DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


15.4.2018, 16:44, Blanka

Dobrý den, dá se zjistit jaká je nejvyšší výška rodinného domu ve městě Orlová? Respektive kolik měří nejvyšší či alespoň průměrný rodinný dům "od země ke štítu"? Děkuji za odpověď.

Rodinný dům pro bydlení dle vyhlášky může mít nejvýše tři samostatné byty, nejvýše dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a podkroví. Světlé výšky jsou omezeny pouze minimem, ale pokud jde o průměrné rozměry místností, stavebních konstrukcí a podkroví, je obvyklý dům se sedlovou střechou vysoký okolo osmi metrů.
Ing. Eva Jurčíková
vedoucí oddělení stavebního řádu
Odbor výstavby12.4.2018, 6:56, ivana

Dobrý den, v neděli jsem byla v lesoparku, kde jsou nové cestičky, které jsou hezké a pohodlné, jen mám pár dotazů. Jak se bude řešit " jezírko", které je vedle stromů pod studánkou? Vzniká tam také bažina a v létě, až budou komáři, to asi nebude moc příjemné . Okolo cestiček jsou naházeny zbytky velkých betonových kusů, bude to uklizeno? Některé lavičky jsou nakloněny a špatně se tam sedí. Děkuji za odpověď

Dobrý den, děkujeme za podnět. Všechny problémy v lesoparku se stále řeší. Město Orlová nechalo provést odvodnění ploch pod studánkou, které se prozatím ukázalo jako nedostatečné a které vyhodnocujeme. Úklid je u zhotovitele stále reklamován, stejně jako lavičky, ukotvení košů nebo nedopískování dlažby. Pokud nedojde k odstranění všech reklamovaných vad v souladu se smlouvou, bude město uplatňovat sankce.

Ing. Martina Szotkowská, vedoucí odboru rozvoje a investic12.4.2018, 6:52, Ivana

Dobrý den, na podzim jsem psala dotaz, kdy bude opětovně zasazena tráva a srovnán terén vedle panelového domu 966 v Orlové. Odpověď od Vás přišla, že firma, která prováděla rekonstrukci bude řešit vše na jaře. To je již tady, kdy tedy bude vše provedeno? Děkuji za odpověď

Z důvodu modernizace panelových domů č.p. 968, 970 na ulici U Kapličky, bylo dvěma firmám (Viva, s.r.o., FATRA, spol.s.r.o.) povoleny vstupy na městské pozemky k realizaci staveb. Stejné pozemky byly využívány i v loňském roce v rámci modernizace panelového domu č.p. 969. Tyto pozemky tedy nadále zůstaly předány na základě protokolu firmám až do ukončení stavebních prací cca 11/2018. Po ukončení je požadováno protokolární předání pozemků s úpravami HTÚ a JTÚ.
Z důvodu stížnosti občana na neuklízení a znečišťování zpevněných ploch v okolí staveb, jsou pravidelně dělány kontroly.

S pozdravem
Beata Badurová
oddělení komunálních služeb
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová10.4.2018, 20:41, Jiří Zygma

Dobrý den, už léta se hovoří o výstavbě vlakového nádraží (nebo rychlotramvajové alternativě) a stále se zatím nic neděje, byť je všeobecně známo, že Orlová je největším městem v republice bez vlakového nádraží. Posty a lidé na nich se na radnici střídají, na magistrátě už se vystřídala řada lidí a tento palčivý problém si radní převalují jak horký brambor, přitom nikdo z nich není opravdu schopný v této věci něco udělat. Změní se už konečně něco? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
v tuto chvíli se asi s projektem vlakotramvaje nic dít nebude. Zastupitelé města schválili nový strategický plán města, ale vlakotramvaj v něm není zahrnuta.
S pozdravem
Nataša Cibulková10.4.2018, 12:29, Pantoličková

Dobrý den Co bude dělat město s romskými spoluobčany.Hlavně na Porubě u Penny marketu je to hotové géto.Myslí si že myslí si že mohou vše a vše už dovršilo že už napadají děti a starší lidi i v penny marketu a ani policie a ani ochranka hlavně pán co má něco z rukou na to kašle.Vznikají i dětské skupinky které prodávají kradené věci a penny a napadají děti bílé a chtějí peníze.Policie ČR a městská policie stím nic nedělá nejsou tam skoro vidět.Pokud stím město Orlová nebude nic dělat zvažují i podat žalobu k Evropskému soudu protože se také může stát že se lidi odstěhují s Orlové a bude to jen město sociálních slabých a v životě nebude mít město na to aby se zlepšovalo.Děkuji

