DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


26.4.2020, 13:28, Michal Bobko

Dobrý den prosím vás nevím na koho se obrátit, Totiž dnes jsem zasílal platbu za nájem. Ale spletl l jsem si měsíc napsal jsem za období březen. Platba měla být za tento měsíc duben 2020 děkuji za vyřízení z pozdravem Bobko číslo bytů 95 Rydutowska 1390.prosim o email že je vše v pořádku.

Vážený pane Bobko,
na základě telefonického rozhovoru dne 29.04.2020 Vám bylo sděleno, že platba za nájemné, kterou jste odesílal prostřednictvím Vašeho bankovnictví, je platba za SIPO 4/2020. Tato platba se posílá přímo České poště, která následně přeposílá jednotlivé položky koncovým příjemcům. Mezi tyto patří i město Orlová. Pokud jste uvedl nějaký chybný údaj musíte se obrátit přímo na poštu.
Město Orlová se dozví o této skutečnosti až 5.-tý den následujícího měsíce, kdy dostane z České pošty soubor s uhrazeným SIPEM všech nájemců bytů. V případě, že by Vaše platba za nájemné v tomto souboru nebyla, budeme Vás ihned kontaktovat na Vašem telefonním čísle.

S pozdravem
Irena Maleňáková
oddělení hospodářské, správa bytů a budov
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová24.4.2020, 20:06, Robin

Dobrý den, Můžete prosím něco udělat v paneláku rydultowská 1370 Máme ve výtahech pořád (nechci být sprost) načůráno a už mně to nebaví náš domovník je debil a neumí s tím nic udělat sotva sem přijede jednou za týden A jeden chlap z třetího patra prodává děckám cigarety

Dobrý den,
V domě čp.1370 se nachází 90 bytových jednotek a každý z nájemců podepsal nájemní smlouvu, ve které se mimo jiné zavazuje, „aby bylo v domě vytvořeno prostředí zajišťující ostatním nájemcům bytů výkon jejich práv a aby nebyly narušovány dobré mravy a sousedské vztahy, zvláště aby nedocházelo k nadměrné hlučnosti a znečišťování společných prostor“. Předpokládáme, že nájemci domu čp.1370 si tyto povinnosti plní a není v našich možnostech, ani v možnostech domovníka, zjišťovat původ moči ve výtazích či společných prostorách. Naší možností je pokaždé tyto výkaly nechat uklidit, pokud jsme o znečištění informováni.
Pokud víte o konkrétních nájemcích, kteří porušují domovní řád, nebo nájemní smlouvu, obraťte se písemně nebo osobně na správce bytového fondu na městském úřadě (bytový technik kl. 365 nebo 226) a sdělte přitom jméno nájemce, který daná ustanovení porušuje. Dále je nezbytné, a žádáme Vás o to, aby jste v případě, že budete svědky porušování zákona a veřejného pořádku, kontaktovali Policii České republiky či Městskou policii Orlová. Věříme, že díky pozornosti a všímavosti všech nájemníků, dosáhneme uspokojivého stavu a dům bude využíván v souladu s nájemními smlouvami a nájemníkům, kteří prokazatelně závažně porušují smlouvu, nebudou jejich nájemní smlouvy prodlužovány.
Děkujeme za Vaše podněty.
Ing. Milan Bill, vedoucí OSMHS24.4.2020, 17:47, Vojtěch

Dobrý den, mám dotaz ohledně soutěže pro logo města- v jaké fázi se tato soutěž momentálně nachází? byl/bude vybrán vítězný návrh?

Dobrý den,
lidé prostřednictvím facebooku a webových stránek hlasovali a určili pořadí prvních pěti grafických návrhů. Rada města musí výsledky tohoto hlasování vzít na vědomí a schválit finanční ocenění.K projednání by mělo dojít v průběhu května. O výsledcích budeme účastníky informovat.
Přejeme hezký a pohodový den.
Nataša Cibulková24.4.2020, 10:20, Jiří Buron

Dobrý den město rád bych věděl kdy bude opravena cesta na ulici Klášterní mezi obytnými domy čp 633 a 629 po rekonstrukci kanalizace cirka před 7 lety všude v okoli byly cesty dane do původního stavu s novým povrchem asfaltu jenom na této ulici zůstal jemný sterk s vysokou prasnosti.

Dobrý den,
oprava těchto komunikací bude zařazena do návrhu seznamu oprav na rok 2021.22.4.2020, 18:06, Lubomír Březný

Dobrý den, chtěl bych požádat o opravu nájezdu na parkovací místa na ulici Okružní u č.p.926 v části za pudlicemi. Parkovací místa jsou kolmo k silnici nad obrubníkem a při vycouvaní se auto zhoupne a zadrhne podvozkem o obrubník. Dvakrát jsem utrhl spodní kryt motoru. Děkuji. Zdravím L.B.

