DOTAZY OBČANŮ

Níže uvedený formulář slouží pro vložení dotazu, oznámení, podnětu nebo připomínky:Zodpovězené dotazy občanů:


10.10.2021, 9:41, Petr Vavříček

Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda někdo z Města přebírá ukončenou práci po firmě, která musí v rámci oprav zničit chodník, aby mohla vykopat jámu a závadu odstranit. Již jsem jednou psal, že firma zanechala místo opravy v hrozném stavu. Teď se to stalo na chodníku spojujícím vchody 782 a 784 u házenkářského hřiště. Zasypáno a ještě nedostatečně kameny a kousek dále trčí kanál. Opět se stalo to, že zástupce města nezkontroloval místo práce po ukončení opravy? Prosíme o nápravu. Děkuji

Dobrý den,

v dané lokalitě mezi domy č. p. 782 a 784 na ul. Kpt Jaroše v Orlové opravovala společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava poruchu kanalizace. Dnes jsme tuto vyzvali k neprodlenému uvedení místa opravy do původního stavu, aby byl chodník opět průchozí a provedeny patřičné terénní úpravy. Děkujeme za Váš podnět.

S pozdravem
odbor správy majetku a hospodářské správy9.10.2021, 15:04, Šindelková Kateřina

Dobrý den, nepřišli mi složenky na komunální odpad za tento rok .

Dobrý den,

hromadný tisk a rozesílání složenek pro platbu poplatku za komunální odpad a psy bylo od r. 2021 zrušeno. Splatnost obou poplatků byla do 31.05.2021. Pro platební údaje kontaktujte telefonicky, e-mailem nebo osobně pracovníky právního odboru, úseku místních poplatků.

právní odbor8.10.2021, 14:48, Jan

Dobrý den, chci se zeptat, je někde možnost vidět, jak by mělo vypadat ulice F.S.Tůmy a okolí po rekonstrukci, která začíná 11.10.? Děkuji

Dobrý den,

celá projektová dokumentace je veřejnosti k dispozici na https://www.vhodne-uverejneni.cz/index.php?m=xenorders&h=order&a=detaildocumentsandimages&rwr=regenerace-paneloveho-sidliste-v-etapa-v-orlove-lutyni-4-cast

S pozdravem7.10.2021, 22:38, HYKOVÁ

Chtěla bych touto cestou ,velice poděkovat za krásný nejen herecký ,ale i fyzický výkon herců ve hře CHlap na zabití...pan Vladyka a Blažej byli opravdu užasní.....nepamatuji ,kdy naposledy byla v našem městě uvedena tak kvalitní hra...jen mně mrzí že město neocenilo ani malou kytičkou jedinou herečku v této hře ,která podala svůj kousek na na výbornou....no i přesto Děkuji

Dobrý den,

děkujeme za Váš komentář, který předáme Domu kultury města Orlové, který tato vystoupení organizuje.

S přáním všeho dobrého
kancelář starosty7.10.2021, 18:22, Jarmila Molinková

Dobrý den, poslední dobou na hřbitově v Orlové spásají květiny srnky. V pondělí byl u hrobečku i trus. Květiny nejsou zadarmo a určitě se najde nějaké řešení. Děkuji

Dobrý den,

není to tak dávno, co jsme o tomto problému psali na stránkách Orlovských novin. Návštěvníci hřbitova udělají díru v plotě nebo nechají otevřenou branku. Srnky tudy projdou a vrhnou se na květiny. Správce hřbitova díru v plotě odstraní, ale po čase ji tam lidé znovu vytvoří a situace se opakuje. Nezbývá, než apelovat na slušnost a pochopení občanů. Hřbitov má svou provozní dobu a lidé jsou povinni ji dodržovat, stejně tak má hřbitov vstupní vrata a netřeba do jeho prostor vcházet či vycházet dírou v plotě.
Děkujeme za Váš podnět, který opětovně připomeneme občanům na stránkách Orlovských novin.

