovují stávající dopravní situaci a způsobu užívání. V posledním období zde byly provedeny ořezy a kácení havarijních dřevin takže se přehlednost křižovatky zlepšila.

6) Nebezpečnost křižovatky se posuzuje dále např. na základě údaje o nehodovosti. Nehodovost v této lokalitě v době před současnou úpravou přednosti v jízdě byla rozhodně vyšší, jak lze ověřit v příslušných policejních statistikách.

7) Dopravní značení se pravidelně udržuje a je v bezvadném technickém stavu.

8) Stavebně technický stav vozovek je sledován v přísnějším režimu z důvodu poddolování a opakovaně zde dochází k opravě nerovností vozovek z poklesů území v režimu oprav důlních škod.

9) Než je přistoupeno ke změně v organizaci dopravy jsou vždy velice důkladně zkoumány všechny souvislosti a vstupní údaje. Vydané Stanovení pak respektuje platné normy a předpisy.

10) Za správce komunikace musíme upozornit, že neochota řidičů respektovat dopravní značení nebo dokonce neochota v lokalitě žijících obyvatel dávat přednost či zastavovat na „Stopce“ nemůže být důvodem k nekoncepčním změnám v organizaci dopravy!

11) Současné parametry dokladují nepotřebnost okružní křižovatky, nepotřebnost dalších dopravně technických opatření ani doplňujících úprav. Dopravní zrcadla jsou určena pro použití v naprosto odlišných situacích a podmínkách.

12) Podnět zjevně není podložen odbornou znalostí dopravní problematiky. Je koncepčně nesprávný a není účelné se jím dále zabývat.

Ing. Václav Hrachovina, vedoucí střediska Karviná
Správa silnic Moravskoslezského kraje9.2.2021, 19:37, Petr

Dobrý den, dovoluji si vás upozornit na nepochopitelnou skutečnost, že v textu vyhlášky č. 9/2020 máte minimálně 1 hrubou gramatikou chybu (četl jsem pouze 1 odstavec vyhlášky).

Dobrý den,

jsme si vědomi, že ve spojení (dále jen "zákon místních poplatcích") chybí předložka "o", což považujeme spíše za překlep než za "hrubou gramatickou chybu", jak uvádíte.

Kancelář starosty