Dobrý den,
podle informací z odboru správy majetkua hospodářské správy sdělujeme, že město Orlová provede v letošním roce stavební úpravu nájezdů pro snadnější najíždění vozidel.
S pozdravem
Nataša Cibulková22.4.2020, 12:32, Pochybová

Dobrý den. Chci se zeptat, kdy plánujete čipování jízdních kol. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
forenzní značení syntetickou DNA, bude probíhat v měsích červenec a srpen. Zájemci, nás již nyní mohou předem kontaktovat prostřednicvím emailu - pavel.cernousek@muor.cz.
Městská policie Orlová22.4.2020, 7:37, Tomiczkova Margita

kolik je nakažených v Petřvald u Karviné

Dobrý den,
bohužel, město tyto informace nemá a ani nemůže poskytnout. Pravidelně zveřejňujeme mapku Moravskoslezského kraje, kde je vyznačena ORP Orlová, Petřvald a Doubrava. Informace o jednotlivých obcích neposkytuje ani Krajská hygienická stanice, a to na příkaz vlády.
S pozdravem21.4.2020, 10:29, Kalousková Květuše

Dobrý den, mám dotaz k sečení trávníků . Je sucho, deště je málo a přesto již slyším sekačky . Opravdu je nutné posekat rozkvetlé trávníky ? Nebudou květiny, nebude hmyz ,nebudou ptáci a zbyde jen sterilní sídliště....s prachem místo trávy.

Zahradníci sečou trávu podle její výšky. Travnaté plochy jsou rozdělené do tří intenzitních tříd a dle Smlouvy o údržbě zeleně je četnost pokosů prováděná tak, aby výška trávníků nepřesáhla včetně dokosování na plochách I. intenzitní třídy 15 cm, II. intenzitní třídy 20 cm a III. intenzitní třídy 50 cm.

I. intenzitní třída - do této skupiny patří zeleň kolem cest ve městech, středový pás, centrum města atd. Místa, která jsou náročnější na údržbu.
II. intenzitní třída - zeleň na sídlištích, kolem bytových domů atd. Plochy jsou středně náročné na údržbu.
III. intenzitní třída - jedná se o zeleň na okrajích města, parky, převážně plochy charakteru volné přírody. Jsou nenáročné na údržbu.

V období většího sucha trávník přechází do dormantního stavu, tzn. že zastavuje svůj růst, charakterizuje se hnědými odumřelými listy. Trávník ale není poškozen, je ve stavu, ve kterém chrání nezbytné části rostliny. Omezuje spotřebu vody a vláhu koncentruje do kořenů, odnožovacích uzlin ..... Dormance umožňuje rostlinám přežít nepříznivé podmínky i po delší dobu. Jakmile se půdní vláha zase zvýší, rostlina opět vytvoří listy.15.4.2020, 13:03, Martin Šrom

Dobrý den, rád bych se zeptal proč se seká tráva která má sotva 5cm snad už 5 rok se řeší, že je úbytek vegetace a řeší se to všelijak včetně toho, že se neseká tak pravidelně tráva ve městech a neseká se tak nakrátko hlavně může mi tedy město osvětlit ? Děkuji a hezký den

Zahradníci sečou trávu podle její výšky. Travnaté plochy jsou rozdělené do tří intenzitních tříd a dle Smlouvy o údržbě zeleně je četnost pokosů prováděná tak, aby výška trávníků nepřesáhla včetně dokosování na plochách I. intenzitní třídy 15 cm, II. intenzitní třídy 20 cm a III. intenzitní třídy 50 cm.

I. intenzitní třída - do této skupiny patří zeleň kolem cest ve městech, středový pás, centrum města atd. Místa, která jsou náročnější na údržbu.
II. intenzitní třída - zeleň na sídlištích, kolem bytových domů atd. Plochy jsou středně náročné na údržbu.
III. intenzitní třída - jedná se o zeleň na okrajích města, parky, převážně plochy charakteru volné přírody. Jsou nenáročné na údržbu.

V období většího sucha trávník přechází do dormantního stavu, tzn. že zastavuje svůj růst, charakterizuje se hnědými odumřelými listy. Trávník ale není poškozen, je ve stavu, ve kterém chrání nezbytné části rostliny. Omezuje spotřebu vody a vláhu koncentruje do kořenů, odnožovacích uzlin ..... Dormance umožňuje rostlinám přežít nepříznivé podmínky i po delší dobu. Jakmile se půdní vláha zase zvýší, rostlina opět vytvoří listy."7.4.2020, 5:58, Jana Sýkorová

Mnoho díku za roušku pro manžela!