S pozdravem
Kancelář starosty6.10.2021, 10:53, Zdena

6.10. Dobrý den, můžete mi prosím vysvětlit, proč se rekonstrukce ulice F.S.Tůmy bude dělat jen po ulici Krátká? To jako zbytek ulice bude čekat dalšich 20let na rekonstrukci? ????????????

Dobrý den,

regenerace panelového sídliště je rozdělena do etap, které jsou vymezeny nejen územím, ale také finančně. Jedna etapa nepřesahuje 15 mil Kč, protože dotace je poskytována ve výši 50% způsobilých nákladů, maximálně 6 mil. Kč. Výběrem etapy ani jejím vymezením se bohužel město nedokáže zavděčit všem. Zbytek ulice není v současné době projekčně připraven.
Děkujeme za pochopení.

odbor rozvoje a investic5.10.2021, 10:06, Jaromír David

Dobrý den, je možné se dozvědět co a do kdy se zamýšlí na F.S. Tůmy od 11.10.? Jsou tam značky zákaz zastavení. Děkuji.

Dobrý den,

V pondělí 11. října byly zahájeny stavební práce v ulici F. S. Tůmy v úseku od supermarketu Billa po restauraci Atom. Opraví se tam chodníky, komunikace, veřejné osvětlení, mobiliář a parkovací stání. Stavba si vyžádá různá dopravní omezení, o kterých budeme včas a průběžně informovat. Tato první etapa by měla skončit 5. listopadu a opravovat se bude úsek od čp. 1204 do čp. 1209.

Do konce letošního roku by měly proběhnout celkem dvě etapy. O té první jsme se zmínili. Ve druhé etapě se bude rekonstruovat úsek od čp. 1209 do čp. 1213. Průběh stavby však bude záviset na počasí. Zatím předpokládáme, že by se mělo rekonstruovat od 6. listopadu do 20. prosince.

Co se týče dopravy, tak:
I. ETAPA od 11. 10. do 5. 11. 2021
Na komunikaci bude zachován jednosměrný provoz ve směru od kruhového objezdu č. 5 Objízdná trasa bude vedena po komunikaci v ulici Krátká do Dětmarovic na silnici I/67, od nadjezdu k EDĚ a dále po silnici II/474 v ulici Na Olmovci.

II. ETAPA od 6. 11. do 20. 12. 2021
Obousměrný provoz na komunikaci bude řešen kyvadlově světelným signalizačním zařízením (semafor)

Další práce budou pokračovat až v příštím roce.
III. etapa prací začne na jaře příštího roku. Ukončení VI. etapy prací je plánováno na květen 2022.

Od 11. 10. 2021 do 31. 5. 2022 bude platit zákaz zastavení na cestě v ulici F. S. Tůmy v úseku od sjezdu k supermarketu Billa po křížení s ulicí Krátká.
Stavba navazuje na předchozí regenerace sídliště V. etapa. Tato část bude stát bezmála 14,1 milionu korun včetně DPH a bude spolufinancována z prostředků Státního fondu podpory investic ve výši 5 284 414 korun. Stavební práce provede petřvaldská společnost AWT Rekultivace.

Celá projektová dokumentace je veřejnosti k dispozici na https://www.vhodne-uverejneni.cz/index.php?m=xenorders&h=order&a=detaildocumentsandimages&rwr=regenerace-paneloveho-sidliste-v-etapa-v-orlove-lutyni-4-cast.

S pozdravem
Kancelář starosty3.10.2021, 10:51, Václav Návrat

Dobrý den, chtěl bych vědět, zda je někdo z vedení města schopen udělat něco pro občany města a domluvit s majitelem mostu u Fučíku 5, který je v katastru města, opravu značné nerovnosti. Toto poškození je tam snad už zhruba rok. Nepište nic neříkající alibistické odpovědi. Stačí ano nebo ne. Děkuji.