Dobrý den,

město a policie přistupuje k romským spoluobčanům stejně jako k občanům majoritní společnosti. V případě zjištění protiprávního jednání jsou vůči všem vyvozovány důsledky v podobě stíhání za přestupek nebo trestný čin. V trestněprávní rovině zákonodárci těmto orgánům jiné možnosti nebo nástroje neposkytli. Ocenili bychom, kdybyste se dostavil k nám na městskou policii a společně zvážili Váš návrh žaloby k Evropskému soudu.

Mgr. Milan Páleník
zástupce velitele městské policie
Městská policie Orlová9.4.2018, 9:15, Ladislav Peroutka

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jestli už nevadí hasíčům jak se teď parkuje na 5etapě?Jsem sám řidič a vím jak je problematické tu zaparkovat ale v poslední době už se to přehání.Na cestě od Bille po ulici F.S.Tůmy je problém projet jak tam jsou auta nastavěna.O parkování na retardérech ani nemluvím.Nejsem zastánce šikany řidičů ale nic se nesmí přehánět.

Dobrý den,
ano, máte pravdu. Hasičům to samozřejmě vadí, ale lidé si to neuvědomují. Bohužel, vše je o lidech. Až bude někde hořet a hasiči se tam nebudou moct dostat, tak jim to třeba dojde. Na druhé straně, když městská policie v těchto případech dává botičky a pokutuje, tak se řidiči zlobí s argumentem, kde mají parkovat, když nikde není místo. Je to těžká situace, která se jen tak - bez vybudování parkovacího domu - nevyřeší. V této lokalitě není prostor pro budování dalších parkovišť, v místech, kde by to možná šlo, jsou sítě a jinde je trávník a stromy. Takže nezbude, než budovat do hloubky nebo do výšky. Tak uvidíme, jak to dopadne.
S pozdravem
Nataša Cibulková7.4.2018, 22:27, Vlasta Bukalová

Vážený pane starosto, již poněkolikáté se na Vás obracím za invalidní a starší občany žijící na ulici F.S.Tůmy ve věci pořízení 2 laviček u mateřské školky K. Dvořáčka ze strany vchodu do uvedeného objektu. Lavičky tam odjakživa byly, dosloužily, začátkem února byly zbytky odstraněny a dále se nic neděje. Místo kde lavičky stály je na trase k obchodu Billa, předtím se však musí vyšlápnout 24 schodů a o francouzských holích je to velice náročné. Právě lavičky byly místem kde jsem si já i podobně postižení spoluobčané mohli na chvíli odpočinout, taktéž se dělo při cestě z obchodu zpět, navíc s nákupem. Domy v této lokalitě stojí ve svahu, abychom se z ulice F.S.Tůmy pěšky dostali do obchodů nebo často k lékařům musíme překonat schodiště na čtyřech místech, jen si vybrat! Chci upozornit také na místo mezi domy čp. 1236 a 1235 . Místo velmi frekventované ( v domě čp. 1235 je skvělá večerka). Od školky je třeba sejít schodiště se zábradlím poté ještě po nezpevněném terénu překonat 3 rozbité schody bez zábradlí. Stačí zapršet, nasněžit, mrznout pak jde o život, v lepším případě o zranění osob. Několikrát se hovořilo o revitalizaci V. etapy a co všechno se v této lokalitě bude dělat. Přimlouvám se za nás invalidní a staré spoluobčany o instalaci 2 laviček na uvedeném místě a když už se bude betonovat, tak opravit 3 schody a dodat zábradlí ve svahu mezi domy čp. 1236 a čp. 1235, počasí už je na tuto práci příznivé. Děkuji Vlasta Bukalová

Dobrý den, paní Bukalová,

děkujeme za podnět, který jste nám zaslala. Místo kolem chodníku od Billy až k domům na ulici F. S. Tůmy zkontrolujeme a případné nedostatky odstraníme, umístění dalších laviček se budeme snažit vyřešit.