Dobrý den,
město chce i tímto krokem přispět k ochraně našich seniorů. Jsme přesvědčeni, že to vše společně zvládneme.
PŘEJEME VÁM I MANŽELOVI PEVNÉ ZDRAVÍ!
vedení města Orlové6.4.2020, 21:42, Martin

Zdravím Můžu nakopat do prdele ty staré vyjebané kurvy ( důchodce) ? Myslel sem , že mají vyhrazený svůj čas na nákupy ? Ale oni jsou v obchodě od rána do večera ! A mě do obchodu po noční 12ti hodinové směně nepustí !!!

Dobrý den,
Váš příspěvek je za hranicí lidské slušnosti. Chápeme sice Vaše rozhořčení, že Vás po náročné směně do obchodu nepustili, ale prosím, uvědomte si, že i Vy jednou budete starým člověkem a budete se chovat stejně. Nikdy nevíte, jaké bude Vaše myšlení i kroky v seniorském věku. Prožíváme vypjatou dobu, se kterou jsme se nikdy nesetkali, ale to přece nikoho z nás neopravňuje ke sprostému chování a k invektivám. Naopak, na místě je vstřícnost a pochopení.
Přejeme Vám hodně zdraví!6.4.2020, 14:22, Táňa Přívarová

Dobrý den, zajímalo by mě, co se děje v nemocnici v Orlové v souvislosti s koronavirem. Po městě se šíří zmatené a neblahé zprávy. Dále kolik pozitivních koronavirem je v současné době v Orlové. Poslední zpráva pana starosty byly dva nemocní, ale od té doby se hodně změnilo. Děkuji.

Dobrý den,
do nemocnice v Orlové bylo převezeno 23 pracientů z LDN ve Frýdku-Místku, protože právě frýdecko-místecká nemocnice se věnuje nemocným s koronavirem. Co se týče počtu onemocnění na Covid-19 v Orlové, tak tuto přesnou informaci z KHS nemáme, víme však, že v rámci ORP Orlová, tj. Orlová, Petřvald a Doubrava je 10 nakažených pacientů. Mapu Moravskoslezského kraje, kde je vyznačeno ORP, zveřejňujeme denně na městském facebooku, v tuto chvíli ji najdete i na webových stránkách města v sekci koronavirus.
S pozdravem
Nataša Cibulková6.4.2020, 13:51, Karel a Marie Sedláčkovi

Děkujeme za dodání roušek. Sedláčkovi

Dobrý den,
město chce i tímto krokem přispět k ochraně našich seniorů. Jsme přesvědčeni, že to vše společně zvládneme.
PŘEJEME VÁM I MANŽELOVI PEVNÉ ZDRAVÍ!
vedení města Orlové6.4.2020, 12:20, Jarek Kostelník

zdravím. Jak pokračuje dodávka roušek pro seniory starší 70 let ? Dík za odpověď.

Dobrý den,
roznášení roušek probíhá v těchto dnech do všech domácností našich seniorů. Prosíme o trpělivost, seniorů nad 70 let je v našem městě přes 3700, takže není v silách města roznést všechny roušky najednou. Děkujeme za pochopení.
S pozdravem
Nataša Cibulková5.4.2020, 18:54, Marta Gajecká

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je možné mít dočasně trvalý pobyt na obecním úřadě v Orlové? A jestli by tento trvalý pobyt mohl nějak ohrozit výplatu sirotčího důchodu dětí. Ještě vás poprosím o vysvětlení jak vše funguje s doporučenou poštou? Děkuji Gajecká Marta

Dobrý den,
k Vašemu dotazu týkajícího se trvalého pobytu na obecním úřadě Vám za Odbor vnitřních věcí a živnostenský úřad – evidence obyvatel sdělujeme následující:
Podle ust. § 10 odst. 1 zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o evidenci obyvatel“), občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.
Z výše uvedeného tak vyplývá, že budova městského úřadu není objektem určeným k bydlení a nesplňuje tak požadavky pro ohlášení změny trvalého pobytu.
Podle ust. § 10b zákona o evidenci obyvatel přichází v úvahu pouze možnost zřízení tzv. doručovací adresy, kterou občan ohlásí na ohlašovně v místě trvalého pobytu. Žádost v listinné podobě musí obsahovat úředně ověřený podpis občana (to neplatí v případě, kdy občan žádost podepíše před zaměstnancem ohlašovny). Doručovací adresa je následně zaznamenána do agendového informačního systému evidence obyvatel a v případě doručování zásilek má tato adresa přednost před adresou místa trvalého pobytu.
Oznámení o uložení zásilky (pokud se jedná o zásilky obsahující výzvu s poučením) jsou ukládána na informacích Městského úřadu Orlová – tel. 596 581 111, kde je možno se blíže informovat o podmínkách a způsobu vydávání zásilek.
Co se týče části dotazu týkajícího se výplaty dávek sirotčího důchodu, k tomuto bohužel nejsme kompetentní se jakkoli vyjadřovat a bližší informace by Vám měla podat místně příslušná Česká správa sociálního zabezpečení.
S pozdravem
Kateřina Štebelová, evidence obyvatel