Dobrý den,

most je v gesci Moravskoslezského Kraje jako součást silnice II. třídy II/470. Zde správu a údržbu vykonává Správa silnic MSK, která je příspěvkovou organizací.
Most je v současné době provizorně vyspraven v místě dilatačního závěru a je ve stádiu dvouletého monitoringu. Tento mostní dilatační závěr je v současné době sevřený a neplní tak svojí funkci. Na základě pravidelných prohlídek byla proto zadána diagnostika, kde její součástí je právě monitoring horizontálních a vertikálních pohybů jak jednotlivých opěr mostů tak i samotné mostovky. Na základě tohoto monitoringu, který bude ukončen do konce tohoto roku, budou známy požadované výstupy.
Až na základě nalezení příčiny je možno trvale sanovat předmětnou deformaci, do této doby je tato pouze provizorně vyspravena, aby byl při pojíždění vozidly zajištěn plynulý přejezd kol vozidel v místě závěru.
Zmiňovaná nerovnost je rovněž řádně označena přechodným svislým dopravním značením.

Jsem s pozdravem,

Ing. Václav Hrachovina
vedoucí střediska

Správa silnic Moravskoslezského kraje, příspěvková organizace
Středisko Karviná3.10.2021, 1:05, Brzáková Lenka

Opakovaně se ptáme a opakovaně dostaneme od zastupitelů města, že to není v brzké době v plánu. Jedná se o chodník mezi školou a školkou na 5.etapě. Prosíme pana starostu ať se tímto chodníkem projde buď ráno kdy je tma nebo večer. Div ,že si tam ještě nikdo nezlomil z dospělých nohu a to už nemluvíme o dětech co tam denně chodí do školky a školy. Ale jistě pro radní je přednější náměstí než zdraví dětí. Dotaz se zas zamete pod stůl a děti , co na tom ,mají ohebné kosti a víc jak odřené koleno to se časem zahojí, ale důvěra k zastupitelům už ne. Děkujeme , že už snad někdo pomůže a uvolní finance na tento chodník. Občané 5.etapy

Dobrý den,

oprava chodníku v úseku mezi ZŠ a MŠ na ul. K. Dvořáčka v Orlové proběhne do konce měsíce října 2021.

S pozdravem
OSMHS30.9.2021, 23:32, Jana

Dobrý den chci se zeptat jestli už konečně začněte s opravou chodníku dvě hranice, popřípadě by neuškodilo udělat přechod pro chodce Mezi ulicí 17.listopadu a Tyrše .. ty chodníky nebyly co pamatuji vůbec opravované a směrem na Kopaniny je to doslova šílené ( takže můj dotaz zní budete se starat i jinde než ve městě ? )

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Postupnou opravu chodníků na ulici 17. listopadu má město Orlová v plánu zařadit do návrhu oprav na rok 2022.

S pozdravem
OSMHS30.9.2021, 19:27, Petr

Dobrý den, v zimních měsících letošního roku napadla skupina nepřizpůsobivých dětí mého syna (12 let starý). Děti byly zhruba stejného věku a v přesile. Dnes se vracel s kamarády v 18:30 z tréningu a opět je obtěžovala skupina nepřizpůsobivých dětí cca stejného věku (12 let), ale opět jejich skupina byla početnější než skupina mého syna. Budu tedy své děti ze zájmových kroužků doprovázet. Musím se zeptat, vnímá někdo z vedení města jak se mění struktura obyvatel Orlové a tím bezpečnost ve městě? Petr V.

Dobrý den,

prosím, můžete upřesnit ulici nebo lokalitu, kde k takovýmto problémům dochází?
Děkuji za pochopení.

S pozdravem
kancelář starosty28.9.2021, 16:13, Lily

Dobrý den mohu vědět jak budete řešit parkování aut Ke Studánce 1034,1035 a 1056 auta neustále parkují před vchodama pod balkóny jezdí po chodníku tak lidí musí uhýbat autům co jezdí tady po chodníku tady jde především o bezpečí lidí a co kdyby začalo hořet auto pod balkónem tak chytne hořet pak balkon a byt . Na parkovišti Ke Studánce by bylo dobré dokreslit parkovací pruhy aby každý věděl jak má parkovat protože se najdou bezohlední lidí co parkují přes dvě místa . Taky na tom parkovišti stojí dlouhou dobu černý golf bez značky má botu nikdo s tím autem nejezdil a nejezdí zbytečně tam zabírá místo . Prosím Vás nešlo by vedle potravin udělat 8 nebo 10 parkovacích míst pro lidi co bydlí Ke Studánce 1034,1035 a 1036 stejnak na tom travnatém místě vedle potravin jen lidi venčí své pejsky co po nich neumí uklidit extrementy.