KARIN PAKOVá
odpadové hospodářství, městský mobiliář
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová4.4.2018, 14:57, Samová

Dobrý den, znova a asi po tisíci kráte, jak chcete řešit parkování na V.etapě u Atomu??? Prosím konkrétní řešení, né výmluvy a sliby.

Dobrý den, v současné době v této lokalitě nejsou plánována žádná nová parkoviště. Pokud jste měl na mysli jiná řešení parkování, prosím o bližší specifikaci dotazu.
Ing. Martina Szotkowská, vedoucí odboru rozvoje a investic2.4.2018, 15:55, Lenka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde máme nahlásit vadné veřejné osvětlení u našeho domu. Děkuji za odpověď. Letochová

Dobrý den,
vadné VO můžete nahlásit Ing. Valovému, tel. 596 581 330.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová1.4.2018, 15:29, Šárka Opatřilova

Dobrý den, 30.3.2018 jsme byli s vnučkou na dětském hřišti na ul. Okružní. Zjistili jme, že na konstrukci houpačky schází jeden šroub a druhý je volný.

Dobrý den,
opravy hřiště na ulici Okružní byly již provedeny v první polovině května, vč. výměny a nátěru některých poškozených dílů.

S pozdravem
Günther29.3.2018, 16:49, Sára

Dobrý den,dne 28.3.2018 jsem psala paní Renátě Olšarové email.Nevím zda se dočkám odpovědi,tak to zkusím ještě zde. : Chci se zeptat zda město Orlová financuje kastraci pro nalezená zvířata.Někdo nám hodil na zahradu kotě,jedná se o kočičku,ale bohužel mám doma i kocourka a byla bych velmi nerada,kdyby se na svět narodili další koťata,když už je tak všude "překočkováno".Vím,že město Karviná tuto věc financuje ,tak se chci zeptat zda i město Orlová tohle dělá.Věřím,že to pomůže mnoha občanům ale i zvířatům,kteří denně umírají na ulici.Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,
e-mail jsem opravdu dostala, ale zpráva mezi ostatními bohužel "zapadla", za což se jí omlouvám. Je to bohužel i proto, že náš poštovní program neumožňuje zvýraznění zpráv. V té době jsem zastupovala kolegu na dlouhodobé nemocenské a i svou agendu mám hodně širokou, takže ne vždy lze vše zvládnout. Když nestihnu na e-mail odpovědět hned, bez zvýraznění se zpráva mezi ostatními může ztratit.

Ke kastrování. Je mi líto, ale kastraci koček naše město zatím nedotuje, ale v plánu to je - zda už příští rok, nedokážu zatím bohužel odpovědět. Kočku bude zatím muset paní kastrovat na své náklady.
Renáta Olšarová
referent odboru výstavby a životního prostředí
Městský úřad Orlová29.3.2018, 15:41, milan

kdy budou ukonceny prace na namesti

Dobrý den,
ani netušíte, jak rádi bychom Vám to napsali, ale bohužel. Firma pozastavila stavební práce, tudíž jsme celou záležitost předali právníkovi a v tuto chvíli čekáme na jeho vyjádření. Veřejnost budeme o dalších krocích včas informovat.
S pozdravem
Nataša Cibulková28.3.2018, 21:57, Daniel Kučera

..dobrý den..jen takový dotaz..proč všude fotíte kostel a přilehlé staré náměstí,,chlubíte se s tím jako dominantou,,ale vůbec se jako město o tuto právě stěžejní lokalitu a okolí nestaráte,nerozvíjíte,nepodporujete..Jak se my občané,kterým na této lokalitě záleží ,, můžem angažovat,aby opět vzkvetla v rušnou a odpočinkovou zonu???

Dobrý den,
dominantou města bývá obvykle jeho nejvyšší místo, a to je římskokatolický kostel ve staré Orlové s jeho krásně zrekonstruovaným náměstím. Není to tak dlouho, co město vložilo nemalé finanční prostředky na rekonstrukci historického objektu radnice, do rekonstrukce náměstí, přispělo na rekonstrukci kostela, nebo přesněji kostelních schodů apod. Máte pravdu, stará Orlová si zaslouží pozornost města, nicméně město si nemůže dovolit v tuto chvíli investovat další finanční prostředky do části města, kde žije minimum obyvatel, přičemž většina z nich se přestěhovala do Orlové-Lutyně. A právě tam zase chybí náměstí, chodníky, odpočinkové zóny a další. Finanční prostředky je třeba rozdělovat s velkou pečlivostí a aktuální potřebností. Město věří, že se i do staré Orlové vrátí život, a investice do této části města se předpokládají v dalších letech. Děkujeme za pochopení.
S pozdravem
Nataša Cibulková28.3.2018, 18:13, Šarka T.

Dobrý den, chci se zeptat ohledně chodníku na ulici Okružní. Jsou v katastrofálním stavu . Foto mám mohu zaslat. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
K Vašemu dotazu Vám sdělujeme, že technik v nebližší možné době provede kontrolu tohoto chodníku a následně bude rozhodnuto o tom, zda bude oprava chodníku provedena ještě v letošním roce.

Bc. Šárka Kepenyesová
vedoucí oddělení komunálních služeb
evidence a převody nemovitostí
odbor správy majetku a hospodářské správy
Městský úřad Orlová26.3.2018, 23:33, Milada Chalaniczová

Dobrý den Začnu jinak... Bydlím v Orlová Poruba.. Žofinska ulice..Dotaz... Proč nejezdí městská policie na projížďky ,tak jak to bylo v roce 2013 když jsem se zde nastěhovala.. Ve dne i v noci jsem viděla auto .. Dnes rok 2018 a ve dne skoro vůbec a jen v noci občas.. Proč se ptám? Týká se to volně pobíhajících psů..Majitele stojí a ty pejsků se proběhni.Obzvlašt velký bojových psů... Je to jedno zda to je Rom nebo Čech.... všichni... !!!Proč městský úřad neudělá kontrolu psů..nečekanou? V roce 2016 mi zde pokousal bojové plemeno mého psa.. Dnes opět při večerní procházce..velký pes..bojové plemeno...Majitele stály u vchodů...pes bez nahubku,bez vodítka...Díky bohu bez zranění,ale můj pes už má trauma s předešlého incidentu... Nenosim neustále mobil sebou abych volala policii... Platím řádně za psa,zbíram po svém psovy výkaly.. a mám se bát jít ven na procházku...? Chápu že Orlová je velká,že je více problémů než tohle....Ale v centru města se to hlídá a pokutuje... A mimo centrum... Už né?Kdyby na večer byla častější kontrola..od 18- do 21..každý venčí...A když člověk se slušně zeptá proč ten pes není na vodítku,tak majitele psů se rozkřičuji....však to je pes...se musí proběhnout....Tak kde jsme??A než zavolám policii tak jsou fuč... Opravdu se bojím jít venčit jak přes den tak i na večer... Děkuji za odpověď...

Dobrý den,

máte pravdu, že v centru města, jak píšete, se to (OZV psi) hlídá a pokutuje. V podstatě nemám co bych ve Vašem dotazu rozporoval. Proto bych navrhoval osobní schůzku k získání podrobnějších informací. tel. 730 802 578. Pokud nebudete mít zájem osobně se setkat, zaúkoluji strážníky s odkazem na Vámi poskytnuté informace v dotazu.

Mgr. Milan Páleník
zástupce velitele Městské policie Orlová

Pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství (vodítko, náhubek) jsou upravena obecně závaznou vyhláškou č. 6/2016. Její dodržování kontroluje městská policie. Pokuty pak na základě podnětu policie ukládá oddělení životního prostředí. Pokud by došlo k ublížení na zdraví, pak bude tento přestupek řešit přestupkové oddělení. Rovněž znečištění veřejného prostranství je přestupkem podle § 5 zák. č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, který kontroluje MP, řeší přestupkové oddělení.

Bohužel jinak, než zavolat městskou policii, pobíhající psy řešit nelze. Město má vyhrazen prostor pro volné pobíhání psů a majitelé plemen psů, která veřejnost vnímá jako nebezpečná, by měli vzhledem k obavám obyvatel města tuto možnost přednostně využívat.

Renáta Olšarová, OVŽP