Dobrý den,

osobní motorové vozidlo Golf černé barvy bez registračních značek, nacházející se na parkovišti u restaurace Studánka, není opatřeno technickým prostředkem (botičkou). O osudu vozidla rozhoduje správce komunikace. V ostatních případech Vašeho dotazu je zapotřebí přestupky neprodleně oznamovat.

Děkujeme za pochopení.
Městská policie Orlová

Nedostatek parkovacích míst je v celém městě a pravděpodobně ve všech městech. Město Orlová má zpracovanou koncepci dopravy, která výhledově počítá i s doplněním parkovacích míst ve Vámi uvedené lokalitě (viz https://www.lepsi-orlova.cz/soubory_texty/42_3-graficke-navrhy-pdf.pdf). V současné době se s realizací těchto parkovacích míst z důvodu nedostatku finančních prostředků na realizaci všech již připravených nebo plánovaných investičních akcí nepočítá.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic26.9.2021, 16:51, Vlasta Bukalová

Dobrý den, zajímá mě, kdy konečně dojde k opravě chodniku na F. S. TŮMY ve směru od Atomu až k domu čp. 1237. Chodník je rozbitý, samá díra, obtížně schůdný pro zdravého člověka natož pro lidi invalidní jako jsem já. Mnohokrát se psalo, slibovalo, ale stále se nic neděje!! Žije zde mnoho seniorů, také invalidních občanů pro které se dostat na poštu, k lékaři či na nákupy je pěšky velice obtížné. Žijeme na kraji města v dolině, myslíte si, že když tento problém je mimo centrum města, že se bude stále odsouvat? Mělo se začít na podzim 2021, je konec září a nic se neděje... Odpoví nám někdo ? Vlasta Bukalová

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz a informujeme, že v říjnu začala stavba Regenerace panelového sídliště V. etapa, 4. část, která také zahrnuje rekonstrukci chodníku na F.S. Tůmy po čp. 1222. Bližší informace najdete na webových stránkách města.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic26.9.2021, 4:33, Maruška

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je normální každý týden pořád hlasité akce u lesa, kde žijí zvířata -> Rajčula , děkuji

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že dotaz není přesně specifikován, nevíme konkrétně o jaké akce jde. Nicméně kromě obecně závazné vyhlášky č. 3/2021, která řeší rušení nočního klidu, neexistuje žádný právní předpis, který by omezoval hluk ve vztahu k rušení lesní zvěře.

Ing. Kateřina Stachurová
vedoucí oddělení životního prostředí25.9.2021, 10:22, Olga Žáková

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ,zda radnice řeší nedostatek míst na parkování na ulici KPT.Jaroše ,kdy zaměstnanci Vesny nemohou parkovat v areálu Vesny, tak zabírají místa na veřejném parkovišti, lidé v zoufalství barikádují východ od domu 789, není zde označení na silnici neparkovat a při každé větší akci na stadioně nebo tenisových kurtech zde nezaparkuje nikdo, kdo zde bydlí.

Dobrý den,

s problémem parkování se bohužel potýkají všechna města, stejně jako se všechna města potýkají s již omezenými možnostmi budování nových parkovacích míst. V současné době město Orlová neplánuje budování nových parkovacích míst na ul Kpt. Jaroše. V budoucnosti bude řešením parkování ve městě pravděpodobně už pouze jeho regulace, zpoplatnění a budování parkovacích domů. V současné době město Orlová neplánuje ani tyto kroky a pouze sleduje a vyhodnocuje úspěšnost obdobných řešení v jiných městech.

Děkujeme za pochopení.
odbor rozvoje a investic